Little Voice – SEZON 1 – Recenzja

Little Voice (polski tytuł : Jej głos) – An Apple Original – Apple serial oryginalny stworzony dla platformy APPLE TV+. Amerykański dramat muzyczny, którego twórczynią jest Jessie Nelson. Za produkcję serialu odpowiada Bad Robot Productions (studio produkcyjne J. J. Abramsa), Dear Hope Productions oraz Warner Bros. Television Studios (WarnerMedia -> AT&T).

GATUNKI : dramat / muzyczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Little Voice liczy 9 odcinków. Był on udostępniany widzom od dnia 10 lipca 2020 roku do 21 sierpnia 2020 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

Little Voice – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o młodej i uzdolnionej muzycznie Bess King. Bess obecnie sama pisze i komponuje swoje piosenki. Robi to w zaciszu magazynowym, gdzie nikt jej z reguły nie przeszkadza. Nie przeszkadza do czasu, gdy przestrzeń magazynową obok wynajmuje niejaki Ethan. Ten prosi Bess o pożyczenie przedłużacza, ale ta traktuje go opryskliwie. Później dziewczyna reflektuje się i przeprasza za swoje zachowanie. Zaczyna też interesować się pracą montażową Ethana, a później często zaczyna spędzać z nim wolny czas.

Zawodowo Bess pracuje w barze ze sceną muzyczną, na której prezentują się różne zespoły. Dodatkowo po godzinach wyprowadza psy, udziela dzieciom muzycznych korepetycji oraz umila muzycznie czas staruszkom w Domu Seniora. Po zajęciach dziewczyna nadzoruje swojego niepełnosprawnego umysłowo brata. Louie przybywa obecnie w ośrodku pomagającym mu się usamodzielnić, choć oficjalnie chce wrócić do domu rodzinnego.

Mimo namowy swojej współlokatorki Bess jednak boi się występować publicznie przed ludźmi. Wszystko od czasu kiedy została publicznie skrytykowana za beztalencie i śpiewanie samych coverów. Teraz minęło już sporo czasu od tego incydentu, a Bess zdążyła przygotować własny utwór. Gdy w barze pełnym gości zapanował zastój muzyczny, Bess decyduje się wystąpić na scenie w zastępstwie wokalistki. Dziewczyna wychodzi na scenę i w obecności goszczącego tego wieczoru Ethana próbuje zaśpiewać ułożoną przez siebie piosenkę. Jednak po kilku zacięciach i powtórzeniach rezygnuje z tego pomysłu i przeskakuje na cover z lat osiemdziesiątych. Jej występem jest zachwycony jedynie kolega po fachu Samuel. Gdyby kompromitacji było mało, to Ethan, z którym osobiście wiązała jakieś nadzieję, pojawił się w barze w towarzystwie swojej dziewczyny.

Little Voice – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Lato 2020 roku i Apple na swojej rodzimej platformie streamingowej prezentuje swój pierwszy serial muzyczny (red. ale nie musical). To opowieść o młodej piosenkarce, która próbuje zyskać większej pewności siebie podczas występów publicznych. Główna bohaterka tej opowieści ma niewątpliwie talent muzyczny. Szczególnie zachwyca jej głos, którego w przeszłości nie potrafiła dobrze wykorzystać. Szybko więc została skrytykowana publicznie za śpiewanie samych coverów. Po tej akcji Bess zamyka się w sobie i unika śpiewania przy innych ludziach. Na serio wzięła się również za własne kompozycje. Od podstaw próbuje więc tworzyć autorskie utwory. Pisze sama do nich tekst oraz komponując muzykę. Wcześniej Bess znalazła dla swojej muzycznej pracy zaciszne i odosobnione miejsce. Przestrzeń magazynowa staje się dla niej idealnym warsztatem muzycznym. To tu w spokoju pracuje nad piosenkami, a każda istotna sytuacja w życiu przynosi jej inspirację tekstową. Wszytko to Bess skrzętnie notuje i później chce wykorzystać we własnych piosenkach.

