Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja

Mr. Robot 2 – druga odsłona amerykańskiego thrillera, opowiadającego o grupie hakerów. Twórcą serialu jest Sam Esmail. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – MR. ROBOT 1.

GATUNKI : thriller / thriller konspiracyjny / thriller psychologiczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 12 odcinków. Mr. Robot 2 był emitowany premierowo na kanale USA Network od 13 lipca 2016 roku do 21 września 2016 roku.

Mr. Robot 2 - Promo

Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Elliot Alderson i jego grupa dokonują potężnego ataku hakerskiego na korporacje E Corp. Zapoczątkowuje to wieszczoną przez Mr. Robota rewolucję. Problem tylko taki, że okazało się, że ów Mr. Robot to właśnie sam sprawca tego ataku – Elliot Alderson. To jedna i ta sama osoba.

Elliot po wykonaniu ciosu w E Corp uświadamia sobie, że przez cały ten czas rozmawiał z samym sobą. Tajemnicza osoba, którą poznał niedawno, nie istnieje. To tylko jego podświadomość, która przybrała postać jego zmarłego ojca. Kiedy ten fakt doszedł do świadomości Elliota, zdał on sobie sprawę, że niegdyś dosłownie zhakował sam siebie. Wymazał wszelkie ślady namacalne oraz te nienamacalne z własnej świadomości, dotyczące jego przeszłości oraz jego rodziny. Gdy to do niego dotarło zrozumiał, że Darlene to jego własna siostra, a Mr. Robot to nikt inny, jak jego drugie mroczne JA.

Mr. Robot 2 - MR. ROBOT

Po tych wydarzeniach Elliot próbuje odciąć się od swego mrocznego wnętrza. Zapoczątkowana rewolucja jakby stoi w miejscu, choć może równie dobrze czeka na kolejny ruch z jego strony. Elliot jednak postanawia nie dopuszczać wewnętrznego głosu do przejęcia kontroli nad jego ciałem i postępowaniem. Jedyną ucieczką i obroną mogą być tylko narkotyki. One zabezpieczą go przed wewnętrznym Mr. Robotem.

Mr. Robot 2 - Elliot

Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak o to kolejny raz widzowie rzuceni zostają w podróż do jaźni młodego hakera. Szokujące zakończenie pierwszego sezonu odsłoniło wiele tajemnic. Tajemniczy Mr. Robot, który koordynował całą akcję hakerską, to w rzeczywistości jeden i ten sam Elliot Alderson. Sam Elliot długo nie może do siebie dojść po tym, jak odkrywa prawdę o sobie samym. Dźwięczy mu w głowie jedno pytanie. Jak to możliwe, że on sam to wszystko wymyślił i zaplanował. Hakowanie drobnych mieszczuchów, których prześwietlał godzinami w zaciszu swojego mieszkania to jedno. Natomiast atak na potężną korporację, która tak łatwo mu tego nie popuści – to zupełnie coś innego.

Na całe szczęście dla Elliota, nikt na początku po ataku go nie szuka. Nikt nie próbuje go dopaść, ani aresztować. Tak jakby wszystko rozmyło się po kościach. Wygląda na to, że korporacja ma już swojego podejrzanego. To Tyrell Wellick. Dla Elliota to idealne rozwiązanie. Kozioł ofiarny i głowa do ścięcia. Dzięki temu on sam zostanie nieuchwytny. Jednak z czasem w głowie Elliota pojawiają się kolejne pytania. A co jeśli on współpracował z Wellickiem. Może za łatwo to wszystko poszło. Gdyby nie furtki otwarte w jakiś sposób przez Tyrella, nigdy nie udałoby się zrealizować tego wielkiego planu. Tylko jakiego planu – to jest pytanie.

Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Mr. Robot 2 to droga do szukania odpowiedzi w podświadomości Elliota. Połowa sezonu to podróż do zakamarków jego podświadomości. Naszprycowany Elliot za wszelką cenę chce się pozbyć swojego mrocznego wewnętrznego głosu. Narkotyki działają jak blockery. Jednak każdą blokadę można przełamać.

Pierwsza połowa drugiego sezonu to typowy, bez dwóch zdań, thriller psychologiczny. Jednym może się podobać jazda na haju Elliota, a innym nie. Momentami jednak twórcy chyba rzeczywiście przegięli. Odlot Elliota wpakował nawet raz widzów w historię rodem z sitcomu. Dopiero w drugiej części Mr. Robot 2 dostajemy historię bardziej przypominającą thriller konspiracyjny. Tym samym, koniec końców zostaje zachowana koncepcja z pierwszego sezonu tego niestandardowego serialu o hakerach. Pomijając wstępne odloty na haju Elliota, to jednak ciągle bardzo dobre widowisko serialowe.

Nie wszystko w tym sezonie kręci się wokół Elliota. Przecież nie on sam dokonał hakerskiego ataku, a jego grupa nie rozpłynęła się w powietrzu. Bohaterowie ostatniej akcji muszą na początku jednak sami zadbać o własne bezpieczeństwo. Nikt bowiem nie może trafić na ich ślad i w żaden sposób powiązać ich z incydentem hakerskim.

