Manhãs de Setembro – SEZON 1 – Recenzja

Manhãs de Setembro (pol. Wrześniowe poranki ; tytuł międzynarodowy : September Mornings). AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Brazylijski serial dramatyczny, którego twórcą jest Luís Pinheiro. Serial powstał na bazie pomysłu aktywisty LGBT Miguela de Almeidy. Za produkcję serialu odpowiada O2 Filmes (brazylijskie studio produkcyjne i montażowe) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : Brazylia  

Pierwszy sezon serialu Manhãs de Setembro liczy 5 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 25 czerwca 2021 roku.

Manhãs de Setembro – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada transgender Cassandrze, która pracuje jako motocyklowa kurier w São Paulo i niespodziewanie dowiaduje się o dziecku, które miała jeszcze jako mężczyzna. Cassandra dostarcza klientowi do domu przesyłkę. Ten widząc w drzwiach babochłopa nawet nie ma zamiaru z nią rozmawiać. Po odebraniu paczki zamyka jej szybko drzwi przed nosem. Chwilę później ocenia kuriera w appce na jedną gwiazdkę. Cassandra widząc to w aplikacji postanawia dać mu dopiero powód tej oceny i rozwala mu kopniakiem figurę ogrodową. Po pracy spotyka się natomiast ze swoich chłopakiem Ivaldo. Razem jadą do nowego mieszkania, które Cassandra zakupiła z rynku wtórnego i które jest obecnie koleżeńsko odnawiane. Własne mieszkanie to pierwszy krok ku spełnieniu jej marzeń. Drugim krokiem jest progres na drodze do zostania profesjonalną piosenkarką. Dlatego Cassandra przygotowuje się na występy coverowe z repertuaru Vanusy.

Rankiem odwiedza ją była partnerka seksualna. Leide przyprowadza ze sobą Gersinho, który chciał poznać swojego ojca. Chłopiec nie znał go nawet jako mężczyznę Clóvisa, a teraz pierwszy raz na oczy widzi go jako kobietę. Cassandra jest natomiast w ogóle zaskoczona, że ma syna. Nie byli bowiem nawet z Leidą parą, a dziesięć lat temu to był jednorazowy wyskok. Szczególnie teraz ta nowina jest kłopotliwa, gdy ma stawiać pierwsze kroki na estradzie. Gersinho natomiast na odchodne zostawia jej swój adres, a wieczorem okazuje się, że zostają z matką bezdomnymi. Tego samego wieczoru Cassandra ma swój występ. Po powrocie do domu zastaje przy schodach Gersinho. Odwozi go do matki z oświadczeniem, że nie chce ich w swoim życiu. Później jednak zmienia zdanie i zabiera bezdomnych do siebie, wmawiając sobie, że to tylko na jedną noc.

Manhãs de Setembro – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Nowa dekada i nowy serial o transgender od Amazon Prime Video. Pierwszy ich oryginalny serial w tej tematyce „Transparent” zdążył się bowiem postarzeć. Z drugiej jednak strony nie traci on na aktualności. Jednak Amazon postanawia iść krok dalej i serwuje nam serial o transgender, który nie jest serialem amerykańskim. Mało tego. We wspomnianej wyżej historii o transrodzicu w roli głównej obsadzono mężczyznę, który pierwotnie jedynie przebierał się za kobietę. W omawianym serialu brazylijskim Manhãs de Setembro mamy natomiast w głównej roli realną transgender. To trans piosenkarka, która dostaje rolę pretendującej gwiazdy estrady. Jednak w serialu Manhãs de Setembro (pol. Wrześniowe poranki ; tytuł międzynarodowy : September Mornings) to nie temat muzyczny jest najważniejszy. Baa, jest on nawet na dalszym planie, że ciężko pierwszy sezon nazwać dramatem muzycznym. Tu tematem przewodnim jest dziecko pojawiające się w życiu trangender, którego główna bohaterka Cassadra nawet nie była świadoma.

Serial Manhãs de Setembro rozpoczyna się bardzo zabawnie. Scena z dostarczeniem paczki gościowi, który jest cięty na każdy przejaw LGBT może wzbudzić uśmiech u widza. Szczególnie po kontrreakcji Cassandry. Jednak nie myślcie, że to komedia. Kolejne sceny oraz kolejne odcinki w żaden sposób nie sugerują widzowi, że mamy do czynienia z komedią. To poważny serial o zderzeniu rzeczywistości. Główna bohaterka miała bowiem marzenia. Własny dom / mieszkanie oraz wymarzona profesja piosenkarki. Nic nie mogło stanąć jej na drodze do osiągnięcia tych wymarzonych celów. Tak prowadziła dotychczas życie, że nie zgadzała się na żadne kompromisy, jeśli te w jakikolwiek sposób mogły zagrozić realizacji jej planów. Nagle jednak w jej życiu pojawia się syn. Niespodziewany syn, o którego istnieniu nawet nie wiedziała. Ten nazywa go tatą, gdyż fizycznie nim była jako mężczyzna imieniem Clóvis.

Manhãs de Setembro – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon serialu Manhãs de Setembro (pol. Wrześniowe poranki ; tytuł międzynarodowy : September Mornings) jest krótki. Liczy zaledwie pięć odcinków. Jednak wątek przewodni potrafi zaciekawić widza. Szczególnie z uwagi na fakt, jak etapowo zmienia się postawa Cassandry względem poznanego niespodziewanie dziesięcioletniego Gersinho. Na początku produkcji widzimy ją jako typowego buraka (red. hmm żeńska wersja burakowa czy buraczkowa?). Cassandra ostentacyjnie daje do zrozumienia Leidzie i Gersinho, że nie chce ich w swoim życiu. Nie obchodzi ją nawet, że matka z dzieckiem wylądowała na ulicy. Wewnętrznie jednak targają ją wątpliwości i dylematy. Wstępnie zgadza się więc na przenocowanie u siebie bezdomnych. Później jak łatwo się domyślić nie była to tylko jedna noc. No a skoro Gersinho został z Cassandrą na dłużej, to siłą rzeczy coś musi pęknąć w głównej bohaterce tego serialu. Z drugiej strony jest jednak jej matka, która może wykorzystywać całą sytuację, aby darmowo utrzymać dłużej dach nad głową.

Wątek Leidy jest tu niejako drobnym wątkiem pobocznym. Z odcinka na odcinek poznajemy co to za osóbka. Szybko tym samym dostajemy odpowiedź dlaczego jest obecnie bezdomna. Drugim wątkiem pobocznym jest związek uczuciowy Cassandry z Ivaldo, którego poznajemy już w pierwszych minutach tego serialu. Ivaldo jest mocno za Cassandrą, ale prowadzi równolegle normalne życie rodzinne, na które również poświęca swój czas. Paradoksalnie jest to nie w smak Cassandrze.

Na więcej wątków pobocznych nie pozwala skąpy format pierwszego sezonu. Sezonu dość ciekawego z uwagi na wątek przewodni. Praktycznie jedyny większy zarzut jaki możemy mieć do tej produkcji to emanowanie szeroką tematyką LGBT. Dlaczego twórcy seriali o transgender nie mogą poprzestać na skupianiu się na samych transgender ? Dlaczego zawsze muszą się w tych serialach pojawiać również wątki homoseksualne ? Oni chyba nie wiedzą, że w ten sposób marginalizują osoby transseksualne. Wrzucają je do większego koszyka, zamiast na serio poświęcić im fabularnie całą uwagę.

Manhãs de Setembro – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Z całą pewnością jeszcze seriale o transgender wymagają poprawy, a ich twórcom życzymy zrozumienia istoty problemu. Rozmywają oni bowiem ich sytuację na drobne, tylko dla większego efektu aktywizacji LGBT. No ale dość już o pozytywach i negatywach tego serialu. Przyjrzyjmy się teraz krótko warstwie aktorskiej serialu Manhãs de Setembro (pol. Wrześniowe poranki ; tytuł międzynarodowy : September Mornings).

W postać Cassandry wciela się piosenkarka i tekściarka Liniker. To oczywiście sceniczne pseudonim artystyczne brazylijskiej trans artystki. [red. właściwie często różne osoby publiczne w Brazylii mają pojedyncze pseudonim skrótowe, które jest częścią składową ich długiego ciągu imion i nazwisk. Pozostali na zewnątrz przyjmują formę zachodnią jednego imienia i jednego nazwiska.]. W 2015 roku współzakładała ona zespół Liniker e os Caramelows. Poza sceną zajmuje się również aktywizacją LGBTQ+.

Ivaldo, to aktorsko Thomás Aquino. W przeszłości zagrał on Reinaldo w „Treze Dias Longe do Sol„. Serialowo to również Jerônimo w „Insânia„.

Za Cassadry sumienie, które jest równocześnie inspiracją odpowiada duch zmarłej piosenkarki Vanusy. W serialu tego głosu udzieliła Elisa Lucinda. Aktorka zagrała Januárię Herman w „Tempo de Amar„. Najdłużej na ekranie gościła natomiast jako Rita 'Pérola’ De Cassia Rodrigues w telenoveli Mulheres Apaixonadas.

Mały Gersinho, to w rzeczywistości Gustavo Coelho, a jego matkę odgrywa w tym serialu Karine Teles.

Z dalszego planu poznajemy również Décio i Aristidesa. Ten pierwszy to aktorsko Paulo Miklos. Zagrał on główne role w takich filmach, jak „O Homem Cordial”, czy „É Proibido Fumar„. Aristidesa odgrywa tu natomiast Gero Camilo. Pojawił się on w filmie „Man on Fire” (pol. Człowiek w ogniu).

Bernardo, to aktorsko Dante Aganju, w postać młodej Ivany wcieliła się natomiast Inara Dos Santos.

Przyjaciółka Gersinho – Grazy, to w rzeczywistości Isabela Ordoñez, a często przewijające się przez pierwszy sezon postacie uzupełnia Roberta. W tej roli wystąpiła Clodd Dias.

Manhãs de Setembro – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany serial poza przedstawioną dramatyczną historią Cassandry i jej syna jest również swoistym hołdem dla piosenkarki Vanusy. Vanusa Santos Flores była znana w całej Brazylii, a popularność zaczęła zyskiwać w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Z czasem jej piosenki poznały również inne narody świata, więc stała się niejako gwiazdą globalną. Wykonywała muzykę MPB, co w Brazylii oznacza powrót do tradycji i tego z czego znane jest muzycznie państwo brazylijskie lub dany region tego państwa. Styl ten nazywany jest również post-bossa nova. Piosenkarka zmarła natomiast 8 listopada 2020 roku.

Wracając jednak do samej fabuły serialu, to wątek przewodni Cassandry z jej synem może się w tym serialu wydawać ciekawy. Niepotrzebnie twórcy wrzucają jednak dodatkowo do tego krótkiego sezonu pozostałe odcienie tęczy LGBT. Mamy tu deklarację lesbijską córki Ivaldo, która nie odgrywa tu nawet żadnej większej roli. No i do tego dochodzi były ksiądz gej, który mieszka ze swoim mężem. Dobrze, że chociaż dorzucili do tego quasi wątku element, że jest on wielkim fanem drużyny Santos FC. Piłkarski smaczek z całą pewnością bardziej interesuje brazylijską publikę niż tematyka homoseksualna.

Chociaż z drugiej strony Brazylia jako państwo jest bardzo tolerancyjna w kwestii LGBT. Sam fakt legalizacji w 2013 roku małżeństw cywilnych par jednej płci mówi chyba sam za siebie. Może dlatego właśnie Amazon wybrał Brazylię na kolejny kraj dla swojego oryginalnego serialu w tematyce LGBT. No a jeżeli Was interesuje ta tematyka w serialach nieamerykańskich, to omawiany serial znajdziecie właśnie na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach