LORE – Sezon 2 – RECENZJA

LORE 2 (polski tytuł – Lore 2 : Opowieści niesamowite) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Drugi sezon antologii horrorów wg pomysłu Aarona Mahnke. Liczy jak poprzedni 6 odcinków. Informacje o producentach serialu zostały zawarte przy okazji artykułu dotyczącego pierwszego sezonu – LORE 1.

GATUNKI : horror / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon LORE został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w dnu 19 października 2018 roku.

Serial jednak w drugim sezonie całkowicie zmienia konstrukcje. Nadal są to horrory oparte na prawdziwych wydarzeniach, ale zrezygnowano z formy dokumentu fabularyzowanego. Teraz w LORE 2 każdy odcinek to historia w całości fabularna, bez wstawek dokumentalnych i bez komentarza narratora.

LORE 2 - amazon

LORE – Sezon 2 – RECENZJA

OPISY WPROWADZAJĄCE BEZ SPOILERÓW

Burke and Hare: In the Name of Science

Historia opowiada o dwójce Irlandczyków, którzy przybywają do Szkocji w poszukiwaniu lepszego życia. Burke i Hare wcale nie zamierzają poświęcać się ciężkiej pracy i szukają szybkiego zarobku. W mieście przebywa pewien lekarz, który organizuje pokazy sekcji zwłok dla rzeszy studenckiej. Kiedy nadarzyła się okazja Irlandczycy dostarczają mu zwłoki pewnego mężczyzny, a lekarz ku ich zaskoczeniu zapłacił im za nie całkiem pokaźną sumę. To sprawiło, że jeden z nich zwietrzył w tym procederze dostarczania zwłok całkiem niezły interes. Problem tylko taki, że ludzie raczej nie padają tak często jak muchy, więc jeśli ma to być ich stały dochód, to muszą dopomóc swojemu szczęściu. Irlandczycy posuwają się więc do morderstw, zaczynając od pijaków, prostytutek i innych osób z tzw. marginesu społecznego.

Elizabeth Bathory: Mirror, Mirror

Akcja tego epizodu toczy się w renesansowych Węgrzech. Hrabina Elżbieta Batory wielce rozpaczała po stracie swojego ukochanego. Bardzo chciałaby dołączyć do niego, ale nie może umrzeć jako starzejąca się szlachcianka. W taki sposób nie pokaże się wybrankowi swojego serca. Znalazła więc sposób na wieczną młodość. Wg jej teorii krew innych młodych dziewczyn przywraca i utrzymuje jej młodość. Dlatego hrabina zrobi wszystko, by pozyskać jej jak najwięcej.

Hinterkaifeck: Ghosts in the Attic

Akcja tego epizodu rozgrywa się na terenie Niemiec, na przestrzeni pierwszej połowy XX wieku. Poznajemy rodzinę zamieszkującą w drobnej wiejskiej osadzie. Mała dziewczynka stale skarży się dorosłym, że w nocy nachodzi ją duch. Nikt nie daje wiary opowiadaniom dziecka. Sytuacja się zaognia, kiedy w osadzie przytrafiają się pierwsze ofiary.

Prague Clock: The Curse of the Orloj

W tym epizodzie przenosimy się w odleglejszą przeszłość do Bohemii. Dwóch braci, prawdopodobnie pochodzenia tureckiego, przybywa do Pragi w poszukiwaniu pracy. Pod fałszywą tożsamością podejmują pracę jako zegarmistrze i angażują się w naprawę praskiego zegara. Z zegarem związana jest legenda klątwy. To przez tą klątwę na mieszkańców Pragi spadła epidemia Czarnej Śmierci.

Mary Webster: The Witch of Hadley

Ten epizod przenosi nas w przeszłość do małej osady w Stanach Zjednoczonych. Poznajemy tu Mary Webster, którą zarządcy osady oskarżają o praktykowanie magii i kontakt z siłami nieczystymi. Powszechnie wiadomo co za takie praktyki w dawnych czasach groziło wszelkiej maści wiedźmom.

Jack Parsons: The Devil and the Divine

Ostatni epizod sezonu, podobnie jak w pierwszej odsłonie LORE, dotyczy czasów bardziej współczesnych. Akcja tego odcinka rozgrywa się w latach 1922-1952. Jack Parsons (prawdziwe nazwisko: John Whiteside Parsons) był wizjonerem. Marzył o wystrzeliwaniu rakiet w kosmos i od młodzieńczych lat testował pierwsze rakiety bezzałogowe. Jako chemik był pionierem z zakresu badań nad stałym paliwem rakietowym. Jednak nie tylko nauka była jego pasją. Jack Parsons od młodzieńczych lat zajmował się także okultyzmem. Przyzywanie szatana napędzało go do pracy i realizacji wizjonerskich pomysłów. Szczególnie ważnym wydarzeniem w jego życiu było poznanie tajemniczej kobiety, która jednego dnia odwiedza go z pewną propozycją.

LORE 2 - Jack Parsons

LORE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA

Drugi sezon LORE (polski tytuł – Lore 2 : Opowieści niesamowite) przez całkowitą zmianę konstrukcji traci swój urok. Oczywiście nadal są to historie oparte na podcastach Aarona Mahnke, który w nich nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. Zrezygnowano jednak z jego bezpośredniej narracji w serialu. Zmieniona koncepcja odbiła się właśnie na konstrukcji LORE 2. Skoro nie ma wstawek narratorskich, to i nie ma nawiązań pobocznych do wątku głównego, tak jak to miało miejsce w pierwszej odsłonie – LORE 1. Ucierpiała na tym wizualizacja każdego odcinka. Wcześniej każdy epizod był kompozycją złożoną z wielu elementów wykorzystujących różne formy przekazu danego obrazu. Teraz w LORE 2 otrzymujemy jedną historię na cały epizod.

Czasowo historie, podobnie jak w pierwszej odsłonie, też są różnej długości. Pierwsza liczy 53 minuty, a na przykład druga i piąta liczą kolejno po 35 i 34 minuty. Problemem LORE 2 jest także to, że nie tylko zmiana konstrukcji i pierwotnej koncepcji wpłynęła źle na ten serial. Same opowiedziane historie w drugiej odsłonie serialu są wątpliwej jakości. Co tu dużo mówić – są w większości słabe. Ciężko nawet wybrać, która z nich jest najlepsza.

LORE 2 - Intro

LORE – Sezon 2 – Recenzja – OD AUTORA

Osobiście bardzo zawiodłem się na LORE 2. Byłem w dużej mierze oczarowany pierwszym sezonem tego serialu, więc z niecierpliwością czekałem na jego kontynuację. Nie był to przypadek, że pierwsza recenzja serwisu Seriale Srebrnego Ekranu była właśnie poświęcona tej produkcji. Jeszcze wtedy nawet nie miałem spójnej koncepcji jak ma wyglądać i jak ma być prowadzona ta strona. Dlatego artykuł LORE 1 różni się od większości recek umieszczanych na tej stronie 🙂

Jednak koniecznie chciałem się podzielić z czytelnikami (na początku głównie ze znajomymi z portali społecznościowych) wrażeniami z tego serialu. Nie da się ukryć, że w Polsce mało kto o nim wcześniej słyszał. Gdy pojawiła się druga odsłona tej serii, to od razu w dniu premiery wziąłem się za jej oglądanie. Jednak to co zobaczyłem było dalekie od tego, czego oczekiwałem po drugim sezonie. I z całą pewnością nie jest to tylko moje osobiste odczucie.

Dla mnie osobiście najlepszą historią LORE 2 jest opowieść o Elżbiecie Batory. Jednak przed oglądnięciem serialu znałem jej historię , więc brakowało mi tu efektu zaskoczenia. Jednak Ci, którzy nigdy nie słyszeli o tej postaci, mogą zaciekawić się właśnie tym odcinkiem.

LORE 2 - Prime Original

LORE – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE

Elżbieta Batory uchodzi za największą seryjną morderczynię w historii ludzkości. Nakręcono też osobny film o tej postaci – „The Countess” (polski tytuł Krwawa hrabina). W ramach takich ciekawostek, to postać ta jest często używana w popkulturze. Pojawiła się na przykład w grze Diablo II oraz komiksie wydawnictwa Dark Horse Comics „Hellboy„. Także w muzyce istnieje wiele utworów poświęconych tej osobie – zazwyczaj są to piosenki zespołów satanistycznych i hard rockowych. Sama Batory nazywana jest czasami wampirzycą z Siedmiogrodu. Pojawiają się też przy okazji jej przydomku nawiązania do tej osoby, w różnych opowieściach o wampirach, jak chociażby w serialu HBO „True Blood„.

LORE – Season 2 – O AKTORACH

A jak aktorsko prezentuje się LORE 2 ? No to trzeba zacząć w takim razie od Elżbiety Batory. W tą postać wcieliła się Maimie McCoy. To angielska aktorka, która występuje głównie w brytyjskich produkcjach. Zagrała przykładowo w serialu BBC „The Musketeers„.

Williama Burke’a w pierwszej opowieści gra Emmett J. Scanlan. To bardziej znany aktor, niż wyżej wymieniona McCoy. Irlandczyk występował w takich produkcjach jak marvelowy „Guardians of the Galaxy„, czy irlandzki „The Inside„. Serialowo możemy go kojarzyć z roli Simona w „In the Flesh„. Natomiast ostatnio pojawił się jako Josh w netflixowym serialu „Safe„.

W ostatniej opowieści, w postać Jacka Parsons wciela się Josh Bowman. To angielski aktor najbardziej chyba znany z serialu „Revenge„. Epizodycznie pojawił się też w brytyjskim „Doctor Who„.

Natomiast Mary Webster odgrywa w tym serialu Paula Malcomson. Chyba najbardziej znana aktorka występująca w LORE 2. To aktorka z Irlandii Północnej. Zagrała między innymi w spin-offie nowej wersji „Battlestar Galactica„, a mianowicie jej prequelu „Caprica„. Wcieliła się też w postać Maureen Ashby w „Sons of Anarchy” oraz w postać Abby Donovan w popularnym „Ray Donovan„. Aktorsko jednak wybiła się na kultowej produkcji HBO – „Deadwood„. Tam wcieliła się w postać Trixie.

LORE 2 - Paula Malcomson

LORE – Season 2 – PODSUMOWANIE

Wiele można zarzucić LORE 2, ale ostatecznie nie jest to jakaś całkowita porażka. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kolejna odsłona serii, przywróci jej dawny urok, a także że wybrane historie z podcastów Aarona Mahnke, będą stały na znacznie wyższym poziomie, niż te przedstawione w ramach LORE 2 (polski tytuł – Lore 2 : Opowieści niesamowite).

[UPDATE: no już na to raczej nie można liczyć, bo w lipcu 2019 roku Amazon postanowił skasować serial, więc nie doczekamy się kontynuacji]. Pozostaje oglądać to co jest obecnie dostępne. Cały sezon drugi można obejrzeć w całości w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.]

Udostępnij w social mediach