Równocześnie także Mr. Robot 2 rozwija wątek Tyrella Wellicka, choć bardziej trzeba powiedzieć jego żony. Prywatne dochodzenie (jeśli można tak to ująć) prowadzi też pracownica AllSafe Angela Moss, która stopniowo próbuje dociec, kto rzeczywiście ponosi odpowiedzialność za atak na E Corp, a kto jest w całą sprawę wrabiany. Z całą pewnością pozostałe postacie obok Elliota nie są tu tylko przysłowiowymi kwiatkami do kożucha. To postacie, które mają duży wpływ na rozwój fabuły i rozwój poszczególnych wydarzeń na różnych etapach drugiego sezonu.

Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Przy okazji pierwszego sezonu zbyt mało było powiedziane na temat aktorów grających w tym serialu. Uzupełniając główną obsadę trzeba wspomnieć, że Angela Moss to w rzeczywistości Portia Doubleday. To amerykańska aktorka, która zagrała między innymi Jasmine Lee w filmie „Big Mommas: Like Father, Like Son„. Ponadto aktorka wcieliła się w postać Christine „Chris” Hargensen w nowej wersji adaptacji powieści Stephena Kinga „Carrie„.

CEO E Corp. Phillip Price to aktorsko Michael Cristofer. Jego możemy kojarzyć z roli Harrisona Renarda w serialu „American Horror Story: Coven„. Aktor zagrał też Truxtona Spanglera w serialu „Rubicon”.

Agentka FBI Dominique „Dom” DiPierro, to aktorsko Grace Gummer. Ją możemy kojarzyć z roli Julie Gelineau w serialu „Extant„. Aktorka wcieliła się też w postać Millie w „American Horror Story: Coven„.

Leslie Romero, czyli członek ekipy hakerów, to aktorsko Ron Cephas Jones. To amerykański aktor, który wcielił się między innymi w postać Bobby’ego Fisha w serialu „Luke Cage„. Ostatnio grał też Williama, czyli biologicznego ojca jednego z głównych bohaterów serialu „This Is Us

Darlene Alderson to aktorsko Carly Chaikin. Aktorka rozkręcała karierę wcielając się w postać Dalii Royce w sitcomie „Suburgatory„. Ostatnio też pojawiła się na ekranie w serialu „Into the Dark„. Tyrell Wellick to natomiast Martin Wallström. To szwedzki aktor grający do tej pory głównie w rodzimych produkcjach.

Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Krista Gordon, czyli psychoterapeutka Elliota, to w rzeczywistości Gloria Reuben. Ją możemy kojarzyć z roli Jeanie Boulet w „ER” (w Polsce znanym pod tytułem Ostry Dyżur). Odgrywała też Marinę Peralte w „Falling Skies” (to natomiast w Polsce jest znane pod nazwą Wrogie niebo). Zagrała też Kire Evans w „Blindspot„. Ostatnio wciela się też w postać Adiny Johnson, czyli matki Tyrona w serialu Marvela „Cloak & Dagger„.

Serialowa żona Tyrella Wellicka to natomiast w rzeczywistości Stephanie Corneliussen. To duńska aktorka i modelka. Wcieliła się ona w postać Valentiny Vostok w produkcji DC – „Legends of Tomorrow„.

Gideon Goddard z AllSafe Security, to aktorsko Michel Gill. Ten amerykański aktor jest najbardziej znany z roli Prezydenta Garretta Walkera w „House of Cards„. Zagrał też Douga Landry’ego w „Ray Donovan„.

To jeszcze słów kilka o cyber terroryście z Dark Army. Zhang w tym serialu to aktorsko BD Wong. Jego znamy głównie z roli księdza więziennego w serialu oryginalnym HBO – „OZ„. Zagrał on też Hugo Strange’a w serialu „Gotham„. W przeszłości grał też w kultowych filmach o dinozaurach. Wcielił się tam w postać Dr. Henry’ego Wu. Wystąpił w tej roli w „Jurassic Park„, następnie „Jurassic World” oraz ostatnio „Jurassic World: Fallen Kingdom„. Ostatnio też wcielił się w postać Baldwina Pennypackera w „American Horror Story: Apocalypse” oraz Grega w filmie oryginalnym Netflixa „Bird Box„.

Mr. Robot 2 - BD Wong

Mr. Robot – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Trzeba powiedzieć, że Mr. Robot 2 to ciągle trzymający w napięciu i obfity w zwroty akcji thriller. Mogą się nie podobać wizje na haju naszego głównego bohatera, jednak cała otoczka konspiracyjna naszych hakerów, nadal daje radę. W drugiej odsłonie dostajemy obrazki niczym z życia wzięte, bo nasi bohaterowie wykorzystują podobne maski do tych, które są wykorzystywane w realnym świecie przez Anonymous. Dostajemy także ciekawe równoległe wątki (rozmowa z Alexą – chyba pierwszy serial, w którym pokazano interakcje z asystentem głosowym sztucznej inteligencji Amazona). Koniec końców Mr. Robot 2 to ciągle dobre widowisko serialowe, z którego powinni być zadowoleni widzowie, którzy rozpoczęli przygodę z tym serialem od pierwszego sezonu.

Udostępnij w social mediach