Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja

Murder on Middle Beach (polski tytuł: Morderstwo w Madison) – HBO Original – serial oryginalny HBO z serii HBO Documentary Films. Amerykański miniserial dokumentalny typu true crime, w reżyserii Madisona Hamburga. Za produkcję serialu odpowiada Jigsaw Production (studio produkcyjne założone przez Alexa Gibney’a), Armian Pictures (studio produkcyjne założone przez Nedę Armian) oraz Blue Day Films Production (niezależne studio produkcyjne założone przez Madisona Hamburga), na postawie filmowych dokumentów śledztwa Madison Investigative Servises, LLC.

GATUNKI : dokumentalny / true crime
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial Murder on Middle Beach liczy 4 odcinki. Był on premierowo udostępniany widzom platformy HBO MAX od 15 listopada 2020 roku do 6 grudnia 2020 roku.

Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o niewyjaśnionej sprawie morderstwa matki reżysera i producenta filmowego Madisona Hamburga. 3 marca 2010 roku media informują, że rano przed własnym domem, to jest przy Middle Beach Rd w Madison, została znaleziona martwa czterdziestokilkuletnia kobieta. Policja z Madison po wstępnych oględzinach uznaje, że jest to sprawa o zabójstwo. Ofiarą okazuje się Barbara Hamburg, która podobno została uderzona tępym narzędziem. Na jej ciele również zauważono rany kłute. Rodzina ofiary jest zszokowana, bo kompletnie nie wie, kto może stać za tą zbrodnią. Pytanie pozostaje, czy jest to morderstwo zamierzone, czy dokonane w afekcie.

Po tym tragicznym wydarzeniu Madison Hamburg samodzielnie próbuje ustalić przyczyny i sprawcę zabójstwa. Nagrywa dokument z prowadzonego śledztwa, w którym bada każdy podejrzany element, który może doprowadzić go do poznania prawdy.

Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2020 roku, HBO na platformie HBO MAX, prezentuje swoim widzom dość nietypowy serial dokumentalny. Nietypowy, gdyż właściwie dotyczy on prywatnej sprawy reżysera tej produkcji. Sprawa dotyczy bowiem brutalnego mordu dokonanego na jego matce, jeszcze w czasach gdy był on studentem szkoły filmowej. Wówczas 3 marca 2010 roku przed własnym domem znajdują martwą Barbarę Hamburg – matkę studenta. Sprawa z jednej strony nie byłaby głośna, gdyby po pierwsze syn ofiary sam nie wziął się za jej nagłaśnianie, a także po drugie, gdyby nie dotyczyła ona byłej żony znanego milionera. Dzięki nagłośnieniu sprawy i zaangażowaniu samego Madisona Hamburga, możemy krok po krok prześledzić wszelkie elementy rodzinne i biznesowe, które mogą być powiązane z morderstwem Barbary Hamburg.

Serial dokumentalny Murder on Middle Beach (polski tytuł: Morderstwo w Madison) jest swoistym śledztwem jego inicjatora. Jeszcze w czasach studiów zaczął on nagrywać dokument, w którym niejako przesłuchuje członków rodziny oraz krewnych na okoliczność brutalnego morderstwa. W dokumencie tym Madison Hamburg w żaden sposób nie rzuca bezpodstawnych oskarżeń. Jedynie próbuje drążyć pytaniami temat, aby zbliżyć się do prawdy z tragicznego wydarzenia z marca 2010 roku.

Tym samym rozmawia on kolejno z członkami swojej rodziny, krewnymi i policją prowadzącą śledztwo. Na bazie jego prywatnych nagrań mamy więc wywiady z jego własną babcią, to jest matką Barbary Hamburg, siostrą ofiary, jej dalszymi krewnymi, byłym jej mężem, a ojcem reżysera, a także z jego siostrą, która opuściła już wcześniej miasto Madison.

Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sprawa z serialu Murder on Middle Beach (polski tytuł: Morderstwo w Madison) dotyczy morderstwa, na co wskazuje sam tytuł produkcji. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy tytule, bo jego tłumaczenie na język polski tak bulwersuje, że nie możemy przy tym spuścić kurtyny milczenia. Oryginalny tytuł brzmi Murder on Middle Beach, a w Polsce na potrzeby HBO zostaje on przetłumaczony jako Morderstwo w Madison. Tytuł jednak przecież nie wymaga tłumaczenia poza słowem „murder”, gdyż dotyczy w dalszej części nazwy własnej ulicy Middle Beach. Polscy pseudo tłumacze zmieniają więc tytuł i wyrzucają z niego nazwę ulicy, zastępując ją inną nazwą własną miejscowości, w której dokonano morderstwa.

Serio !?! Za tłumaczenie serialu odpowiada Star International Polska, jednak nasuwa się pytanie do samych tłumaczy. Czy wy jesteście totalnymi idiotami ?!?! Zmieniacie jedną nazwę własną na drugą, tylko dlatego, aby dodać coś od siebie ?! Przecież nie na tym polega tłumaczenie. W tym przypadku to nie jest zwykłe przekręcenie słówek z języka angielskiego, ale zakrawa na kpinę. Kpina lub głupota zwykłych kretynów, którzy nie zajmują się tłumaczeniem z języka angielskiego, ale konieczną zmianą scenariusza, nawet dotykającego tak bezsensownego elementu, jakim jest zmiana w tytule nazw własnych. Ręce opadają, co w tym kraju się wyprawia. I nie jest to zarzut do całego Star International Polska, gdyż jest to ceniona firma z bogatym doświadczeniem. To jest jedynie konkretny zarzut adresowany do idiotów, którzy zajmowali się nadaniem takiego, a nie innego polskiego tytułu dla tego miniserialu HBO.

Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

Wróćmy jednak do samego serialu i treści, jakie z niego płyną. Madison Hamburg prowadzi prywatne śledztwo nagrywając wszystko w postaci dokumentu filmowego na studia. Po latach wykorzystując te nagrania udaje się stworzyć serial dokumentalny. To czteroodcinkowa podróż w głąb sprawy zabójstwa, które nigdy do końca nie udało się wyjaśnić. Rodzina ofiary i lokalne media uważały, że to przez niekompetencje skorumpowanej policji. Poleciały więc głowy kilku funkcjonariuszy. Jednak czym dalej czasowo od tragicznego zdarzenia, tym trudniej było ustalić faktyczne okoliczności morderstwa. No a co za tym idzie, trudno było to wszystko powiązać finalnie z konkretną osobą lub ewentualnie grupą osób. Madison Hamburg nie może jednak odpuścić. Rozmawia również z policją, choć ta nie może ujawnić mu wszystkich dokumentów z prowadzonego śledztwa. Chętnie jednak poszłaby na wymianę, gdy jego dokument filmowy będzie dokończony i profesjonalnie zmontowany.

Lata więc mijają, a Madison Hamburg stale drąży temat zabójstwa swojej matki. Poszerza on tym samym grono swoich rozmówców, a najbardziej mu zależy na zeznaniach ojca, który trafił do grona podejrzanych o morderstwo lub jego zlecenie. Ojciec Madisona był milionerem, któremu z czasem grunt się zatrząsł pod nogami. Rodzice Madisona byli już od jakiegoś czasu na etapie rozpadu małżeństwa. Barbara zginęła natomiast w ostatni dzień rozprawy sądowej, co może w jakiś sposób wiązać jej męża z jej śmiercią. Ciężko jednak z braku jednoznacznych dowodów rzucać tu jakieś oskarżenia. Ojciec Madisona natomiast wynajmuje adwokata, który nie pozwala mu poza sądem i organami ścigania rozmawiać o tej sprawie. Tym samym jego syn ma pod górkę, bo nie może się dowiedzieć niczego nowego od swojego taty, który przez lata bardzo się od niego oddalił.

Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

Prywatne śledztwo Madisona Hamburga jest dynamiczne, ale nie przynosi zbyt owocnych rezultatów. Jednak nasz śledczy dokumentalista przy tym wszystkim nie skupia się tylko na przeprowadzanych wywiadach. Te wyłącznie nie odpowiedzą mu na wszystkie pytania i nie przybliżą go do prawdy o tragicznym wydarzeniu z marca 2010 roku. Madison zaczyna więc drążyć księgi rachunkowe swoich rodziców. Tam szuka dowodów na powiązanie ich z późniejszym morderstwem. Na a z reguły jak się grzebie w papierach przedsiębiorców, to się wygrzebie niezbyt jasne i transparentne przepływy gotówki. Te mogą pomóc Madisonowi zbliżyć się do prawdy w sprawie morderstwa, albo przynajmniej otworzyć mu oczy na niezbyt święte postępowanie jego rodziców w przeszłości.

Niewątpliwie największą zaletą tej produkcji jest właśnie to zaangażowanie w śledztwo Madisona Hamburga. Gdyby to nie była dla niego sprawa osobista, to pewnie całość dla widzów wypadałaby blado na tle innych dokumentów typu true crime. Wszak to jedynie sprawa jednej śmiertelnej osoby, a przecież na świecie w różnych okolicznościach giną miliony osób. Madison jednak drąży temat nieustannie, bo jakoś nie może zasypiać spokojnie z myślą, że zabójca jego matki chodzi bezkarnie po wolności. On sam natomiast nawet nie zna prawdziwych powodów, dla których zginęła jego rodzicielka. Czy były to powody finansowe ? Czy jakaś zemsta jej byłego męża ? No a może to odwet za ciemne interesy, w które się wplątała ? Wszystkie te pytania jedynie nasuwają mu kolejne pytania, a odpowiedzi na horyzoncie jak nie było, tak nie ma. Madison się jednak nie poddaje, a finalnie liczy, że jego dokumentacja filmowa pozwoli rzucić organom ścigania nowe światło na całą tą sprawę.

Murder on Middle Beach – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Miniserial Murder on Middle Beach (polski tytuł: Morderstwo w Madison) jest nietypowy i to wspominaliśmy na początku analizy. To taki true crime, za który bierze się osoba, która jest synem ofiary morderstwa. Tym samym to temat osobisty, wokół którego zbudowany jest cały dokument ukazujący śledztwo w sprawie zabójstwa Barbary Hamburg. Serial ten wykorzystuje wcześniej już nagrane i zmontowane materiały filmowe Madisona Hamburga. Wszak pracę nad swoimi dokumentami zaczął on jeszcze w czasach studenckich. W 2020 roku na ich bazie powstaje ten oto miniserial, a pewnie nie jest on jeszcze ostatnim słowem Madisona Hamburga.

Zabawne, ale Madison Hamburg jest z miejscowości Madison. Znając dziwną specyfikę w nadawaniu imion przez Amerykanów, zapewne nie jest to przypadek. Tam panuje samowolka w nadawaniu imion dzieciom, więc chłopak równie dobrze mógł celowo dostać to imię po miejscowości, w której mieszkali jego rodzice. No a tak się składa, że jest to równocześnie imię krążące w obiegu, choć częściej nadawane kobietom (red. tak chociażby miała na imię główna bohaterka serialu „Fear the Walking Dead„). Jednak to również częsty przypadek wśród Amerykanów, że te same imiona nadają zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Co kraj, to obyczaj 😉

Jeżeli natomiast macie ochotę na dokument kryminalny, który jest takim prywatnym śledztwem jego twórcy, to serial Murder on Middle Beach, ze skandalicznym polskim tytułem Morderstwo w Madison, jest dostępny na platformie HBO MAX.

Udostępnij w social mediach