LUCIFER – Sezon 2 – RECENZJA

LUCIFER 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny (od czwartego sezonu). Drugi sezon serialu kryminalnego z elementami fantasy, stanowiącego bardzo luźną adaptację komiksu Vertigo (Imprint of DC), wydanego pod tym samym tytułem. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – LUCIFER 1.

GATUNKI : kryminał / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 18 odcinków. LUCIFER 2 był premierowo emitowany na kanale FOX od 19 września 2016 roku do 29 maja 2017 roku. W Polsce pierwotnie był on udostępniany abonentom nc+ w ramach VOD Seriale+. Następnie od 7 lutego 2017 roku do 15 sierpnia 2017 roku był on emitowany na kanale telewizyjnym Canal+ Seriale.

LUCIFER – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Maze przekonuje tytułowego bohatera, że detektyw Chloe Decker działa na niego osłabiająco. Przy niej diabeł jest podatny na zranienia. Dodatkowo przypadkowo staje się on głównym podejrzanym w sprawie o zabójstwo. By oczyścić się z zarzutów pomaga on Danielowi i swojemu bratu w odnalezieniu Malcolma. Ten natomiast wykorzystuje jako swoją kartę przetargową małą Trixie, czyli córkę pani detektyw. Kiedy dochodzi do konfrontacji z Malcolmem, Lucyfer zostaje śmiertelnie postrzelony. Na krótko trafia on do swojego domu. Tam spostrzega, że specjalnie zapieczętowane wrota piekielne są otwarte, a przetrzymywana za nimi osoba opuściła piekło. Chwile później Lucyfer wraca do życia na Ziemi i obezwładnia swojego niedoszłego zabójcę. W ten sposób Lucy staje się osobistym bohaterem Decker.  Jednak po powrocie do swoje night clubu entuzjazm z postawy bohaterskiej szybko znika, a zastępuje go przerażenie. Lucyfer oświadcza bratu, że zbiegiem z piekła jest nikt inny, jak ich niebezpieczna matka.

W pierwszej kolejności, o swoich ciężkich relacjach z matką, Lucyfer zwierza się swojej psychoterapeutce. Później wraca on do policyjnych obowiązków. Równocześnie Amanadiel przekonuje Chloe, że jej wątpliwości, co do cudownego przeżycia postrzału Lucy’ego w konfrontacji z Malcolmem to mistyfikacja, a jego brat zabezpieczył się wcześniej kamizelką kuloodporną. Detektyw przyjmuje tą wersję wydarzeń za prawdziwą i wydaje się, że jej relacje z Lucyferem wrócą do normy.

Jednak sam Lucyfer nie może czuć się spokojny, bo w drzwiach jego night clubu zjawia się pewnego wieczoru kobieta, która twierdzi, że jest jego matką. Ten szybko postanawia wezwać Amanadiela, który ma ją zabrać ponownie do piekła. Kobieta zapewnia jednak, że wcale nie chce ona tu nikogo krzywdzić. Dodatkowo ku zaskoczeniu diabła oświadcza mu, że z całego serca chce naprawić wyrządzone mu w przeszłości krzywdy. Jak twierdzi, jej jedynym prawdziwym wrogiem jest ten, który zamknął ją w piekle, czyli ojciec Lucyfera. I to właśnie na nim powinni obydwoje skupić swoją uwagę i skumulowaną złość.

LUCIFER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już druga odsłona luźnej adaptacji komiksów Vertigo (Imprint of DC). Jest ona na tyle luźna, że praktycznie jedyne co ją łączy z komiksową serią, to tytuł i postać samego Lucyfera. Można powiedzieć, że rzeczywiście LUCIFER przedstawiony w serialu to ten z wersji komiksowej (mimo, że wyglądem bardzo się różni – na plus dla tego serialowego), a nie ten standardowy z nauk teologicznych. W pozostałej części ekranizacji mamy do czynienia z filmową (właśc. serialową) swobodą twórczą. A jak to generalnie wypada w drugim sezonie ?

Uhm, no tu już jest problem, w stosunku do pierwszego sezonu. Pomysł na wątek matki Lucyfera jest niejako z d… wzięty. Ciężko tą absurdalną ideę traktować w serialu poważnie, nawet zachowując spory dystans do całej produkcji. Jednakże LUCIFER 2 jest produkcją typowo rozrywkową, więc komuś takie pomysły mogę się nawet podobać, a twórcy widocznie skorzystali z zasady „jak szaleć, to szaleć”.

LUCIFER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Drugi sezon w znacznej części skupia się też na samych bohaterach, niż jak dotychczas na podstawowej stronie kryminalnej. Oczywiście LUCIFER 2 jest nadal serialem kryminalnym, ale na ten aspekt jest obecnie kładziony znacznie mniejszy nacisk. Badane sprawy zabójstw są często dość płytkie i raczej nie przypominają swoją złożonością tych z czołowych klasyków gatunku, takich jak seriale CSI czy „Law & Order: Special Victims Unit„. Druga odsłona bardziej naświetla jednak relacje głównych bohaterów i to zarówno w konfiguracji LUCIFER – Decker (i jej córka, która bardzo polubiła tytułowego bohatera), jak i LUCIFER – Dan Espinoza, czy LUCIFER – Linda Martin. Nie można zapominać o Maze, której postać jest obecnie bardziej rozwijana, a na deser dostajemy przecież także całkiem nowe postaci.

Pierwszą z nich jest matka głównego bohatera. Tak się złożyło, że zadomowiła się ona w ciele niejakiej Charlotte Richards. Wykorzystując jej powłokę zaczęła ona żyć własnym życiem, lekceważąc dotychczasowe relacje i doświadczenie biednej Charlotte. Przerażenie jakie wywołała w finale poprzedniego sezonu informacja o opuszczeniu piekła przez matkę naszego diabła, zwiastowało widzom ostrą jazdę bez trzymanki. Z dużej chmury jednak mały deszcz, bo nie taki diabeł straszny jak go (a raczej ją, w tym przypadku) malują. Mama naszych nieziemskich bohaterów wcale nie chce urządzać na Ziemi rozpierduchy, ani w jakiś sposób szkodzić swojemu synowi. Co prawda obserwujemy niechęć i brak zaufania obu postaci do siebie, ale z czasem jednoczy ich wspólny wróg, na którego jest nakierunkowana nienawiść.

LUCIFER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Inną całkiem nową postacią jest Ella Lopez. To technik policyjny pracujący w wydziale zabójstw, czyli taki odpowiednik innego znanego serialomaniakom Dextera Morgana z serialu „Dexter„. To dość specyficzna osoba, która co jakiś czas wchodzi w filozoficzne dysputy o ojcu Lucyfera. Oczywiście jak każda inna osoba nie bierze ona na serio prawdziwego pochodzenia naszego głównego bohatera. Jednak w przeciwieństwie do innych postaci, nawet nie przeszkadza jej, że tytułowy bohater stale o osobie mówi, że jest diabłem.

Drugi sezon, także bardziej rozwija postacie poznane już w premierowym sezonie. Tak przykładowo Maze, staje się dla widzów kimś więcej niż tylko osobistym bodyguardem Lucka. Dan Espinoza to też osoba, która ma własne życie i własne problemy, więc przestaje być tylko tematem żartów naszego głównego bohatera. Dodatkowo twórcy postanowili Dana wplątać w romans z jedną z naszych nowych postaci. Powoli także poznajemy ciemną stronę naszego z pozoru dobrotliwego anioła Amenadiela. Najważniejsze jednak, że stale najjaśniejszym punktem całego serialu jest LUCIFER. Nie zwalnia on w swoich złośliwościach i sarkastycznej postawie i ciągle sprawia, że ciężko nie lubić tego serialowego diabła.

LUCIFER 2 - Lucyfer

LUCIFER – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Skoro w LUCIFER 2 pojawiają się nowe postacie, to czas przyjrzeć się nim od strony aktorskiej. Matka Lucyfera w ciele Charlotte Richards, to w rzeczywistości Tricia Helfer. Kanadyjska aktorka i była modelka najbardziej światu dała się poznać jako Number Six w nowej wersji „Battlestar Galactica„. Aktorka wystąpiła także jako Alex Rice w „Dark Blue” oraz jako Viondra Denninger w „Ascension„. Epizodycznie można było trafić na nią w drugim sezonie „Supernatural„, czy w serialu „Warehouse 13„. Dubbingowała też postać Felicie Hardy w „The Spectacular Spider-Man„.

LUCIFER 2 - Charlotte

Ella Lopez w LUCIFER 2, to natomiast aktorsko Aimee Garcia. Jej stanowisko przypomina serialowego Dextera. Natomiast sama aktorka występowała właśnie w serialu „Dexter„, gdzie wcieliła się w postać Jamie Batista. Epizodycznie pojawiała się też na ekranie w takich serialach jak „Supernatural„, czy „Hawaii Five-0„. Wystąpiła też w „CSI: Crime Scene Investigation” (polski tytuł: CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas).

LUCIFER 2 - Ella

LUCIFER – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko jednoznacznie ocenić drugi sezon tego specyficznego serialu kryminalnego fantasy. Mimo, że pomysł z matką tytułowego bohatera wydawał się absurdalny, to w LUCIFER 2 całkiem nieźle wyszła budowana wokół niej historia. Duże znaczenie ma też rozwój poszczególnych postaci. Przestały one być jedynie tłem dla tytułowego bohatera. W LUCIFER 2 dopiero widać, że każda z nich ma własne życie i własne problemy. Nowe postacie wprowadzają natomiast pewną świeżość do serialu. Ten dodatkowo w drugim sezonie dostaje więcej odcinków, a mimo wszystko ciężko się tu doszukać typowych serialowych przedłużaczy.

Dla tych co nie mieli możliwości obejrzeć drugiej odsłony serialu na nc+, cały LUCIFER 2 jest dostępny na platformie NETFLIX. I warto podkreślić na koniec, że z niej nie zniknie, bo firma przejęła nie tylko prawa do jego emisji, ale i całą produkcję serialu.

Udostępnij w social mediach