My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja

My Holo Love (kor. 나 홀로 그대 / Na Hollo Geudae ; pol. Hologramowa miłość) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Koreański serialowy romans stworzony dla platformy Netflix, zrealizowany w konwencji science-fiction. Za produkcję miniserialu (red. miniserialu – to raczej netflixowe określenie, bo to typowy azjatycki serial całościowy) odpowiada Studio Dragon (koreańskie studio produkcyjne i dystrybucyjne, należące do CJ ENM).

GATUNKI : romans / science fiction k-drama
KRAJ PRODUKCJI : Korea Południowa

My Holo Love liczy 12 odcinków. Został on udostępniony w całości widzom platformy NETFLIX  w dniu 7 lutego 2020 roku.

My Holo Love – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Firma technologiczna GIOLAB tworzy sztuczną inteligencję w formie hologramu, która na pierwszy rzut oka jest nie do odróżnienia od żywego człowieka. To robi wielkie wrażenie na inwestorach firmy podczas prezentacji hologramu. Dzięki specjalnym okularom z funkcją AR każdy będzie mógł mieć niebawem swojego prywatnego Holo, a to szpila wbita w konkurencyjną globalną firmę produkującą roboty – Magic Mirror. Po prezentacji, ktoś rusza w pościg ulicami Seulu za szefową GIOLAB Go Yoo-jin, aby przejąć jej prototypowe okulary. Hologram przejmuje kontrole nad samochodem i pozwala jej umknąć przed uprowadzeniem. Następnie po opuszczeniu auta Yoo-jin szuka opcji ukrycia okularów, ale hologram proponuje jej przekazać kobiecie, w której przez chwilę się mocno zapatrzył. Yoo-jin wrzuca jej okulary do torebki, a następnie trafia w ręce porywaczy, którzy pozostają bez cennego urządzenia.

Okulary trafiają do Han So-yeon, trzydziestoletniej kobiety, od pięciu lat pracującej w dziale marketingu firmy Prism Optical. Kobieta z początku przestraszona nie może uwierzyć w to co widzi przez te okulary. Holo z czasem przekonuje ją, by zostawiła dla siebie okulary, bo jest pierwszą osobą, która może darmowo testować jego właściwości.

Holo okazuje się bardzo przydatny dla kobiety, zarówno w pracy, jak i na przyjęciu służbowym u dyrektora firmy. Dzięki Holo So-yeon zaczyna również integrować się ze swoimi współpracownikami, których wcześniej nawet nie poznawała na korytarzu, przez chorobą zwaną prozopagnozją. Od teraz Holo skanuje twarze osób, które widzi So-yeon i służy jej pomocą w kontaktach osobistych. Przekonuje nawet So-yeon, że pomoże jej w sprawach uczuciowych, w kwestii jej znajomego z pracy. Tym samym Holo staje się jej niezbędnym asystentem, którego kobieta chce zatrzymać na dłużej. To jednak może być trudne, gdy zwraca się po niego jego twórca z firmy GIOLAB uznany za zmarłego, na którym został odwzorowany wyglądem Holo.

My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

W lutym 2020 roku Netflix serwuje widzom romantyczną K-dramę w formie serialu science-fiction. To opowieść o miłości, która wbrew pozorom nie ogranicza się do tytułowej hologramowej miłości. Główną bohaterką serialu My Holo Love jest Han So-yeon. Kobieta wchodzi w posiadanie prototypowych okularów, które pozwalają jej połączyć się z holograficznym SI. Zakładając okulary So-yeon widzi sylwetkę człowieka, który bezpośrednio się do niej zwraca. Kobieta również słyszy jego głos za pośrednictwem słuchawek wmontowanych w okulary. Przy pierwszej interakcji z holograficzną postacią So-yeon uważa, że ktoś jej wycina jakiś numer. Niestety przez swoją prozopagnozję So-yeon może odróżnić pojawiającego się nagle osobnika jedynie poprzez źródło dochodzącego głosu. Z czasem rozpoznaje go również po sylwetce. Mija jednak trochę czasu zanim daje się przekonać, że rozmawia z holograficzną postacią. Jej nowy towarzysz Holo staje się bardzo pomocny. Pomaga So-yeon zarówno w pracy, jak i w kontaktach osobistych.

Han So-yeon z czasem uświadamia sobie, że jest szczęściarą, bo może korzystać z usług tak rozwiniętej sztucznej inteligencji. Holo też z czasem zauważa, że So-yeon potrzebuje pomocy na wielu płaszczyznach życia codziennego. Kobieta mieszka praktycznie sama, choć wynajmuje mieszkanie ze współlokatorką, której częściej nie ma w domu niż jest, z uwagi na pracę stewardessy. So-yeon jednak brak umiejętności gastronomicznych, więc codziennie jedzenie dostarcza jej mama. Holo tym samym postanawia nauczyć So-yeon gotowania. Innym razem natomiast Holo zauważa, że kobieta słabo sobie radzi w sprawach sercowych, dlatego postanawia zostać jej uczuciowym trenerem. Tym samym Holo koordynuje jej działania i udziela wszelkich porad, by So-yeon mogła się związać ze swoim kolegą z pracy. Takie działanie ma jednak swoje dobre i złe strony, bo może być źle zinterpretowane przez potencjalnego partnera So-yeon.

My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Po na pierwszy rzut oka przypadkowym wejściu w posiadanie Holo, życie So-yeon diametralnie się zmienia. Sielanka nie może jednak trwać wiecznie, bo prototypowe okulary trafiły do niej, by ustrzec firmę GIOLAB przed wrogim przejęciem ich najcenniejszego wynalazku. Po okulary z czasem zwraca się sam ich twórca. To on stoi za powołaniem „do życia” Holo, który jest wzorowany wyglądem na jego osobie. I tu w My Holo Love fabularnie wszystko zaczyna się komplikować. To nie jest prosta historia o miłości dziewczyny do SI. No chyba nie jest spoilerem, bo łatwo się domyślić, że element zakochania So-yeon w swoim holograficznym towarzyszu przewija się również przez ten serial. Jednak dla tych co obawiają się sztampy jest to informacja, że na tym elemencie wcale nie został oparty fabularnie ten serial. To znacznie głębsza historia, która w dużej mierze dotyka bardziej twórcę Holo, niż samego SI.

Go Nan-do (red. nie abym znał język koreański, ale nazwisko po transkrypcji czyta się „Ko”) okazuje się jedynie wyglądem podobny do postaci którą stworzył. To bardziej pragnienie posiadania takich cech jakich nie ma w sobie Nan-do, a które umieścił w holograficznej osobowości. Sam twórca hologramu oficjalnie natomiast jest niczym duch, bo kilka lat wcześniej upozorował własną śmierć. W serialu My Holo Love z czasem wyjaśnione są motywy jego postępowania. Oglądamy też często w retrospekcjach jego dzieciństwo i skąd wzięło się jego zacięcie do programowania. Serial z czasem wyjaśnia nam też całe zawiłości jego trudnego dzieciństwa. Oficjalnie w firmie mało kto wie, o tym, że ich prawdziwy szef żyje i stale pracuje nad Holo. Wie o tym jedynie główny programista GIOLAB oraz jego siostra Go Yoo-jin, która teraz robi obecnie za prezes tej firmy.

My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

Miniserial My Holo Love  (pol. Hologramowa miłość) ma dość ciekawą warstwę fabularną, a sama akcja serialu posiada wiele zwrotów akcji. Oczywiście jest kilka elementów łatwych do przewidzenia, ale w większej części produkcja stara się unikać utartych schematów.

My Holo Love to nie tylko nie jest płytki romans bazujący na hologramie i Han So-yeon, ale i również dotyka on relacji wielu pozostałych członków obsady tej produkcji. Praktycznie od samego początku oglądamy starania wiceprezesa Magic Mirror – Baek Chan-sunga o względy Go Yoo-jin. Ten stoi w trudnej sytuacji, bo na tle zawodowym prezes GIOLAB jest dla niego konkurencją. Chan-sung z czasem by przymknął na to oko, gdyby nie jego zaborczy ojciec, który jest prezesem Magic Mirror i od dawna ma smaka na zagarnięcie firmy swojego konkurenta w branży.

To Korea Południowa, więc mało gdzie indziej może być bardziej nowocześnie, by ukazać dobrze serial science-fiction, który nie jest space operą. A takim serialem sci-fi siłą rzeczy jest My Holo Love. Wszak mamy tu do czynienia ze sztuczną inteligencją. Zamiast kolejnego serialu o humanoidalnych robotach, dostajemy opowieść o hologramie. Do takiej fabuły aż prosiło się o super nowoczesną czołówkę do serialu, lecz ta niestety pozostawia wiele do życzenia.

Sam serial ma jednak dodatkowo całkiem ciekawy soundtrack. W Korei go można nabyć osobno, a za jego dystrybucję odpowiada Warner Music Korea. Szczególnie jedna piosenka jest wręcz świetna , choć można odnieść wrażenie, że to jakaś koreańska wersja powszechnie znanego hitu (red. pewnie oglądający to wiedzą, ale do czasu napisania recenzji nie mogłem skojarzyć skąd znam tą piosenkę. Jednak na pewno skądś ją znam, bo nie słucham koreańskich zespołów.)

Miniserial My Holo Love posiada też elementy kryminalne. Nie takie jak w rasowym kryminale „Bron / Broen„, ale nie bez znaczenia dla fabuły serialu jest śledztwo policyjne prowadzone przez starszego detektywa Nam Gi-ho i jego młodszej służbowej partnerki Ji-na.

My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze krótko o aktorach, którzy wcielają się w postacie z tego serialu. Han So-yeon, to aktorsko Ko Sung-hee. Koreańska aktorka do tej pory była chyba najbardziej znana z postaci Do-ha w serialu „Diary of a Night Watchman / The Night Watchman’s Journal„. Aktorka zagrała również Shin Hee-min w „While You Were Sleeping” oraz Lee Yoon-jin w serialu „Spy„.

Holo oraz równocześnie jego twórcę Go Nan-do gra Yoon Hyun-min. Aktor ostatnio gra również główną rolę w serialu „The Man is That Man„. Serialowo to również Kim Seon-jae w „Tunnel” oraz Kang Chan-bin w serialu MBC – „My Daughter, Geum Sa-wol„.

Detektyw Nam Gi-ho, to natomiast aktorsko Son Jong-hak. Aktor ostatnio został zaangażowany do serialu „Old School Intern„. Niektórzy mogą go kojarzyć z seriali „Hot Stove League” i koreańskiego „Wanted„.

Yeon Gang-woo z Prism Optical, z którym zaczęła się spotykać główna bohaterka, to w rzeczywistości Lee Ki-chan. Aktor miał drobny epizod w innej produkcji platformy Netflix, a mianowicie w serialu „Sense8„.

Główny programista GIOLAB Jo Jin-seok, to aktorsko Jung Young-ki. Aktor wystąpił między innymi w serialach „Misty” oraz „Lucky Romance„.

Matkę głównej bohaterki gra Lee Jung-eun. Aktorka gra obecnie w serialu KBS2 „Once Again„. Niektórzy mogą ją również kojarzyć z serialu „Strangers from Hell„. Aktorka zagrała również w nagrodzonym wieloma Oscarami filmie „Parasite„.

My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Współlokatorka Han So-yeon – stewardessa Yoo-ram, to aktorsko Kang Seung-hyun. Aktorkę i modelkę poza wybiegiem znamy głównie z drugiego sezonu „Partners for Justice„.

Baek Chan-sung z Magic Mirror, to aktorsko Hwang Chan-sung. Aktora miłośnicy koreańskich seriali znają między innymi z seriali „Unstoppable High Kick” i „Romance Written Differently„.

Jego serialowego ojca i szefa tej samej firmy gra Nam Myung-ryul. Aktor wystąpił między innymi w serialu „Falling for Innocence„.

Go Yoo-jin, to natomiast w rzeczywistości Choi Yeo-jin. To kanadyjsko-koreańska aktorka i modelka. Znamy ją między innymi z roli Song Mi-jin w „On the Way to the Airport„. To również Ki Eun-hyung w „Lovely Horribly” oraz Shim Ji-hye w „Emergency Couple„. Inni miłośnicy K-dramas mogą ją również kojarzyć z roli Park Seo-yeon w „I Need Romance„.

Matka Nan-do z retrospekcji, to aktorsko Kim Soo-jin. Aktorka zagrała we wspomnianych już dzisiaj „Hot Stove League” oraz „Misty„.

Pracownika firmy Magic Mirror gra Kim Yong-min. Aktor zagrał między innymi w koreańskim serialu „The End of the World

To jeszcze na koniec Ji-na z policji w Seulu. W tej roli wystąpiła urocza Jung Yeon-joo. Serialowo to między innymi Oh Bo Mi z produkcji KBS2 „Forest„. To również Sun Young w filmie „Baby Beside Me” oraz Seol Lok w serialu „Green Fever„.

My Holo Love – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial My Holo Love ma dość wciągającą fabułę. Oczywiście jest kilka odcinków celowo akcją przeciągniętych, ale to charakterystyczne dla wielu koreańskich seriali. Sam serial ma również kilka ciekawych zwrotów akcji. Samo zakończenie produkcji dość przewidywalne, ale poza tym mniej w tym serialu utartych schematów.

My Holo Love (pol. Hologramowa miłość) to zarówno Romans (taki w koreańskim stylu), jak i gatunkowo serial science-fiction. Na każdym tym polu sprawdza się całkiem dobrze, więc powinien zadowolić miłośników jednego bądź drugiego gatunku. Tym samym można go polecić nie tylko dla fanów koreańskich seriali. To serial oryginalny platformy Netflix, więc całość w języku polskim możemy obejrzeć na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach