MISFITS – Sezon 2 – RECENZJA

MISFITS 2 (polski tytuł: Wyklęci) – drugi sezon brytyjskiego serialu science-fiction stacji E4 (Channel Four), , który został zrealizowany w lekkiej humorystycznej konwencji. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – MISFITS 1.

GATUNKI : science fiction / supernatural fiction / komediodramat / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Drugi sezon serialu liczy 7 odcinków. MISFITS 2 był emitowany premierowo na kanale E4 od 11 listopada 2010 roku do 19 grudnia 2010 roku.

MISFITS - E4 - Promo

MISFITS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Nathan próbuje ratować swoich przyjaciół z rąk władczyni umysłów Rachel, która stworzyła wokół siebie specjalny kult. Podczas incydentu spada z dachu i nadziewa się na ogrodzenie, ponosząc przy tym tragiczną śmierć. Kompani, z którymi odpracowywał sądowy wyrok, chowają kolegę na lokalnym cmentarzu. Z czasem okazuje się, że Nathan budzi się do życia będąc już pochowanym w trumnie. Dopiero w ten sposób ujawniła się jego moc, którą wcześniej tak usilnie poszukiwał. Problem tylko taki, że jego nieśmiertelność na nic się zda, jeśli na wieki zostanie zakopany głęboko pod ziemią.

Niedługo po tych wydarzeniach towarzysze z prac społecznych dostają liścik od tajemniczego człowieka w czerni. List sugeruje, że powinni się udać na cmentarz. Tam słysząca myśli innych osób Kelly odkrywa, że ich kolega nadal żyje i trzeba go wydostać z trumny.

W następstwie tych wydarzeń ekipa próbuje ustalić kim jest osoba w czerni. Okazuje się, że pojawia się ona zawsze, gdy grupie grozi jakieś niebezpieczeństwo. Podążając jej tropem trafiają do mieszkania, w którym zamieszkuje niejaka chora na serce Nikki. W międzyczasie do odpracowującej wyrok ekipy dołącza nowy młodociany przestępca. Okazuje się, że on także otrzymał nadnaturalne zdolności w wyniku tajemniczej burzy. Nowy kompan potrafi się teleportować. Jednak znajomość z nim trwa dość krótko, ponieważ ginie on przy pierwszym starciu z człowiekiem, który myśli, że jego życie to gra komputerowa. Nic nie dzieje się z przypadku, a jego śmierć ratuje życie młodej Nikki, która otrzymuje serce przeszczepione od zmarłego mistrza teleportacji.

MISFIST - Ekipa

MISFITS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA

Tak w skrócie prezentuje się początek drugiego sezonu tego zwariowanego serialu science-fiction. MISFITS 2 w początkowych odcinkach otrzymuje nawet charakter tajemniczości. Bohaterowie na równi z widzami zastanawiają się kim jest tajemnicza postać w czerni. Najpierw uratowała ona Nathana ucieczką na rowerze, a później poinformowała jego towarzyszy (choć niedosłownie), że Nathan pochowany w trumnie nadal żyje. Takie postępowanie tajemniczej postaci nie uszło uwadze niektórym członkom ekipy odpracowującej wyrok. Stąd chęć odkrycia tożsamości zamaskowanego bohatera i wybawcy.

MISFITS - Future Simon

Tropienie tajemniczej postaci w czerni to jedno, a szara rzeczywistość to zupełnie inna kwestia. Naszym bohaterom zostało jeszcze wiele dni karnych robót publicznych. Po tajemniczym zniknięciu kuratorki Sally (tajemniczym nie dla Simona), na miejsce przysłano nowego kuratora. Tym razem to osoba, która mówiąc kolokwialnie zlewa na wszystko. Nowy kurator przychodzi jedynie do pracy odhaczyć swoją obecność i by wskazać nowe zadania dla ekipy od prac społecznych. Mało (żeby nie powiedzieć wcale) go obchodzą podopieczni. To z jednej strony dobrze, bo po przebojach z poprzednikami, nasi bohaterowie mają po uszy problemów z kuratorami. Jednak z drugiej strony źle, bo zadania przez niego zlecone są poniżej wszelkiej godności. No ale taka dola młodocianych przestępców, którzy czym bliżej końca odpracowywania wyroku, tym śmielej snują plany na przyszłość.

