LUCIFER – Sezon 1 – RECENZJA

LUCIFER – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny (od czwartego sezonu). Amerykański serial kryminalny z elementami fantasy, powstały na bazie komiksu Vertigo (Imprint of DC) wydanego pod tym samym tytułem. Pierwsze trzy sezony tego serialu zostały wyprodukowane przez Toma Kapinosa (Aggressive Mediocrity), Warner Bros. Television (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.). Ponadto Vertigo (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), Jerry Bruckheimer Television (studio produkcyjne założone przez Jerry’ego Bruckheimera) oraz DC Entertainment (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.). Serial został stworzony dla stacji FOX, która wyemitowała pierwotnie trzy sezony. Kolejno po ogłoszeniu kasacji serialu, produkcję przejął i uratował Netflix.

GATUNKI : kryminał / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu LUCIFER liczy 13 odcinków. Był on premierowo emitowany na kanale FOX od 25 stycznia 2016 roku do 25 kwietnia 2016 roku. W Polsce pierwotnie był on udostępniany abonentom nc+ w ramach VOD Seriale+ od 5 lutego 2016 roku. Następnie od 28 lutego 2016 roku do 22 maja 2016 roku był on emitowany na kanale telewizyjnym Canal+ Seriale.

LUCIFER – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o diable Lucyferze. LUCIFER MORNINGSTAR (pol. Gwiazda Zaranna) kolejny raz buntuje się stwórcy i postanawia porzucić piekło, na które został skazany przez swojego ojca. Organizuje sobie tym samym bezterminowe wakacje, a na swój nieformalny urlop udaje się do Los Angeles, gdzie zakłada własny Night Club.

Równocześnie los go zetknął z miejscową policjantką – detektyw Chloe Decker. Z czasem zaczyna pomagać policji w rozwiązywaniu spraw kryminalnych i ściganiu wszelkiej maści przestępców. Wykorzystuje do tego swoje nadprzyrodzone umiejętności, a jedną z nich jest zmuszanie ludzi do wyjawienia swoich najbardziej ukrytych pragnień.

Piekło nie może jednak pozostać całkowicie bez nadzoru. Specjalne zadanie ściągnięcia tam ponownie Lucyfera dostaje jego anielski brat Amenadiel. Jednakże LUCIFER nie zamierza porzucić nowej roli, w którą bardzo się wczuł i traktuje ją jak niezłą zabawę. Współpraca z panią detektyw bardzo mu się spodobała, przy czym nigdy nie ukrywał przed nią swojej prawdziwej natury. Jednak ani Decker, ani nikt inny z policji nie bierze na poważnie jego słów o tym, że jest on diabłem, a ludzie z przyzwyczajenia zaczynają traktować jego słowa jako metafory. Dla oswojenia się z nową nietypową dla siebie sytuacją, LUCIFER zaczyna uczęszczać na psychoterapię do miejscowej psychoterapeutki.

LUCIFER – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial LUCIFER jest inspirowany komiksem wydanym w ramach VERTIGO – imprintu DC, kierowanego do dojrzałych czytelników. Twórcami samej postaci (komiksowej wersji biblijnego/teologicznego diabła) są: pisarz i scenarzysta komiksowy Neil Gaiman oraz rysownicy Sam Kieth i Mike Dringenberg. Pierwszy raz postać biblijnego/teologicznego Lucyfera pojawiła się w ich komiksie The Sandman, który jest komiksowym bestsellerem. Na fali popularności serii powstał w późniejszym czasie swoisty spin-off zatytułowany LUCIFER.

Sama postać debiutowała dokładnie w The Sandman #4, wydanym w kwietniu 1989 roku. Na jego solową serię przyszło czekać do 2000 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze numery serii zatytułowanej LUCIFER. Pieczę nad serią przejął Mike Carey, który także zajmował się później inną postacią imprintu VERTIGO – Constantinem, na łamach komiksu Hellblazer. Ciekawostką jest, że wizualnie postać Lucyfera jest wzorowana na angielskim muzyku Davidzie Bowie.

LUCIFER – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Pierwszy sezon serialu LUCIFER wprowadza nas fabularnie w kolejny bunt diabła, któremu znudziło się nadzorowanie piekła. Tutaj LUCIFER dla stwórcy jest dosłownie synem, a on sam nazywa Boga swoim ojcem. Także każdy anioł jest dla niego bratem. Jedynie demony są tworami. Jeden właśnie taki demon, a raczej demonica imieniem Maze, także trafiła za nim na Ziemię. Teraz jest ona jego strażą przyboczną, choć na co dzień musi robić za barmankę w jego nocnym klubie. To bardzo nie w smak Maze, ponieważ w piekle zajmowała się bardziej konkretnym zajęciem, które sprawiało jej dużą przyjemność, a mianowicie torturowaniem dusz skazanych na potępienie.

Nowe środowisko bardzo kręci naszego diabła. Prowadząc klub nocny, jako hedonista, może spędzać wolny czas na przyjemnościach życia ludzkiego. W pracy policyjnej natomiast LUCIFER czuje się jak ryba w wodzie. Tropiąc przestępców styka się bowiem na co dzień z osobami, które dopuściły się różnych występków, czyli zgodnie z jego filozofią, działały/żyły wg jego zasad. Ta praca tak spodobała się Lucyferowi, że praktycznie został stałym konsultantem lokalnej policji. Jego niestandardowe zachowanie niekoniecznie podoba się detektyw Decker, ale zauważa ona pewne przydatne umiejętności jej niecodziennego partnera.

LUCIFER także wchodzi z butami w życie osobiste detektyw Decker. Nawiązuje relacje z jej małą córką, a także lubi od czasu do czasu podokuczać jej byłemu partnerowi życiowemu. Jedynym problem jest, że nikt nie wierzy jego słowom, kiedy oświadcza, że jest prawdziwym jedynym Lucyferem. W związku z tym LUCIFER szuka dla siebie jakieś spokojnej przystani, w której będzie mógł wylać wszystkie swoje żale oraz w której będzie mógł zwierzyć się ze swoich problemów, planów i własnych oczekiwań. Taką przystanią okazuje się indywidualna terapia u psychoterapeutki Lindy Martin. Oczywiście ona także nie daje wiary w słowa Lucyfera o jego nieziemskiej naturze, jednak wszystko bierze na spokojnie z przymrużeniem oka.

LUCIFER – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W główną rolę w tym serialu wcielił się brytyjski aktor Tom Ellis. Walijczyk do tej pory występował w różnych serialach głównie w rolach drugoplanowych lub totalnie epizodycznych. Przewinął się przez takie produkcje jak „Merlin„, czy „Doctor Who„. Zagrał też Robin Hooda w „Once Upon a Time„. Z poważniejszych ról można jedynie wymienić odgrywaną przez niego postać doktora Williama Rusha w amerykańskim dramacie medycznym „Rush„. Serial jednak nie miał długiego żywota.

Brat naszego upadłego anioła – Amenadiel – to aktorsko D. B. Woodside. Aktorsko wybił się na postaci brata prezydenta, a później Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Weyne’a Palmera w „24” (w Polsce znanym jako 24 godziny). Występował także jako Jeff Malone w „Suits„.

Mazikeen, czyli w skrócie Maze, która robi w serialu za barmankę, ochroniarza i zawodowego łowcę nagród, to w rzeczywistości Lesley-Ann Brandt. To aktorka z pochodzenia z Republiki Południowej Afryki. Przed serialem LUCIFER wielu widzów kojarzyło ją głównie z roli Naevii w „Spartacus: Blood and Sand” oraz „Spartacus: Gods of the Arena„. Aktorka zagrała także Lamię w serialowej wersji „The Librarian„.

LUCIFER – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Detektyw Daniel „Dan” Espinoza to aktorsko Kevin Alejandro. To amerykański aktor, który przewinął się przez takie znane produkcje jak wspomniane wyżej „24” oraz „True Blood„. Aktor zagrał też komiksowego Brother Blooda w serialu „Arrow„. Wcielił się także w szeryfa Tommy’ego Solano w „The Returned„. Niektórzy mogą go kojarzyć także z roli Dana Pruitta w „Grey’s Anatomy„. Epizodycznie przewijał się też przez wiele popularnych seriali. Zagrał między innymi w „Sons of Anarchy” oraz „The Mentalist„.

Doktor Linda Martin to w rzeczywistości Rachael Harris. Aktorka wcieliła się w Sheile Sazs w „Suits„. Poza tym pojawiała się w innych serialach w rolach epizodycznych. Zagrała między innymi w dramacie prawniczym „The Good Wife” i „CSI: Crime Scene Investigation„. W młodości natomiast zagrała nawet w takich serialach science-fiction jak „seaQuest DSV” oraz „Star Trek: Voyager„.

Mała Beatrice „Trixie” Espinoza to aktorsko Scarlett Estevez. Serialowa córka Decker i Dana Espinozy nie ma w rzeczywistości jeszcze żadnego dorobku aktorskiego.

No i na koniec detektyw Chloe Decker. To amerykańska aktorka Lauren German. Serialomaniacy znają ją głównie z roli Leslie Shay w „Chicago Fire” (w crossoverze także w „Chicago P.D.”). Odgrywała także agentkę Lauren „Lori” Weston w „Hawaii Five-0„. Gdy była młodsza grała także główną rolę w serialu „Happy Town„.

LUCIFER – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Luźna adaptacja (red. a właściwie sama inspiracja) przygód komiksowej wersji diabła Lucyfera przypadła do gustu widzom na całym świecie. Także tym w Polsce, co miało widoczny wydźwięk na portalach społecznościowych. Serial doczekał się kolejnych dwóch sezonów, a gdy podjęto decyzję o zakończeniu produkcji, społeczność fanów organizowała akcję „Save LUCIFER„. Jak widać ma to swój szczęśliwy finał, bo jeszcze w 2019 roku na platformie Netflix wylądował czwarty sezon tego dziwacznego, choć równocześnie urokliwego w swej formie serialu.

Jak widać nawet diabeł da się lubić 🙂 A trzeba przyznać, że Tom Ellis w tej roli sprawdza się wyśmienicie. Aktorsko działa to więc na plus dla całego widowiska. Dla tych co nie mieli okazji obejrzeć nigdy wcześniej tego serialu, cały pierwszy sezon w języku polskim jest dostępny do obejrzenia na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach