MR. ROBOT – Sezon 1 – RECENZJA

MR. ROBOT – amerykański thriller telewizyjny, łączący podgatunki thrillera psychologicznego i konspiracyjnego. Twórcą serialu jest Sam Esmail. Serial został wyprodukowany przez Universal Cable Productions (NBCUniversal -> Comcast) oraz Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina).

GATUNKI : thriller / thriller konspiracyjny / thriller psychologiczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon MR ROBOT liczy 10 odcinków. Premierowo miał emisję na kanale USA Network (kanał należący do NBCUniversal). Był on tam emitowany od 24 czerwca 2015 roku do 2 września 2015 roku.

MR. ROBOT – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Młody programista Elliot Alderson jest mieszkańcem Nowego Jorku. Pracuje on w firmie AllSafe zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Tam pełni funkcję specjalisty od zabezpieczeń (dokładnie: senior network engineer). Jednym z głównych klientów AllSafe jest olbrzymia korporacja E Corp i to usługi na rzecz tej firmy stanowią główne źródło dochodu całej załogi AllSafe. Elliot Alderson posiada świetne umiejętności w swoim fachu, jednak równocześnie cierpi na fobię społeczną, którą prowizorycznie leczy na terapiach u indywidualnej psychoterapeutki.

Poza pracą w siedzibie AllSafe, niczym hobby traktuje on „prześwietlanie” ludzi. Prześwietlanie od strony sieci. Dowiadywanie się, za pośrednictwem internetu, wszystkiego o ludziach dla niego w jakiś sposób podejrzanych. Generalnie unika ostatecznie kontaktu osobistego, z osobami przez niego śledzonymi i prześwietlanymi. Postanawia jedynie robić wyjątki od reguły, gdy osoby te w jakiś sposób zagrażają jego bliskim. Wtedy decyduje się na kontakt bezpośredni finalizujący zdemaskowanie sprawcy. Tak było w przypadku faceta jego terapeutki, gdzie zmuszony był do spotkania się z tą osobą i zastosowania elementów szantażu, tylko po to jak twierdził, by pomóc swojej pani psycholog.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Pewnego dnia jego pracodawca otrzymuje Alert naruszenia zabezpieczeń na serwerach obsługiwanej przez nich korporacji E Corp. Potrzebna jest pilna interwencja na miejscu, dlatego też zabiera on ze sobą do siedziby korporacji swojego najlepszego inżyniera. Tam Elliot rozpoznaje problem, ale zauważa też pewne wskazówki jakby adresowane bezpośrednio do niego. Po tej akcji natyka się na tajemniczego gościa, która zaczepia go na mieście i pyta, czy postąpił zgodnie z wytycznym. Proponuje on mu współpracę, mającą na celu zniszczenie wielkich światowych korporacji, zaczynając od wspomnianego kilkakrotnie E Corp, mieniącego się jako Evil Corp (pol. Korporacja Zła). Elliot nie wie co to za mężczyzna i skąd się pojawił. Jedyny ślad jaki po sobie zostawił to kurtka z naszywką z napisem MR ROBOT. Zaczyna więc prześwietlanie naszego osobnika. Jednak jak prześwietlić człowieka widmo, który nie pozostawia żadnego śladu w sieci? Tak zaczyna się pierwszy sezon niezwykłego na swój sposób serialu MR ROBOT.

MR. ROBOT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Opis nieco przydługi, ale tylko tak można trafić w sedno całej fabuły serialu. Sam serial główny nacisk kładzie na aspektach działalności hakerskiej. I tu zaczynają się kontrowersje, bo wiele kwestii jest mocno spłyconych, co zawodowych hakerów (jeśli można w tym przypadku mówić o zawodzie, ale skoro w powszechnym użyciu jest określenie zawodowy złodziej, to czemu nie może być zawód hakera) może śmieszyć. Ale to prawdopodobnie celowy zabieg, bo przecież trzeba w jakiś przystępny sposób trafić do większej grupy odbiorców, niż tylko studentów uczelni technicznych.

