NADCHODZI PEACOCK

NADCHODZI PEACOCK – bo tak będzie nazywać się nowy serwis streamingowy od NBCUniversal, a raczej od ich właścicieli, czyli od Comcastu. No a co najbardziej kojarzy się z NBC ? Właśnie kolorowy paw, więc wybór nazwy nie jest przypadkowy. Nowa platforma treści zadebiutuje zgodnie z oczekiwaniami w 2020 roku. Teraz podano bardziej przybliżoną datę i jest to kwiecień 2020 roku. Czas zapiąć pasy, bo wytwórnia filmowa Universal Pictures i jedna z najstarszych telewizji NBC mają łącznie tak duży content, że trzeba traktować ich poważnie.

[UPDATE: start platformy został przesunięty na 15 lipca 2020 roku.]

NADCHODZI PEACOCK – zaspali, ale nie przespali

Comcast czaił się ze swoim streamingiem już od jakiegoś czasu, o czym informowaliśmy w wielu artykułach. Kiedy konkurencja w branży filmowej i szeroko rozumianego streamingu zaczęła wyprzedzać go o kilka długości, to Comcast robił dobrą minę do złej gry. Włodarze firmy zarzekali się, że wcale nie przespali momentu popularyzacji treści filmowych / serialowych via internet. Największy dostawca internetu wręcz twierdził, że to oni byli pionierami tego wszystkiego, bo ich Xfinity istnieje od dawna i to oni zapoczątkowali erę dostarczania treści video za pośrednictwem sieci. Tylko rozbudowany opcjami Xfinity to nic innego jak dopiero teraz zyskujący w Polsce na popularności model IPTV z bonusowym VOD. Każdy wie, że aby być poważnym graczem na rynku, to musi mieć w ofercie serwis streamingowy, dla którego masowo dostarczane są treści oryginalne na wyłączność. Tylko w ten sposób można konkurować z tymi, którzy takim czymś dysponują lub lada dzień będą dysponować.

NADCHODZI PEACOCK – rodzimy content

NADCHODZI PEACOCK, a jak nowy serwis wpłynie na nasze hobby serialowe ? Z przyczyn oczywistych NBCUniversal nie będzie chciało przedłużać licencji na swoje najważniejsze w historii seriale. Przecież musi czymś zacnym przyciągnąć widzów na swoje podwórko. Tak więc takie seriale jak przykładowo „The Office” pojawią się na platformie w 2021 roku po odzyskaniu od Amazona / Netflixa (w zależności od regionu) licencji sieciowej na ten serial. To samo tyczy się popularnego „Parks and Recreation” (w Polsce dostępny na Amazon Prime Video).

Czy w Polsce powinniśmy się spieszyć z oglądaniem tych seriali na platformie Amazon Prime Video ? Należy pamiętać, że licencje na seriale są regionalne, więc jeżeli serwis nie pojawi się w Polsce w 2021 roku, to wcale nie musi być takie ryzyko, że regionalna licencja nie zostanie przedłużona. Baa, wtedy nawet jest szansa, że funkcjonujące w Polsce platformy będą kupować na licencji ich nowe seriale oryginalne i polski widz będzie miał do nich legalny dostęp.

NADCHODZI PEACOCK – nowy gracz, nowe rozdanie

Na chwilę obecną szefowa projektu Bonnie Hammer nie odsłania kart, co do ewentualnej ekspansji serwisu poza USA. Jednak tu znowu nasuwa się logika. Jeżeli chcą być liczącym się graczem, to jest to nieuniknione. Czasami oczywiście potrzeba czasu. Baa no przecież nikt nie zaczynał do tej pory od razu od dostępności globalnej. Apple TV+ jest tu całkowitym wyjątkiem od tej reguły. Jedni potrzebują tego czasu mniej, a inni więcej, jak chociażby CBS All Access. Ten wybrał początkowo inną strategię działania, tylko po to jak twierdzi CEO serwisu, „by zarobić odpowiednio dużo pieniędzy na przyszły rozwój”. (red. po połączeniu CBS i Viacom, nowy podmiot ViacomCBS przemianował platformę CBS All Access na Paramount+ i oficjalnie ruszył z ekspansją globalną. Więcej o tym przeczytacie w artykule „Paramount+ zastępuje CBS All Access„).

NADCHODZI PEACOCK – nowości serialowe

Od tego czasu pewnie będziemy dostawali dużo nowych informacji na temat samej usługi. Dzisiaj wiemy, że już na start przygotowywane będą seriale oryginalne pod PEACOCK. Dla fanów science-fiction ma się pojawić nowy serial rozgrywający się w universum Battlestar Galactica oraz Brave New World. Poza tym na start przewidziane są nowe seriale młodzieżowe, jak i komediowe. Również wznowione po latach hity, które prawnie należą do kanałów NBCUniversal. A ich jest sporo i o tym trzeba pamiętać. Content na starcie wyglądać może dość bogato, bo w branży NBCUniversal znajduje się stale na podium. Przynajmniej w kwestii finansowej, więc jest pod każdym względem konkurencyjny względem rywali.

NADCHODZI PEACOCK – czas oczekiwania

NADCHODZI PEACOCK i będzie on niewątpliwie walczył o największe laury. Comcast nie może sobie pozwolić na niszowość, bo nie jest mikrusem w branży, by walczyć o małe cele. Kolejne miesiące przyniosą nam zapewne więcej informacji na temat samej usługi. Dzisiaj już wiemy, że ponadto serwis ma spełniać dodatkowo funkcje serwowane przez Hulu. Ostatnio Comcast zaczął wycofywać się rakiem z tej platformy oddając ją całkowicie w ręce Disney’a. Teraz wiemy dlaczego, bo sam ma plany na podobną stylowo platformę. Czekamy więc na kolejne informacje w sprawie PEACOCK. Jedno cieszy, nowi gracze = wiele nowych seriali, czyli to co tygrysy lubią najbardziej 😉

Udostępnij w social mediach