Modern Love – SEZON 1 – Recenzja

Modern Love (pol. Nowoczesna miłość) – AMAZON ORIGINAL – Amazon i The New York Times przedstawiają swój wspólny serial oryginalny. Amerykańska antologia romantyczna, łącząca humorystyczne i dramatyczne odcienie Romansów. Serial powstał na bazie artykułów z kolumny Modern Love, publikowanej na łamach The New York Times. Za produkcję serialu odpowiada Picrow (spółka produkcyjna partnerów w osobach : Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith), Storied Media Group (amerykańska firma komunikacyjna, medialna i produkcyjna), Likely Story (studio produkcyjne założone przez Anthony’ego Bregmana) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : romans / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Modern Love liczy 8 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 18 października 2019 roku.

Modern Love – SEZON 1 – Recenzja

OPISY WPROWADZAJĄCE BEZ SPOILERÓW

Serial przedstawia różne historie miłosne opisane na łamach The New York Times. Pewne elementy przedstawionych historii są fikcyjne.

Modern Love – When the Doorman Is Your Main Man

Maggie wybiera się na randkę. Gdy wraca do domu z nowo poznanym chłopakiem, prosi go o pocałunek z dala od widoku swojego portiera. Mark się dziwi dlaczego tak przejmuje się reakcją portiera, ale dziewczyna oznajmia mu, że Guzmin nie jest takim zwykłym portierem. To albański uchodźca, który doskonale zna się na ludziach. Mark jednak wbrew ostrzeżeniu całuje Maggie na oczach Guzmina. Ten szybko podsyła mu pod nos taksówkę, aby zabrała go z dala od dziewczyny. Następnie oznajmia jej, że ów Mark nie jest odpowiednim chłopakiem dla niej. Ponadto mimo udanej, jak twierdzi Maggie randki, Mark już się więcej do niej nie odezwie.

Kolejnym razem Maggie umawia się na randkę z Tedem. Chłopak jest przystojny, ale dziewczyna zauważa spore braki w jego intelekcie. I tu kolejny raz portier Guzmin ocenia jej nowy nabytek. Mężczyzna uważa, że głupi chłopak nie jest odpowiedni dla dziewczyny z doktoratem. Maggie jednak nie chce zrezygnować z Teda, szczególnie po upojnej nocy. Jednak gdy Guzmin bierze kogoś na celownik, to potrafi ocenić, że nie będzie on chłopakiem Maggie.

Modern Love – When Cupid Is a Prying Journalist

Pewna dziennikarka robi wywiad z twórcą aplikacji randkowej. Ten zachwala różne jej możliwości, aż w końcu dziennikarka kończąc wywiad zadaje mu jedno pytanie. Czy był pan kiedyś zakochany ? Zakłopotany Joshua postanawia opowiedzieć swoją historię, a dziennikarka Julie obiecuje, że nie będzie to ujęte w publikacji. Po jego opowieści Julie dzieli się własną historią.

Joshua starał się o dobrze płatną posadę. Przed rozmową kwalifikacyjną spotyka niejaką Emmę. Przekonuje ją, że zapewne dostanie tą posadę, więc wynagrodzi pieniężnie dziewczynie stratę czasu. Ta jednak nie daje za wygraną i staje do rozmowy. Później okazuje się, że Joshua odpuścił własną rozmowę kwalifikacyjną. Mężczyzna chciał, by jednak Emma otrzymała tą posadę. On natomiast chciał się koniecznie jeszcze z nią zobaczyć, by zaprosić ją na randkę. To otworzyło im drogę do szczęśliwego związku… do czasu.

Modern Love – Take Me as I Am, Whoever I Am

Lexi korzystając z serwisu randkowego dostaje pytanie, by opisała samą siebie. Kim tak naprawdę jest. To nie jest takie proste pytanie, by opisać się w kilku słowach. Lexi zaczyna więc wywód, co ją wyróżnia z tłumu. Jednak, by przejść do szczegółów musi to opisać na pewnym przykładzie. Stąd Lexi rozpoczyna swoją opowieść.

