Mindhunter – SEZON 1 – Recenzja

Mindhunter – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański serial telewizyjny stworzony przez Joe Penhalla. Serial kryminalny (police procedural) w realiach historycznych. Serial jest luźną adaptacją książki „Mindhunter”. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa. Za jego produkcję odpowiada Panic Pictures oraz Denver and Delilah Productions (studio produkcyjne Charlize Theron -> partner Universal Cable Productions).

GATUNKI : kryminał / thriller / thriller kryminalny / period drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Mindhunter liczy 10 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX w tym samym czasie – 13 października 2017 roku.

Mindhunter – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o pracy agentów specjalnych FBI : Holdena Forda i Billa Tencha, wywodzących się z Wydziału Nauk Behawioralnych FBI w Dywizji Szkoleniowej Akademii FBI w Quantico, w Stanie Wirginia. W 1979 roku podejmują się oni zadania opracowania metod ścigania seryjnych i maniakalnych morderców oraz analizy przyczyn popełnionych przez nich zbrodni. Agenci do współpracy zapraszają także Wendy Carr, utalentowaną panią psycholog, która ma pomóc im od strony psychologicznej rozpracować seryjnych morderców.

Holden Ford i jego partner Bill Tench swoją pracę opierają na bezpośrednich wywiadach ze zbrodniarzami, którzy zostali już pochwyceni przez organy ścigania, a następnie osądzeni i skazani. Agenci umawiają się na wywiady z już osadzonymi w więzieniach przestępcami. Wszystko to odbywa się za uprzednią zgodą osadzonych, którzy dobrowolnie stają się obiektami badań w ich pracy naukowej.

Mindhunter – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial Mindhunter to niezwykłe widowisko przenoszące nas w sferę kryminologii. Kryminologia to nauka, która zajmuje się osobą sprawcy przestępstwa, przyczynami jego czynu i warunkami społecznymi w jakich go dokonał. Za twórcę kryminologii uważa się włoskiego lekarza Cesare Lombrosi, który swoje teorie rozpowszechniał jeszcze w XIX wieku. Idąc jego śladem kilku śmiałków w różnych częściach świata, próbowało następnie rozwijać tą naukę. W serialu Mindhunter mamy do czynienia z próbą połączenia teorii z praktyką. Agenci FBI chcą opracować cały zbiór metod ścigania seryjnych morderców. Poza skupianiem się na metodach ścigania, Holden Ford i Bill Tench przeprowadzają także analizę przyczyn popełnionych zbrodni.

Równocześnie agenci dzielą się zdobytą wiedzą z różnymi lokalnymi organami ścigania. Nie każdemu jednak podobają się teorie głoszone przez Holdena Forda. Jak na rok 1979 są one dość oryginalne i niestandardowe. Sam Holden wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do samodzielnego dokształcania się. Łączy nawet w ten sposób pracę zawodową z życiem prywatnym, czego przykładem jest jego wejście w związek z młodą studentką socjologii. Holden wykorzystuje jej wiedzę naukową, którą próbuje zintegrować z własnymi badaniami. Poszerzając horyzonty w każdą możliwą stronę, Agent Ford jest pewien, że ich praca badawcza odniesie sukces, a owoce ich pracy będą spuścizną dla następnych pokoleń.

Mindhunter – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Agenci FBI dostają od swojego szefa swobodę działania. Dowódca jednostki przy Akademii FBI widzi duży potencjał w ich pracy, więc jest skłonny wszelkimi sposobami wspierać ich zadanie. Przekonuje nawet do dołączenia do zespołu psycholog Wendy Carr. Kobieta ma już ugruntowaną pozycję i jest szanowaną profesor na Uniwersytecie w Bostonie. Mimo wszystko ona sama zauważa, że praca agentów specjalnych może być kamieniem milowym w tej stosunkowo wolno rozwijającej się nauce, jaką jest kryminologia.

Swoje badania agenci dodatkowo dokumentują na taśmach magnetofonowych. Podczas umówionych wizyt w zakładach karnych, każda rozmowa z osadzonymi jest rejestrowana nagraniem magnetofonowym. Jest to także w pewnym sensie element kontrolny ich pracy. Nie zawsze podoba się to młodszemu agentowi Holdenowi. On doskonale wie, że często podczas rozmowy z różnego rodzaju zwyrodnialcami, trzeba dostosować się do takiego rozmówcy stylem, sposobem myślenia i przekazywania słownego myśli. W ten sposób Agent Ford niejednokrotnie narusza standardy FBI, co może powodować pewne konflikty i spięcia wewnątrz badawczego zespołu.

