MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – RECENZJA

MARY KILLS PEOPLE – kanadyjski dramat kryminalny stacji Global (Global Television Network). Twórczynią serialu jest Tara Armstrong. Za produkcję serialu odpowiada Entertainment One (kanadyjska grupa rozrywkowa należąca do Hasbro), Corus Entertainment (kanadyjska grupa medialna ; właściciel Global Television Network) oraz Cameron Pictures Inc. (studio produkcyjne założone przez siostry Amy i Tassie Cameron).

GATUNKI : dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : Kanada

Każdy sezon serialu MARY KILLS PEOPLE liczy po 6 odcinków. Pierwszy sezon był nadawany premierowo na kanale Global od 5 stycznia 2017 roku do 22 lutego 2017 roku.

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Mary Harris, która na boku zajmuje się płatnym uśmiercaniem ludzi. Mary spełnia życzenie klienta, który zdecydował się odejść z tego świata. Wraz ze wspólnikiem Desmondem Bennettem podają mu zwiększoną dawkę pentobarbitalu w kieliszku z szampanem. Troy zasypia, a następnie umiera, co Des potwierdza sprawdzeniem tętna. Chwilę później w jego domu niespodziewanie zjawia się żona. Mary i Des ulatniają się więc balkonowymi drzwiami. Nie zabrali jednak ze sobą wynagrodzenia za eutanazję, więc Mary wraca do sypialni po pieniądze. Nagle jej ofiara zaczyna się krztusić. To oznacza, że pentobarbital nie spełnił swojego zadania. Mary dodusza więc Troy’a poduszką i ucieka z rezydencji.

Po tym incydencie Mary jedzie po jedzenie, a następnie odwiedza swoje córki. Chwilę później zjawia się jej były mąż, któremu sugeruje, aby znalazł sobie pracę, a nie tylko bazował na jej alimentach. Następnie Mary sprawdza buteleczki z lekiem nasennym, które mają uszkodzone plomby. Dzwoni więc do Desmonda z informacją, że pentobarbital został rozwodniony i dlatego nie zadziałał prawidłowo. Ma tym samym zdobyć nową partię leku od swojego dilera. Wieczorem natomiast Mary udaje się do swojej oficjalnej pracy na szpitalnym oddziale ratunkowym. Tam od pielęgniarki Annie otrzymuje akta pacjentów z beznadziejnymi przypadkami. To potencjalni klienci Mary w jej dodatkowych fachu.

W tym czasie Jess – starsza córka Mary, przebywając z przyjaciółką, odnajduje schowany przez matkę pentobarbital. Podczas baletu jej przyjaciółka Naomi mdleje na scenie po przedawkowaniu pentobarbitalu. Dziewczyna jednak prosi Mary, aby to pozostało ich tajemnicą. Z Mary z polecenia Annie kontaktuje się również umierający na raka Joel Collins. Kobieta odwiedza go wspólnie z Desmondem, aby poznać jego potrzeby. Ten natomiast dowiaduje się jaką metodę uśmiercenia ludzi preferuje Mary Harris. Następnego wieczoru kobieta odwiedza ponownie Joela i uprawia z nim seks. Nie jest jednak świadoma, że to policyjny tajniak imieniem Ben, który próbuje rozpracować seryjną zabójczynię.

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Stacja Global na początku 2017 roku serwuje swoim widzom bardzo intrygujący serial dramatyczny. Ten gatunkowo wskazuje nam na dramat kryminalny o nielegalnej profesji uśmiercania ludzi za pieniądze. Główną bohaterką serii jest tytułowa Mary, która na co dzień pracuje jako lekarka na oddziale ratunkowym Eden General Hospital. Tam generalnie pomaga ludziom wyjść cało z tragicznie wyglądających wypadków. Po godzinach Mary natomiast trudni się jeszcze inną profesją. Też pomaga ludziom, jeśli możemy tak to nazwać, zejść z tego świata. Do swojego drugiego fachu dobiera natomiast często nieuleczalnie chorych pacjentów. Także osoby, który poddały się w walce z wyniszczającą ich organizm chorobą i terapią z nią związaną. Mówiąc więc krótko stosuje eutanazję na życzenie chorego pacjenta. Robi to jednak poza szpitalem, a do tego odpłatnie. No i co istotne, jej pacjenci, a w tym przypadku równocześnie ofiary, to osoby, które prawnie nie kwalifikują się do legalnej eutanazji.

