ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – RECENZJA

ЭПИДЕМИЯ (polski tytuł : Ku jezioru ; tytuł międzynarodowy : To the Lake) – rosyjski dystopijny i postapokaliptyczny thriller science-fiction platformy PREMIER. Serial jest oparty na powieści „Pandemia„, autorstwa Jany Wagner. Za produkcję serialu odpowiada 1-2-3 Production (ówczesne Premier Studios -> GAZPROM-MEDIA) oraz КИТ КИНОСТУДИЯ (GAZPROM-MEDIA).

GATUNKI : postapokaliptyczny / survivalowy / thriller / thriller sci-fi / dystopian fiction
KRAJ PRODUKCJI : Rosja

Pierwszy sezon serialu ЭПИДЕМИЯ liczy 8 odcinków. Był on udostępniany premierowo widzom na rosyjskiej platformie PREMIER od 14 listopada 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku. Serial w języku polskim możemy obejrzeć od 8 października 2020 roku.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o epidemii wywołanej przez nieznanego wirusa. Gdy epidemia mocno dotyka Moskwę, grupa bohaterów próbuje ucieczki do jeziora w Karelii, nad którym znajduje się specjalne schronienie.

Sergey po rozstaniu z Irą, z którą ma małego syna, związał się z Anną. Teraz poświęca czas jej synowi Mishy ze spektrum autyzmu. Mimo wszystko stara się zagospodarować czas dla swojego dziecka, czego wcale nie docenia Irina. Podczas wspólnego wypadu na plac zabaw, Anton zauważa kaszlącego krwią mężczyznę. Matka jednak pospiesznie zabiera syna do domu. W tym czasie Lyonya – ojciec Poliny Kubasowej, przyjeżdża po odbiór córki z centrum odwykowego. Przy powrocie do domu natrafiają na starszą kobietę z czerwonymi oczami. Następnie zaprasza do siebie na kolację sąsiadów: Sergey’a z jego nową rodziną. Rozmowa przy kolacji nie należy do sympatycznych, z uwagi na wyskoki niestandardowej Poli oraz arogancję jej ojca. Problemy natury towarzyskiej to jednak małe piwo w obliczu tego, co podają właśnie rosyjskie media. W państwie pojawił się nieznany wirus potrafiący zabić człowieka w przeciągu czterech dni.

Wirus zaczyna się szybko rozprzestrzeniać. Służby sanitarne zaczynają tym samym izolować ludzi mających styczność z zakażonymi. Taka sytuacja ma miejsce w moskiewskiej szkole, gdzie przytrafiła się zarażona dziewczynka, u której widać było objawy czerwonych oczu. Ira zakrada się na tył objętej kwarantanną szkoły i wydostaje z obiektu swojego syna. W nocy natomiast jej matka dostaje objawy zakażenia wirusem. Do domu Leonida przyjeżdżają ludzie podający się za służby sanitarne. Obezwładniają go, a jeden z nich chce zgwałcić jego ciężarną kobietę. Akcję tą uniemożliwia im jego córka Pola, wbijając nożyczki w tył głowy agresora. Drugi napastnik próbuje dostać się do sąsiedniego domu Anny, ale jej teść odstrzela intruza. Borys następnie pomaga sąsiadom i namawia ich do ewakuacji z tego terenu. Sergey w tym czasie udaję się do mieszkania Iriny i zabiera ją i dziecko do siebie.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2019 roku na rosyjskiej platformie streamingowej PREMIER miała miejsce premiera serialu opowiadającego o epidemii wywołanej nowym nieznanym wirusem. To już kolejny serial oryginalny platformy należącej do Gazpromu. Rozwojowej platformy – trzeba przyznać, patrząc na dodawane tam pozycję i tworzone produkcje oryginalne. W przeciwieństwie do polskich serwisów VOD działających jedynie lokalnie, PREMIER jest klasyczną platformą streamingową. Możemy z niej oglądać filmy i seriale również w Polsce, ale całość dostępnych tam materiałów na dzień dzisiejszy (red. patrz data recenzji) jest wyłącznie w języku rosyjskim. Warunkiem jest więc dobra znajomość tego języka, a z tym różnie bywa u obecnie młodszej polskiej widowni. Dobrze się więc stało, że Netflix wykupił prawa do dystrybucji tego serialu. Tym samym od razu otrzymaliśmy polską wersją językową serialu ЭПИДЕМИЯ, który otrzymał dodatkowo z d… wzięty tytuł międzynarodowy : To the Lake, a co za tym idzie również polski tytuł Ku jezioru.

