Modern Love – SEZON 2 – Recenzja

Modern Love 2 (pol. Nowoczesna miłość 2) – AMAZON ORIGINAL – Amazon i The New York Times przedstawiają swój wspólny serial oryginalny. Drugi sezon amerykańskiej antologii romantycznej, łączącej humorystyczne i dramatyczne odcienie Romansów. Serial powstał na bazie artykułów z kolumny Modern Love, publikowanej na łamach The New York Times. Informacje o producentach serialu zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Modern Love 1.

GATUNKI : romans / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. Modern Love 2 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 13 sierpnia 2021 roku.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja

OPISY WPROWADZAJĄCE BEZ SPOILERÓW

Serial przedstawia różne historie miłosne opisane na łamach The New York Times. Pewne elementy przedstawionych historii są fikcyjne.

Modern Love – On a Serpentine Road, With the Top Down

Doktor Stephanie Curran ma stale problemy ze swoim starym kabrioletem Triumph Stag. Jej mechanik Jerry od lat sugeruje, że powinna się pozbyć tego samochodu. W końcu Stephanie daje za wygraną i pewnego wieczora przyczepia do samochodu informację, że wóz jest na sprzedaż. Rano odzywa się telefonicznie potencjalny kupiec. To starszy pasjonat grzebania w samochodach, który zgadza się kupić ten antyk. Zdegustowana tym faktem jest starsza córka Stephanie z pierwszego małżeństwa. Shannon również jak matka sentymentalnie jest związana z tym autem, gdyż kupił go jej ojciec, a zmarły mąż Staphanie. Jej zdanie powoduje, że Stephanie waha się, czy sprzedawać sportowy wóz. Czuje szczerą miłość do auta, a raczej do jej dawnego męża Michaela, gdyż przez ten samochód wracają do niej wszelkie po nim wspomnienia.

Modern Love – The Night Girl Finds a Day Boy

Jordan przychodzi do baru z grupą przyjaciół. Zamiast wdawać się z nimi w dyskusję, to bardziej interesuje go kobieta z równoległego stolika. Najpierw interesuje się jej rysunkami, a gdy ta wychodzi, wręcza jej swój numer telefonu. Jordan bowiem liczy, że poznana Zoe się z nim umówi. Problem tylko taki, że Zoe „cierpi” na zespół opóźnionej fazy snu. Zasypia gdy całe społeczeństwo z jej strefy czasowej się budzi, a wstaje gdy wszyscy inni kładą się spać. Jordan musi się więc przestawić swój zegar dobowy, aby móc się z nią spotykać w świetle księżyca.

Modern Love – Strangers on a (Dublin) Train

W pociągu z Galway do Dublina w Irlandii, intelektualistka Paula siada jako jedyna z książką w ręku zamiast telefonu czy tabletu. Modli w się w duchu, aby nikt się do niej nie przysiadł, bo do wagonu wsiadają bardzo osobliwe persony. Jednak gdy do pociągu wsiada przystojny mężczyzna, to ta wręcz zaprasza go w swoje pobliże. Ten jednak wybiera równoległe fotele naprzeciwko bardziej urodziwej kobiety.

Na szczęście dla Pauli, ów kobieta wysiada na kolejnej stacji w Athenry. Dodatkowo chwilę później mężczyzna na jej celowniku sam pierwszy do niej zagaduje. Szybko poznaje po stercie książek, że ma do czynienia ze studentką. Tej właśnie zamknęli uczelnię z powodu pandemii, więc wraca do rodzinnego domu. On sam okazuje się został wysłany na przymusowy urlop w pracy. Wspólna rozmowa szybko zaczyna im się kleić, choć w rzeczywistości okazują się bardzo odmienni od siebie. Konwersację przerywa jednak stacja końcowa. Na szczęście dla Pauli, poznany Michael proponuje jej spotkanie w tym samym miejscu po zakończonej przymusowej pandemicznej izolacji.

