Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja

Mythic Quest: Raven’s Banquet (zwany później po prostu MYTHIC QUEST) – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański serial komediowy stworzony dla platformy APPLE TV+. Za produkcję serialu odpowiada RCG Productions, 3 Arts Entertainment (studio produkcyjne założone przez Erwina Stoffa, Michaela Rotenberga oraz Howarda Kleina), Ubisoft Film & Television (Ubisoft) oraz Lionsgate Television (Lionsgate).

GATUNKI : komedia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Mythic Quest: Raven’s Banquet liczy 9 odcinków + dwa odcinki specjalne. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 7 lutego 2020 roku. Pierwszy odcinek specjalny udostępniono widzom 22 maja 2020 roku. Drugi odcinek specjalny pojawił się natomiast na platformie w dniu 16 kwietnia 2021 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o twórcach popularnej gry video. Obecnie w grę MMORPG Mythic Quest grają miliony graczy z sześciu kontynentach. Teraz nadszedł czas na pierwszy dodatek do tej gry, czyli Mythic Quest: Raven’s Banquet.

Odpowiedzialność za jego wdrożenie spoczywa na dyrektorze kreatywnym Ianie Grimmie, który właśnie stworzył promo nowego rozszerzenia gry. Te jednak bardziej promuje jego osobę niż samą grę. Problem tylko taki, że Grimm chce przełożyć premierę dodatku, bo uważa, że nie jest on jeszcze dokończony. Nie podoba mu się pomysł szefowej działu programistów, ale Poppy Li mimo wszystko chce wprowadzić w życie swój pomysł z łopatą, która umożliwi graczom zmianę ukształtowania terenu. Od szefa od monetaryzacji gry dostaje radę, że aby to przeszło, musi przekonać do tego pomysłu jedną osobę. Streamera znanego jako Pootie Shoe. Paradoksalnie to zwykły dzieciak, ale popularność w sieci robi swoje, bo ma on na koncie 10 milionów followersów.

Ian Grimm robi jednak wszystko, by zniechęcić zespół do pomysłu Poppy z nudną łopatą. Jednak nie on w zespole finalnie o wszystkim decyduje, tylko producent wykonawczy David Brittlesbee. Ian jednak może storpedować ten pomysł, podobnie jak popularny streamer. Streamerowi oczywiście pomysł z łopatą nie przypadł do gustu. Brad Bakshi namawia więc Poppy, by zmodyfikować pomysł. Gracz powinien otrzymać łopatę od seksownej driady. Piersi zawsze się sprzedają więc to prędzej przejdzie. Ta jednak nie chce żadnej modyfikacji. Na naradzie u Davida udaje jej się natomiast powstrzymać przełożenie premiery dodatku, który akceptuje pomysł z łopatą. Koniec końców Ian przekonuje jednak Poppy do modyfikacji łopaty, by służyła również do walki.

Nadchodzi czas premiery dodatku. Wszyscy oczekują co obwieści światu Pootie Shoe. Ten ku ich szczęściu nazywa Mythic Quest: Raven’s Banquet arcydziełem. Chwali natomiast najbardziej bitewną łopatę, a Ian tym samym kolejny raz stawia na swoim.

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na początku 2020 roku Apple udostępnia swoim widzom zabawną komedię o twórcach gry MMORPG. [red. dla niewtajemniczonych to skrót od Massively multiplayer online role-playing game]. Ich gra robi dosłownie furorę na świecie, a gracze całymi dniami zatapiają się w świat magii i miecza w tej wirtualnej zabawie fantasy. Za sukcesem tej gry stoi charyzmatyczny dyrektor kreatywny Ian Grimm oraz niedoceniana przy jego boku szefowa działu programistów Poppy Li. Ekipą „dowodzi” producent David Brittlesbee, a by się to wszystko spinało finansowo, to nad kasą przy projekcie czuwa Brad Bakshi. Pierwszy sezon tego serialu brzmi natomiast dokładnie tak, jak temat przewodni dotyczący wdrożenia nowego dodatku do tej popularnej gry MMORPG. Pierwsze rozszerzenie nosi bowiem nazwę Mythic Quest: Raven’s Banquet.

Do tego serialu chyba nie trzeba jakoś specjalnie przekonywać graczy tytułujących się MMO addict. Mythic Quest: Raven’s Banquet to bowiem produkcja, która zanurzy ich w kulisy powstawania takich gier, na przykładzie jednej konkretnej gry, która widnieje w tytule serialu. Oczywiście zanurzy ich w sposób prześmiewczy, gdyż nie jest to bynajmniej żaden dokument gamingowy. Wszystko jednak wizualnie wygląda jakbyśmy rzeczywiście mieli do czynienia z realną produkcją. Taką , która położyła World of Warcraft na łopatki, a Lineage’em II i EverQuestem II pozamiatała podłogę. To tytuł, który współcześnie najbardziej elektryzuje graczy z całego świata. No a ten efekt wizualny w serialu mogliśmy osiągnąć jedynie w przypadku, gdy do współprodukcji serialu dołącza profesjonalne studio produkujące gry video. Tym samym otrzymujemy serial szyty na miarę graczy. No a jak do tego dodamy sporą dawkę humoru (nie tylko branżowego) to wyjdzie nam z tego kolejna ciekawa produkcja od platformy Apple TV+.

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście za sukcesem wielkich tytułów gamingowych stoi większa grupa osób niż przedstawiona na wstępie czteroosobowa ekipa. Sam serial jednak nie wchodzi w takie detale produkcyjne i bardziej kręci się wokół kilku głównych postaci. Obok przedstawionej czwórki kluczową rolę w projekcie odgrywa również pisarz C.W. Longbottom. To on odpowiada za warstwę fabularną. No a doświadczenia pod względem opowiadania świetnych historii mu nie brakuje. W przeszłości bowiem za swoją twórczość literacką otrzymał nagrodę Nebula. Utworzona w 1966 roku jest drugą na świecie po Hugo pod względem znaczenia nagrodą z dziedziny literatury fantastycznej. Przyznawana jest natomiast przez SFWA (Science Fiction and Fantasy Writers of America – Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Fantasy i Science Fiction). I taką nagrodą z przeszłości szczyci się nasz spec od otoczki fabularnej C.W. Longbottom.

Główną obsadę pierwszego sezonu uzupełnia nowa asystentka Davida Brittlesbee – Jo oraz dwie testerki gry. Ta pierwsza jest całkiem nowa w tym środowisku twórców. Zapoznaje się z nim równolegle z widzami, gdyż jej pierwszy dzień pracy jest równocześnie dla widzów pierwszym odcinkiem tego serialu. Generalnie to specyficzna osoba, która przeraża swoim zachowaniem i nieobliczalnością.

Bardziej przewidywalne od niej są testerki. To kolejno Rachel i Dana. Całymi dniami grają oni w grę swojego studia wyszukując błędów za wynagrodzeniem. Jak twierdzi Dana, to praca marzeń. Każde studio ma bowiem wewnątrz swoim testerów, sprawdzających wszelkie bugi na etapie zamkniętej pre-alpha. Dosłownie więc dostają kasę za granie i możemy to nazwać pracą marzeń, z jednym „ale”. [red. sam osobiście biorę nawet obecnie udział w takich testach na etapie pre-alpha. Te są rzeczywiście generalnie zamknięte dla ludzi z zewnątrz, ale zdarzają się wyjątki, gdyż w przypadku testowanej gry blockchainowej nie jestem pracownikiem tego studia. Gra na takim etapie jest jednak tak zbugowana, że ciężko to nazwać pracą marzeń, więc praktyka nie wygląda tak cudownie.].

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Postacie w serialu Mythic Quest: Raven’s Banquet dają się łatwo polubić. Są wyraziste i zabawnie rozpisane. Mamy tu quasi-szefa, którym można kręcić jak kołowrotkiem. David ponadto nie potrafi podjąć żadnej męskiej decyzji, dlatego pracownicy studia uznają za prawdziwego lidera Iana Grimma. Ten zresztą im to ułatwia, bo sam się na takiego kreuje. Ian bowiem twierdzi, że ta gra by nie istniała i nie osiągnęła takiego sukcesu jaki osiągnęła, gdyby nie jego nieskromna osoba. To on jest koniem pociągowym produkcji i nie omieszka za każdym razem o tym przypominać współpracownikom.

Ciekawą postacią w tym całym towarzystwie jest też szef od monetaryzacji całego projektu. Wszak gra musi na siebie zarabiać i musi dodatkowo generować zyski. Oto właśnie dba Brad Bakshi, o hindusko-polskich korzeniach. Z jednej strony to największy pragmatyk w tym towarzystwie. Zaskakuje on jednak swoimi pomysłami i marzeniami, jak chociażby wspomniane w finale sezonu marzenie o skarbcu rodem z Kaczych opowieści. [red. niezłe jaja, bo ja jako dziecko też chciałem mieć właśnie taki skarbiec, w którym można byłoby pływać w monetach. Myślałem wówczas o tych monetach z Nowotko… choć z drugiej strony były twarde. Monety jednak zniknęły, bo czasy się zmieniły. Marzenia zresztą również się zmieniły, bo są teraz bardziej poważne ;P].

Scenariuszowo też wszystko wygląda elegancko. Mythic Quest: Raven’s Banquet to komedia, która ma bawić i bawi jak należy. Główne postacie dodatkową dawką humoru wzbogacają osoby z dalszego planu. Wśród nich jest specjalistka od HR Carol, która ma problem z pracownikami, gdyż nikt nie rozumie na czym właściwie polega jej praca. Jest tu również Sue Gorgon od wszelkich skarg oraz wyalienowana Michelle, jako jedyna kobieta w zespole programistów. Nic jednak nie może przebić streamera Pootie Shoe, który choć jest jeszcze dzieciakiem, to ma w branży gamingowej wielki posłuch.

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas teraz przyjrzeć się tym wszystkim postaciom od strony aktorskiej. Dyrektor kreatywny Ian Grimm, to aktorsko Amerykanin Rob McElhenney. To również scenarzysta i producent filmowy. Aktorsko najdłużej gościł jako Mac w serialu „It’s Always Sunny in Philadelphia„.

David Brittlesbee to w rzeczywistości Amerykanin David Hornsby. On również grał we wspomnianym wyżej serialu. Ponadto wystąpił jako Leslie 'Boomer’ Peterson w serialu „Good Girls”, a w przeszłości przewinął się przez „Six Feet Under„.

Szefowa działu programistów Poppy Li, to natomiast aktorsko Australijka filipińskiego pochodzenia Charlotte Nicdao. W przeszłości zagrała ona Grace w serialu „Camp„.

Brad Bakshi, to aktorsko rzeczywiście Amerykanin o hindusko-polskich korzeniach Danny Pundi. Warto zauważyć, że w tym serialu postacie odzwierciedlają prawdziwe pochodzenie aktorów. Ian na przykład zwraca się często do Poppy jako Australijki, zwracając uwagę na jej australijskie zwroty. Tak więc i prawdą są hindusko-polskie korzenie aktora odgrywającego postać Brada. Jego matka bowiem pochodzi z Pokośna. Sam aktor jest natomiast najbardziej znany z postaci Abeda Nadira w „Community„. Wspomniane przez niego Kacze opowieści też nie są przypadkiem, bo udziela on swojego głosu w tej wznowionej po latach kultowej animacji.

Sue Gorgon odgrywa natomiast w tym serialu Caitlin McGee. Zabawne, bo z branżą IT miała również do czynienia w jednej z historii miłosnych w antologii „Modern Love„. Poza tym serialowo to Sydney Strait w „Bluff City Law„.

Pisarz C.W. Longbottom, to aktorsko F. Murray Abraham. Serialowo to między innymi Dar Adal w „Homeland„.

W testerkę Danę wciela się Imani Hakim. Jest ona znana z filmu „The Gabby Douglas Story” oraz serialu „Everybody Hates Chris„. Drugą testerkę Rachel odgrywa tu natomiast Ashly Burch. Ta natomiast mocno wchłonęła w branżę gamingową, bo swojego głosu udzieliła w wielu kultowych produkcjach na tym polu. Ponadto dubbinguje w serialu animowanym „Final Space„, a fizycznie epizodycznie wystąpiła jako Shannon w antologii „Dimension 404„.

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Asystentka Jo, to w rzeczywistości Jessie Ennis. Serialowo to chociażby Erin Brill w drugim sezonie „Better Call Saul„.

Lou, to w rzeczywistości scenarzysta i filmowiec Craig Mazin. Jest on twórcą wręcz wybitnego miniserialu „Chernobyl„.

Carol od HR, to aktorsko Naomi Ekperigin, a w postać programistki Michelle wciela się Aparna Nancherla. To aktorka i artystka stand-upowa. Serialowo wystąpiła chociażby jako Grace w „Corporate„.

Gościnnie w jednym odcinku jakby oderwanym od całości wystąpili również Jake Johnson i Cristin Milioti. Ten pierwszy dubbinguje chociażby w animacji „Hoops„. Milioti jest natomiast znana z ostatniego sezonu „How I Met Your Mother„. To również Betsy Solverson w drugim sezonie „Fargo” oraz Maggie z jednej z historii miłosnych „Modern Love„.

Główną obsadę pierwszego sezonu domyka streamer Pootie Shoe. W tą postać wciela się Elisha Henig. Serialowo to Myles Crimmins w „American Vandal” oraz Julian Walker w „The Sinner„. Ponadto zagrał jeszcze Bena Schumana w serialu „Alex, Inc.„.

Mythic Quest: Raven’s Banquet – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Mythic Quest: Raven’s Banquet, które po pierwszym sezonie przybiera nazwę Mythic Quest, to zabawna komedia, którą z całym sercem można polecić graczom. Nie oznacza to jednak, że dla innych widzów ten serial będzie mniej przystępny. Jednak szczególnie gracze MMO poczują się przy tym serialu jak ryba w wodzie. Scenariuszowo natomiast serial bawi humorem wyższych lotów, a i postacie sprawiają, że chętnie sięga się w tej produkcji po każdy kolejny odcinek.

Twórcy serialu przygotowali dodatkowo do pierwszego sezonu dwa odcinki specjalne. One generalnie nic nie wnoszą do fabuły, więc nie mają większego znaczenia, ale również można się przy nich dobrze bawić. Pierwszy został zrealizowany podczas pandemicznej izolacji, którą świetnie wykorzystują ludzie z branży IT. Drugi odcinek specjalny to natomiast zabawa firmowa w stylu takich eventów fantasy. Ten został dokręcony na wstępie do drugiego sezonu, który zadebiutował na platformie firmy Apple 7 maja 2021 roku. Tym razem włodarze platformy zdecydowali się udostępniać go w odstępach tygodniowych, a nie jednorazowo, jak miało to miejsce przy omawianej pierwszej odsłonie. Jeżeli natomiast nie widzieliście jeszcze pierwszego sezonu, to cały Mythic Quest: Raven’s Banquet jest dostępny w języku polskim na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach