LORE – Sezon 1 – RECENZJA

LORE (polski tytuł : Lore: Opowieści niesamowite) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Antologia horrorów zrealizowana w formie dokumentu fabularyzowanego (docudrama). Za produkcję serialu odpowiada Amazon Studios (Amazon), Propagate Content (prywatne studio założone przez Howarda T. Owensa) oraz Valhalla Entertainment (studio filmowe założone przez Gale Anne Hurd).

GATUNKI : horror / supernatural fiction / paranormal / docudrama / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA 

Każdy sezon serialu LORE liczy po 6 odcinków. Premiera wszystkich odcinków pierwszego sezonu miała miejsce na platformie Amazon Prime Video w dniu 13 października 2017 roku .

LORE – Sezon 1 – RECENZJA

LORE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial LORE zachwyca już od pierwszego odcinka. Nie wiedzieć czemu jest on słabo promowany w polskiej przestrzeni sieciowej. Prawdopodobnie tylko dlatego, że jest to produkcja oryginalna Amazon Prime, a polscy widzowie statystycznie, akurat w najmniejszym stopniu korzystają z tej właśnie platformy streamingowej. Warto jednak przyjrzeć się tej produkcji bliżej, bo przy bliższym poznaniu, tylko można żałować, że sezon 1 liczył zaledwie sześć odcinków.

LORE zrealizowany jest w formie antologii. Każdy epizod przedstawia inną historię, choć wszystkie zachowują charakter horroru. Forma każdej historii opowiedziana jest w sposób dokumentu fabularyzowanego. Przedstawia ona prawdziwe wydarzenia, w których biorą udział autentyczni bohaterowie tych zdarzeń. Postacie te odgrywają współcześni aktorzy. Każdy odcinek opatrzony jest komentarzem swojego twórcy, a równocześnie narratora serialu – Aarona Mahnke. To on wprowadza nas we wszystkie wątki każdego odcinka.

Każdą historię poprzedza pełne wprowadzenie do tematu. Twórcy serialu wykorzystali do tego niemal wszystkie formy wizualnego przekazu. Mamy więc krótkie filmiki animowane bazujące na wątku głównym danego odcinka, przerywniki kukiełkowe, albo też prezentacje materiałów zdjęciowych opatrzonych komentarzem narratora, czy też autentyczne nagrania z udziałem uczestników i świadków różnych zdarzeń. To wszystko sprawia, że LORE jest serialem niestandardowym, wyróżniającym się na tle innych horrorów. Poza tym, aż ciężko uwierzyć, ale wszystkie przedstawione wydarzenia są oparte na prawdziwych historiach. W przypadku realizacji gatunku horrorów jest to dość oryginalnym pomysłem.

W serialu mamy do czynienia z niestandardowymi długościami odcinków (epizody różnią się długością od siebie), ponieważ twórców nie wiążą ramy czasowe wymogów kanałów telewizyjnych. Do tego narrator potrafi zaintrygować widza nie tylko ciekawym wprowadzeniem do wątku głównego, ale także nie zniechęca do dalszego oglądania, mimo że każdy odcinek fabularny głównej historii także ma swoje przerywniki dokumentalne wyjaśniające lub bardziej naświetlające przestawiany temat.

LORE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Tematy odcinków są natomiast bardzo szerokie. Pierwszy z nich podejmuje kwestie zjawisk takich jak katalepsja i katatonia. Grzebanie pod ziemią ludzi, którzy jak się okazywało „całkowicie jeszcze nie umarli”, było kiedyś zjawiskiem nie tak odosobnionym, jakby to się mogło dzisiaj wydawać. We współczesnych czasach zachowuje się bezpieczny odstęp między stwierdzonym zgonem a pogrzebaniem ciała. Jednak w przeszłości takie praktyki były ludziom obce, co doprowadzało do makabrycznych wydarzeń. Wokół obaw przed pogrzebaniem żywcem narosło wiele mitów i legend. I tu właśnie do tych wierzeń nawiązuje główny wątek fabularny pierwszego epizodu.

Kolejny odcinek bazuje na materii psychopatycznych morderców. Dzisiaj mamy nawet w tym temacie wyodrębniony cały podgatunek horrorów, tj. slashery. Główny wątek fabularny jednak skupia się na metodzie leczenia psychicznych zaburzeń. I w tym przypadku bardzo kontrowersyjnej metodzie, a mianowicie lobotomii przedczołowej. Bohaterem historii jest niegdyś sławny neurolog Dr Walter Freeman.

Pozostałe odcinki skupiają się na takich tematach jak wywoływanie duchów czy na temacie wilkołaków. TAK – mało kto wie, ale mają one podłoże historyczne. Opowieści o zdziczałych ludziach zamieniających się w bestie mają swoje źródło w zapiskach Świętego Patryka, z V wieku naszej ery. Jest jeszcze temat zamiany osobowości, też rodem prosto z Irlandii. A na szczególną uwagę zasługuje szósty odcinek, który jest zwieńczeniem pierwszego sezonu.

To chyba najciekawsza historia pierwszego sezonu LORE, ponieważ ma ona swoje źródło w XX wieku, a nie zamierzchłych czasach i odciska swoje piętno nawet do dnia dzisiejszego. To opowieść o demonicznej lalce o imieniu Robert. Autentycznej lalce, która jest pierwowzorem horrorów o żywych zabawkach. Lalce, która potrafi w niewyjaśniony sposób wpływać na świat zewnętrzny. Robert do dnia dzisiejszego jest obiektem muzealnym. Ostatecznie trafił za szklaną gablotę w East Martello Museum w miejscowości Key West. Epizod przedstawia historię lalki rozpoczynając od pierwszego jej właściciela. To horror w najlepszym wydaniu.

LORE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

W poszczególnych historiach opowiedzianych w ramach pierwszego sezonu LORE, przewinęło się kilkoro znanych aktorów. W rolę Eliakima Phelpsa wciela się amerykański aktor Robert Patrick. Aktor zasłynął swoją rolą zabójczej maszyny w filmie „Terminator 2: Judgment Day„. Dla serialomaniaków to jednak przede wszystkim Agent John Doggett z kultowego „The X-Files” (pol. Z Archiwum X). Ponadto to również pułkownik Tom Ryan w „The Unit” oraz Jacob Fuller w serialu „From Dusk till Dawn: The Series„. W innych wampirzych opowieściach „True Blood” zagrał natomiast Jacksona Herveaux. W przeszłości udzielił też swojego głosu Race’wi Bannonowi w „The Real Adventures of Jonny Quest„.

Bridget Cleary z epizodu Black Stockings, to aktorsko Holland Roden. Ją wielu serialomaniaków może kojarzyć z roli Lydii Martin w „Teen Wolf„. Aktorka zagrała również Zoe Woods w „Channel Zero: Butcher’s Block„.

Doktor Walter Jackson Freeman II, to natomiast w rzeczywistości Colm Feore. Ostatnio został on zaangażowany do roli Sir Reginalda Hargreevesa w „The Umbrella Academy„. Serialowo to również Henry Taylor w siódmym sezonie „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). Epizodycznie mieliśmy go okazję zobaczyć w pierwszym sezonie „Gotham” oraz serialu z alternatywną historią „For All Mankind„.

George Brown, to aktorsko Campbell Scott znany z filmu „Big Night”. Dla fanów seriali to natomiast Mark Usher w „House of Cards” i Joe Tobin w „Damages„.

Minnie Otto z ostatniej opowieści, to aktorsko Kristin Bauer van Straten. Ją znamy jako wampirzycę Pamelę Swynford De Beaufort w „True Blood„. To również zła czarownica z „Once Upon a Time„.

To jeszcze na koniec Peter Stumpp. W tej roli Adam Goldberg. Aktor przewinął się przez wiele seriali. Zagrał między innymi detektywa Erica Delahoy’a w „The Unusuals” oraz gangstera z pierwszego sezonu „Fargo„. Ostatnimi czasy to również Harden Kilroy w „Taken” (pol. Uprowadzona).

LORE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

LORE (polski tytuł : Lore: Opowieści niesamowite) zachwyca swoimi historiami. Tylko sześć odcinków i długie czekanie na kolejny sezon. Dla wszystkich, którzy nie widzieli serialu, opis powinien być zachętą do obejrzenia tej produkcji. Obejrzenia przed premierą drugiego sezonu, która ma mieć miejsce w październiku tego roku (UPDATE: miał miejsce 19 października 2018 roku -> patrz recenzja LORE 2).

Udostępnij w social mediach