W rodzinie Bess King muzyka ma i miała zawsze wielkie znaczenie. Z jednej strony pozwalała przetrwać w trudnych chwilach. Bess i jej brat Louie zostali wiele lat temu porzuceni przez własną matkę. To sprawiło, że musieli szybciej dojrzeć niż typowe dzieci. Dla Bess usamodzielnienie nie było takie trudne, jak dla jej niepełnosprawnego umysłowego brata. Dlatego Bess oprócz pracy zawodowej zajmuje się też często swoim bratem, otaczając nad nim swoisty parasol ochronny. Służy mu również stale pomocą na odległość. Dlatego zawsze jest pod telefonem, gdyby alarmującym dzwonkiem Louie wezwałby ją do siebie.

Muzykę dzieciom wpoił ich ojciec – Percy. Na co dzień jest on muzycznym śpiewakiem. Wraz z kompanami wystaje na ulicach i śpiewa różne piosenki. Przy takiej niestabilnej zarobkowo pracy ciężko mu być finansowym wsparciem dla dzieci. Nigdy jednak nie zniechęcał Bess do pójścia tą samą drogą co on. Wręcz przeciwnie, bo widzi w Bess talent, który może wynieść ją bardzo wysoko.

Little Voice – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial Little Voice ma też mały charakter romantyczny, jednak serialowym romansem tego nie możemy nazwać. Bess swoją urodą i pięknym głosem potrafi zakręcić w głowie kilku chłopakom z jej najbliższego otoczenia. Pierwszym jest przypadkowy sąsiad z magazynu. Ethan wynajmuje przestrzeń magazynową obok Bess. W spokoju zajmuje się tam montowaniem video. Montowaniem oczywiście na iMacu i Macbooku, bo to przecież serial Apple, więc nie może tu zabraknąć produktowej autoreklamy, jak w każdym innym oryginalnym serialu APPLE TV+. Z Ethanem jest jednak jeden poważny problem – jest on już zajęty. Choć trafia on również w gusta Bess, to jednak dziewczyna nie ma zamiaru rywalizować z Lailą. Ethan, choć zainteresowany Bess, wcale jednak nie chce rezygnować ze swojej obecnej dziewczyny.

Drugim zalotnikiem jest Samuel. Na co dzień gra on w barze, w którym drinki podaje Bess King. Samuel zainteresował się dziewczyną, gdy usłyszał na scenie jej głos. Wyjątkowy głos, który dosłownie trafił w jego serce, jak wcześniej trafił w serce Ethana, który usłyszał go podczas jej pracy w magazynie. Od tamtej pory Samuel zabiega o jej względy, ale ta raczej traktuje go jako kolegę po fachu niż potencjalnego chłopaka. Samuel jednak robi wszystko, aby być dla Bess wszelkim wsparciem.

A tego Bess potrzebuje, choć nie chce się do tego przyznać. Sen z powiek spędza jej brat Louie. On jest już dorosły, ale przez swoją niepełnosprawność umysłową nadal bardziej przypomina dziecko. Właściwie w serialu nie mówią na co cierpi Louie (red. albo ja to gdzieś przeoczyłem), ale wydaje się, że chodzi o Autyzm. Louie przez to nie może się usamodzielnić oraz znaleźć normalnej pracy. Pomocne dla niego ma być przebywanie w środowisku kolegów do niego podobnych, ale i tam Louie nie czuje się za dobrze. Chętnie wróciłby do rodzinnego domu, by żyć jak dawniej, oglądając wspólnie z siostrą telewizję.

Little Voice – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Serial Little Voice (polski tytuł : Jej głos) zdaje się, że był inspirowany początkiem kariery zawodowej Sary Bareilles. To z nią nawiązała współpracę twórczyni tej produkcji Jessie Nelson. Już wcześniej obie panie pracowały przy innym filmie, który bazował na musicalu z Broadway’u. Sara Bareilles jest producentem wykonawczym serialu Little Voice, choć oficjalnie zaprzecza, że serial odzwierciedla prawdziwe początki jej muzycznej kariery. Jak sama twierdzi, produkcja ma pewne nawiązania, ale generalnie ma własny pomysł na siebie. Piosenkarka również ułożyła i wykonała piosenkę z czołówki tego serialu. Tą samą piosenkę, która miała się znaleźć na pierwszej jej płycie. Ciekawostką jest, że Sara Bareilles pojawia się na chwilę na ekranie we własnej osobie, jako przypadkowo spotkana na ulicy artystka.

