MARS – Sezon 1 – RECENZJA

MARS – serial oryginalny National Geographic – produkcja science-fiction zrealizowana w formie pół fabularnej i pół dokumentalnej. Serial został stworzony przez Bena Younga Masona oraz Justina Wilkesa. Inspiracją dla powstania serialu była książka Stephena Petranek „How We’ll Live on Mars„. Za jego produkcję odpowiada Imagine Entertainment (studio produkcyjne założone przez Rona Howarda i Briana Grazera) oraz RadicalMedia (studio produkcyjne założone przez Jona Kamena i Franka Schermę).

GATUNKI : science fiction / docudrama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu MARS liczy 6 odcinków. Był on premierowo emitowany na kanale National Geographic od 14 listopada 2016 roku do 19 grudnia 2016 roku. Polscy widzowie mieli okazję oglądać serial bezpośrednio po amerykańskiej premierze w polskiej edycji National Geographic (dawniej National Geographic Channel).

MARS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o pierwszej załogowej wyprawie na Marsa. W 2033 roku załoga Daedalusa zmierza na Czerwoną Planetę. Pierwsze lądowanie ludzi na Marsie nie dla każdego kończy się pomyślnie. Załoga była jednak szkolona i przygotowywana na każdą taką ewentualność, więc brała pod uwagę nawet najbardziej czarny scenariusz. Najważniejsze mimo przeciwności losu jest trzymać się pierwotnego planu. Takim planem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na budowę obozu, który stanie się pierwszą ludzką osadą na Marsie.

Zdecydowana większość załogi ma jeden priorytet – założenie i rozbudowa pierwszej osady na Marsie. Innym priorytetem kieruje się naukowiec Marta Kamen. Rosyjska geolog i egzobiolog stawia za nadrzędny cel znalezienie życia na Czerwonej Planecie. Jej praca jest równie ważna, jeśli nie najważniejsza. Ewentualne odkrycie życia na Marsie byłoby wielkim wydarzeniem nie tylko dla załogi Daedalusa, ale dla całej ludzkości.

MARS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial MARS to niezwykłe połączenie serialu fabularnego science-fiction z naukową warstwą dokumentalną. Pierwszy sezon serialu przenosi nas fabularnie do przyszłości, a mianowicie do roku 2033. Wtedy według założeń twórców stanie się możliwa pierwsza załogowa misja na Marsa. Równocześnie co jakiś czas przenosimy się do czasów teraźniejszych, gdzie w formie dokumentu przedstawione są serie wywiadów ze współczesnymi znawcami nauki, techniki i kosmosu. To dzięki takim ludziom przyszła misja na Marsa będzie miała szansę powodzenia. W ten sposób wraz z twórcami serialu odwiedzamy osoby, które dzisiaj są najbardziej zaangażowane w podbój Czerwonej Planety.

W formie wywiadów i komentarzy odwiedzamy między innymi Elona Muska – twórcę SpaceX (Space Exploration Technologies Corp). To prywatna firma specjalizująca się w eksploracji kosmosu, konstrukcji „pojazdów” i technologicznego przygotowania ludzkości do osiągnięcia tego, co było do tej pory dla ludzi nieosiągalne. To właśnie Elon Musk zapowiedział, że jego przedsięwzięcie zaprowadzi ludzi na Czerwoną Planetę. Miliarder z Pretorii jest mocno zaangażowany w wizję przyszłej kolonizacji Marsa, stąd nieprzypadkowo twórcy serialu sięgają po jego opinie w tym temacie. Oczywiście nie on jeden stawia sobie za cel Czerwoną Planetę, bo interesujący się tematem wiedzą, że konkurencyjna Blue Origin także rusza w wyścig kosmiczny na Marsa. Jednak twórcy serialu sami dobierają sobie rozmówców i komentatorów w ramach oprawy dokumentalnej serialu.

W serialu w warstwie dokumentalnej przewijają się też inne znane osobistości. Pojawiają się tu takie osoby jak chociażby Andy Weir – autor książki „The Martian„, na podstawie której Ridley Scott nakręcił swój film. Tematy technologiczne ze sfery sprzętowej omawiane są także z Robertem Zubrinem, znanym inżynierem kosmicznym. Nie zabrakło tu też Neila deGrasse Tysona – amerykańskiego astrofizyka. To autor wielu prac naukowych, który jest także zaangażowany w serial „Cosmos: A Personal Voyage” oraz „Cosmos: A Spacetime Odyssey„.

MARS – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Bardzo podobały mi się wstawki dokumentalne w pierwszym sezonie serialu MARS, szczególnie dzięki dobrze dobranym komentującym. Zawsze jest ryzyko przy takich połączeniach fabularno-dokumentalnych, że wstawki dokumentalne mogą mocno nudzić. Tutaj zrobiono to profesjonalnie i z fachową pomocą. Jedynie czego mogę żałować to braku zaproszenia do realizacji serialu Setha Shostaka.

Dla mnie osobiście to jeden z największych ludzkich autorytetów, a już w ogóle największy w dziedzinie szeroko rozumianego kosmosu (a mam spore wymagania). Śledzę w necie jego wykłady i sympozja. Raz brałem nawet udział jako wolny słuchacz w jednym wykładzie otwartym prowadzonym przez Setha. Wiem oczywiście, że Seth Shostak nie zajmuje się tematem Marsa jako takiego, ale jego opinie i komentarze mogli twórcy zintegrować z pracą rosyjskiej egzobiolog Marty Kamen. Tak się jednak nie stało, czego mogą ubolewać sympatycy tego naukowca, tacy jak ja.