Modern Love – A Life Plan for Two, Followed by One

Stand-upowa komik Lil Parker ma swój kolejny publiczny występ satyryczny. Podczas opowiadania żartów widzi wśród widowni swoją dawną miłość z czasów szkolnych. Vince’a poznała bezpośrednio po przeprowadzce z Cleveland w stanie Ohio na Brooklyn w NY. Bardzo jej się podobał i szybko znaleźli wspólny język. Jednak najgorsze było to, że on ją traktował jak zwykłą kumpelę, a nie potencjalną dziewczynę i na randki umawiał się z innymi dziewczynami. Sześć lat później Lil liczyła na zmianę tego stanu przed balem na zakończenie liceum. To nie nastąpiło i tą dwójkę rozdzieliły studia. Jednak dwa lata później Lil postanawia sama zrobić pierwszy krok w stronę ich związku i wychodzi do Vince’a z bezpośrednią propozycją.

Modern Love – Am I…? Maybe This Quiz Game Will Tell Me

Katie chodzi do middle school. Ona i jej rówieśniczki są już na takim etapie życia, że powinny się interesować chłopcami. Katie jednak najlepiej lubi spędzać czas z Alexą. Szczególnie, że szybko łapią wspólny język i mają wspólną pasję do anime. Katie zaczyna zastanawiać się, czy czasami nie jest lesbijką. Stara się odpowiedzieć sobie na to pytanie, rozwiązując quiz online na orientację seksualną. Quiz jednak na bazie jej odpowiedzi nie daje Katie takiego rezultatu, jakiego dziewczyna od niego oczekuje.

Modern Love – In the Waiting Room of Estranged Spouses

Były Marine Spence wyobraża sobie, że jego żonę Jeannie podrywa inny facet. Podczas sąsiedzkiego spędzania Dnia Niepodległości, do Spence’a podchodzi Isabelle, która informuje go wprost, że jego żona ma romans z jej mężem Nickiem. Dzień później Isabelle zmusza swojego męża do przyznania się, a ten nie zaprzecza. To prowadzi do ich rozwodu. Podobny los spotyka małżeństwo Spence’a i Jeannie. Zdradzeni przez swoich współmałżonków spotykają się później w poczekalni na psychoterapię. Zamiast wejść do gabinetu psychoterapeutki, postanawiają wspólnie umówić się na kawę. Spotkanie traktują jednak neutralnie. Jednak gdy po czasie każde z nich zaczyna szukać nowego partnera przez aplikację internetową, to ponownie trafią na siebie, a to już musi być znak.

Modern Love – How Do You Remember Me?

Ben spaceruje ze swoim chłopakiem po jednej z nowojorskich ulic. Nagle w oddali widzi Robbie’ego. Niegdyś umówił się z nim na jedną rekonesansową randkę. Z niej finalnie wyszło coś znacznie poważniejszego. Generalnie Robbie nie był facetem z jego marzeń, bo Ben miał nawet przygotowaną listę życzeń, jaki powinien być jego przyszły mężczyzna. Nie mniej jednak Ben odważył się przy nim pójść szybko na całość. W tym czasie jego siostra usilnie starała się z nim skontaktować telefonicznie. W nocy Ben widząc nieodebrane połączenia oddzwania do siostry. Podczas rozmowy dowiaduje się, że ich ojciec miał udar lub zawał. Teraz leży w szpitalu w śpiączce. Ben po tej informacji zamierza wrócić samolotem do domu rodzinnego.

Robbie podsłuchawszy całą rozmowę oferuje swoją pomoc. Sam zobowiązuje się ogarnąć dla niego bilet lotniczy. Ben jednak się nie zgadza i chce samodzielnie zająć się własnym problem. Sytuację tą mężczyźni zapamiętali jednak całkiem odmiennie, a właśnie ona doprowadziła do ich nagłego rozstania.

