MISFITS – Sezon 4 – RECENZJA

MISFITS 4 – czwarta odsłona brytyjskiego serialu science-fiction, opowiadającego o losach młodocianych przestępców, którzy pozyskali nadnaturalne zdolności podczas tajemniczej burzy. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w recenzji dotyczącej MISFITS 1. Niniejszy tekst w swym opisie fabuły kontynuuję wątki zawarte w artykule – MISFITS 3.

GATUNKI : science fiction / supernatural fiction / komediodramat / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Czwarty sezon MISFITS liczy, tak jak poprzedni, 8 odcinków. Był on emitowany premierowo na kanale E4 (Channel Four) od 28 października 2012 roku do 16 grudnia 2012 roku.

MISFITS – Sezon 4 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu nasza ekipa natrafia na medium, który przyzywa duchy zabitych przez nich osób. Tak o to do świata żywych wraca kuratorka Sally, zabita przez Simona. Także kurator Tony, który w przypływie obłędu chciał wymordować wszystkich nadzorowanych na początku całego serialu. Ostatnią osobą przywróconą do świata żywych jest Rachel – władczyni umysłów, która chciała niegdyś wszystkich ułożyć wg własnej modły.

Przywrócenie do życia tych osób nie mogło się dobrze zakończyć. W konsekwencji Rachel zabija Alishę. Zrozpaczony Simon prosi Setha o przekazanie mu dawnej mocy Curtisa, aby mógł cofnąć się w czasie i zapobiec śmierci Alishy. Ta moc jednak została utracona bezpowrotnie. Seth jednakże oświadcza, że ma w zanadrzu jeszcze jedną taką zdolność związaną z przenoszeniem się w czasie. Sprzedał ją jakiemuś kolesiowi, który chce zostać piratem. Pozwala ona jednak wykonać tylko jeden skok w przeszłość. Simon bez chwili namysłu siłą odzyskuje opisywaną zdolność. Następnie podejmuje się misji jednorazowego skoku w przeszłość, a po jego dokonaniu, udaje się do Setha i kupuje od niego moc niewrażliwości na moce innych. W ten sposób staje się człowiekiem w czerni, którego ekipa poznaje w drugim sezonie serialu.

W międzyczasie na prace społeczne skazano kolejnych młodocianych przestępców – Jess i Finna, którzy dołączają do ekipy odpracowującej wyrok. Grupa została uszczuplona z powodu śmierci Alishy, skoku w przeszłość Simona oraz wyjazdu Kelly do Afryki. Teraz młodociani przestępcy trafiają pod bat nowego kuratora, dla którego dyscyplina to rzecz święta.

MISFITS – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już czwarty sezon opowieści o ludziach, którzy zostali obdarowani nadnaturalnymi mocami w wyniku tajemniczej burzy. W MISFITS 4 z czasem możemy odnieść wrażenie, że burza trafiła co drugiego mieszkańca miasta. Tyle tu już się przewinęło ludzi obdarzonych supermocą, że przestało to być zjawiskowe, a stało się bardzo pospolite i powszechne. Oczywiście żarty żartami – taki pomysł na serial, ale przypomina to trochę „Smallville” – produkcja serialowa na bazie komiksów DC. Tam z odcinka na odcinek okazywało się, że coraz więcej ludzi miało bezpośredni kontakt z deszczem meteorytów.

Tak jest i w dzisiaj omawianym serialu. Oczywiście wszystko zależy od charakteru tych trafionych piorunem ludzi. Nie każdy wykorzystuje swoje nowe zdolności do szkodzenia innym. O dziwo mało tu też bohaterskich postaw. To różni tą produkcję od seriali superbohaterskich, bo poza Simonem, raczej nie przyszło nikomu do głowy, by zgrywać zamaskowanego bohatera bawiącego się ratowaniem innych osób w potrzebie (oczywiście ciągle jest mowa o sezonach 1-4, bez wybiegania w przyszłość…spoiler?).

MISFITS – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W MISFITS 4 do ekipy od prac społecznych dołącza dwójka nowych skazańców. Pierwszym z nich jest Finn. Ma on przydatną umiejętność telekinezy. Przydatna to ona jest w teorii, bo Finn praktycznie jej nie wykorzystuje w praktyce. Nawet rzadko w momentach kiedy jest to konieczne. Taki jest ten serial – raczej nie mamy tu do czynienia z orłami intelektu 🙂 Drugą osobą jest dziewczyna imieniem Jess. Potrafi ona prześwietlić oczami ściany. Przydaje jej się ta umiejętność w sytuacjach wymagających szpiegowskiego oka.