Wszystko zaczęło się od porannej wizyty w supermarkecie. Miała wtedy dobry humor i rozpierała ją energia. Podczas przechadzki po sklepie zapragnęła kupić brzoskwinie przy stoisku z owocami. W rzeczywistości pragnęła czegoś więcej niż tylko zakupu owoców. Postanowiła więc zaryzykować i zagadać do napotkanego tam mężczyzny. To z całą pewnością lepsze i bezpieczniejsze niż zagadywanie w barze. W przypadku niepowodzenia, w każdej chwili można odpuścić i robić dalsze zakupy. Napotkany mężczyzna imieniem Jeff, zaskoczony jest jej śmiałością i tą energią, która od niej bije. Jak twierdzi, odmieniła ona ponury dla niego poranek i umawia się z Lexi na randkę. Wcześniej jednak prosi jeszcze chociaż o szybką poranną wspólną kawę. Następnie para umawia się na czwartkową randkę. Jednak gdy zbliża się czas spotkania, to Lexi opuszcza cała jej energia. Jest dosłownie chora i pozbawiona sił witalnych, by uczynić ten wieczór świetnym dla siebie, jak i Jeffa.

Modern Love – Rallying to Keep the Game Alive

Sarah i Dennis przeżywają kryzys małżeński dlatego udają się na terapię małżeńską. Pół roku wcześniej Sarah zaczęła się zastanawiać, czy ich małżeństwo trzyma jedynie para dzieci. Terapeutka radzi im, by znaleźli dla siebie wspólną pasję. Coś co pozwoli im spędzać czas wspólnie. Sarah i Dennis zaczynają więc od tenisa, ale problemem nie jest fakt nie spędzania ze sobą wspólnie czasu. Problem w ich małżeństwie leży w braku wzajemnego zrozumienia.

Modern Love – At the Hospital, an Interlude of Clarity

Rob zaprasza Yasmine do swojego nowego mieszkania. Po wspólnej zabawie zrzuca na podłogę materac od łóżka. Dla Yasmine to oburzający podtekst, ale Rob zaczyna się tłumaczyć, że wcale nie myślał, że dziś do czegoś dojdzie między nimi. Chwilę później Yasmine jednak zmienia nastawienie i zgadza się na dwuznaczną propozycję. Gdy na chwilę zostawia Roba samego, by wyjść do toalety, to ten po jej powrocie spada z sofy. Przy upadku dostaje dużego rozcięcia spowodowanego wbitym szkłem w jego ramię. Plany na wieczór drastycznie się zmieniają i Rob prosi Yasmine o pilne wezwanie karetki pogotowia.

Dalsza część quasi-randki przenosi się do szpitala, a tam Rob bardziej się otwiera przed Yasmine. Okazując swoją słabość względem Yasmine źle się przy tym czuje. Jednak dziewczynie wcale nie przeszkadza taka odmiana, bo Rob przy tym staje się względem niej bardziej szczery. Dla dziewczyny poza tym to nie pierwszy taki szpitalny incydent.

Modern Love – So He Looked Like Dad. It Was Just Dinner, Right?

Maddy zostaje zaproszona na 21 urodziny swojej przyjaciółki. To wspólna kolacja z jej rodzicami, przy której ojciec zachwala zalety swojej Tami wkraczającej w dorosłość. To zawstydza dziewczynę, a matka Tami pyta Maddy czy jej ojciec również narobił jej wstydu w 21 urodziny. Dla Maddy ten dzień jednak wyglądał zupełnie inaczej. Bardziej imprezowo i całkowicie bez ojca. Ten zresztą był nieobecny w jej życiu już od dawna. Przestała nawet już o nim myśleć, aż do czasu, kiedy w miejscu pracy poznała mężczyznę w wieku własnego ojca.

Od tamtej chwili dziewczyna zaczyna się wokół niego kręcić, aż dochodzi do tego, że Peter zaprasza Maddy na wspólną kolację. Maddy przed przyjaciółką zaprzecza, że to randka. Wszystko na to jednak wskazuje, bo Peter zaprosił ją do własnego mieszkania. Tylko dziewczyna traktuje Petera jak swojego ojca, a nie potencjalnego chłopaka.

