LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – RECENZJA

LOOKING FOR ALASKA (pol. Szukając Alaski) – A hulu ORIGINAL – serial oryginalny hulu. Amerykański miniserial młodzieżowy, którego twórcą jest Josh Schwartz. Serial jest adaptacją powieści Johna Greena, wydanej pod tym samym tytułem. Za produkcję serialu odpowiada Temple Hill Productions (studio produkcyjne założone przez Wycka Godfrey’a i Marty’ego Bowena), Fake Empire Productions (studio produkcyjne założone przez Josha Schwartza i Stephanie Savage) oraz Paramount Television (ViacomCBS).

GATUNKI : teen drama / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial LOOKING FOR ALASKA liczy 8 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy hulu w całości w dniu 18 października 2019 roku.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o perypetiach Milesa Haltera, który zakochuje się w swojej szkolnej koleżance. Orlando 2005 rok. Miles Halter przeprowadza się z Florydy do Alabamy, aby uczęszczać do Culver Creek Academy. Tam niegdyś uczył się jego ojciec, który zyskał wręcz miano legendy tej szkoły. Miles wcale jednak nie chce iść śladami ojca, ale przybywa tu za słowami francuskiego poety z zamiarem poszukiwania „Wielkiego Być może”. W miejscowej szkole już się wszyscy znają, ale dla Milesa to pierwszy rok w Culver Creek Academy. Poznaje tu swojego współlokatora Chipa „Pułkownika” Martina oraz popularną dziewczynę Alaskę. Ta szybko wpada w oko Milesowi, ale od „Pułkownika” dowiaduje się, że Alaska ma chłopaka.

Miles Halter specjalizuje się w zapamiętaniu ostatnich słów znanych osób. Tych wypowiedzianych tuż przed śmiercią. Taka pasja intryguje Alaskę, która podsuwa mu do rozszyfrowania cytat z książki „Generał w labiryncie”, autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza: „Jak wydostać się z tego labiryntu?”. Jeśli znajdzie odpowiedź na to pytanie, to ta załatwi mu dziewczynę. W nocy natomiast przyjaciółka Alaski, Marya i jej chłopak Paul zostają przyłapani na ćpaniu, alkoholu oraz seksie i natychmiastowo wydaleni ze szkoły.

Następnego dnia Miles dostaje od szkolnych wrogów „Pułkownika” propozycję dołączenia do paczki „Weekend Warriors”. Świeżak jednak odmawia, bo nie chce opowiadać się po żadnej stronie. Ci jednak nie dają za wygraną i w nocy postanawiają wrzucić go do pobliskiego jeziora. To kara za zadawanie się z „Pułkownikiem”, którego posądzają teraz za donoszenie. Chip jednak ma złotą zasadę – nigdy nie kapować. Dlatego wraz z Alaską i swoim przyjacielem Takumi zaczyna planować zemstę przeciw „Weekend Warriors”. Miles tym samym siłą rzeczy zostaje zaszufladkowany w grupie „Pułkownika”. Jednakże cieszy go ten fakt, bo może spędzać dzięki temu więcej czasu z Alaską.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

Platforma hulu od momentu powstania, możemy powiedzieć, specjalizuje się w dużej mierze w miniserialach. Tworzy ich sporo i z reguły trafiają one w gusta szerokiej publiki. Tym razem hulu bierze na tapetę ekranizację debiutanckiej powieści Johna Greena. To dramat młodzieżowy z nieco mylącym tytułem LOOKING FOR ALASKA (pol. Szukając Alaski). Mylącym, bo wcale nie chodzi o poszukiwanie Stanu czy rejonu geograficznego zwanego Alaską. Alaska to w tym przypadku imię dziewczyny, którą nasz główny bohater poznaje w nowej szkole. Miles Halter przenosi się bowiem z liceum w Orlando do miejsca o nazwie Culver Creek Academy. To takie liceum wyglądające jak obóz letni, czy zielona szkoła. Nic więc dziwnego, że sporo młodzieży chce się wyrwać z domu rodzinnego i trafić do takiego miejsca. W dodatku podobno panuje tu wysoki poziom edukacji, co umożliwia wielu dostanie się później na wymarzoną uczelnię.

Nasz główny bohater wybiera się więc do Alabamy, aby uczęszczać do Culver Creek Academy. Szkoła ma charakter szkoły z internatem, a uczniowie mieszkają w domkach jakby letniskowych, po dwie osoby na jeden domek. Miles Halter dostaje przydział do domku Chipa Martina, zwanego lokalnie „Pułkownikiem”. Nasz bohater szybko wsiąka w jego towarzystwo. Tym samym poznaje bliżej jego przyjaciela Takumiego Hikohito oraz jego przyjaciółkę Alaskę Young. Ta wydaje się fajną kumpelą, a w dodatku wpada w oko naszemu bohaterowi. W tym przypadku możemy powiedzieć, że z wzajemnością, choć Alaska jest związana z niejakim Jake’em spoza tej szkoły. Tym samym dziewczyna wychodzi do Milesa z inną propozycją. Obiecuje spiknąć go z miejscową blondynką Larą, rumuńskiego pochodzenia, która również wykazuje pewne zainteresowanie względem nowego w Culver Creek Academy.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Na pierwszy rzut oka po takim początku LOOKING FOR ALASKA wygląda na typowe teen drama. Omawiana opowieść ma jednak większą głębie fabularną. To opowieść o przyjaźni oraz wyższych wartościach, takich jak lojalność. Dla naszego głównego bohatera to natomiast nowe otwarcie. W lokalnej szkole w Orlando nie był zbyt lubiany, choć był pilnym uczniem. Teraz Miles szuka odbicia się z marazmu. Wyrusza więc w podróż w nieznane, z zamiarem poszukiwania „Wielkiego Być może”. Zmiana środowiska życia widocznie wychodzi mu na dobre. W Culver Creek Academy poznaje nowych ludzi, których może nazwać swoimi przyjaciółmi. Ma również okazję zacząć spotykać się z uroczą blondynką, choć jego serce wyrywa się bardziej w stronę tej dziewczyny, z którą najlepiej spędza mu się wolny czas poza szkolnymi lekcjami.

Nowe środowisko Milesa to grupa niezłych tricksterów. Dla Milesa to wręcz zderzenie z całkiem nową rzeczywistością. Do tej pory był bowiem raczej bladym, bezbarwnym uczniem. Czy podoba mu się taka życiowa zmiana o 180 stopni ? To właściwie bez znaczenia. Nie ważne bowiem co robimy, tylko z kim to robimy. I według takiej zasady żyje teraz nasz główny bohater, bo nareszcie ma przyjaciół, przy których czuje się dobrze. Z jednej strony to jednak zaszufladkowanie w jednym kręgu towarzyskim związanym z „Pułkownikiem”. To stawia go przeciwko uczniom z tzw. bogatych domów. Ci trzymają się razem i już na długo przed przyjazdem Milesa do Culver Creek Academy, skonfliktowali się z Chipem „Pułkownikiem” Martinem. Tym samym Miles spędzając czas ze swoim współlokatorem, siłą rzeczy stawia się po jednej stronie barykady.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

Niewątpliwie w serialu LOOKING FOR ALASKA (pol. Szukając Alaski) ma znaczenie aspekt psychologiczny. No może nie taki jak w serialu „13 Reasons Why„, więc ciężko tu mówić o dramacie psychologicznym. Jednak jest on wplątany w perypetie naszych głównych bohaterów. Tytułowa Alaska ma bowiem swoją przeszłość, którą nawet tak do końca nie znają jej najlepsi przyjaciele. Ta przeszłość ją kształtuje i wymusza pewne postępowanie. Te natomiast wpływa na inne osoby z jej otoczenia. Widzom natomiast przynosi wątek fabularny bardziej złożony niż typowe młodzieńcze perypetie ze sztampowej teen dramy.

Scenariuszowo wygląda to więc dość ciekawie. Zwłaszcza z uwagi na trzon fabularny. Pozostałe lekkie wątki poboczne też nie są jakoś męczące, więc i trafią do widzów w wieku znacznie starszym niż typowi adresaci dramatów młodzieżowych. Wszak to miniserial, więc ciężko w takim przypadku sztucznie przeciągać jakieś wątki. I chwała za to producentom i nadawcy, że zdecydowali się na adaptację książki LOOKING FOR ALASKA właśnie w formie miniserialu.

Ciężko się również przyczepić do gry aktorskiej naszych młodych bohaterów. No właściwie w większości rzeczywiście młodych, bo jedynie znacznie starsza z głównej obsady jest aktorka odgrywająca postać Lary. Jednak co tu dużo mówić, wygląda ona bardzo młodo, więc i również wizualnie pasuje na licealistkę.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 1

No a jak już jesteśmy przy aktorach, to przyjrzyjmy się bliżej odtwórcom głównych ról. Miles Halter, to w rzeczywistości Charlie Plummer. Na srebrnym ekranie gra już nie od przysłowiowego „wczoraj”. Wcielił się chociażby w postać Michaela Thompsona w serialu oryginalnym HBO „Boardwalk Empire„. To również Timmy Sanders z „Granite Flats„.

Chip 'The Colonel’ Martin, to aktorsko Denny Love. Epizodycznie przewinął się on przez czwarty sezon serialu „Lucifer„. Takumi Hikohito, to natomiast w rzeczywistości Jay Lee. Jego możemy kojarzyć z roli Tannera Bassetta z drugiego sezonu serialu „American Vandal„.

Alaska Young, to aktorsko amerykańsko-norweska aktorka Kristine Froseth. Serialowo to między innymi Kelly Aldrich w „The Society” oraz Nola Kellergan w „The Truth About the Harry Quebert Affair„. Filmowo to chociażby Veronica w „Sierra Burgess Is a Loser” i Madeleine w „Prey„.

Rumunka Lara Buterskaya, to natomiast w rzeczywistości amerykańska aktorka o rosyjskich korzeniach Sofia Vassilieva. Serialowo jest ona znana przede wszystkim z produkcji NBC, a później CBS „Medium„. W drobnej roli wystąpiła również jako Looker w „Black Lightning„.

Mamę Chipa zagrała w tym serialu Deneen Tyler. Dziewczyna Chipa – Sara, to natomiast aktorsko Landry Bender. W przeszłości zagrała Cleo Bernstein w serialu „Crash & Bernstein„. W bliższych nam czasach to jednak głównie Rocki w serialu „Fuller House„.

Kevin, to w rzeczywistości Kanadyjczyk Jordan Connor. Serialowo to Sweet Pea w „Riverdale„. Longwell Chase, to natomiast aktorsko Uriah Shelton, znany z postaci Josha w „Blue„.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Jake, to aktorsko Henry Zaga. Zagrał on w pierwszym sezonie „”13 Reasons Why„. To również Josh Diaz w „Teen Wolf„. Nauczycielka O’Malley, to natomiast w rzeczywistości Lucy Faust.

Sprzedawca Gus, to aktorsko Jared Bankens. Dyrektor Starnes, zwany przez uczniów Orłem, to natomiast w rzeczywistości Timothy Simons. Serialowo to przede wszystkim Jonah Ryan w „Veep„.

Marya, to aktorsko Meg Wright. Jej serialowy chłopak Paul, to natomiast w rzeczywistości Brandon Stanley.

Główną obsadę uzupełnia nauczyciel Dr Hyde. W tej roli wystąpił Amerykanin Ron Cephas Jones. Serialowo to ojciec jednego z głównych bohaterów serialu „This Is Us„. To również Bobby Fish w serialu „Luke Cage” i Romero w serialu „Mr. Robot„. Wystąpił on również w produkcji oryginalnej Apple „Truth Be Told„.

LOOKING FOR ALASKA – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

Miniserial LOOKING FOR ALASKA (pol. Szukając Alaski) to dramat młodzieżowy z głębią fabularną. Na to wcale nie wygląda obejrzawszy pierwszy odcinek tego serialu. Tym samym widzowie oceniający seriale po pierwszym odcinku mogli postawić krzyżyk na tej produkcji. No ale tak to właśnie bywa jak ktoś ocenia seriale zaledwie po jednym odcinku. Sam serial nie jest jednak jedynie opowieścią o szkolnej młodzieży, która lubi sobie wzajemnie wykręcać różne numery. Dotyka on aspektów psychologicznych dotyczących wyższych wartości w zderzeniu z ogólnym pojęciem przyjaźni i prawidłowym rozumieniu potrzeb bliskich nam osób.

Tym samym hulu przez ten serial kolejny raz udowadnia, że dobrze sobie radzi jakościowo w miniserialach. Oczywiście już pojawiły się wyjątki od tej reguły również u hulu, ale i tak całościowo wypadają dobrze w kategorii miniseriale fabularne.

Udostępnij w social mediach