MINDHUNTER – Sezon 2 – RECENZJA

MINDHUNTER 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona serialu stworzonego przez Joe Penhalla. Serialu opowiadającego o agentach FBI, opracowujących metody ścigania seryjnych morderców i analizę przyczyn popełnionych przez nich zbrodni. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – MINDHUNTER 1.

GATUNKI : kryminał / thriller / thriller kryminalny / period drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 9 odcinków. Wszystkie odcinki MIDHUNTER 2 zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX równocześnie w dniu 16 sierpnia 2019 roku.

MINDHUNTER – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu, agenci Holden Ford i Bill Tench udają się na przesłuchanie podejrzanego o zgwałcenie i zabicie nastolatki. Podejrzany o zabójstwo Devier wcześniej poddał się badaniu wariografem, które pozwoliły mu oczyścić się z zarzutów i uniknąć krzesła elektrycznego. Tym razem Holden postanawia wypróbować na przesłuchanym swoje sztuczki, by ten przyznał się do morderstwa. Niekonwencjonalne metody skutkują, a Holden osiąga sukces, który następnie agenci wraz z miejscową policją idą oblać w lokalnym barze. Tam Holden po kilku głębszych wyjawia policjantom, że metody przesłuchania opracowali na podstawie wywiadów i zwierzeń seryjnych morderców.

Po powrocie do siedziby FBI okazuje się, że prasa zaczęła rozpisywać się o ekspercie Fordzie, który doprowadził w Georgii do skazania na śmierć niejakiego Deviera. Z tekstu prasowego wynika, że któryś z policjantów po pijackiej imprezie puścił parę o metodach ich przesłuchań. To niewątpliwie może zadziałać na szkodę w ich dalszej pracy z osadzonymi mordercami. Ponadto Wendy Carr nie może pogodzić się z faktem, że ich praca została wykorzystana do skazania na śmierć Deviera. Równocześnie wyszło też na jaw, że Holden kazał ocenzurować jedną ze swoich taśm z przesłuchania Specka.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Tematem taśmy zajął się wydział wewnętrzny, ale Holden nie ma nastroju i chęci na tłumaczenie się ze swoich prawidłowych czynności służbowych. Prywatnie właśnie rzuciła go jego dziewczyna Debbie Mitford. Ponadto psychopata Kemper umocował Holdena do dowiadywania się o jego stan zdrowia po próbie samobójstwa, a także do jego odwiedzin w szpitalu. Agent Ford decyduje się pojechać do szpitala i spotkać się z Kemperem. Ten jak się okazuje ma do niego żal za dotychczasowy brak szczerości w temacie wywiadów i nagrań, w których razem brali udział. Swoje rozgoryczenie mógł wyładować na bezbronnym Holdenie. Jednak sama taka sugestia ze strony Kempera wywołała w Agencie Fordzie strach. Ten w popłochu opuszcza salę szpitalną i osuwa się ze strachu na podłogę, w szpitalnym korytarzu.

Po tych wydarzeniach Holden Ford został zatrzymany w szpitalu na obserwację i pomoc w łagodzeniu ataków paniki. W tym czasie zmienia się kierownictwo w FBI, bo szef jednostki, pod którą podlegają Tench i Ford udaje się na emeryturę. Jego następca ma całkiem świeże podejście do ich pracy oraz metod Holdena, więc po rozmowie z nim Bill uważa, że może to być odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Kiedy Holden zostaje wypisany ze szpitala spotyka się z nowym szefem, który wychwala jego pracę. Zapewnia też Agenta Forda, że Wydział Behawiorystyki będzie jego oczkiem w głowie. Obiecuje mu też doprowadzenie do zamknięcia dochodzenia wewnętrznego w sprawie feralnych taśm Specka. Chce on także przyśpieszyć ich projekt, by finalnie cała praca zespołu zakończyła się wcześniej, niż po planowanych dwóch latach.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już druga odsłona serialu bazującego na książce autorstwa Johna E. Douglasa oraz Marka Olshakera, która opisuje prawdziwe wydarzenia ukazujące początki profilowania seryjnych morderców. Tym razem nasi agenci federalni zaczynają bardziej wykorzystywać efekty swojej pracy w praktyce. To już widzimy na przełomie sezonów, gdy Agentowi Fordowi udaje się złamać fasadę psychologiczną mordercy Deviera. To całkowicie zmienia sytuację zatrzymanego powodując, że Devier trafia na krzesło elektryczne za udowodnione mu zbrodnie. To co dla Holdena i Billa okazało się sukcesem, niekoniecznie tak samo zostało odebrane przez Wendy. Pani psycholog inaczej wyobrażała sobie wykorzystanie dorobku naukowego, do którego dokłada codziennie swoją cegiełkę. Jednakże koledzy Wendy uświadamiają jej, że właśnie na tym głównie polega praca FBI, która znacznie różni się od suchych uniwersyteckich badań.

Ponadto praca tej trójki (właściwie czwórki, bo mają do pomocy jeszcze Gregga) w MINDHUNTER 2 znacznie przyspiesza. To za sprawą Teda Gunna, który został nowym szefem nadzorującym jednostkę -> Behavioral Science Unit. On widzi duży potencjał w wykonywanej tu robocie i wie, że praca tej ekipy może doprowadzić do wielu sukcesów w przyszłości. Podobają mu się też niekonwencjonalne metody działań Holdena Forda. Oficjalnie nie może on im przyklasnąć, ale daje do zrozumienia Holdenowi, że ceni jego wkład w tą pracę.

Z Billa natomiast robi anioła stróża, który ma mieć stale oko na Holdena. Z jednej strony ma on mu nie podcinać skrzydeł, ale z drugiej strony może go stopować, jeśli będzie istniało ryzyko potencjalnego skandalu z udziałem młodszego agenta FBI. Dla Wendy przewiduje on natomiast wnikliwą analizę dostarczanych materiałów źródłowych. Ta robi to od samego początku, ale z czasem też chciałaby wziąć udział w takich przesłuchaniach seryjnych morderców. Jako konsultantka ma nieco uwiązane ręce w tym temacie, ale z czasem wpada na pomysł, że w ekipie jest jeszcze jeden Agent FBI Gregg Smith, który może jej pomóc w realizacji tego planu.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Praca Wydziału Behawiorystyki w MINDHUNTER 2 nabiera większego przyspieszenia. W tym sezonie mamy do czynienia z przesłuchaniami morderców już większego kalibru. Oczywiście nie możemy zaprzeczać, że Ed Kemper takim mordercą nie był, zważywszy na to co wyrabiał będąc na wolności. Jednak patrząc z perspektywy nieamerykańskiego widza, to nie jest to seryjny morderca, którego zła sława odbiła się szerokim echem po całym świecie.

W tym sezonie dochodzi nam David Berkowitz, którego zbrodnie bardziej wstrząsnęły światem zważywszy na ich charakter. Ponadto nareszcie dochodzi do przesłuchania zapowiadanego wcześniej Charlesa Mansona. To postać najbliższa polskiej widowni, bo w przeszłości był on zamieszany w zabójstwo Sharon Tate, czyli ciężarnej żony polskiego reżysera Romana Polańskiego. (red. sam odcinek z Mansonem jest bardzo ciekawy, ale nie psując zabawy tylko podkreślę, że bardziej wartościowe są nagrania sporządzone podczas wizyty u Texa Watsona, czyli członka tzw. Manson Family).

Przy tej okazji warto powiedzieć, że twórcy serialu wykonali dobrą robotę castingową. Dobrali oni świetnie pasujących wyglądem aktorów, którzy łudząco przypominają przy odpowiedniej charakteryzacji prawdziwych wyżej wymienionych zbrodniarzy. Szczególnie w MINDHUNTER 2 mamy do czynienia z samą śmietanką tego szemranego towarzystwa działającego w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Do wymienionych wyżej należy jeszcze dorzucić Elmera Wayne’a Henley’a i Williama Henry’ego Hance’a. Do kompletu brakuje jeszcze kilku głośnych nazwisk z tamtego okresu, ale twórcy serialu widocznie zostawili ich nam na kolejny sezon. W nim pewnie należy się spodziewać Teda Bundy’ego, a może i także psychopaty zwanego Killer Clownem. Jeśli natomiast serial zanotuje lekki przeskok czasowy, to do pieca można dodać jeszcze kilka innych głośnych nazwisk z lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

MINDHUNTER 2 może nie nabiera większego tempa akcji, a to było głównym zarzutem przy okazji pierwszego sezonu, ale z uwagi na ciekawe analizowane osoby oraz lepsze niż w pierwszym sezonie wątki poboczne, to drugą odsłonę ogląda się jeszcze lepiej. Wracając do wątków pobocznych, to na pierwszy plan wysuwa się rodzinna sprawa Billa Tencha. W pierwszej odsłonie wędrowaliśmy często z kamerą obserwować życie osobiste Agenta Forda. Jego rozstanie z Debbie Mitford ostatecznie zakończyło ten wątek poboczny. Teraz w MINDHUNTER 2 czas na Billa, jego żonę oraz adoptowanego syna. Tu dochodzi nam sprawa przypadkowego doprowadzenia do śmierci maleńkiego dziecka. W całe te zajście jest zamieszany syn Billa i Nancy. Drugi wątek poboczny natomiast dotyczy Wendy Carr, która chce na nowo ułożyć sobie życie osobiste z nowo poznaną kobietą.

Bez wnikania w szczegóły trzeba powiedzieć, że konstrukcja zakończenia sezonu jest podobna do tej z pierwszej odsłony. Twórcy serialu kolejny raz w MINDHUNTER 2 chcą nam pokazać jak cała praca związana z profilowaniem seryjnych zabójców przydaje się w praktyce. Agenci FBI angażują się mocno w uchwycenie seryjnego zabójcy dzieciaków z Atlanty. Podczas śledztwa korzystają z nabytego doświadczenia oraz wniosków wyciąganych z analizy przesłuchiwanych osadzonych morderców.

Na koniec jeszcze warto zwrócić uwagę na czołówkę serialu, bo to nie było wspomniane przy pierwszej recenzji. Jest ona bardzo klimatyczna i wpisuje się w schemat tego serialu. Za muzykę w tej produkcji odpowiada natomiast Jason Staehler Hill.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak aktorsko prezentuje się MINDHUNTER 2 ? Gregg Smith, który w tym sezonie zyskuje na większym znaczeniu, to aktorsko Joe Tuttle. Aktor dotychczas przewijał się w serialach jedynie w rolach epizodycznych. Wystąpił między innymi w serialu „The Blacklist„.

Burmistrz Atlanty Maynard Jackson, to w MINDHUNTER 2Regi Davis. Żona Billa – Nancy Tench, to natomiast aktorsko Stacey Roca. Angielska aktorka przewinęła się chociażby przez serial „Shameless„.

Nowy szef jednostki Ted Gunn, to natomiast w rzeczywistości Michael Cerveris. To aktor i muzyk. Możemy go kojarzyć z serialu „Fringe„. Odgrywał też postać Marvina Frey’a w „Treme„. To również James Castro w serialu „The Good Wife” oraz Lazlo Valentin w „Gotham„. Wcielił się on również w Ramsesa IV w „The Tick” oraz Elihasa Starra w filmie Marvela „Ant-Man and the Wasp„.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Agent FBI Jim Barney, to aktorsko Albert Jones. Aktor dotychczas przewinął się w drobnych rolach przez wiele znanych seriali. Wystąpił epizodycznie w serialu Amazona „The Marvelous Mrs. Maisel„. Pojawił się też w drugim sezonie „The Affair„. Możemy go też kojarzyć z innego czołowego serialu platformy Netflix – „House of Cards” oraz kryminałów „Law & Order” i „Law & Order: Special Victims Unit„.

Camille Bell z wątku z dziećmi z Atlanty, to aktorsko June Carryl. Ją możemy skojarzyć z oryginalnego serialu Sony Crackle „StartUp„. Pracownica recepcji hotelu Tanya Clifton, to natomiast w rzeczywistości Sierra McClain.

Barmanka Kay Manz, która wpadła w oko Wendy, to aktorsko Lauren Glazier. Ostatnio została ona zaangażowana do pierwszego serialu Apple TV+ „See„. Epizodycznie pojawiła się natomiast w takich serialach, jak „Big Little Lies„, czy „Grace and Frankie„.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze na koniec krótka notka o świetnie dobranych wyglądem odtwórcach seryjnych morderców.

Eda Kempera gra w tym serialu Cameron Britton. Jego możemy kojarzyć z pierwszego sezonu komediodramatu „Barry„. Zagrał on też Hazela w „The Umbrella Academy„.

Wayne Williams, to natomiast w rzeczywistości Christopher Livingston. Paul Bateson jest w tym serialu odgrywany przez kanadyjskiego aktora. Jest nim Morgan Kelly, znany z roli Alvisa Akari w „Killjoys„. William „Junior” Pierce, to natomiast w rzeczywistości Michael Filipowich.

W rolę Charlesa Mansona w MINDHUNTER 2 wciela się Damon Herriman. On jest tak podobny do pierwowzoru po odpowiedniej charakteryzacji, że został też zaangażowany do tej roli w filmie Quentina Tarantino „Once Upon a Time in Hollywood„. Serialowo to Dewey Crowe w „Justified„.

Elmer Wayne Henley Junior, to aktorsko Robert Aramayo. Jemu nawet trafiły się występy we flagowym serialu HBO „Game of Thrones„, gdzie wcielał się w młodszą wersję Neda Starka. Tex Watson, to natomiast w rzeczywistości Christopher Backus. Jego możemy kojarzyć z roli Woody’ego Woodrowa w serialu „Bosch„.

Jeszcze należy się uzupełnienie do pierwszego sezonu. W rolę Richarda Specka wcielił się Jack Erdie.

To jeszcze na samo zakończenie Corey Allen jako William Henry Hance. Natomiast w rolę Davida Berkowitza wciela się świetnie dobrany aktor Oliver Cooper. Jego znamy jako Wheelera z serialu Amazona „Red Oaks„.

MINDHUNTER – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

MINDHUNTER 2 mimo dalszego wolnego prowadzenia akcji robi jeszcze większe wrażenie niż pierwszy sezon tego serialu. To zasługa kryminalistów, którzy pojawiają się w tej odsłonie. Również jest to zasługa wspomnianych w tekście lepszych i ciekawszych wątków pobocznych dotyczących głównych bohaterów tego serialu. Fabuła drugiego sezonu skupia się już nie tylko mocno na Holdenie Fordzie. Obecnie zauważa ona szerzej jego kolegę z ekipy Billa Tencha, a także powierzchownie wcześniej traktowaną Wendy Carr. To wszystko czyni z MINDHUNTER 2 sezon kompletny, przy którym nawet przestaje przeszkadzać powolna akcja serialu.

Udostępnij w social mediach