MARS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście warstwa dokumentalna w serialu MARS to jedno, a opowieść fabularna to druga sprawa. Tu dostajemy typowe science-fiction, gdzie akcja dzieje głównie na Marsie w przyszłości, w 2033 roku. Przez kolejne odcinki poznajemy załogę Daedalusa, która po wylądowaniu na Czerwonej Planecie szuka odpowiedniego miejsca do założenia stałego obozu. Ten z czasem przekształci się w pierwszą osadę na Marsie. Każdy z nich ma przydzielone odpowiednie zadania. Omawiana wyżej Marta Kamen bada próbki gleby, szukając w nich śladów życia. Jest tu też botanik/hydrolog, który ma zadbać o szklarniową uprawę roślin, które mają w przyszłości wydać pierwszym osadnikom naturalne jedzenie wyhodowane na Marsie. Naturalne i wolne od wszelkich ziemskich zanieczyszczeń. Jakby powiedział amerykański odpowiednik polskiej gimbazy – AWSOME !

W ekipie pierwszych ludzi na Marsie nie brakuje oczywiście fachowych inżynierów-konstruktorów. Bez nich nie byłaby możliwa rozbudowa modułów mieszkalnych, centrum komunikacyjnego, itp. Grupa ma też wsparcie komunikacyjne z Ziemi. Ciężko tu jednak mówić o typowym wsparciu. Z uwagi na dzielącą ich odległość i możliwości, jest ono bardzo ograniczone. W dużej mierze grupa musi liczyć sama na siebie, ale do tego byli wcześniej przez lata szkoleni i przygotowywani.

W serialu MARS poza ciekawą warstwą dokumentalną i emocjonującą warstwą fabularną, dostajemy też na odpowiednim poziomie scenografię oraz oprawę muzyczną. Za to drugie odpowiadają australijscy kompozytorzy: Nick Cave i Warren Ellis. Ułożyli oni wspólnie ciekawy i dobrze brzmiący motyw otwarcia (do czołówki serialu). Cały soundtrack do pierwszego sezonu liczy 13 utworów i jest to muzyka na naprawdę wysokim poziomie.

MARS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Cała produkcja nie byłaby tak udana, gdyby w serialu MARS ciała dali aktorzy warstwy fabularnej. Do nich na szczęście nie można mieć żadnych większych zarzutów, bo dobrze spełnili powierzone im zadania.

Komandor Ben Sawyer to w serialu MARS aktorsko Ben Cotton. Aktorowi nie obce są produkcje science-fiction. Zagrał w „Stargate Atlantis” oraz „Battlestar Galactica: Blood & Chrome„. Z drobnych ról można wymienić jego występy w „Smallville„, „Arrow” i „Supernatural„.

Nigeryjski inżynier Robert Foucault, to w rzeczywistości nigeryjski aktor Sammi Rotibi. Najbardziej jest chyba znany z roli Generała Amajagh w „Batman v Superman: Dawn of Justice” i Rodney’a w filmie Quentina Tarantino „Django Unchained„.

Jihae Kim (Jihae), która w serialu odgrywa Hane Seung i równocześnie swoją bliźniaczą siostrę Joon Seung, to koreańska aktorka i piosenkarka. Filmowo najbardziej jest znana z post-apokaliptycznego „Mortal Engines„.

MARS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Hiszpan Javier Delgado to w rzeczywistości argentyński aktor Alberto Ammann. Jego możemy kojarzyć z roli Pacho Herrery w „Narcos” i „Narcos: Mexico„.

CEO Mars Missions Corporation Ed Grann, to aktorsko Olivier Martinez. Jego niektórzy mogą skojarzyć z roli Alexandra Montela w ’S.W.A.T.„.

Marta Kamen to natomiast aktorsko Anamaria Marinca. W serialu gra Rosjankę, a w rzeczywistości to rumuńska aktorka. Ją możemy kojarzyć jako Natashe z brytyjskiego „Hotel Babylon„. Zagrała też Dr Dahlin w filmowej adaptacji Mangi „Ghost in the Shell„.

Leslie Richardson to natomiast Cosima Shaw. Niemiecka aktorka miała już można powiedzieć kontakt z Marsem, bo zagrała w odcinku specjalnym „Doctor WHO – The Waters of Mars„.

I na koniec francuska biochemik Amelie Durand. To aktorsko Clémentine Poidatz. Francuska aktorka do tej pory grała głównie, żeby nie powiedzieć wyłącznie, w rodzimych produkcjach. Z takich znanych filmów to można wymienić jej występ w dramacie historycznym Sofii Coppoli „Marie Antoinette„.

MARS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial MARS to ciekawy projekt, który zgrabnie połączył produkcję fabularną z tym, czym się specjalizują takie programy jak National Geographic, czyli serialami dokumentalnymi. Całość wyszła nad wyraz dobrze i można tylko żałować, że widzowie otrzymują zaledwie sześć odcinków. Serial jednak odniósł szybki sukces i pozwoliło to stworzyć jego kontynuacje. Opowiada ona o dalszych losach kolonizacji Czerwonej Planety.

Udostępnij w social mediach