LUKE CAGE – Sezon 1 – RECENZJA

LUKE CAGE – produkcja serialowa z gatunku superhero, opowiadająca o jednej z postaci z komiksów Marvela. Za rozwój serialu odpowiada Cheo Hodari Coker. Za produkcję serialu odpowiada ABC Studios (Disney) oraz Marvel Television (Disney).

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction / blacksploitation
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu LUKE CAGE liczy 13 odcinków. Serial ten był łącznie trzecim serialem Netflixa, będącym częścią franczyzy Marvel Cinematic Universe. Pierwszy sezon został premierowo udostępniony widzom dniu 30 września 2016 roku na platformie NETFLIX i był on tam dostępny do momentu wycofania wszystkich produkcji serialowych Marvela.

LUKE CAGE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o bohaterze Harlemu, dzielnicy Nowego Jorku stanowiącej część Manhattanu. Główny bohater, LUKE CAGE to były skazaniec, który został w więzieniu poddany pionierskim eksperymentom. W ich wyniku jego skóra zamienia się w niemal niezniszczalną zbroję, a sam bohater dodatkowo zyskuje nadzwyczajną siłę.

Charakter tytułowego bohatera nie pozwala mu jednak przywdziać kostiumu Super Herosa, dlatego LUKE CAGE początkowo próbuje żyć z dala od problemów Harlemu. Przeszłość jednak dogania naszego bohatera, a jego wrażliwość na ludzką krzywdę nie pozwala mu obojętnie przyglądać się temu, co układ polityczno-gangsterski wyprawia z jego kochaną dzielnicą.

LUKE CAGE – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial LUKE CAGE bazuje na postaci znanych z kart komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Pojawił się on pierwszy raz w komiksie Luke Cage, Hero for Hire, wydanym w 1972 roku. Jego twórcami są scenarzyści Archie Goodwin i Roy Thomas, oraz rysownicy George Tuska i John Romita Senior. Początkowo nosił on przydomek Power Man i co warto podkreślić był pierwszą afroamerykańską postacią, która otrzymała solową serię komiksową. Wcześniej jedynie w komiksach DC występował John Stewart, który jest oficjalnie pierwszym komiksowym Afroamerykaninem, ale nie posiadał on solowej serii, tylko występował na łamach serii komiksów „Green Lantern” (red. pomijam ciemniejącą z dekady na dekadę skórę Iris West oraz Wilsona z Marvela, który we wcześniejszym 1969 roku wystąpił tylko epizodycznie).

LUKE CAGE nawiązuje swą koncepcją do filmów i seriali Blaxploitation. To gatunek filmowy stworzony w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Powstał on w obrębie kina afroamerykańskiego. Filmy te przeznaczone były przede wszystkim dla publiczności pochodzenia afrykańskiego. Do ich produkcji zatrudniano czarnoskórych aktorów. Filmy te miały też specyficzną oprawę muzyczną. Przeplatały się tam w tle dźwięki muzyki soul i funk, nazywanych niegdyś czarną muzyką.

LUKE CAGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Sam serial odcina się nieco od typowych seriali superbohaterskich. Jest w tym bardziej wyraźny niż sam komiks. To nieprzypadkowy wybór platformy Netflix, że zamówiła ona ten serial na swój własny zakątek serialowy Marvela. Pierwotnie bowiem platforma celowała głównie w postacie tzw. nie-trykociarzy (oczywiście poza Daredevilem i po części Iron Fistem).

Serial LUKE CAGE scenograficznie skupia się na ukazaniu Harlemu. Podążając za obiektywem kamery odwiedzamy kluczowe budynki dzielnicy oraz podrzędne uliczki i typową część mieszkalną tego obszaru Nowego Jorku. Ponadto twórcy serialu skupili się na ukazaniu problemów i codziennego życia mieszkańców Harlemu, których znaczna większość jest pochodzenia afrykańskiego.

Zaletą pierwszego sezonu są wyraziste postacie czarnych charakterów. Jednak pierwszy sezon trzeba pod tym względem podzielić na dwie części. W pierwszej z nich mamy charyzmatycznego gangstera, tworzonego na wzór kultowych filmów gangsterskich typu „The Godfather„. Jest nim Cornell “Cottonmouth” Stokes, który steruje swoim przestępczym imperium z popularnego klubu nocnego Harlem’s Paradise. Prywatnie jest on krewnym radnej Harlemu. Jest nią Mariah Dillard, dzięki której jego macki sięgają w szeregi polityczne dzielnicy Nowego Jorku. W drugiej części sezonu mamy natomiast do czynienia ze sztampowym zbirem Diamondbackiem, który pod tym względem jedynie przyćmił ciekawy obraz pierwszych odcinków sezonu. Jest to raczej taktyczny błąd, bo twórcy na siłę chcieli wepchnąć w pierwszy sezon postać, która jest pierwszym komiksowym antagonistą Luke’a Cage’a.

LUKE CAGE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Serial LUKE CAGE aktorsko wypada całkiem sympatycznie. W tytułową rolę wcielił się Mike Colter. Aktor pojawił się w tej roli epizodycznie już w serialu „Jessica Jones„. Ten amerykański aktor może być znany serialowym widzom z dramatu prawniczego „The Good Wife„, gdzie wcielił się w rolę Lemonda Bishopa. Inni mogą go natomiast kojarzyć z serialu „Ringer„.

Bardziej znaną aktorką jest Alfre Woodard, która tu zagrała postać Radnej Dillard. To aktorka, która ma na koncie wiele znaczących nagród filmowych, w tym Golden Globe Award oraz nagrodę Emmy. Została ona chociażby zaangażowana do pierwszej produkcji oryginalnej Apple „See„.

Natomiast w świetną rolę Cottonmoutha wcielił się Mahershala Ali. Amerykański aktor, który został całkiem niedawno doceniony Oscarem za rolę w filmie „Moonlight„. Serialomaniacy kojarzą go głównie z roli lobbysty Remy’ego Dantona w „House of Cards„. Wcześniej grał także w ciekawej produkcji „Alphas„, a aktorsko wybił się na serialu „The 4400„, gdzie zagrał Richarda Tylera.

LUKE CAGE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial LUKE CAGE generalnie spełnił oczekiwania widzów, choć obiektywnie trzeba napisać, że jest pozycją słabszą od poprzedników marvelowych seriali o superbohaterach z Manhattanu, czyli seriali „Daredevil” i „Jessica Jones„. Jednak pierwszy sezon trzymał wysoki poziom i wyróżniał się na tle innych seriali superbohaterskich. Serial następnie doczekał się drugiego sezonu, by ostatecznie zostać anulowanym wraz z całą resztą marvelowych produkcji na platformie Netflix. I miało to miejsce już podczas zdjęć do trzeciego sezonu.

Udostępnij w social mediach