MR. ROBOT ma ciekawą konstrukcję. Z jednej strony jest thrillerem psychologicznym. Wydarzenia są przedstawione z punktu widzenia myśli (głowy) głównego bohatera. Same myśli Elliota są praktycznie narracją serialu. Z drugiej strony to thriller konspiracyjny. Grupa anarchistów działających w sieci próbuje obalić istniejący ład społeczny opierający się na władzy wszelkiej maści korporacji, które trzymają zwykłych szaraków w swoich łapskach. Niektórzy nazywają ten serial także techno thrillerem, z uwagi na jego charakter.

Serial opleciony jest klimatyczną aurą. W końcu mamy do czynienia z grupą konspiratorów, którzy postanawiają walczyć ze światowym Układem i Systemem. Do tego dochodzą elementy kryminalne związane w pierwszym sezonie z poprzednim życiem (przed przystąpieniem do obalania światowego ładu) naszego głównego bohatera. To wszystko wzbudza emocje i dreszcze godne thrillerów na najwyższym poziomie.

MR. ROBOT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

W rolę naszego głównego hakera Elliota Aldersona wcielił się Rami Malek. Aktor ma swoich sympatyków jak i mocnych przeciwników. Jednak ciężko podważyć fakt, że świetnie spisuje się on w rolach osób niezrównoważonych psychicznie. I to nie tylko w rolach filmowych -> patrz Until Dawn – interaktywny film (gra przygodowa na PS4).

Tu jego bohater to zamknięty w sobie paranoik. Paranoik, ale tylko w sferze wewnętrznej. Rami Malek na zewnątrz odgrywa postać jakby flegmatycznego kolesia z umiarkowanym autyzmem. Swoje problemy nasz bohater leczy prochami. To pozwala mu zachować równowagę w myśleniu. Generalnie nie ma przyjaciół, poza jedną współpracowniczką. Unika rozmów i lubi być niewidoczny w tłumie (głównie bluza z kapturem na głowie zasłaniającym skutecznie większość głowy). Do tego Rami Malek ma ciekawą mimikę twarzy, co sprawia, że w roli komputerowego dziwaka wygląda doskonale.

Ciężko coś więcej powiedzieć o pozostałych aktorach, grających w pierwszym sezonie. Głównie to osoby jeszcze wtedy mniej znane. Poza jednym głośnym nazwiskiem. To Christian Slater. To ten aktor wciela się w postać tajemniczego mężczyzny z kurtką z napisem MR ROBOT. Choć pojawia się on jedynie sporadycznie, to swoją postacią sprawia, że fabuła z każdym odcinkiem nabiera rozpędu. Za ten występ Christian Slater otrzymał Złoty Glob w 2016 roku, w kategorii „najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym”.

MR. ROBOT – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial można zaliczyć do grupy seriali kontrowersyjnych. Ma on mniej więcej tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wszystko zależy na co kładziemy nacisk i czy szczegóły techniczne mają dla nas wielkie znaczenie, bo jest to bowiem serial o hakerach. Niniejszy tekst prezentuje jeden z punktów widzenia. Pierwszy sezon nie mniej jednak otrzymał kilka wartościowych nagród bezpośrednio tuż po premierze, a w kolejnym roku otrzymał Złoty Glob za najlepszy serial telewizyjny. Poza nagrodami różnych akademii, zdążył sobie zaskarbić serca wielu widzów. Jeszcze trzeba podkreślić dobrze dobraną ścieżkę dźwiękową. Tutaj nagroda Emmy w 2016 roku też nie jest przypadkowa (kategoria: najlepsza kompozycja muzyczna w serialu, oryginalna dramatyczna ścieżka dźwiękowa).

Jest to produkcja nawet dla tych, którzy trzymają się z daleka od nowych technologii i internetu. (red. a skoro trzymają się z daleka od internetu, to nie przeczytają tego tekstu ;P… więc prośba o pośrednie polecenie im serialu, który może być dostępny także w powtórkach na Canal+, bo posiada on również licencje na tą produkcję). Serial szybko doczekał się kontynuacji w postaci drugiego sezonu MR. ROBOT, a następnie kilku kolejnych.

Udostępnij w social mediach