MOTYW – Sezon 1 – RECENZJA

MOTYW – polski serial kryminalny stacji TVN. Za produkcję serialu odpowiada Jake Vision DGA Studio (spółka produkcji telewizyjnej i reklamowej, nagrań promocyjnych, managementu zespołów muzycznych oraz wydawnictw muzycznych i książkowych, założona przez Beerenda Jana Kepinskiego).

GATUNKI : kryminał
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Pierwszy sezon serialu MOTYW liczy 10 odcinków. Przedpremierowo był on udostępniany widzom od 12 grudnia 2019 roku do 20 lutego 2020 roku w serwisie player. Następnie miała miejsce jego premiera telewizyjna na kanale TVN. W telewizji był on nadawany od 3 marca 2020 roku do 5 maja 2020 roku.

MOTYW – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na śledztwach w sprawie tajemniczych morderstw. W gdańskiej restauracji Meduza dochodzi do strzelaniny, po której ciężko ranni Luiza i Maks Porębscy trafiają do szpitala. Na miejsce zbrodni zostaje wezwana policja. Komisarz Paweł Szulc postanawia zatrzymać podejrzaną Annę Czarnecką, choć oficjalnie nie chce poprowadzić śledztwa w tej sprawie. Komendant w takim wypadku wyznacza do dochodzenia sierżant Anetę Batko, zwaną na komendzie „Żyleta”. Jednak gdy Szulc widzi w jaki sposób Batko podchodzi do tej sprawy, to niechętnie i zmęczony, ale dołącza do dochodzenia.

Podczas przesłuchania Czarnecka nie przyznaje się do winy. Przedstawia wersję wydarzeń, że będąc na miejscu jedynie wezwała pomoc do postrzelonych Porębskich. Ze szpitala natomiast dochodzi do Szulca komunikat, że Luiza Porębska odzyskała przytomność. Kobieta przyznaje śledczemu, że została postrzelona przez Czarnecką. Ponadto na ubraniu podejrzanej odnaleziono ślady krwi niedoszłych ofiar. Chwilę później komisarz robi przerwę od obowiązków służbowych, bo tego dnia wypada rocznica jego małżeństwa i jest umówiony z żoną w restauracji. Potencjalnie miły wieczór przerywa incydent z młodszym dzieckiem, przebywającym w tym czasie w domu pod okiem starszej siostry.

Po powrocie na komisariat okazuje się, że Czarnecka ściąga adwokata. Gdy komisarz przedstawia jej dowody na znaleziony proch strzelniczy na jej ubraniu, podejrzana zmienia swoje zeznania. Czarnecka twierdzi, że weszła na zaplecze restauracji, bo słyszała kłótnie małżeństwa. Luiza trzymała broń, z której strzeliła do męża. Następnie ona sama próbowała jej tą broń odebrać i przypadkowo postrzeliła znajomą kobietę. Później dla ukrycia postrzelenia wyczyściła broń i włożyła ją do dłoni umierającego mężczyzny. Opowieść brzmi jak bajka, dlatego Szulc nie daje jej wiary. Teraz tylko musi znaleźć i dopasować MOTYW jakim się kierowała główna podejrzana. Choć z drugiej strony Porębska okazuje się byłą policjantką. Posługiwanie się bronią nie jest jej obce i ona również mogła mieć w tej sprawie MOTYW.

MOTYW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2019 roku stacja TVN serwuje widzom nowy serial kryminalny MOTYW. Właściwie jego premiera miała miejsce w 2020 roku, ale przedpremierowo serial zaprezentowano widzom w serwisie player z niemal trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Nie jest to jednak serial klasyfikowany przez właścicieli jako player original, bo od samego początku był udostępniony w serwisie player.pl z zamiarem późniejszego nadawania go na antenie TVN. Tak czy inaczej widzowie mieli okazję obejrzeć go jeszcze przed premierą telewizyjną. I to nie z tygodniowym odstępem, jako chociażby w przypadku serialu „Pułapka„, ale z niemal kwartalnym wyprzedzeniem względem telewizyjnej premiery. I to był podobno dobry krok, bo serial cieszył się wówczas dużą popularnością. Czy popularność wśród widzów przekłada się na jakość tego serialu ? Temu właśnie się dzisiaj dokładnie przyjrzymy.

MOTYW od samego początku budowany jest wokół intrygi dawnych znajomych. Pewnego wieczoru dochodzi do strzelaniny w jednej z gdańskich restauracji. W jej wyniku postrzelono dwie osoby. To małżeństwo, które prowadzi tą restaurację. Luiza Porębska w ciężkim stanie trafia do szpitala, natomiast jej mąż jest nawet w stanie krytycznym prowadzącym do śmierci. Podejrzaną w tej sprawie jest niejaka Anna Czarnecka, która owego wieczoru pojawiła się w zamkniętej dla gości restauracji. Tym samym staje się ona główną podejrzaną w sprawie, choć kobieta sama wezwała pomoc dla poszkodowanych. Szybko po jej zatrzymaniu dowiadujemy się, że Czarnecka znała się z właścicielami lokalu, więc nie jest dla nich całkowicie przypadkową osobą. Wszelkie ślady na jej ubraniu wskazują na to, że kobieta pojawiła się w restauracji w celu zabicia jej właścicieli. Problematyczny staje się MOTYW jaki kierował Czarnecką, jeśli to ona rzeczywiście dopuściła się tego czynu. Ziarno wątpliwości zasiewa przy tym przeszłość Luizy Porębskiej.

MOTYW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jednak by bliżej poznać kulisy wspomnianego tragicznego zajścia, twórcy co jakiś czas serwują nam równolegle retrospekcje opisujące wydarzenia wokół tej trójki w 1989 roku. Wówczas poznajemy szesnastoletnią Annę Czarnecką, która zaprzyjaźnia się z blondwłosą Luizą. Do towarzystwa wkręca się amatorski muzyk Maksymilian Porębski. Tym samym często zaglądamy do ich dawnego życia i oglądamy w jaki sposób potoczyły się losy tych postaci u schyłku PRL-u. Poznajemy zażyłości, jak i spory między tymi postaciami, które w mniejszym lub większym stopniu miały wpływ na przyszłe wydarzenia otwierające nam ten serial. Sceny te z czasem wiele wyjaśniają, choć czasami mamy tu do czynienia z niepotrzebnymi dłużyznami. Twórcy widocznie uparli się, by pierwszy sezon miał koniecznie dziesięć odcinków, więc odpowiednio później trzeba było dociągnąć fabularnie wymagany czas antenowy. Trochę szkoda, bo w ten sposób burzy to nieco obraz całości.

Jednak by było jasne, to sceny z przeszłości nie są złe, a jedynie trochę przeciągnięte. Dobrze natomiast prezentuje się serialowa teraźniejszość oraz prowadzone przez komisarza Szulca śledztwo w sprawie tajemniczej strzelaniny. Na pochwałę w tej warstwie zasługuje gra aktorska głównego bohatera. Wykreowany bohater to doświadczony policjant z dużą gamą umiejętności śledczych. Jak się szybko okazuje to taka lokalna policyjna gwiazda na komisariacie. Reszta policjantów stanowi tam tło dla komisarza Pawła Szulca.

Ten zazwyczaj słynie ze skuteczności, dlatego to jemu komendant chce przydzielić śledztwo w sprawie postrzelenia Porębskich. Szulc jednak nie jest całkiem krystaliczny. Dręczą go nałogi, a przepracowanie daje znać o sobie i odbija się na jego zdrowiu i samopoczuciu. Komisarz stara się zaradzić zmęczeniu wciągając często tabakę, choć to raczej na dłuższą metę mu szkodzi niż pomaga, szczególnie w życiu osobistym.

MOTYW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Do prywatnego życia komisarza Szulca też co jakiś czas zaglądamy. To dobrze, że serial kryminalny nie tylko przedstawia bohaterów od strony zawodowej, ale również pokazuje tą bardziej ludzką stronę ich życia. W polskich kryminałach często twórcy dają jednak ciała na tej płaszczyźnie. W serialu MOTYW wygląda to natomiast całkiem przyzwoicie i naturalnie. Widzowie poznają rodzinę policjanta i szybko dostrzegają wszelkie problemy dotyczące jego małżeństwa oraz wychowania dzieci. I dzieci w liczbie mnogiej – trzeba powiedzieć. Mamy tu bowiem do czynienia z małym autystycznym (red. raczej autystycznym, bo dokładnie chyba nie mówili na co chłopak cierpi) Mikołajem wymagającym sporej opieki. Ponadto mamy do czynienia z nastoletnią córką Zuzą, a to wiadomo – taki wiek, który może zwiastować problemy natury wychowawczej.

