MISFITS – Sezon 5 – RECENZJA

MISFITS 5 – piąta i ostatnia odsłona brytyjskiego serialu science-fiction, który opowiada o losach młodocianych przestępców z super mocami. Zdolności te uzyskali podczas tajemniczej burzy. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w recenzji dotyczącej MISFITS 1. Niniejszy tekst w swym opisie fabuły kontynuuję wątki zawarte w artykule – MISFITS 4.

GATUNKI : science fiction / supernatural fiction / komediodramat / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Ostatni sezon serialu liczy, tak jak poprzedni, 8 odcinków. MISFITS 5 był emitowany premierowo na kanale E4 (Channel Four) od 23 października 2013 roku do 11 grudnia 2013 roku.

MISFITS – Sezon 5 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych scenach poprzedniego sezonu, barman Alex zostaje ugodzony w klatkę piersiową mieczem, przez Jeźdźców Apokalipsy. Ściągnęła ich z niebios zakonnica, w której zakochał się Rudy. Alex został szybko zabrany na dział intensywnej terapii, co pomogło uratować jego życie. Ratunkiem okazał się szybki przeszczep przebitego płuca. Historia jednak lubi się powtarzać i tak jak było w przypadku Nikki, tak jest i w przypadku Alexa, że przeszczep organu spowodował przejęcie mocy dawcy. W ten sposób Alex stał się obdarowany nadnaturalną zdolnością odbierania innym mocy. I bynajmniej nie odbywa się to za uściskiem dłoni, tak jak to było w przypadku handlarza Setha 😉

Odpowiednio wcześniej do ekipy odpracowującej wyrok trafiła Abbey Smith. Początkowo udawała ona skazaną na pracę społeczną. W konsekwencji udawanie zamieniono sądownie na prawdziwą karę. Tak o to Abbey stała się częścią naszej ekipy, zastępując tym samym tragicznie zmarłego po przemianie w zombie Curtisa. Teraz Abbey szuka swojej tożsamości, ponieważ w wyniku burzy, jak twierdzi, straciła wszelką pamięć kim jest i skąd pochodzi. Odpowiedzią na jej wszelkie pytania może być przypadkowo poznana w barze Laura.

Stopniowo także zaczął się uniezależniać od swojego oryginału Rudy 2. Szuka on swojej własnej tożsamości poza ciałem Rudy’ego. Zaczyna uczęszczać na spotkania wzajemnej pomocy ludziom dotkniętym przez tajemniczą burzę. Tam spotkać można człowieka, który myślał (dalej myśli), że życie to gra komputerowa, latającego chłopaka, a także żółwia… a właściwie człowieka zamienionego w żółwia.

MISFITS – Sezon 5 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się początek ostatniego już sezonu serialu MISFITS. Serial przeszedł od początku takie roszady aktorskie, że nie został już nikt z pierwotnej obsady produkcji. Ostatnim członkiem pierwszej ekipy prac społecznych był Curtis. Poległ on w wyniku działania swoich własnych mocy. Po wielokrotnych przebojach z mocami, Curtis otrzymał od Setha umiejętność ożywiania zmarłych. Niestety wracali oni do życia z chęcią zaatakowania ludzkich mózgów. Żywe trupy koniecznie musiały żywić się świeżym mięsem, więc atakowały wszystko w zasięgu swojego wzroku. Takim właśnie zombie ostatecznie stał się Curtis, który nie mógł tego znieść i popełnił samobójstwo.

Teraz ekipa od robót publicznych składa się z Finna, Jess, Rudy’ego, Abbey oraz Alexa. Tak – Alexa. On także trafił na przymusowe prace społeczne. Mało tego. Przestał być już zwykłym przystojnym barmanem, a został obdarowany nadnaturalną mocą, która… jest najgłupszą mocą jaką mogli wymyślić twórcy tego serialu. Okazuje się, że Alex zabiera innym moce poprzez zerżnięcie posiadaczy nadnaturalnych zdolności. Tak jak było wspomniane przy okazji poprzedniego sezonu, MISFITS od czwartej serii stał się normalnie serialem dla zboków 🙂

Nic dodać, nic ująć. Alex rucha niemal wszystko co popadnie, a jego otoczenie wywiera na nim presje wmawiając mu, że jako jedyny ma przydatną zdolność, dzięki której może zostać bohaterem. Gdyby tylko o ludzi chodziło, ale jak pada tekst o przeleceniu żółwia, to nie można inaczej tego serialu nazwać, jak serialem dla zboków.

MISFITS – Sezon 5 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Nie jest to żadna nowość, że seriale z sezonu na sezon potrafią się stoczyć. Czasami nawet na samo dno. Niektóre spadają z wysokiego C, a niektóre tylko zsuwają się lekko po równi pochyłej. Jeśli chodzi o MISFITS, to nigdy nie zaczynał on od wysokiego C. Jednakże na początku twórcy tego serialu mieli ciekawy pomysł na rozwój wydarzeń. Wykruszająca się ekipa widocznie powoli rozmywała ten pomysł. Następnie z braku jakiejś logicznej koncepcji na zakończenie całej opowieści, wymyślano coraz to większe głupoty (na przeleceniu żółwia skończywszy). Tak oto doszliśmy do punktu, z którego nie było już później odwrotu.