Mary Harris wraz z partnerem biznesowym Desmondem Bennettem, do płatnej eutanazji dobierają w pełni świadome osoby. W Kanadzie eutanazja jest możliwa legalnie od 2016 roku. Wówczas uchwalono ustawę C-7 o medycznej pomocy w śmierci. Tzw. MAID – Medical Assistance in Dying. Do 2022 roku dotyczyła ona jednak wyłącznie ciężkiego i nieodwracalnego stanu chorobowego. Poza nieprzytomnymi pacjentami na łóżku szpitalnym, MAID obejmował również osoby w pełni świadome. Te mogły złożyć deklarację eutanazji, ale nadal musiały być to osoby bez rokowań na przeżycie. Z reguły takie beznadziejne przypadki, potwierdzone przez więcej niż jednego lekarza. Pacjent taki w karcie chorobowej miał nawet podany przewidywany w przybliżeniu czas dopełnienia swojego żywota. Stąd MAID wykluczał przypadki wybrania śmierci po rezygnacji z terapii, która mogła odwrócić stan choroby. Tym samym Mary i Des mają w swojej profesji bardziej liberalne podejście. Dla nich nie ma obowiązku spełnienia rygorystycznych warunków. Wystarczy podpisana deklaracja i nagrane oświadczenie woli.

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W omawianym serialu MARY KILLS PEOPLE główna bohaterka jednak w swojej profesji zabezpiecza się na różne sposoby. Mimo nacisku wspólnika nie stosuje „zastrzyku śmierci”. Swoim pacjentom = ofiarom podaje rozpuszczony w szampanie pentobarbital. To organiczny związek chemiczny z grupy barbituranów, stosowany jako lek usypiający. Odpowiednio duża dawka może powalić na zawsze nawet słonia. Podobno w niektórych stanach USA pentobarbital jest używany również do wykonywania wyroków kary śmierci. Mary podaje więc pentobarbital w kieliszku z szampanem, a ofiara dobrowolnie go wypija. Właściwie wówczas to pacjent popełnia samobójstwo i nie jest to typowe zabójstwo z jej strony. Jest to więc zabezpieczenie prawne, gdyby sprawy poszły za daleko. Co innego pomoc w popełnieniu samobójstwa, a co innego typowe morderstwo. Czasami jednak sprawy wymykają się spod kontroli, jak w pierwszej scenie z początku serialu. No ale generalnie Mary w swojej profesji na boku porusza się według jednego schematu działania.

Potencjalnych klientów = pacjentów podsuwa Mary, pracująca razem z nią w Eden General Hospital, pielęgniarka Annie. Tym samym osoby z jej polecenia, to takie rzeczywiście beznadziejne przypadki. Annie nie robi tego jednak za darmo, a Mary odpala jej część wynagrodzenia za taką eutanazję. Nie mniej jednak Annie jest idealną osobą zlecającą. Pracuje bezpośrednio przy wielu takich ciężkich przypadkach i ma wgląd w pełną historię ich choroby oraz jej leczenia. Ponadto ma również kontakt z rodzinami tych pacjentów. Stąd wie, jakie mają oni zdanie w temacie skrócenia cierpienia ich bliskich.

Oczywiście do pełnej płynności w profesji Mary potrzebne są stałe dostawy środka uśmiercającego. To już musi zdobyć w mniej legalny sposób. Każdy bowiem zauważyłby duży ubytek pentobarbitalu z kliniki weterynaryjnej. Tym samym w tej kwestii istotnie przydatny okazuje się Des. Był on kiedyś chirurgiem plastycznym, który stracił licencję przez narkomanię. Teraz już nie bierze, ale ma dostęp do dilera, który sprzedaje mu pentobarbital.

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Jak jednak udaje się to wszystko Mary ukryć przed organami ścigania ? No właśnie, nie udaje się, a raczej udawało się do czasu. Teraz na tropie Mary jest policja. Prowadzi ona tajniacką operację przyskrzynienia Mary na gorącym uczynku. Policja nie ma bowiem twardych dowodów na jej działalność. Wszystko to poszlaki, które zainicjował pewien sędzia. Jego syn prawdopodobnie trafił na Mary, która go uśmierciła. Teraz sprawą Mary Harris bezpośrednio zajmują się Frank Gaines i Ben Wesley.

Ten drugi zaczął odgrywać przed podejrzaną ciężko chorego na raka Joela Collinsa. W ten sposób chciał się dowiedzieć o metodach jest zbrodniczej działalności. Ponadto chciał także zdobyć nagranie, kiedy ta próbuje pomóc mu w nielegalnej eutanazji. Tak się jednak złożyło, że pacjent Joell wpadł w oko rozwiedzionej Mary Harris. Kobieta próbuje go teraz bardziej uratować niż uśmiercić. To jednak nie pomyśli policjanta, który nie jest przygotowany na dłuższą akcję operacyjną. No a w ten sposób może on wzbudzić podejrzenia Mary, czy rzeczywiście jest potrzebującym pomocy chorym.

Serial MARY KILLS PEOPLE po części ma charakter takiego thrillera kryminalnego. Tytułowa bohaterka jest bowiem seryjną morderczynią, ale robi to niejako z chęci pomocy skrócenia ludziom cierpienia. Jej sposoby uniknięcia odpowiedzialności są natomiast bardzo emocjonujące dla widza. Ponadto Mary wpada w inne kłopoty zadając się z niewłaściwymi ludźmi. To naraża na niebezpieczeństwo jej córki, a to już chodzenie przez Mary po cienkim lodzie.

Dramat kryminalny MARY KILLS PEOPLE kreuje ciekawych bohaterów pierwszego i drugiego planu. Ponadto sam pomysł na fabułę tego serialu jest interesujący i ma ona rację bytu nawet w takiej liberalnej Kanadzie. To wszystko sprawia, że serial tan potrafi wciągnąć widza i pozostaje tylko żal tych krótkich 6-odcinkowych sezonów. No a kto w tej produkcji gra główne skrzypce na płaszczyźnie aktorskiej ?

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W postać Mary Harris wciela się Caroline Dhavernas. Poza Kanadą jest ona najbardziej znana z roli Alany Bloom w serialu „Hannibal„. Ponadto zagrała jeszcze Jaye Tyler w serialu „Wonderfalls„.

Jej córkę Jess zagrała tu Abigail Winter. Serialowo to chociażby Samantha w „Between„. Młodszą córkę Cambie zagrała tu natomiast Lola Flanery. Serialowo to Lila DeWitt w „The Mist” oraz Seelie Queen w „Shadowhunters: The Mortal Instruments„. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Madi Griffin w „The 100„.

Byłego męża Mary – Kevina zagrał w tym serialu francusko-kanadyjski aktor Sebastien Roberts. Serialowo to między innymi Alex w „Northern Rescue„.

Detektyw Frank Gaines, to aktorsko z pochodzenia Jamajczyk Lyriq Bent. Serialowo to Jamie Overstreet w „She’s Gotta Have It” (z polskim tytułem Ona się doigra). To również Frank Best w „Rookie Blue” i Garrett Carter w „Long Slow Exhale„.