Modern Love – Second Embrace, With Hearts and Eyes Open

Elizabeth i Van są od dawna po rozwodzie. Podobno małżeństwo nie mogło się udać, gdyż Liz wybrała niedojrzałego mężczyznę. Mają jednak wspólne dzieci. To dwie córki, którym poświęcają większość swojej uwagi. Dotychczas jednak dzielili się rolami w wychowaniu i z reguły nie wchodzili sobie pod tym względem w drogę. Nagle jednak wspólne wyjścia na występ muzyczny córki, itp. ponownie zbliżają ich do siebie. Ponadto Van przyznaje się do swoich błędów z przeszłości i własnej niedojrzałości podczas ich małżeństwa. Elizabeth widząc jego zmianę postanawia dać ich byłemu związkowi drugą szansę. Van dobrze więc wykorzystuje kolejne dwa miesiące i ma zamiar sformalizować ich ponowne zejście. Wybiera jednak do tego bardzo nieodpowiedni moment.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Latem 2021 roku na platformę Amazon Prime Video wracają nowojorskie historie miłosne. To kolejne osiem odcinków zekranizowanych artykułów, opublikowanych na łamach The New York Times. Ponownie widzowie gatunkowo otrzymują zarówno humorystyczne, jak i dramatyczne odcienie Romansów. No i ponowie twórcy serialu zastrzegają sobie, że na jego potrzeby, pewne elementy przedstawionych historii są fikcyjne. Co ciekawe, to te elementy fikcyjne są wręcz teraz łatwiejsze do wyłapania przez widza. No bo skoro dana opowieść na łamach dziennika jest opisana od strony jednej osoby, a w serialu mamy ją przestawioną od stron dwóch postaci, to łatwo się domyślić ile Amazon i produkcyjne studia towarzyszące koloryzują w tych opowieściach.

Oczywiście ma to jednak swój sens, bo historie te są wówczas bardziej przystępne do ukazania ich widzom na ekranie. Stąd nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jedynie niezadowoleni z takiego obrotu sprawy, mogą być co najwyżej autorzy tych opowieści opublikowanych w specjalnej kolumnie na łamach The New York Times. Widzowie natomiast dostają twór dostosowany pod formę serialu. Oczywiście nadal jest to antologia i każdy kolejny odcinek Modern Love 2 (pol. Nowoczesna miłość 2) przedstawia nam inną historię.

Jak w każdej antologii są tu historie lepsze i gorsze. Większość z nich stanowi jakby fabularnie zamkniętą całość, ale są i odcinki jakby fabularnie przerwane i wymagające dokończenia w kolejnym epizodzie. Jednak historie te pisało życie, więc nie każda miłosna historia ma swoje zwieńczenie. Ponownie dostajemy również duże zróżnicowanie tematyczne tych opowieści. To się chwali twórcom serialu za odpowiedni wybór historii w ramach ich ekranizacji. W pierwszej odsłonie mieliśmy tematy powrotów po rozstaniu, dużej różnicy wiekowej, czy kryzysów w małżeństwie. Teraz dostajemy takie tematy jak miłość poprzez wspomnienia po zmarłym, rozstania i powroty, z przyjaźni do związku oraz przypadkowe spotkania z zauroczeniem.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wybór najlepszej i najgorszej zekranizowanej opowieści byłby bardzo subiektywną oceną. No ale recenzje przecież same w sobie są subiektywne, więc co tam się ograniczać :). Z humorystycznych opowieści najlepiej wypada historia „Strangers on a (Dublin) Train”. W niej poznajemy dwójkę osób, która poznaje się przypadkowo w pociągu jadącym z Galway do Dublina. Odcinek ten ma zabawną narrację od strony studentki Pauli. To studentka mediewistyki, która wsiadając do pociągu myślami odstrasza wszystkie potencjalne osoby, które mogłyby się do niej dosiąść. Kiedy jednak w wagonie pojawia się mężczyzna, który wyglądem wpada jej w oko, to ta wręcz chętnie zaprasza go naprzeciwko swojego fotela. Michael jednak wybiera inne siedzenie, ale z czasem się do niej dosiada. Paula nie może się powstrzymać od zapytania go, dlaczego wcześniej nie wybrał jej towarzystwa. Powód okazuje się błahy, bo mężczyzna nie lubi siadać w przeciwnym kierunku do jazdy pojazdu.