W ostatecznym rozrachunku nowe postacie z nowymi mocami wyglądają lepiej, niż Kelly ze swoją wymianką mocy na konstruowanie rakiet (red. swoją drogą, czy ktoś zastanawiał się nad tym, dlaczego Kelly nie poprosiła Setha o kolejną wymianę mocy, gdy była z nim w związku ? Mogłaby pozyskać coś bardziej atrakcyjnego i bez wydawania na to pieniędzy. Noo cała Kelly).

No ale dość o postaciach i ich mocach. To już czwarty artykuł dotyczący tego serialu, a nie było nic powiedziane o muzyce. Zasługuje ona na pochwałę. Za kompozycje muzyczne w serialu odpowiada Vince Pope. Najlepiej prezentuje się jego motyw końcowy, wieńczący każdy odcinek serialu. W MISFITS jest też coś dla tych, co lubią mocniejsze brzmienie. W tym klimacie jest piosenka z czołówki zatytułowana Echoes. Wykonuje ją zespół punkowo-rockowy The Rapture.

MISFITS 4 - Nauka grania

MISFITS – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH

A jak aktorsko prezentują się nam nowe postacie ? Finn Samson to w rzeczywistości Nathan McMullen. Aktor występował głównie w rolach epizodycznych. Pojawił się w pierwszej brytyjskiej wersji „Shameless„. Zagrał też w świątecznym odcinku specjalnym serialu „Doctor WHO” (za czasów 12 Doktora).

Jess to natomiast Karla Crome. Ta angielska aktorka grała Nancy Devlin w brytyjskim serialu „The Level„. Wcieliła się też w Rebecce Pine w serialu na bazie powieści Stephena Kinga „Under the Dome„. Została także obsadzona przez Amazon Studios do roli Tourmaline Larou w nowej ich produkcji fantasy „Carnival Row„.

To jeszcze dla uzupełnienia drobniejsze role. Tajemnicza Lola, która podaje się przed Curtisem za stażystkę na stażu kuratorskim, to aktorsko Lucy Gaskell. Jest ona chyba najbardziej znana z postaci Kirsty Clements w dramacie medycznym „Casualty„. Zagrała też Sam w „Being Human„. Epizodycznie zaliczyła także rolę w kultowym serialu science-fiction „Doctor WHO„. Z takich ciekawostek natomiast można dodać, że dubbingowała w grze RPG – Fable III.

I na koniec nowy kurator Greg. Charakterologicznie jest on całkowitym przeciwieństwem poprzedniego kuratora. Aktorsko to Shaun Dooley. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Rickiego Gillespie w „Broadchurch„. I jeśli wymieniane było przy pozostałych aktorach, to także trzeba wspomnieć, że epizodycznie zagrał w serialu „Doctor WHO„.

MISFITS 4 - Greg

MISFITS – Sezon 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Całościowo MISFITS 4 nie da się ukryć jest najsłabszym sezonem z dotychczasowych. Tak jak było wspomniane przy okazji MISFITS 3, dla serialu byłoby lepiej, gdyby zakończył się na trzeciej serii. Oczywiście cała konwencja serialu została zachowana, jednak duże znaczenie mają roszady aktorskie w tym serialu. Jak w każdej innej produkcji serialowej, wymiana aktorska głównych postaci rzadko kiedy potrafi przysłużyć się produkcji.

MISFITS 4 - Uszczuplenie obsady

No i jeszcze jeden poważny zarzut na koniec. Od czwartego sezonu zrobiono z MISFITS serial dla zboków. Wprowadzanie do MISFITS 3 monotematycznego Rudy’ego to jedno, ale budowanie poszczególnych odcinków wokół zboczonych tematów, to już całkiem inna kwestia. A śmiało można powiedzieć, że od czwartego sezonu robi się to wszystko scenariuszowym priorytetem.

MISFITS 4 - Tragedia Curtisa

Przed nami został ostatni sezon tego zwariowanego serialu science-fiction. Trzeba dodać, że czwarta odsłona w najmniejszym stopniu akcentowała humorystyczną warstwę tego serialu. Więcej tu było thrillera, niż komedii, czy komedio-dramatu. Dlatego patrząc na całokształt serialu bzdurą jest, jak w niektórych serwisach podają, nazywanie go komedią. To produkcja science-fiction, tylko czasami realizowana w lekkiej humorystycznej konwencji. Czasami – nie oznacza zawsze. A kończąc ten filozoficzny wywód pozostaje zaprosić na ostatnią już recenzję piątego sezonu tego serialu.

Udostępnij w social mediach