Małżeństwo Szulców też jak się okazuje nie jest całkowicie uczciwe wobec siebie. Tym samym obecne relacje bohaterów są równie ciekawe, jak te z przeszłości Czarnej i Porębskich. A jak już jesteśmy ponownie przy temacie retrospekcji, to warto zauważyć, że opisywane wydarzenia z przeszłości nie tylko dotyczą 1989 roku. Oczywiście wówczas mamy serwowane aktorsko młodsze odpowiedniki głównych bohaterów. Jednak akcja przenosi nas też momentami do przeszłości, na przysłowiową chwilę przed kluczową dla pierwszego sezonu strzelaniną. Wtedy większe pole do popisów mają starsi aktorzy, którzy całkiem dobrze zachowują sposób bycia swoich młodszych odpowiedników. Na tym polu najlepiej się sprawdza postać Maksa.

Właściwie aktorsko Maks Porębski wypada dobrze zarówno w starszej jak i młodszej wersji. Generalnie cały pierwszy sezon serialu MOTYW pod względem aktorskim wygląda przyzwoicie. Twórcy bowiem zadbali o obsadzenie w rolach głównych bohaterów znanych powszechnie aktorów. Wcale nie słabiej na ich tle wypadają ich młodsze odpowiedniki.

MOTYW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To czas przyjrzeć się bliżej tej warstwie aktorskiej. W postać komisarza Pawła Szulca wciela się w tym serialu Michał Czernecki. Aktor jest w ostatnich latach mocno rozchwytywany i grywa w wielu serialach, a na reklamach o „e-Polak potrafi!” skończywszy. Jednak w roli komisarza Szulca wypada bardzo dobrze. W ostatnich latach to również Błażej Nieradka w serialu „Znaki” oraz Piotr Sadzik w innym serialu stacji TVN – „Diagnoza„.

Jego serialowa żona Monika Szulc, to aktorsko Magdalena Turczeniewicz. Ostatnio wystąpiła również w serialu Canal+ „Mały zgon„. W drobnej roli przewinęła się także w innym serialu TVN-u „Druga szansa„.

Syn Mikołaj, to w rzeczywistości Piotr Musianek, a jego starsza siostra Zuzanna, to aktorsko Nel Kaczmarek. Ją mogliśmy zaobserwować w roli Justyny Drewiczównej w serialu Showmaxu „Rojst„.

Starszy Maks Porębski, to aktorsko Andrzej Konopka. Jego ostatnimi czasy śledzimy w polskim serialu AXN „Znaki„, gdzie wciela się w postać komisarza Michała Treli. Serialowo to również Krzysztof 'Doktor’ Starowicz w produkcji HBO „Wataha” oraz jeden z ekipy agentów wywiadu Czerstwy w serialu Canal+ „Nielegalni„. W przeszłości wcielił się również w Wojciecha Kowalika w serialu „Pakt” oraz w postać Przybylskiego w serialu „Belfer„.

Młodsza wersja Maksa, to aktorsko Bartłomiej Kotschedoff. On również występuje w serialu „Wataha„. Ponadto możemy go kojarzyć z postaci Rafała Wardeckiego w serialu Polsatu „Zawsze warto„.

Teresa Tkaczyk, to aktorsko Maria Mamona. Natomiast Anna Czarnecka, to w rzeczywistości Agnieszka Grochowska. Filmowo to między innymi Julia w „Tylko mnie kochaj” oraz Nina w filmie „Beyond the Steppes” (pol. Stepy). Serialowo to Dorota w politycznym „Ekipa” oraz psychiatra doktor Kowalska w thrillerze „Himmelsdalen” (z polskim tytułem Sanktuarium zła). Ostatnio to również Laura Goldsztajn w „The Woods„, czyli kolejnym polskim serialu Netflixa znanym u nas jako W głębi lasu.