Ben, a z początku Joel, to w rzeczywistości Jay Ryan. To akurat aktor z Nowej Zelandii. Wystąpił on jako Ben Hanscom w horrorze „It Chapter Two„. Serialowo to Vincent Keller w „Beauty and the Beast” oraz Able Seaman Billy 'Spider’ Webb w „Sea Patrol„. Najdłużej na srebrnym ekranie gościł jednak w operze mydlanej Neighbours.

Desmond „Des” Bennett, to natomiast aktorsko Anglik Richard Short. W przeszłości zaliczył on kilka występów w „666 Park Avenue„.

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pielęgniarkę Annie w serialu MARY KILLS PEOPLE zagrała Grace Lynn Kung. Serialowo to między innymi Meeri w „Being Erica” oraz JoJo Kwan w „InSecurity„. Wcieliła się również w postać Vivian Barnes w serialu „Transplant„. Epizodycznie przewinęła się natomiast przez pierwszy sezon „Designated Survivor„.

Grady od sprzedaży pentobarbitalu, to aktorsko Greg Bryk. Serialowo to Cardellini w „Condor” oraz Bobby w „V-Wars„. Ponadto wystąpił jeszcze jako Cobbs Pond w „Frontier„, Jeremy Danvers w „Bitten” oraz Weston Field w „ReGenesis„. W drobnych rolach przewinął się także przez pierwszy sezon serialu „Wynonna Earp„, piąty sezon „The Expanse” oraz drugi sezon „The Handmaid’s Tale„.

Jego człowiek Sid, to aktorsko Joel Thomas Hynes. Serialowo to między innymi Taylor Gossad w „Republic of Doyle„.

Sędzia Lucas Grant, to w rzeczywistości Benz Antoine, a lekarza Dennisa Taylora zagrał tu Matt Gordon. Serialowo to przede wszystkim Oliver Shaw w „Rookie Blue„, jaki i również Thomas Hope w serialu YouTube Originals „Impulse„.

Louise, to aktorsko Alexandra Castillo. Zagrała ona wcześniej w serialu „Guidestones„. Przewinęła się również przez trzeci sezon „The Expanse„. Jej córkę Naomi zagrała tu natomiast urocza Katie Douglas. Serialowo to chociażby Conner Wayney w „Raising Expectations„.

MARY KILLS PEOPLE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Historia Mary Harris przedstawiona w tym serialu naprawdę może się podobać. Z jednej strony jest ona seryjną zabójczynią, która dosięga z bliska każdą kolejną osłabioną ofiarę. Z drugiej strony robi im przysługę, gdyż spełnia ich ostatnią wolę. Tą jest zakończenie ich cierpienia, spowodowanego ciężką i często nieuleczalną chorobą. Stąd przypomina ona swoją działalnością niektórych komiksowych superbohaterów. Balansują oni zawsze na granicy prawa. Niby działają w słusznej sprawie, ale metody samozwańczych mścicieli nie są powszechnie przez prawo akceptowane. Trochę więc w takiej podobnej sytuacji jest tytułowa Mary Harris. Robi ona coś, co w innych miejscach jest zupełnie legalne. U siebie w państwie musi się jednak liczyć z konsekwencjami takich czynów.

Te konsekwencje dopadają Mary szybciej niż przypuszczała. Bohaterka znalazła się na celowniku policji, która próbuje złapać ją na gorącym uczynku. Bez dowodów dla glin jest ona jednak jedynie konsultantką i paliatywną opiekunką schorowanych ludzi. Stąd ciekawie w tym serialu wygląda to wodzenie za nos detektywów z organów ścigania. No a jak jeszcze dostajemy do tego w bonusie wątek mafijny, to wychodzi nam z tego ciekawy dramat kryminalny. Tym samym serial MARY KILLS PEOPLE dostał 5 czerwca 2017 roku przedłużenie na kolejny sezon. Łącznie natomiast doczekał się trzech takich sezonów dla kanału Global.

Udostępnij w social mediach