Obok nowego kuratora w MISFITS 2 pojawia się także nowa koleżanka imieniem Nikki, która chcąc nie chcąc, z naciskiem na nie chcąc staje się po części członkiem ekipy z nadnaturalnymi zdolnościami. Los tak chciał, że otrzymała ona serce kolesia od teleportacji. Wraz z nowym sercem, które uratowało jej życie po przeszczepie, zyskała także jego nadprzyrodzone umiejętności. W ten sposób silą rzeczy stała się ona częścią życia Curtisa, Kelly, Simona, Nathana i Alishy.

MISFITS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

W rolę wspomnianej powyżej Nikki wciela się Ruth Negga. Ma ona już swoje lata jako aktorka, ale z uwagi na młodzieńczą urodę, mogła robić w MISFITS 2 za nastolatkę. W rzeczywistości to etiopsko-irlandzka aktorka. Ma ona na swoim koncie już wiele ciekawych kreacji. Zagrała między innymi królową Tarię w filmie Warcraft, czy jak kto woli „Warcraft: The Beginning„, bazującego na popularnej grze World of Warcraft. Wcieliła się też w Rainę w serialu Marvela „Agents of S.H.I.E.L.D.”. Ostatnio jednak serialomaniacy kojarzą ją głównie z postaci Tulip z serialu „Preacher„, którego jest ona nawet producentką wykonawczą.

Jessica to natomiast w rzeczywistości Zawe Ashton. Tą aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z „Fresh Meat„. Zaliczyła ona też rolę epizodyczną w najpopularniejszym brytyjskim serialu science-fiction „Doctor Who„.

W MISFITS 2 pojawia się także Matthew McNulty, który wciela się w postać tajemniczego sprzedawcy Setha. To angielski aktor znany z takich produkcji jak „Versailles„, czy najnowszej wersji „The Musketeers„. Aktor wcielił się też w postać Joe Nasha w brytyjskiej odsłonie „Law & Order: UK„. Ostatnio też mieliśmy go okazję oglądać w serialu AMC „The Terror„.

Trzeci już z kolei kurator ekipy od prac społecznych Shaun, to aktorsko Craig Parkinson. To angielski aktor występujący wyłącznie w rodzimych produkcjach. Chociażby ostatnio wystąpił on w roli Petera Butlera w interaktywnym filmie „Black Mirror: Bandersnatch„.

MISFITS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Trzeba przyznać, że jeszcze w drugim sezonie twórcy mieli wiele ciekawych i oryginalnych pomysłów na ten serial. Na oklaski zasługuje epizod z „człowiekiem od mleka”. Nie wchodząc w szczegóły, by nie spoilerować, to chyba jeden z najlepszych odcinków tego serialu. Dodatkowe ożywienie wprowadza do serialu nowa postać Nikki. Poza tym także postacie epizodyczne wypadają dobrze, co wpływa pozytywnie na obrazie całości.

Koniecznie na koniec także trzeba wspomnieć, że ewenement w skali światowej Nathan – nadal trzyma formę. Jego żarty i zachowanie mogą ciągle bawić i sprawiają, że MISFITS 2 ogląda się nadal lekko i przyjemnie. Szybko na początku sezonu dowiadujemy się, że nie tylko powracanie do życia jest jego super mocą, ale także otrzymał on zdolność widzenia zmarłych. To także jak się okazuje może być dość pożyteczna umiejętność.

MISFITS - Nathan Face

Finałowy epizod kończy się Cliffhangerem, tak więc i ten tekst warto tak zakończyć. Natomiast już całkowicie na koniec wypada zaprosić na trzecią odsłonę recenzji tej serii, która [UPDATE] wylądowała już na stronie Seriale Srebrnego Ekranu (red. patrz -> MISFITS 3).

Udostępnij w social mediach