Modern Love – Hers Was a World of One

Tobin i Andy mieszkają ze sobą. Andy po dokumencie przyrodniczym o macierzyństwie goryli podejmuje rozmowę w tym temacie ze swoim partnerem. Następnie para homoseksualistów postanawia postarać się o dziecko. Przy pierwszej próbie adopcji potencjalna matka wycofuje się jednak z pomysłu przekazania swojego dziecka. Tobin i Andy się nie poddają i zapraszają na rozmowę kolejną dziewczynę. Karla w pierwszej kolejności chce się dowiedzieć czegoś więcej o mężczyznach, którym ma powierzyć urodzone przez siebie dziecko. Właściwie nie interesuje ją ich wykształcenie, gdzie pracują oraz jaki mają status majątkowy. Dla Karli ważne jest iż zauważa, że Tobin i Andy się wzajemnie kochają. Następnie para zaprasza Karlę, by z nimi zamieszkała i tu donosiła ciąże do samego końca.

Modern Love – The Race Grows Sweeter Near Its Final Lap

Przed Margot ciężki dzień, ale musi go przetrwać. Jeszcze gdy była pełna sił, to nie chciała nigdy tracić żadnych życiowych okazji. Taka się trafiła kilka lat temu podczas joggingu. Margot postanowiła zaczepić jednego starszego biegacza imieniem Kenji. Po wspólnym zapoznaniu Kenji zaprasza Margot do restauracji. Tam opowiada jej o swojej zmarłej sześć lat wcześniej żonie. Rozmowa ta otwiera jednak drogę do ich wspólnego związku. W późnym wieku nie ma na co czekać, więc Kenji postanowił oświadczyć się swojej wybrance.

Dzisiaj Margot żegna na pogrzebie swojego najdroższego. Wspomina przed bliskimi w jaki sposób się poznali. To było podczas wspólnego biegania. Teraz Ken dobiegł do swojej mety, ale ona kiedyś także do niej dobiegnie i ponownie się spotkają.

Modern Love – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Jesienią 2019 roku Amazon oraz The New York Times serwują widzom swój wspólny serial bazujący na artykułach historii romantycznych, publikowanych wcześniej na łamach The New York Times. Serial zrealizowano w formie antologii, gdzie każdy kolejny odcinek opowiada inną historię i przedstawia losy niezależnych od siebie bohaterów. Wyjątkiem jest ostatni epizod, który wykracza poza ten schemat, ale o tym w dalszej części artykułu.

Jak w każdej antologii bywa, odcinek odcinkowi nierówny. Modern Love prezentuje zarówno humorystyczne quasi-komediowe historie, jak i pełne dramaturgii przejmujące romantyczne opowieści. Opisy wprowadzające zwiastują, czego możemy oczekiwać w poszczególnych epizodach. W pierwszym odcinku dostajemy dziwną historię o pewnym portierze. Ten szczególnie interesuje się młodszą od siebie Maggie, otaczając ją pewnym parasolem ochronnym. Guzmin postawił sobie za cel nie dopuścić do tego, by Maggie została skrzywdzona przez jakiegokolwiek faceta. Surowo więc ocenia jej kolejnych chłopaków i odradza jej wszelkich ruchów zmierzających ku związkowi z nieodpowiednim dla siebie mężczyzną.

Druga historia dotyczy twórcy aplikacji randkowej. Właściwie ten odcinek zawiera dwie takie opowieści. W pierwszej kolejności dziennikarka przygotowująca wywiad z twórcą aplikacji wyciąga z niego historię jego prawdziwej miłości. Ten już bez nagrywania dyktafonem decyduje się opowiedzieć to, co go spotkało w relacjach z niejaką Emmą. Historia ta wzrusza dziennikarkę, która postanawia opowiedzieć mu własną historię. Z jednej strony całkiem inną, ale dającą do myślenia, że jeżeli ów Joshua postąpi tak jak niegdyś ona, to nie będzie nigdy do końca szczęśliwy. Oczywiście to bardzo subiektywne odczucie, ale ten odcinek chyba jest najlepszy ze wszystkich historii przedstawionych w serialu Modern Love (pol. Nowoczesna miłość). Jeżeli w historiach romantycznych szukamy wzruszeń, to opowieści twórcy aplikacji randkowej oraz dziennikarki zapewne trafią w nasze gusta.

Modern Love – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial Modern Love nie ustrzegł się oczywiście epizodów totalnie słabych. Dziwi tym samym fakt, że jacyś dziennikarze zechcieli je wcześniej opisać na łamach popularnego przecież The New York Times. To znowu oczywiście subiektywne odczucie, ale co ciekawego jest w historii starszego małżeństwa, które dla zażegnania kryzysu zaczęło grać w tenisa ziemnego (?). Są też odcinki całkiem neutralne. To już zależy od naszych oczekiwań, ale zapewne znajdą one swoich wiernych odbiorców.

Praktycznie do każdego odcinka zaangażowano znanych aktorów. Bynajmniej nie są to anonimowi statyści, co trochę może zaskakiwać, gdyż wcielają się oni w postacie autentycznych bohaterów. Najbardziej pewne zaskoczeni są ludzie stanowiący pierwowzory tych bohaterów. Wszak to niezły zaszczyt, że w ich role obsadzono znane osobistości z branży kinematograficznej.

Ciężko przecież odmówić aktorce wcielającej się w postać Lexi statusu gwiazdy. Choć historia z jej udziałem zbyt porywająca to nie jest. Kluczem do jej zrozumienia jest choroba, na którą cierpi Lexi. Podanie jej nazwy byłoby jednak spoilerem, a opisy wprowadzające do poszczególnych epizodów miały być wolne od spoilerów. No a jak już jesteśmy przy spoilerach, to trochę spoilerowy charakter ma opis wprowadzający do ostatniego odcinka. Dzieje się tak, gdyż właściwie wszystko co dotyczy historii Margot i Kenjiego zostało tu ujęte. Jednak odcinek ten jest nietypowy. Przedstawia on bowiem fragmenty losów poszczególnych bohaterów wcześniejszych opowieści. Wszystko to przecież dzieje się w Nowym Jorku, więc postacie te mogły się nawet poruszać po tych samych ulicach i wchodzić do tych samych restauracji, wcale się wzajemnie nie znając.

W ten oto sposób zmontowano finałowy odcinek sezonu. Jest on pewnym uzupełnieniem poszczególnych historii. To tu poznajemy w jaki sposób poznali się Rob i Yasmine. Również tu między innymi poznaliśmy, dlaczego i kiedy Karla zdecydowała się zamieszkać z parą gejów pod jednym dachem. Właściwie te uzupełnienia nie są wcale konieczne, ale nadają temu serialowi taki oryginalny charakter.

Modern Love – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To czas rzucić okiem na warstwę aktorską. Szczególnie gdy było wcześniej napisane, że przez serial przewinęło się wiele znanych aktorów i aktorek. Jednak po kolei. Maggie z pierwszego odcinka, to aktorsko Cristin Milioti. Serialowo to chociażby Tracy McConnell z finałowego sezonu „How I Met Your Mother„. To również Frankie w „No Activity” i Betsy Solverson w drugiej opowieści „Fargo„. Aktorka ponadto wystąpiła w odcinku „Black Mirror – USS Callister„, a epizodycznie przewinęła się przez „Mythic Quest: Raven’s Banquet„.

Guzmin z tego samego epizodu, to aktorsko Laurentiu Possa. Jednego z chłopaków Maggie gra natomiast Brandon Victor Dixon, znany z roli Terry’ego Silvera w serialu „Power„. To również Aaron Burr w filmowej wersji musicalu „Hamilton„.

W postać Margot wciela się Jane Alexander. W ostatnich latach przewinęła się ona przez serial „The Good Wife„. Jako Kenji wystąpił tu natomiast James Saito.

Dziennikarka Julie z drugiego odcinka, to w rzeczywistości Catherine Keener. Serialowo to między innymi Deirdre w „Kidding„. Joshua z tego samego epizodu, to aktorsko Dev Patel. Serialowo to przede wszystkim Neal Sampat w „Newsroom„.

Emma, to natomiast w rzeczywistości Caitlin McGee. Serialowo to chociażby Sue, we wspomnianym wyżej „Mythic Quest: Raven’s Banquet„.

W postać Lexi w serialu Modern Love (pol. Nowoczesna miłość) wciela się Anne Hathaway. Filmowo to między innymi Selina Kyle w komiksowym „The Dark Knight Rises” oraz Fantyna w „Les Misérables” (pol. Nędznicy) na podstawie książki Victora Hugo. Ponadto wystąpiła jako Kym w „Rachel Getting Married” oraz jako Maggie Murdock w „Love & Other Drugs„.

Jeff z tej samej opowieści, to w rzeczywistości Gary Carr. Ostatnimi czasy wcielał się on w postać Kierana w miniserialu „Trigonometry„. Serialowo to również C.C. w „The Deuce” (znanym w Polsce jako Kroniki Times Square) oraz Jack Ross w czwartym sezonie „Downton Abbey„.

Modern Love – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Sarah z czwartej opowieści, to w rzeczywistości aktorka, scenarzystka i producentka Tina Fey. Na srebrnym ekranie wystąpiła chociażby w serialu „Unbreakable Kimmy Schmidt„, którego jest scenarzystką. Najdłużej na ekranie gościła jednak w serialu „30 Rock„.

Mąż Dennis, to aktorsko John Slattery. Serialowo to między innymi Victor Lang w „Desperate Housewives” (znanym w Polsce jako Gotowe na wszystko) oraz Roger Sterling w „Mad Men„. Ponadto wystąpił on jako Fred Schlafly w miniserialu „Mrs. America” oraz przewinął się przez serial „The Romanoffs„. To również Charlie Baird w „Veep„, jak i Howard Stark w filmach z MCU.

Rob, to aktorsko John Gallagher Junior. Wystąpił on w trzecim sezonie „Westworld„. Wcześniej zagrał Jima Harpera w „Newsroom” oraz Emmetta w filmie „10 Cloverfield Lane„.

W postać Yasmine z tego samego odcinka wciela się modelka algierskiego pochodzenia Sofia Boutella. Na wielkim ekranie gościła ona pod charakteryzacją w „Star Trek Beyond„. To również Ahmanet w kolejnej wersji filmu „The Mummy” (z 2017 roku).

Maddy, to aktorsko Julia Garner. W ostatnich latach to przede wszystkim Ruth Langmore w serialu „Ozark„. To również Terra Newell w „Dirty John” oraz Ellie Landsberg w „Maniac„. Aktorka ponadto wystąpiła jako Kimberly Breland w „The Americans” oraz jako Michele Jones w „Waco„.

Peter z tej samej opowieści, to aktorsko Shea Whigham. Serialowo to chociażby Thomas Carrasco w pierwszym sezonie „Homecoming„. Poza tym to Moe Dammick w trzecim sezonie „Fargo” oraz Elias 'Eli’ Thompson w kultowym już serialu „Boardwalk Empire„.

Andy, to aktorsko Brandon Kyle Goodman, a jego partnera w tej opowieści gra Andrew Scott. Serialowo to między innymi ksiądz z drugiego sezonu „Fleabag” oraz Jim Moriarty z serialu „Sherlock„.

W postać Karlii z tego samego odcinka wciela się Olivia Cooke. Jest ona znana chociażby z filmu „Ready Player One„. To również Laine Morris w „Ouija” i Becky Sharp z miniserialu „Vanity Fair„.

Modern Love – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Antologia historii romantycznych Modern Love (pol. Nowoczesna miłość) jest poziomem nierówna. To przypadłość wielu tego typu antologii. Jednak najlepiej samemu ocenić, który odcinek trafi w nasze gusta. Historie te nie są bowiem długie. Każda mieści się w półgodzinnych epizodach prezentowanych w ramach platformy Amazon Prime Video.

Amazon jeszcze w tym samym miesiącu, w którym udostępnił na platformie omawiany serial, zamówił kolejny sezon Modern Love. Publikowanych historii jest naprawdę dużo, więc sami zobaczcie, czy tym razem wyselekcjonowano te rzeczywiście najciekawsze i nadające się do ekranizacji.

Udostępnij w social mediach