Nie wiedzieć czemu wiele serwisów branżowych nazywa Little Voice (polski tytuł : Jej głos) komedią lub komediodramatem. Sam serial jednak nie ma zbyt wiele wspólnego z tymi gatunkami. Ponadto poza tematami muzycznymi, które są solą tej produkcji, serial porusza również inne ważne życiowo i społecznie problemy. Nie unikniemy więc tematyki LGBT, która tym razem jest serwowana od strony hinduskiej mniejszości oraz szeroko pojętej nietolerancji. Natomiast na bazie Bess, jej brata oraz rodziców, Little Voice dotyka również ciężkich tematów rodzinnych oraz innych osobistych dramatów członków tej rodziny. [red. prawie jak dramat obyczajowy, ale „prawie” często robi wielką różnicę ;)].

Little Voice – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Pierwszy sezon Little Voice nie wrzuca nam zbyt wielu postaci. Trzon tej produkcji stanowi rodzina Bess. Do roli głównej zostaje zaangażowana Brittany O’Grady. Wcześniej mieliśmy ją okazję oglądać w serialu „The Messengers„.

Jej serialowy brat Louie, to aktorsko Kevin Valdez, natomiast ojciec Percy to aktorsko Chuck Cooper. Aktor jest najbardziej znany z musicalu „The Life„. Ponadto przewinął się przez takie seriale, jak „House of Cards” oraz „Law & Order„. Matkę Bess, gra natomiast w tym serialu Katrina Lenk. Aktorka przewinęła się w przeszłości przez serial „The Marvelous Mrs. Maisel„.

Ethan, to aktorsko Sean Teale. Jest on znany chociażby z roli Marcosa Diaza w serialu Marvela „The Gifted„. To również Louis de Bourbon w „Reign” (znanym w Polsce jako Nastoletnia Maria Stuart). Lailę gra tu natomiast Ismenia Mendes.

Samuel, to aktorsko Colton Ryan, który przewinął się przez siódmy sezon „Homeland„. Benny z baru, w którym pracuje Bess, to natomiast w rzeczywistości Phillip Johnson Richardson.

Ich szef Al, to aktorsko Ned Eisenberg, znany z postaci Rogera Kresslera w „Law & Order: Special Victims Unit„. Natomiast współlokatorka Bess – Hinduska Prisha, to w rzeczywistości Shalini Bathina. Aktorka gra głównie w shortach.

Ted, to aktorsko Andrew M. Duff, a Zacka gra tu Mark Blane. Matka Prishy – Vilina, to natomiast aktorsko Sakina Jaffrey. Ją ostatnimi czasy mieliśmy okazję oglądać w innym serialu oryginalnym Apple – „Defending Jacob„. Ponadto wcielała się również w kapitan Śmiałka – Kamal w drugim sezon „Lost in Space„. Serialowo to również Denise Christopher w „Timeless” oraz Linda Vasquez w „House of Cards„. To również indyjska bogini z drugiego sezonu „American Gods” oraz Antara Nayar z pierwszego sezonu „Mr. Robot„.

Niepełnosprawny umysłowo Phil, to aktorsko Sam Lazarus, a w rolę starszej pani Finch, wciela się w rzeczywistości June Squibb. Serialowo to między innymi Marion w „Good Girls„. Natomiast Ananya, to aktorsko Nadia Mohebban.

Little Voice – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Little Voice (polski tytuł : Jej głos) nie jest żadnym wybitnym dziełem serialowym. To historia o trudnym dążeniu do celu. Generalnie nic nowego i nic oryginalnego, więc nie każdemu przypadnie on do gustu. Jeśli natomiast szukamy seriali muzycznych, które nie są równocześnie musicalami, to warto sięgnąć po ten serial oryginalny Apple. Wszystko bowiem muzycznie jest tu dobrze wyważone. Ponadto jest to serial dramatyczny, który porusza jeszcze inne istotne tematy poza muzyką i dążeniem do zaistnienia na rynku muzycznym.

Pierwszy sezon Little Voice liczy 9 odcinków. Wszystkie znajdziemy w języku polskim na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach