My First First Love – SEZON 1 – Recenzja

My First First Love (kor. 첫사랑은 처음이라서 / Cheossarangeun Cheoeumiraseo) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Koreański serial romantyczny, którego twórcą jest Jung Hyun-jung. Serial stanowi reebot innej połudiowokoreańskiej produkcji zatytułowanej My First Time. Za produkcję omawianego serialu odpowiada natomiast AStory (koreańskie studio produkcyjne z siedzibą w Seulu).

GATUNKI : romans / coming of age / young adult k-drama
KRAJ PRODUKCJI : Korea Południowa

Pierwszy sezon serialu My First First Love liczy 8 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 18 kwietnia 2019 roku.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o piątce przyjaciół. Gdy Yun Tae-o kończy 20 rok życia, ojciec informuje go, że czas by zaczął nowe życie poza domem rodzinnym. Tae-o prosi ojca o możliwość zamieszkania w dawnym domu dziadka. Ten się warunkowo zgadza, jeśli syn nie będzie sprowadzał tam żadnych dziewczyn. Tae-o wcale nawet nie myśli trzymać się tego zobowiązania. Wielka chata wolna, więc do szczęścia brakuje mu tylko odpowiedniej dziewczyny. Jak się okazuje lata mijają, a to nie takie proste zadanie. Ponadto jego dom nawiedzają wyłącznie kumple. Raz nachodzi go Choe Hun, by spędzić noc w jego domu, bo ma problemy z rodzicami. Innym razem na chatę wbija mu się jego kumpel Seo Do-hyeon, który szuka u niego spokoju niezbędnego do nauki.

Tae-o jednak nie poddaje się w swoich poszukiwaniach dziewczyny. W międzyczasie musi jakoś pomóc swojej przyjaciółce Han Song-i, która straciła ojca. Zna ją od dzieciństwa, a od kilku lat się w niej podkochuje. Niestety podsłuchał jak dziewczyna przed znajomymi mówi, że Tae-o nie pociąga ją jako facet. To go przybiło, dlatego chce jej pokazać, że lada dzień będzie się umawiał z jakąś dziewczyną. Dlatego nie może ją już podwozić i odwozić z uczelni.

Tae-o właśnie wybiera się na randkę w ciemno. Ma szczęście poznać atrakcyjną Yu Se-yeon. Jego randkę przerywa jednak telefon od Do-hyeona, który prosi go powrót do domu. Sytuacja jest kryzysowa, więc Teo-o wraca, a tam zastaje trzy osoby i każda z nich prosi go o możliwość zamieszkania w jego domu. Choe Hun został wykopany z domu przez swojego ojca, natomiast Song-i straciła dach nad głową w wyniku eksmisji. Trzecią osobą natomiast jest O Ga-rin, która pod pretekstem wizyty u matki w Seulu, w rzeczywistości ucieka z domu i postanawia wprosić się do domu dawnego znajomego.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W 2019 roku platforma Netflix poszła mocniej w stronę koreańskiej dramy. To już nie pojedyncze seriale jak rok wcześniej, czy dwa lata wcześniej. Ten rok obfituje nam w wiele oryginalnych koreańskich produkcji zleconych na wyłączność dla platformy Netflix. W przeciwieństwie do większości tego typu seriali emitowanych w południowokoreańskich stacjach telewizyjnych, Netflix w tym przypadku ma inny model dystrybucji odcinkowej serialu My First First Love. Produkcja ta liczy 8 odcinków na sezon, więc bardziej pod tym względem przypomina modelem seriale z tzw. Zachodu (red. choć dwa sezony realizowano łącznie). Jednak poza tym styl i realizacja jest jak najbardziej w koreańskim stylu i na tym polu już nikt nie eksperymentował. Zresztą kto miałby tu eksperymentować, skoro serial produkuje południowokoreańskie studio filmowe.

No ale o czym jest serial My First First Love. Niby tytuł mówi sam za siebie, ale tu nie tylko miłość gra pierwsze skrzypce, jak chociażby w „Love Alarm„. Serial jest w dużej mierze również o przyjaźni. Kiedy Yun Tae-o zostaje postawiony przed trudnym wyborem, czy w imię przyjaźni pozwolić znajomym zamieszkać pod swoim dachem, czy im odmówić im narazić na szwank ich wzajemne relacje, to wybiera tą pierwszą opcję. Ciężko mu zostawić ich na pastwę losu, bo każdy z lokatorskich podrzutków ma za sobą ciężką życiową przeprawę.

Choe Hun zostaje wyrzucony z domu, za wstyd jaki przynosi swojemu ojcu. Choć w rzeczywistości on tylko jedynie chce się realizować w życiu inaczej, niż to wyobrażali sobie jego rodzice. Song-i dopadły ostatecznie problemy finansowe, przez które traci dach nad głową. Po śmierci ojca jej matka praktycznie się od niej całkowicie odcięła, więc Song-i nie może liczyć na jej pomoc. Co w takiej sytuacji jej pozostaje, jeśli nie jej długoletni przyjaciel Tae-o. Jego zna od wczesnych lat dzieciństwa, wiec pierwsze swoje kroki w potrzebie kieruje właśnie do przyjaciela.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dziwnie też odmówić pomocy O Ga-rin. Chociaż w tym przypadku dziewczyna sama sprowokowała własną sytuację. Pozostała dwójka dosłownie straciła dach nad głową nie mając na to większego wpływu. No oczywiście nic nie dzieje się bez przyczyny, a to jedynie konsekwencja ich wcześniejszych poczynań. Jednak stan w jakim się znaleźli jest nagły, a Hun i Song-i wylądowali na bruku bez grosza przy duszy. O Ga-rin podjęła natomiast świadomą decyzję, którą była jest się okazuje ucieczka z domu. W przeciwieństwie do pozostałej dwójki dziewczyna przygotowała się na ten krok finansowo, ale mimo wszystko wybrała tzw. bezpieczną przystań u osoby, którą w przeszłości znała. Nie tak dobrze jak Song-i, dla której Tae-o jest przyjacielem praktycznie przez całe jej życie. Jednak to wystarczyło Ga-rin, by prosić kolegę o pomoc i potrzebny teraz dach nad głową.

Przyjaciele dla Tae-o są ważni, dlatego nie zostawia ich w potrzebie. Puzzle przyjaźni uzupełnia w tym składzie również Do-hyeon. To często gość w domu Tae-o, choć nie szuka on tu dachu nad głową. Jednak jego sytuacja finansowa też nie wygląda wesoło. Ojciec Do-hyeona pracuje ciężko w restauracji, by w jakiś sposób pokryć jego utrzymanie i edukację. Do tego jest on powiązany finansowo z ojcem Tae-o, bo u niego wynajmuje lokal użytkowy. Takie powiązanie może budzić konflikty, gdy ten zalega w czynszu za lokal usługowy, a to siłą rzeczy może się odbić na przyjaźni ich synów. Jednak Tae-o wie, że Do-hyeon to świetny kumpel, który potrafi świecić przykładem. Jest praktycznie wzorowym studentem i większość czasu poświęca nauce. Nie w głowie mu są dziewczyny, na czym korzysta Tae-o, bo może z przyjaciel często wspólnie spędzać wolny czas.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

No OK. przyjaźń z grubsza nakreślona, ale gdzie jest w tym serialu miłość ? To w końcu My First First Love jest gatunkowo romansem, czy nie jest ? I odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Nie od wczoraj wiemy, że w wielu przypadkach przyjaźń potrafi się przekuć w związek uczuciowy. Baa, niektórzy wręcz twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak przyjaźń między kobietą i mężczyzną, bo prędzej czy później zrodzi się między nimi uczucie (red. choć osobiście nie zgadzam się z tą teorią). W omawianym serialu tak czy inaczej to zjawisko dotyka głównych bohaterów opowieści. Przez dwadzieścia lat przyjaźni między Tae-o i Song-i tworzy się między nimi wyjątkowa więź. Gdy Tae-o dorasta i dojrzewa zaczyna darzyć dziewczyna większym uczuciem niż przyjaźń. Jednak krzywdzące dla niego okazują się podsłuchane słowa Song-i, która twierdzi, że nigdy nic do niego czuła, bo jako mężczyzna wcale ją nie pociąga.

Tae-o stawia się w kontrze do zastanej sytuacji. Od kilku lat liczył na to, że jest znajomość przekształci się w związek, ale jej słowa przekreślają tą szansę. Teraz chłopak chce pokazać Song-i, że skoro ta go nie chciała, to on znajdzie dla siebie romantyczną partnerkę. Dlatego Tae-o wraca do swojego pierwotnego planu. Plan dotyczył znalezienia dziewczyny i taki był od początku, odkąd w dwudzieste urodziny zyskał samodzielność i cały duży dom wyłącznie dla siebie i swoich potrzeb. Chłopak postanawia umówić się z dziewczyną poznaną w internecie i jest to typowa randka w ciemno, bo nawet nie wie, jak ona wygląda. Los tak chciał, że Tae-o wybierając się na randkę w ciemno, omyłkowo bierze inną dziewczyna za tą, z którą miał umówione spotkanie.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Lekka zbieżność imion i nazwisk robi swoje, bo Yu-Se-yeon, okazuje się w rzeczywistości Ryu Se-hyeon. Dla Tae-o to jednak nie problem, bo dziewczyna okazuje się dla niego ideałem ze względu na wygląd. Tak właśnie wyobrażał sobie swoją przyszłą dziewczynę. Mimo że ich pierwsze spotkanie było wynikiem nieporozumienia, to Tae-o robi wszystko, by ponownie odnaleźć nieznajomą i umówić się z nią na prawdziwą randkę. Jednak czy przy Se-yeon nasz bohater zepchnie całkowicie na bok uczucie jakie darzy Song-i ? I czy jego przyjaciółka zrozumie, co właśnie straciła, odkąd Tae-o będzie związany z inną dziewczyną. Na te i inne pytania odpowiadają kolejne odcinki pierwszego sezonu My First First Love.

Kocioł miłosny ma w tym serialu jednak znacznie większą objętość. Dziwne zdarzenie z lokatorami Tae-o prowokuje nowe sytuacje. Przypadkowo Do-hyeon poznaje jako pierwszy prawdziwą przyczynę, dla której Song-i wylądowała pod dachem Tae-o. Dorywczo pracował on wówczas jako pracownik fizyczny przy opróżnianiu lokalu mieszkalnego podczas eksmisji Song-i. Gdy dziewczyna dowiaduje się, że jest on przyjacielem Tae-o prosi Do-hyeona o dyskrecję. Oczywiście prędzej czy później będzie musiała powiedzieć Tae-o o swojej prawdziwej potrzebie mieszkalnej, ale do tego czasu wsparcia udziela jej Do-hyeon. To się podoba dziewczynie, że obcy chłopak tak przejął się jej losem. Łatwo w takiej sytuacji się domyślić co z tych relacji może wyniknąć.

No i jeśli My First First Love ma być Romansem pełną gębą, to trzeba do tego jeszcze więcej takich przypadkowych relacji, z których może wyniknąć coś więcej, niż zwykła niewinna znajomość. Choe Hun przykładowo trafia pod jeden dach z uroczą dziewczyną, która właśnie uciekła z domu. Z początku nic o niej nie wie, a Ga-rin wydaje się bardzo dziecinna i naiwna. Hun szybko staje więc dla niej wsparciem w nowej rzeczywistości.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

OK. to jeszcze krótki rzut okiem, jak te wszystkie postacie prezentują się nam od strony aktorskiej. Yun Tae-o, to w rzeczywistości Kim Ji-soo, znany bardziej jako Ji Soo. Do czasu My First First Love przewijał się on przez różne koreańskie produkcje, takie jak „Angry Mom / Aenggeurimam„, czy „Moon Lovers / Dalui Yeonin zmienione na Bobogyungsim Ryeo„. Zagrał również w „Strong Girl Bong-soon / Him-ssen yeo-ja Do Bong-soon” i „Cheer Up! / Balchikhage Gogo„. Ostatnimi czasy dostał on angaż do innej głównej roli jako Seo-hwana w serialu MBC „When I Was The Prettiest / Naega Gajang Yebbeotseulddae„.

Jego ojca, gra w tym serialu Yoon Da-hoon. Aktor przewija się przez wiele seriali. Zagrał chociażby w „The Last Empress / Hwanghooui Poomkyeok„, czy „Happy Home / Gahwamansasung„.

Jego nowa wybranka serca Ryu Se-hyeon, to natomiast aktorsko Hong Ji-yoon. Aktorka przewinęła się przez seriale „My Country: The New Age / Naui Nara” oraz „Return / Riteon„.

Choe Hun, to natomiast w rzeczywistości Kang Tae-oh. Aktor jest najbardziej znany z roli Lee Kyung-soo w serialu „You Are Too Much / Dangshineun Neomoohabmida„. Ostatnimi czasy zagrał również Księcia Neungyanga / Cha Yool-moo w serialu „The Tale of Nokdu / Joseonroko Nokdujeon„.

O Ga-rin, to aktorsko Choi Ri. Aktorka jest najbardziej znana z filmu „Spirits’ Homecoming, Unfinished Story / Gwihyang, Ggeutnaji Anheun Iyagi„. Serialowo dotychczas przewijała się jedynie w drobnych rolach lub całkiem epizodycznych. Zagrała chociażby w serialu „Welcome to Waikiki / Eulachacha Waikiki„.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Yun Yeong-ho, czyli młodszego przyrodniego brata Tae-o, gra w tym serialu Jung Yun-seok. On mimo młodego wieku jest rozchwytywanym aktorem, ale są to przeważnie drobne role. Na dłużej na ekranie gości w serialu „Good Doctor / Gut Dakteo czy Goot Doctor” (red. ciężko mi powiedzieć, która romanizacja po transkrypcji lepsza).

Han Song-i, to aktorsko Jung Chae-yeon. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z roli Chae-yeon w serialu „Drinking Solo / Honsoolnamnyeo„.

Jedną z koleżanek Song-i, gra w tym serialu Lee Ju-eun z zespołu muzycznego DIAMOND, znanego też jako DIA (group).

Ojca Do-hyeona w serialu My First First Love gra Park Soo-young. Seo Do-hyeon, to natomiast aktorsko Jung Jin-young. Aktor jest znany z serialu „Love in the Moonlight / Gooreumi Geurin Dalbit„.

My First First Love – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial My First First Love wyprodukowany dla platformy Netflix ma właściwie wszystko to, co posiadają południowokoreańskie seriale realizowane dla tvN, JTBC, MBC, SBS, czy KBS. Powinien się więc podobać miłośnikom koreańskim dram. Postacie w tym serialu generalnie dają się lubić, a scenariusz jest całkiem przystępny również dla osób zbytnie niezaznajomionych z dalekowschodnimi serialami. Fabularnie się to wszystko ciekawie spina i serial szybko zyskał uznanie widzów platformy.

Udostępnij w social mediach