Po dojeździe do Dublina, Paula proponuje świeżo poznanemu mężczyźnie wymianę numerów telefonów. Michael ma jednak swoją kontrpropozycję. Proponuje jej spotkanie w tym samym miejscu, po dwóch tygodniach zarządzonej przymusowej izolacji. Akcja tej opowieści toczy się bowiem na początku ogłoszonej na świecie pandemii COVID-19, spowodowanej szalejącym wirusem SARS-CoV-2. Restrykcje wprowadzone w Irlandii, miały pierwotnie obejmować okres dwóch tygodni powszechnej kwarantanny. Rząd jednak przedłużył czas przymusowej izolacji, a para przecież umówiła się na konkretną datę i to w konkretnym miejscu. To siłą rzeczy tworzy humorystyczną sytuację. Szczególnie gdy jedna i druga strona pragnie tego spotkania. No i tu mamy właśnie sytuację, że raczej poznajemy w artykule tą historię jedynie od strony Michaela, a w serialu dostajemy obustronny podgląd na całą akcję.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Omawiany odcinek ma wiele zabawnych momentów. Sam pomysł spotkania jest intrygujący, skoro potencjalna para nie ma żadnych danych kontaktowych do siebie, gdyby coś się zmieniło w sprawie wyjazdu. Ponadto Michaelowi spodobała się Paula ze swoimi nietypowymi studiami. Jego brat natomiast pyta, czy mediewistyka to coś w stylu Gry o tron. To jest o tyle zabawne, że pyta w tym temacie Michaela, którego odgrywa jeden z głównych bohaterów serialu Gra o tron. No albo jest to na bank fikcyjny element w stosunku do prawdziwej historii z artykułu, albo takie pytanie rzeczywiście padło i twórcy serialu celowo ściągnęli do tego odcinka aktora grającego we wspomnianym serialu medieval fantasy. [red. więcej o odtwórcy roli w rozdziale O AKTORACH.].

Oczywiście humorystyczne odcinki w tej antologii są raczej mniejszością. Więcej tu poważnych historii łapiących za serce. Jednak jeszcze raz duży plus za tą różnorodność tematyczną. Dostajemy na przykład odcinek o nocnej dziewczynie, która zaczyna się spotykać z typowo dziennym chłopakiem. Zoe doskwiera zespół opóźnionej fazy snu. Zasypia gdy całe społeczeństwo z jej strefy czasowej się budzi, a wstaje gdy wszyscy inni kładą się spać. [red. bez jaj, ale chyba utożsamiam się z Zoe bo mam tak przez większość życia. Tylko mi nikt nie współczuł, że to jakieś zaburzenie, tylko wszyscy mnie nazywają wampirem, nietoperzem lub nocną sową ;P]. W ten sposób trudno być Zoe kompatybilną z normalnym chłopakiem, który funkcjonuje w dzień, a nie w nocy.

Ciekawa jest również historia pary, która spiknęła się po zdradzie ich współmałżonków. Bardzo życiowa jest natomiast opowieść Lil Parker. Statystycznie wiele osób tak ma, że zakochuje się w osobie, z którą się tylko przyjaźni. Jednak właśnie ta różnorodność tematyczna powoduje, że możemy docenić ten serial jako przemyślaną w swojej formie antologię wielogatunkową, choć obracającą się wokół Romansów.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze rzut okiem na warstwę aktorską Modern Love 2 (pol. Nowoczesna miłość 2). Główni aktorzy są zawsze wyszczególnieni w czołówce do danego epizodu.

Wspomniany i akcentowany Michael z opowieści z pociągu, to aktorsko Kit Harington. Jest on najbardziej znany z roli Jona Snow w „Game of Thrones„. Ponadto wystąpił jako Dane Whitman w marvelowym „Eternals„.

Paula z tego samego epizodu, to aktorsko Lucy Boynton. Serialowo to Allison Adams w „Gypsy” oraz Astrid Sloan w „The Politician” (z polskim tytułem Wybory Paytona Hobarta).

Stephanie Curran z pierwszego epizodu, to w rzeczywistości Minnie Driver. Serialowo to między innymi Fiona w „About a Boy„. Michaela z tego samego odcinka zagrał natomiast Tom Burke znany z serialu „Strike” (pol. Cormoran Strike). To również Fedya Dolokhov w miniserialu „War & Peace„.

Zoe, to w rzeczywistości Zoe Chao. Serialowo to Isobel w „Strangers” oraz Sara Yang w „Love Life„. Jordan z tego samego epizodu to natomiast aktorsko Gbenga Akinnagbe. Serialowo to Erik Ritter w „24: Live Another Day” oraz Larry Brown w „The Deuce” (z polskim tytułem Kroniki Times Square).

Tyler to w rzeczywistości Damien Galvez, a Shannon z epizodu o samochodzie Stephanie Curran, to aktorsko Zara Devlin.

Katie, to w rzeczywistości Lulu Wilson. Młoda aktorka zagrała w wielu horrorach. To między innymi Doris Zander w „Ouija: Origin of Evil” oraz Linda w „Annabelle: Creation„. Serialowo to mała Shirley w „The Haunting of Hill House” oraz Marian Crellin w „Sharp Objects„.

Alexa z tej samej opowieści, to aktorsko Grace Edwards, a Ben z gejowskiej opowieści, to w rzeczywistości Marquis Rodriguez. Serialowo to Raymond Santana w „When They See Us” oraz Isaiah w „Queen Sugar„.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Robbie, to aktorsko Zane Pais, a Lil Parker, to aktorsko Dominique Fishback. Serialowo to Donna 'Darlene’ Pickett w „The Deuce„. Vince’a z jej epizodu zagrał natomiast Isaac Powell.

Spence w odcinku o małżeńskich zdradach, to w rzeczywistości Garrett Hedlund. W postać Isabelle z tego epizodu wcieliła się Anna Paquin. To przede wszystkim Rogue w marvelowych filmach o mutantach. Serialowo to Joanie Lockhart w „The Affair” oraz Sookie Stackhouse w „True Blood„. Epizodycznie zagrała również w innej antologii Amazon Prime Video – „Electric Dreams„.

Jeannie z tego samego odcinka, to aktorsko Jeena Yi, a w postać Nicka wcielił się Ben Rappaport. Serialowo to Carey Zepps w „The Good Wife” oraz Ollie Parker w „Mr. Robot„.

Elizabeth z ostatniego epizodu, to aktorsko Sophie Okonedo. Serialowo to między innymi Siuan Sanche w „The Wheel of Time” oraz Caroline w produkcji „Flack„.

Vana w tym samym epizodzie odegrał natomiast Tobias Menzies. Serialowo to między innymi Edmure Tully w „Game of Thrones” oraz dr Harries w „Catastrophe„. To również Książę Edynburga Filip w „The Crown” oraz Jack Randall w „Outlander„. Ponadto wystąpił jeszcze jako Geoffrey Dromgoole w „The Night Manager” oraz jako James Fitzjames w „The Terror„, na bazie opowieści Dana Simmonsa.

Modern Love – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Druga odsłona antologii romansów kolejny raz może pozytywnie zaskoczyć widza. Oczywiście są tu odcinki lepsze i gorsze (jak w każdej antologii), ale ta różnorodność tematyczna jest na plus dla twórców tej produkcji. Znając współczesne podejście amerykańskich mediów do tematu miłości i związków pewnie wielu widzów wolało jednak ominąć ten serial szerokim łukiem. Dlaczego ? Pewnie wielu homofobów z góry przewidziało, że będzie połowa, albo ponad połowa prezentowanych wątków homoseksualnych. I tu twórcy serialu zaskoczyli homofobów. Ten serial naprawdę jest dobrze wyważony i nie zakłamuje rzeczywistości, jak współczesne media w innych produkcjach serialowych. Tematów LGBT mamy tu raptem jeden w pierwszym sezonie i teraz dwa w drugiej odsłonie. W Modern Love 2 (pol. Nowoczesna miłość 2) są to odcinki o Katie oraz o Benie i jego wspomnieniach względem Robbie’ego.

Dear… ehm… drogie homofoby, możecie więc śmiało sięgnąć po ten serial. To romanse w takim normalnym, życiowym wydaniu, choć oczywiście ozdobione fikcyjnymi elementami stworzonymi na potrzeby produkcji. Pozostałych widzów chyba nie trzeba tak drastycznie na przykładach zachęcać do tej produkcji. Opisy wprowadzające macie na początku artykułu. To antologia, więc nie musicie oglądać wszystkiego, jeśli nie interesuje Was dana tematyka. Jednak to raptem osiem półgodzinnych epizodów, a nóż widelec zaciekawi Was historia, która opisem wprowadzającym nie zachęca do obejrzenia. Tak to bywa przy romantycznych opowieściach.

Udostępnij w social mediach