MOTYW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Młodsza wersja Czarnej, to aktorsko Agata Turkot. Na srebrnym ekranie jest ona najbardziej znana z roli Poli Majewskiej w serialu „Leśniczówka„.

Młodsza Luiza, to w rzeczywistości Grażyna Sobocińska, która przewinęła się przez serial „O mnie się nie martw„. Jej siostrę Julię, gra tu natomiast Anna Adamus.

Starsza Luiza Porębska, to aktorsko Małgorzata Kożuchowska. Aktorsko wypromowała się rolą Ewy Szańskiej w filmach „Kiler” i „Kilerów 2-óch„. To również Anna w filmie „Komornik„. Na srebrnym ekranie aktorka najdłużej była związana z rolą Hanki Mostowiak w M jak Miłość. Serialowo to również Monika Borecka w produkcji TVN – „Druga szansa” oraz Natalia Boska z serialu TVP „Rodzinka.pl„.

Michał, zajmujący się terapią Mikołaja, to aktorsko Mateusz Rusin. Pojawił się on w innym serialu TVN-u „Pod powierzchnią„. Ponadto zaznaczył się jak ksiądz Maciej w serialu „Ranczo„.

Robal, to aktorsko Adam Cywka, znany chociażby z roli Ignacego Biernackiego w serialu „Drogi wolności„. Młodszą wersję Robala, gra tu Łukasz Sikora.

Prokurator Olga, to w rzeczywistości Magdalena Walach. Aktorka jest znana między innymi z postaci Heleny Grochowiak w serialu „Rojst„.

Damian Czajka, to aktorsko Modest Ruciński, a jego młodszą wersje gra Damian Kret. To między innymi Jerzyk Raczek w serialu „Drogi wolności„.

Jerzy Wujczak, to aktorsko Adam Ferency. Aktor jest znany z wielu ról filmowych i serialowych, ale wystarczy wspomnieć, że ostatnio wystąpił jako Leon Ruczaj w nowej polskiej produkcji Netflixa „The Woods„.

To już na sam koniec „Żyleta”, czyli sierżant Aneta Batko, którą gra w tej produkcji Olga Bołądź. O aktorce zrobiło się głośniej gdy odgrywała postać Aleksandry Lach „Białko” w filmie „Służby specjalne„. Aktorka później wracała do filmów Patryka Vegi i zagrała w filmowej i serialowej wersji „Botoks” oraz „Kobiety mafii„. Ostatnimi czasy to również Magda w serialach z cyklu Chyłka, czyli „Chyłka – Zaginięcie” i „Chyłka – Kasacja„.

MOTYW – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Całościowo nowy serial kryminalny stacji TVN prezentuje się dość przyzwoicie. Widoczny jest na tym polu jakiś progres stacji, która dotychczas męczyła się niemiłosiernie, by zaserwować widzom jakieś seriale na lepszym niż przeciętnym poziomie. Zasługą dla progresu jakościowego jest niewątpliwie player. Skoro widz ma płacić pieniądze za telewizyjne produkcje, to powinny one stać na zdecydowanie wyższym poziomie, niż te serwowane od lat w darmowym paśmie. Chociaż MOTYW nie jest serialem robionym szczególnie dla serwisu player.pl to jednak prapremierowo tam się pojawił serwując widzom wcześniejszy dostęp. Ważne, że włodarze serwisu dostrzegają tą zależność płacenia za lepszą jakość, która nie tylko objawia się w prezentacji materiałów audiowizualnych w rozdzielczości 4K. I skoro wygląda to już teraz lepiej, to uczciwie należą się jakieś słowa pochwały dla TVN i całej grupy medialnej odpowiadającej za usługę player.

To jeszcze krótko na koniec : czy MOTYW jest dobrym kryminałem ? Zależy oczywiście do czego porównać. Jednak na tle wcześniejszych seriali TVN-u prezentuje się zdecydowanie lepiej, a dobra gra aktorska dodaje dodatkowego smaku do przedstawionej fabularnie historii. Historii dość ciekawej, która kręci się nam w pobliżu śledztwa wokół tajemniczej strzelaniny. To w dużej mierze jest związane z innymi wydarzeniami z przeszłości, jednak ujawnianie ich tutaj byłoby sporym spoilerem.

Udostępnij w social mediach