Pierwszy sezon Mindhunter posiada także wiele elementów charakterystycznych dla thrillerów psychologicznych oraz thrillerów kryminalnych. W końcu mamy do czynienia z najgorszym sortem przestępców. Zbrodniarzy tych jednak dosięgła już ręka sprawiedliwości, a największym problemem są im podobni, przebywający ciągle na wolności. Osadzeni służący za obiekty badań są więc naczyniem pozwalającym agentom pochwycić w przyszłości także tych zbrodniarzy, którzy są dla wymiaru sprawiedliwości ciągle nieuchwytni.

Mindhunter – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

A jak aktorsko prezentuje się serial Mindhunter ? W rolę Agenta Holdena Forda wcielił się amerykański aktor Jonathan Groff. Poza aktorstwem jest on także producentem filmowym oraz piosenkarzem. Z uwagi na to ostatnie zamiłowanie mogliśmy go obejrzeć serialowo grającego w musicalu. Wcielił się w postać Jesse St. Jamesa w popularnym „Glee„. Niektórzy mogą go także kojarzyć z roli Patricka Murray’a w komediodramacie „Looking„. Epizodycznie wystąpił też w dramacie prawniczym „The Good Wife„. Poza tym Groff zajmuje się także dubbingiem. Dubbingował między innymi Kristoffa w disney’owskim „Frozen” oraz w grze Kingdom Hearts III.

Agent specjalny Bill Tench to aktorsko Holt McCallany. Aktor ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Zazwyczaj były to drobne role, ale zagrał w tak głośnych produkcjach jak „Alien 3„, „Sully” czy ostatnio „Justice League„. Serialowo często grywał w różnych kryminałach. Zaliczył epizody w „Criminal Minds„, „Law & Order: Criminal Intent” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„. Wcielił się też w postać Ricky’ego McKenny w serialu „Heroes„.

Pani psycholog Wendy Carr, to w rzeczywistości Anna Torv. Australijska aktorka jest najbardziej znana z roli agentki FBI Olivii Dunham w serialu „Fringe„. Zagrała też w mini-serialu „Pacific„. Niektórzy mogą ją także kojarzyć z roli Alex w serialu BBC „Mistresses„.

Szef jednostki badawczej, przy Akademii FBI – Shepard, to aktorsko Cotter Smith. Jego możemy kojarzyć z roli Dentona Weeksa w „Person of Interest„. Epizodycznie zagrał też w takich popularnych produkcjach serialowych jak „Alias” J.J. Abramsa, czy inny netflixowy hit – „House of Cards„.

To jeszcze na koniec dziewczyna Holdena. Debbie Mitford, bo tak nazywa się odgrywana postać, to w rzeczywistości Hannah Gross. To kanadyjska aktorka, która ostatnimi czasy wcieliła się w postać Marin w serialu „The Sinner„.

Mindhunter – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Mindhunter można śmiało polecić wszystkim miłośnikom kryminologii. W pewnym sensie można go porównać do niegdyś omawianego serialu „The Alienist„. Tam akcja opowieści toczyła się jeszcze dawniej, bo pod koniec XIX wieku, ale serial także dotykał mocno sferę kryminologii. To różni te dwa seriale od większości produkcji kryminalnych, które w dużej mierze bazują na kryminalistyce.

Jedyny poważny zarzut jaki można mieć do tego serialu Mindhunter, to momentami monotonnie prowadzona akcja. Serial potrafi być mimo ciekawej tematyki często nużący. Z całą pewnością nie jest to produkcja dla każdego widza, bo typowy fan szybkiego, dynamicznego kina, porzuci ten serial po pierwszym lub drugim odcinku. Pod tym względem twórcy powinni jednak wyciągnąć jakieś wnioski na drugi sezon, by uczynić tą produkcję bardziej żywą, bardziej energiczną i w ten sposób bardziej przystępną szerszej publice.

W 2019 roku planowana jest kontynuacja tej opowieści [UPADATE: miała ona miejsce 16 sierpnia 2019 roku -> zobacz RECENZJĘ]. Dla tych co do tej pory nigdy nie widzieli serialu Mindhunter, małe przypomnienie. Cały pierwszy sezon, oczywiście w języku polskim, jest dostępny na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach