Luther – SEZON 1 – Recenzja

Luther – brytyjski serial BBC z pogranicza kryminału i dramatu kryminalnego, kładący często nacisk na kwestie psychologiczne. Jego twórcą jest Neil Cross. Za produkcję serialu odpowiada British Broadcasting Corporation (BBC).

GATUNKI : kryminał / dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : UK

Pierwszy sezon serialu Luther liczy 6 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale BBC One od 4 maja 2010 roku do 8 czerwca 2010 roku.

Luther – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o inspektorze londyńskiej policji Johnie Lutherze, który jest niezwykle skutecznym śledczym, ale często lubi naginać zasady i balansuje na granicy prawa. Poznajemy go w momencie pościgu za seryjnym mordercą, gwałcicielem i porywaczem Henrym Madsenem. Kiedy ma dojść do zatrzymania Madsena, Luther pozwala spaść przestępcy z dużej wysokości, mimo że był wstanie pomóc zawieszonemu Madsenomi i dokonać normalnego aresztowania.

Kilka miesięcy po tym wydarzeniu Luther wraca do czynnej służby po zawieszeniu za przekroczenie uprawnień, by zająć się kolejnymi sprawami o morderstwa. Pierwszą sprawę jaką dostaje po absencji to zagadka zamordowanego małżeństwa Morgan. Brak w tej sprawie logicznego motywu zabójcy, ale podejrzenia inspektora są kierowane w kierunku córki zamordowanej pary. Jest nią Alice Morgan, którą cechuję ponadprzeciętna inteligencja i zachowanie charakterystyczne dla psychopatów. Jednak Luther nie posiada żadnych dowodów, by to właśnie Alice oskarżyć o śmierć rodziców. Jakby problemów zawodowych było mało, Luther w życiu osobistym zmaga się z problemem powrotu do swojej żony Zoe. Ta obecnie zaczęła się spotykać z Markiem, a szanse inspektora na powrót do żony, którą ciągle kocha, są praktycznie minimalne, żeby nie powiedzieć zerowe.

Luther – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na wstępie jest napisane, że Luther to serial z pogranicza kryminału i dramatu kryminalnego. Pierwszy sezon jednak mógłby śmiało zostać zaklasyfikowany jako typowy kryminał (ang. police procedural). Poza elementami dotyczącymi życia osobistego inspektora Luthera oraz kwestią zawodową, która ciągle nie daje mu spokoju, co do prawidłowego rozwiązania sprawy (czyt. sprawy Alice), to w pierwszym sezonie dostajemy niemal w każdym odcinku oddzielną sprawę kryminalną do rozwiązania. I są to sprawy naprawdę intrygujące i złożone, nie to co serwują nam widzom w większości polskie kryminały. Zagadkowe zbrodnie i sposób w jaki rozwiązywane są zagadki kryminalne pierwszego sezonu może się podobać i zwiastują widzom, że jest (był) to serial godny wszelkiej uwagi.

To właśnie ta złożoność spraw kryminalnych wynosi ten serial na wyższy poziom. Często wydaje się, że dana sprawa kryminalna została rozwiązana, a chwile później okazuje się, że ma ona mówiąc potocznie drugie dno. Równocześnie przy każdym kolejnym śledztwie do inspektora policji wraca jak bumerang sprawa Alice Morgan. Ta zachowuje się tak, jakby chciała zwrócić na siebie podejrzenie o zabójstwo rodziców, ale nie robi tego dosłownie, tylko bawi się naszym gliną zagadkami w sposób przypominający Riddlera z komiksów z Batmanem. Z jednej strony rzuca Lutherowi wyzwanie, by bardziej się wysilił w kwestii zabójstwa Morganów, a innym razem robi za support w niezwiązanych z tą sprawą innych śledztwach policyjnych. Cały ten wątek z Alice jest ubrany nieco w thriller psychologiczny i kryminalny, a jej doradcza postawa przypomina trochę psychopatyczne mentorstwo z dzieł Thomasa Harrisa.

Luther – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o świetnej grze aktorskiej głównych bohaterów. Wspomniana wyżej Alice niemal idealnie oddaje typ zachowań wyrachowanych psychopatów. Tytułowy Luther to natomiast nieco taki Brudny Harry, z kultowych filmów z legendą kina Clintem Eastwoodem. Podobnie jak wspomniany wyżej Dirty Harry, Luther nie ma krystalicznej osobowości. Często jest wybuchowy, a jego temperament patrząc na dzisiejsze standardy w policji, wykluczałby go prawdopodobnie całkowicie z tej służby mundurowej. To wszystko jednak pozwala mu działać bardziej skutecznie. Balansując na granicy uprawnień policyjnych, a często nawet na granicy prawa, Luther jest w stanie dopaść różnych bezwzględnych morderców. W poszczególnych śledztwach pomaga mu jego partner Justin Ripley. Jest on pewnym uzupełnieniem Luthera, zwłaszcza gdy ten myślami jest bardziej w swoim życiu prywatnym.

No a jego życie prywatne nie wygląda zbyt różowo. Pewnie przez jego temperament nie mógł on utrzymać swojego małżeństwa z Zoe. Problem tylko taki, że fizycznie pozwolił on Zoe odejść, by ta mogła ułożyć swoje życie na nowo. Psychicznie jednak nadal traktuje Zoe jako swoją żonę, którą wcale nie chce oddać innemu mężczyźnie. Luther ciągle ją kocha, a jak każdy kochający facet, chce stale otaczać ją swoją opieką i robić za jej obrońcę i strażnika. W konsekwencji może to być wykorzystane przeciwko niemu, szczególnie, że na co dzień styka się on z różnymi groźnymi zbrodniarzami, którzy chętnie wchodzą z butami w życie osobiste tych, którzy ich ścigają.

Luther – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Tytułowy John Luther w tym brytyjskim serialu to oczywiście Idris Elba. To znany aktor filmowy i serialowy. Jedni go znają z roli Heimdalla z filmach „Thor„, „Thor: The Dark World” oraz „Thor: Ragnarok„. Inni jako Kralla w „Star Trek Beyond„. Serialowo to przede wszystkim Russell „Stringer” Bell w produkcji HBO – „The Wire„. Z kryminałami też wielokrotnie miał kontakt, bo występował chociażby przez chwilę w „Law & Order„. Jednak również zdarzały mu się występy komediowe, jak w chociażby amerykańskim „The Office„.

Justin Ripley, to aktorsko Warren Brown. Z takich ciekawostek na wstępie to były zawodowy uczestnik walk Muay Thai (tajska kombinacja boksu i kick-boxingu). Aktorską karierę zaczynał od popularnej na wyspach opery mydlanej Hollyoaks, na której się wybiło wielu obecnie znanych aktorów. Aktor ostatnio gra sierżanta Thomasa 'Mac’ McAllistera w serialu „Strike Back„.

Alice Morgan to natomiast w rzeczywistości Ruth Wilson. Ją znamy ostatnio przede wszystkim z roli Alison Lockhart z popularnej produkcji Showtime „The Affair„. Aktorka wciela się także w postać Alison Wilson w brytyjskim serialu „Mrs Wilson„.

Luther – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Rose Teller, to aktorsko Saskia Reeves. Tą angielską aktorkę możemy kojarzyć z serialu „Shetland„. Ian Reed to natomiast w rzeczywistości Steven Mackintosh. Aktor jest chyba najbardziej znany z roli Davy’ego Youngera w filmie „Care„. Serialowo przeważnie przewija się w rolach epizodycznych. Wystąpił chociażby w popularnym „Doctor Who„.

Wspominany w tekście Mark North, to w świecie realnym Paul McGann. On także pojawiał się w serialu „Doctor Who„, a także epizodycznie w „The Musketeers”.

To jeszcze na koniec Zoe Luther. W tej roli angielska aktorka Indira Varma. Ostatnio została ona zaangażowana do serialu Amazon Prime Video – „Carnival Row„, gdzie wciela się w postać Piety Breakspear. Niektórzy mogą ją kojarzyć jako Anne Moore w „Patrick Melrose„. Zagrała też Ellarie Sand w „Game of Thrones” oraz Niobe of the Voreni w „Rome„. Aktorka dubbingowała także w grach video, a mianowicie kilku super-produkcjach. Podkładała swój głos w Dragon Age: Inquisition, czy Mass Effect: Andromeda, a także World of Warcraft.

Luther – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko jest przejść obojętnie obok serialu Luther. To produkcja, która wynosi kryminały na wyższy level, więc powinna nawet zaciekawić widzów, którzy przeważnie unikają różnych kryminalnych historii. Pierwszy sezon liczy zaledwie 6 odcinków, a kolejne mają jeszcze mniej, więc w tym serialu nie znajdziemy żadnych niepotrzebnych przedłużaczy. Poza tym serial gwarantuje ciekawą otoczkę fabularną, pełną zwrotów akcji i szokujących wydarzeń. Szczególnie te ostatnie potrafią zaskakiwać, dlatego wielu powinno się przyszykować na świetny finał sezonu.

Udostępnij w social mediach