LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – RECENZJA

LEGENDS OF TOMORROW – amerykański serial superbohaterski ze stajni DC Comisc. Został wyprodukowany dla stacji The CW. Za jego produkcję odpowiada: Berlanti Productions (studio produkcyjne założone przez Grega Berlantiego), DC Entertainment (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.) oraz Warner Bros. Television (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.).

GATUNKI : superhero / supernatural fiction / science fiction / akcja / przygodowy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu LEGENDS OF TOMORROW liczy 16 odcinków. Premierowo był emitowany na kanale The CW od 21 stycznia 2016 roku do 19 maja 2016 roku.

LEGENDS OF TOMORROW - Promo

LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o grupie superbohaterów, których zebrał wspólnie do arcyważnej misji, jeden z Mistrzów Czasu – Rip Hunter. Próbuje on zapobiec wydarzeniom, które dopiero nadejdą w przyszłości, a dokładnie w 2166 roku. Wszystko ma związek z nieśmiertelnym osobnikiem imieniem Vandal Savage, który przez całe swoje życie chciał przejąć władzę nad światem i to w przyszłości uda mu się wreszcie osiągnąć. Przyszłość planety Ziemia nie rysuje się w jaskrawych barwach. Vandal Savage, jak twierdzi Rip Hunter, przejmie w przyszłości dyktatorskie rządy, które zakończą się masakrą ludności, a w tym jego rodziny.

Rip Hunter swoją górnolotną gadką zwabił herosów różnej maści, przedstawiając im wersje, że to właśnie oni nazywani są w przyszłości Legendami, bo uratowali świat przed tyranem Vandalem Savagem. Grupa bohaterów przystała na propozycję Mistrza Czasu i ruszyła z nim w podróż przez czas i przestrzeń śladami Vandala Savage’a.

LEGENDS OF TOMORROW - Obsada

LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

LEGENDS OF TOMORROW nie jest adaptacją żadnego komiksu. Wykorzystuje on jedynie postacie znane z obrazkowych historii wydawnictwa DC Comics. Co prawda istnieje komiks o nazwie LEGENDS OF TOMORROW, ale został on wydany równolegle z emisją serialu i jest jedynie elementem marketingowym, dodatkowo promującym serial poprzez komiks (promujący raczej samym tytułem, niż treścią). W żaden sposób nie pokrywa się on fabularnie z tym co przedstawia serial. Jego konstrukcja jest bardziej zbliżona do wydawanego w ramach DC Archive Editions – Action Heroes, który jest przedrukiem historii drugoplanowych w świecie DC herosów, wydawanych w latach sześćdziesiątych poprzedniego stulecia, na łamach różnych serii, tak jak np. Space Adventures.

LEGENDS OF TOMORROW - Sara

LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Serial LEGENDS OF TOMORROW zaprzęga do głównych ról postacie, które przewijały się w innych serialach The CW, takich jak „Arrow” i „The Flash„, ale stanowiły tam bardziej tło dla postaci pierwszoplanowych. Pod sztandarem Ripa Huntera znaleźli się: profesor Martin Stein oraz Jefferson „Jax” Jackson. W połączeniu stanowią oni potężną siłę znaną jaką Firestorm. Posiada on wiele przydatnych mocy: super siła, wytrzymałość, szybkość, latanie, nukleokineza, pirokineza jądrowa, niewrażliwość, manipulacja energią atomową, oraz posiada wszelkie pierwotne umiejętności osób, które w zjednoczeniu tworzą Firestorm. Postać ta pojawiła się pierwszy raz na ekranie w serialu „The Flash„. Innym członkiem grupy jest naukowiec Ray Palmer. Debiutował on w serialu „Arrow„. Posiada on własną firmę technologiczną i stworzył dla siebie unikalny strój, który potrafi zmniejszyć go do niewielkich rozmiarów. W grupie Legend występuje jako The Atom.

Kolejnym członkiem ekipy Huntera jest Sara Lance. Pierwszy raz pojawiła się na ekranie w serialu „Arrow”. Wskrzeszona do życia jako White Canary jest wielkim wsparciem dla drużyny podczas wszelkich pojedynków. Do grupy zaliczają się także starożytni kochankowie Carter Hall oraz Kendra Saunders, czyli Hawkman i Hawkgirl. To na ich życie czyha stale Vandal Savage. Stanowią oni więc przynętę dla grupy Ripa Huntera. Grupę uzupełniają przestępcy z Central City: Leonard Snart, czyli Captain Cold oraz Mick Rory, jako Heat Wave. To połączenie lodu z ogniem, czyli wybuchowo mrożąca mieszanka, która z całą resztą tworzy wyjątkowo egzotyczną grupę, zwaną Legendami.

LEGENDS OF TOMORROW - Hawkgirl

Pierwszy sezon LEGENDS OF TOMORROW skupia się na pościgu tyrana Vandala Savage’a. Poszczególne odcinki przenoszą nas w różny czas i miejsce, w którym Savage umacniał swoje wpływy, prowadzące go na szczyty władzy. Bohaterowie przemieszczają się do różnych lokacji na pokładzie kosmicznego pojazdu zwanego Waverider. Serial łączy ze sobą elementy humorystyczne z kinem akcji i sekwencjami science-fiction. W związku z faktem, że załoga Waveridera odwiedza także lokacje w dalszej przeszłości, serial łączy też w sobie elementy serialu kostiumowego.

LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Ripa Huntera w serialu LEGENDS OF TOMORROW wcielił się Arthur Darvill, angielski muzyk i aktor. Fani serialu „Doctor Who” mogą go kojarzyć z roli Rory’ego Williamsa, narzeczonego Amy Pond. Aktora można także kojarzyć z brytyjskiego dramatu kryminalnego „Broadchurch„.

Najbardziej znanym aktorem serialu LEGENDS OF TOMORROW jest Victor Garber. To on wcielił się w postać Martina Steina. Garbera możemy kojarzyć na przykład z serialu „Web Therapy„, gdzie wcielił się w rolę Kipa Wallica. Inni mogą go kojarzyć z serialu „Eli Stone„, gdzie grał Jordana Wethersby’ego. Aktor występował też wiele razy na złotym ekranie. Przytoczyć można chociażby jego rolę w hitowym filmie „Titanic„, gdzie występował jako Thomas Andrews. Victor Garber często też udziela swojego głosu w produkcjach animowanych.

Znacznie mniej doświadczony aktorsko jest jego część składowa Firestorma. W tej roli Franz Drameh. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiał się on na ekranach. Aktor wystąpił w takich serialach jak „River„, czy też brytyjskiej komedii „Some Girls„. Sare Lance gra natomiast Caitlin Marie Lotz. Amerykańska aktorka poza serialami The CW, zanotowała na swoim koncie pierwszoplanową rolę w serialu „Death Valley„. Tam wcieliła się w postać Kirsten Landry.

Postać Atoma odrywa Brandon Routh. Ten amerykański aktor jest znany przede wszystkim z roli Supermana. Co tu dużo mówić, taka rola wystarczy za kilka, a nawet kilkanaście innych ról. Choć akurat „Superman Returns” nie jest może dziełem wybitnym, ale rola największego w dziejach Superbohatera otworzyła mu drogę do kariery. Aktora można jeszcze kojarzyć z komedii „Partners„. Grał tam jedną z głównych ról – Wyatta Planka.

LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Hawkgirl w pierwszym sezonie LEGENDS OF TOMORROW gra Ciara Renée. To początkująca aktorka, która występowała dotychczas głównie w produkcjach The CW. Jej partnera w serialu odgrywa natomiast niemiecki aktor Falk Hentschel. Aktor w przeszłości występował w niszowej produkcji „The Ladies Restroom„. Ostatnio pokazał się epizodycznie w serialu „The Alienist„.

I jeszcze została krótka prezentacja naszych Łotrów. Captain Cold to oczywiście Wentworth Miller. Aktor najbardziej znany jest z roli Michaela Scofielda w „Prison Break” (w Polsce emitowany pod tytułem… pożal się Boże… Skazany na śmierć). Heat Wave to natomiast Dominic Purcell, znany dokładnie z tej samej produkcji, bo odgrywał tam brata Michaela Scofielda. Ten australijski aktor angielskiego pochodzenia ma jednak bogatszą karierę aktorską. Początki jego kariery to występy w mniej popularnych u nas australijskich produkcjach. Popularność przyniosły mu dopiero amerykańskie seriale. Poza późniejszym „Prison Break” można go kojarzyć na przykład z serialu „John Doe„, gdzie wcielił się w tytułową postać.

LEGENDS OF TOMORROW – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial LEGENDS OF TOMORROW jest typowym serialem superbohaterskim The CW. Ciężko więc nazwać go wyjątkowym dziełem, bo produkcje te nie są najwyższych lotów. Nie oznacza to jednak, że są tragiczne. Z uwagi na wykorzystanie postaci ze świata DC ma on wielu fanów na świecie. Późniejsze sezony dały także możliwość wciągnięcia serialu do crossoverów w ramach stworzonego przez The CW Arrowverse [UPDATE : przemianowanego później na TheCWverse].

Pierwszy sezon LEGENDS OF TOMORROW ma spójną koncepcję. Całość fabularnie skupia się na pościgu i tropieniu Vandala Savage’a. Poza tym dostajemy w jednym pakiecie nasze ulubione postacie z drugiego planu z seriali „Arrow” oraz „The Flash„. Czy ta egzotyczna mieszanka pasuje do siebie… można polemizować. Ogląda to się jednak całkiem znośnie. Następnie serial dostał zamówienie na drugi sezon, ale fabularnie wprowadza on nas już w nowe przygody naszych Legend.

Udostępnij w social mediach