Nadchodzi schyłek HBO GO

Nadchodzi schyłek HBO GO. Taka właśnie ostatnio gruchnęła wiadomość z USA, wokół której nie można przejść obojętnie. Włodarze platformy po niedawnej premierze HBO MAX podjęli decyzję, że jednak bardziej niszowa usługa HBO GO pójdzie do kasacji.

To zabawne, bo przez ostatni rok ciągle słyszeliśmy z ust ludzi z WarnerMedia, odpowiedzialnych za media streamingowe HBO, że po premierze platformy HBO MAX pozostałe usługi HBO będę działać równolegle. Ta decyzja wydawała się absurdalna, jeśli panowie i panie z WarnerMedia chcieli stać się liczącym graczem na polu streamingu. (red. baa, sam wielokrotnie przy każdej okazji w mediach społecznościowych ośmieszałem ten pomysł. Po co utrzymywać serwis o tak małym globalnie zasięgu. W dodatku HBO GO technologicznie mocno kuleje na tle konkurencji, więc czas najwyższy zmyć z firmy ten obraz żenady i skazę na ich wizerunku).

[Niniejszy artykuł zawiera aktualizację. Wiemy już kiedy mniej więcej możemy się spodziewać kasacji HBO GO w Polsce. Wiemy również o wprowadzeniu w jej miejsce HBO MAX.]

Nadchodzi schyłek HBO GO – a w Polsce to popularna usługa

W Polsce HBO GO jest bardzo popularny. Telewizja premium HBO działa w Polsce już od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Kanał HBO rozpoczął 12 lipca 1996 roku próbną emisję na nasz kraj z terenu Niemiec. Na 17 września 1996 roku datuje się jego już oficjalną premierę dla widzów z kraju nad Wisłą. Początkowo do tego kanału był dość ograniczony dostęp. Z czasem HBO stało się dostępne w różnych usługach satelitarnych oraz kablowych. Dzięki temu HBO w Polsce wyrobiło sobie pewną markę z uwagi na dość powszechną rozpoznawalność. Po latach WarnerMedia udostępniło natomiast polskim widzom usługę HBO GO. Z początku była ona dostępna wyłącznie za pośrednictwem operatorów satelitarnych i kablowych. Od 26 marca 2018 roku usługa została uwolniona od pętli abonamentu i od tamtego czasu każdy ma do niej dostęp w miesięcznym modelu subskrypcyjnym.

Z uwagi na wcześniejszą popularność kanału HBO w naszym kraju, usługę HBO GO wybrało wielu polskich widzów. Choć HBO GO jest platformą o zasięgu bardziej lokalnym niż globalnym (red. początkowo platforma była dostępna tylko dla 14 państw. Później rozszerzono zasięg w obu Amerykach, Europie oraz kilku krajach Azji), to w Polsce cieszy się ona większą popularnością niż Amazon Prime Video, który na świecie odstawia ją contentem i jakością obsługi na lata świetlne. Polscy widzowie długo się przekonują do giganta streamingu od firmy Amazon, bo platforma ta w naszym kraju jest mocno okrojona z treści. Na początku brakowało tu mocno polskich tłumaczeń do filmów i seriali. HBO GO natomiast miało już gotowca. Seriale oryginalne HBO były nadawane w telewizji na kanale premium HBO. Całość miała już swoje polskie tłumaczenia. Dodatkowo polski oddział ma większe możliwości zadbania o polonizację pozostałej części contentu, niż Amazon Prime Video, który nie ma polskiego przedstawicielstwa.

 

Nadchodzi schyłek HBO GO – a wszystko z powodu zamieszania

Usługa do dziś cieszy się sympatią wielu widzów, zarówno filmowych, jak i serialowych. Do tego zachęca dość niska cena za subskrypcję serwisu. W ten sposób jest on konkurencyjny. Straszy więc informacja zza oceanu, że Nadchodzi schyłek HBO GO. Decyzja o likwidacji usługi jest podyktowana zamieszaniem, jakie wywołała premiera HBO MAX. Niby były reklamy i każdy powinien dostrzegać zasadniczą różnicę między tymi platformami (red. szczególnie różnicę w zawartości, o której pisaliśmy w artykule „2020 pod znakiem HBO MAX ?„). Jednak powszechnie wiadomo, że społeczeństwo amerykańskie nie jest zbyt rozgarnięte, więc to tym bardziej potęgowało dezorientację. W USA bowiem działają teraz równolegle HBO NOW (red. taka platforma matka, ale dostępna tylko na rodzimym rynku), HBO GO oraz HBO MAX, z najbogatszą ofertą programową.

Problem pojawia się jednak w sensie współistnienia tego wszystkiego. Platforma HBO MAX zawiera produkcje ze studia Warner Bros., New Line Cinema, TBS, Cartoon Network, Adult Swim, TNT, DC Entertainment, CNN, truTV, Crunchyroll, TCM, Rooster Teeth oraz The CW (tych dokładnie od strony WB). Ponadto od dnia premiery serwuje też widzom tak zwane HBO MAX ORIGINALS. Tym samym HBO MAX posiada pełną ofertę HBO GO. Kto więc wybierze w takim wypadku HBO GO ? Co to wersja dla biedaków ? Dlatego od samego początku wydawały się absurdalne zapewnienia, że HBO MAX będzie działać równolegle. W samych Stanach Zjednoczonych taka sytuacja już absurdalna od momentu premiery HBO MAX. Natomiast gdy nowa platforma stanie się usługą globalną, to ten sam bezsens dotknąłby HBO w pozostałych państwach. Jednak dopiero szum medialny sprawił, że włodarze WarnerMedia poszli po rozum do głowy. (red. widocznie zaświeciło im się coś jak u Pomysłowego Dobromira).

Nadchodzi schyłek HBO GO – jeszcze w tym roku

I tym samym po burzy mózgów zapadła decyzja uszczuplenia mnogości usług HBO. Nadchodzi schyłek HBO GO, który ma być wygaszony z dniem 31 lipca 2020 roku. Zastępuje go w całości nowa platforma HBO MAX, bez konieczności siania dubli i serwowania ich w obu usługach. Koniec również z bardziej markowym HBO NOW. Tutaj jednak nie mogą podchodzić z kilofem do operacji na sercu. Usługa ma łącznie 30 milionów klientów, więc nie mogą ją od tak odstrzelić lekką ręką. Tym samym HBO NOW przejdzie transformację w HBO. Z niej podobno ma być wydzielony streaming pośredni jak to miało miejsce do tej pory w przypadku HBO GO. W Polsce HBO GO przecież możemy oglądać zarówno przez player+, serwis IPLA, czy obecne OTT Canal+. Za oceanem sytuacja jest podobna i nawet u konkurencji można pooglądać HBO. (red. w USA i Kanadzie na przykład HBO możemy oglądać za pośrednictwem Amazon Prime Video).

Nadchodzi schyłek HBO GO - HBO przez Amazon Prime Video

 

Oczywiście pozostaje także kanał telewizyjny HBO, który cieszy amerykańskich widzów od 1972 roku. On będzie również równolegle dostępny przez internet w ramach nowego HBO (czyli tego zamienionego z HBO NOW). Nareszcie to wszystko będzie miało większy sens i ogarną to nawet miałkie umysły hamburgerów. A co w takiej sytuacji z HBO GO poza Stanami Zjednoczonymi ?

No tu są oczywiście dwie opcje. Jak odstrzelą HBO GO w takiej chociażby Polsce, to bez dostępności HBO MAX polscy widzowie zostaną praktycznie bez niczego, a jedynie z kanałem telewizyjnym HBO. Druga opcja to przyspieszenie globalnego wdrażania HBO MAX. To by nas bardzo ucieszyło, ale patrząc na obecną sytuację na świecie, to ten wariant jest mało realny. Zresztą HBO MAX miał ciężką premierę w cieniu pandemii, a ekspansja tej platformy jest teraz skrajnie niekomfortowa. Możemy więc spekulować, że data 31 lipca 2020 roku nie będzie zmierzchem dla całego HBO GO, ale wyłącznie dla tej usługi w USA. [UPDATE: znamy już więcej szczegółów kiedy ta zmiana nawiedzi kraje wschodniej Europy -> patrz aktualizacja pod końcowym wpisem].

Nadchodzi schyłek HBO GO - Dwa serwisy

Nadchodzi schyłek HBO GO – słowo końcowe

Koniec końców ciekawe co skłoniło włodarzy WarnerMedia do takiej decyzji. To raczej decyzja strategiczna, a przy takiej WarnerMedia ma niewiele do powiedzenia. Decyduje wtedy właściciel na samej górze, czyli AT&T. Jednak dla dobrego PR-u pokazuje się to w mediach jako decyzję WarnerMedia. Oczywiście to dobra decyzja i taka powinna być od samego początku, bo dublowanie oferty w wielu serwisach nie ma i nie miało nigdy sensu. [red. to powinno też dać do myślenia polskim gigantom medialnym, którym zamarzyła się własna platforma streamingowa, ale która miała działać równolegle do istniejących już w Polsce serwisów -> patrz artykuł : „Polska platforma streamingowa„].

Nadchodzi schyłek HBO GO - Następca HBO MAX

AT&T również wie, że trzeba gonić Disney+. To już nie tylko walka z Netflixem i Amazonem o rząd dusz, ale i również z właścicielami platformy Disney’a, którzy na samym starcie mieli 10 milionów subskrybentów (obecnie to jest już ponad 54.5 miliona użytkowników). To się przekłada na duże zyski, czego nie może po starcie HBO MAX powiedzieć właściciel platformy. Po premierze nowej platformy serwowane są bowiem darmowe dostępy, a te nie przynoszą przecież dodatkowych pieniędzy. AT&T udostępnia chociażby HBO MAX dotychczasowym abonentom HBO w ramach usług AT&T TV, DirecTV , U-verse oraz AT&T Mobility.

 Nadchodzi schyłek HBO GO - Usługi AT&T

W związku z powyższym przydałoby się przyspieszyć ekspansję globalną, która pierwotnie miała ruszyć z kopyta dopiero w 2021 roku. Tym bardziej gdy wychodzi na jaw informacja, że Nadchodzi schyłek HBO GO. Pandemia COVID-19 spowodowana wirusem SARS-CoV-2 w tej sytuacji nie pomaga, a nawet utrudnia ekspansję. Jednak w Polsce chyba każdy sobie życzy szybszego dostępu do HBO MAX. Szczególnie gdy wiemy, jak często użytkownicy narzekają na bolączki techniczne serwisu HBO GO. I to praktycznie na każdym urządzeniu oraz systemie operacyjnym.

UPDATE: wiemy już, że w Polsce i innych państwach z naszego rejonu zmiana ta nastąpi w drugiej połowie 2021 roku.

Udostępnij w social mediach