Oczywiście da się MISFITS 5 obejrzeć do końca. Poza zboczoną tematyką, dalej mamy do czynienia z serialem o ludziach obdarowanych nadnaturalnymi zdolnościami. W MISFITS 5 dochodzi nawet lekko wątek superbohaterski. Jednak do tego serialu nigdy nie pasował schemat superbohaterskich seriali. Twórcy na szczęście nie popełniają tego błędu i nie zamieniają nam produkcji na serial superhero. Wątek jedynie pojawia się pobocznie i jest on związany z postacią Rudy’ego 2 (no bo wątek Alexa ciężko nazwać na serio postawą superbohaterską).

Co warto powiedzieć na sam koniec – serial posiada zamknięcie jedną klamrą. Nie został on urwany, skasowany, czy porzucony. Posiada zakończenie. Czy jest ono jakieś sensowne – to już trzeba samemu ocenić. Raczej jak twórcy zapędzili się ze swoimi pomysłami w kozi róg, to ciężko z tego wyjść na jakąś logiczną prostą. W ostateczności istotne jednak, że nie zostawili oni widzów z jednym WTF na ustach.

MISFITS – Sezon 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak wygląda obsada aktorska MISFITS 5 ? Alex to w rzeczywistości Matt Stokoe. Ten angielski aktor grał chociażby ostatnio Luke’a Aikensa w brytyjskim serialu „Bodyguard„. Epizodycznie pojawił się także w „Black Mirror” oraz amerykańskim „Sense8„. Dłużej na ekranie gościł w nowej wersji „The Musketeers” (od BBC) oraz jako James Read w serialu „Jamestown„.

Abbey Smith w MISFITS 5, to w świecie realnym Natasha O’Keeffe. Aktorka nie ma jakiegoś błyskotliwego dorobku aktorskiego. Wystąpiła epizodycznie w serialu „Sherlock” oraz „Law & Order” (wersja UK)”. Jedyną poważniejszą rolą jest odgrywana przez nią postać Lizzie Stark w „Peaky Blinders„.

W MISFITS 5 przewinęło się też sporo postaci drugoplanowych. Helen od elektryczności, to aktorsko Ellie Kendrick. Ona natomiast jest zaangażowana dubbingowo w grze World of Warcraft. Aktorka co warto podkreślić gra też we flagowym serialu HBO „Game of Thrones„. Tam wcieliła się w postać Meery Reed. Zanotowała też występy w „Being Human„.

Okrutna Sarah to aktorsko Erin Richards. Ją znamy głównie z roli Barbary Kean w „Gotham„. Epizodycznie pojawiła się także w serialu „Merlin„.

MISFITS 5 - Erin Richards

MISFITS – Sezon 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Sam, czyli latający chłopak, to aktorsko Michael Winder. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Paula Kirkby’ego w filmie „Silent Witness„. Występował też jako Henry Brandon w „The Tudors” (w Polsce znanym jako Dynastia Tudorów).

Laura, którą poznała przypadkiem Abbey, to aktorsko Lydia Wilson. Ona natomiast zagrała Matilde w brytyjskim „Requiem„. Wcześniej wcieliła się w postać Mimi Morton w „Ripper Street„. Wystąpiła też w „Black Mirror – The National Anthem„.

MISFITS 5 - Lydia Wilson

To jeszcze na zakończenie dwie dziewczyny. Maggie od wspólnej terapii, to aktorsko Ruth Sheen. Natomiast urocza Karen, czyli dziewczyna kameleon, to w rzeczywistości Kate Bracken. Ona jest najbardziej znana z postaci Alex Millar w „Being Human„.

MISFITS 5 - Kate Bracken

MISFITS – Sezon 5 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jak można krótko podsumować cały serial ? Z początku był dobry pomysł. Do tego postacie, które można było łatwo polubić. Był też humor – dwa pierwsze sezonu potrafiły bawić. To później zastąpiono wulgarną formą. Z odcinka na odcinek serial serwował monotematyczne żarty. Wszystko zaczęło się kręcić wokół seksu, by ostatecznie w MISFITS 5 przegiąć w drugą stronę i sprowadzić serial w kierunku satyry dla zboków. Tylko czy to można nazwać jeszcze satyrą, jeśli przestało się robić śmieszne (?)

MISFITS 5 - DVD BOX

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o lokacjach, w których kręcono cały serial. To może być dla wielu zaskoczenie, ale ta obskurna dzielnica, z blokami z wielkiej płyty, niczym z polskiego PRL-u, to…UWAGA…. – Londyn 🙂 Tak tak, niektórym Londyn się kojarzy z ładnym miastem, ale wyobraźcie sobie, że posiada on także takie rejony, przypominające chociażby legnickie Zakaczawie (mam nadzieję, że się Legniczanie nie obrażą za to porównanie). Normalnie syf, kiła i mogiła 🙂 I jeszcze te bloki – jak PRL chciałoby się rzec. Dokładnie jest to rejon w okolicy Southmere Lake, a te budynki wznoszone były z myślą o mieszkaniach socjalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że całkowicie potrafi zniszczyć nam obraz Londynu, jaki znamy. Seriale jednak potrafią zaskakiwać 😉 I tą ciekawostką na koniec, żegnamy się z analizą serialu MISFITS.

Udostępnij w social mediach