Dlaczego Ku jezioru ? Normalnie często polscy debile zmieniają oryginalne tytuły dodając własne na zasadzie skojarzeń. W tym przypadku to akurat amerykańscy debile zrobili to samo, skoro serial nosi nazwę angielską To the Lake. Wszystko ma swoją praprzyczynę związaną z celem podróży grupy ocalałych przed szalejącą epidemią. Grupa mieszkańców Moskwy i okolic w pierwszym sezonie serialu ЭПИДЕМИЯ zmierza do jeziora w Karelii, gdzie rzekomo jest odpowiednie miejsce nadające się na schronienie. Dlatego właśnie mamy nazwę Ku jezioru. Gorzej jak te jezioro w kontynuacji serialu straci całkiem na znaczeniu, a idiotyczny tytuł zostanie 😉 No ale tak to bywa, jeśli dla kogoś męczące jest dosłowne tłumaczenie tytułów oryginalnych.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Głównych bohaterów serialu ЭПИДЕМИЯ poznajemy w momencie początku epidemii. Właściwie to już pandemii, bo nowy śmiertelny wirus sieje powszechne spustoszenie w różnych rejonach świata. W Federacji Rosyjskiej pierwsze zarażenia pojawiły się w Rostowie nad Donem i szybko też dotknęły stolicę państwa. Ludzie w różnym wieku i w różnych miejscach zaczynają kaszleć krwią. Ich oczy natomiast przybierają barwę wkurzonego Ultramana lub Homelandera, jak kto woli 😉 Nie ma w tym jednak nic zabawnego, bo wirus według doniesień medialnych potrafi zabić człowieka w przeciągu trzech – czterech dni. Do tego bardzo szybko się rozprzestrzenia, choć państwo stara się obejmować kwarantanną obiekty, w których pojawiła się osoba zarażona. Taką scenę mamy już w pierwszym odcinku, w którym widzimy małą dziewczynkę w szkole z objawami choroby wywołanej przez tego nowego dla człowieka wirusa.

Widzowie przeżywają tytułową epidemię wraz z grupą moskiewskich bohaterów. Pierwszym z nich jest Sergey, czyli facet po przejściach. Zostawił on żonę dla innej kobiety, która miała być terapeutką ratującą jego rozpadające się małżeństwo. Sergey porzucając żonę nie porzucił jednak syna. Stara się poświęcać mu czas. Równolegle zajmuje się też starszym, ale niepełnosprawnym synem swojej nowej wybranki serca Anny. Dziwny los tak zrządził, że w momencie gdy zapada decyzja, by uciekać z Moskwy, Sergey postanawia zabrać ze sobą swojego syna i siłą rzeczy porzuconą żonę. W ten sposób dwie wrogie kobiety muszą ze sobą współpracować, by przetrwać i przeżyć podczas szalejącej epidemii.

Los tak chciał, że w ucieczce towarzyszą im dodatkowo bogaci sąsiedzi z niezbyt sympatycznym Leonidem na czele. Ciężkie czasy zmuszają jednak do pewnych kompromisów. Mimo że Sergey i Anna nie przepadają za sąsiadami, to postanawiają uciekać razem z nimi. To wymaga jednak współpracy i zaufania względem siebie. Te szybko zostaje kilkukrotnie wystawione na próbę, za sprawą podstępnego myślenia i działania ze strony Leonida.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W serialu ЭПИДЕМИЯ (z polskim tytułem : Ku jezioru oraz tytułem międzynarodowym : To the Lake) mamy ciekawie rozpisane relacje między głównymi bohaterami. To silna strona tej produkcji, bo i postacie są tu nieźle rozpisane i ich zachowanie względem siebie w obliczu tragedii. Raz chodzi o wzajemne zaufanie, a innym razem o kooperację na rzecz przetrwania. Wśród bohaterów pojawia się nawet syndrom ocalałych oraz przeświadczenie, że mogą być jeśli nie jedynymi, to nielicznymi osobami, które przetrwają tą epidemię. Tym samym w takich sytuacjach potrafią budzić się uczucia osób względem siebie, które w normalnych okolicznościach nigdy by się ze sobą nie związali. W serialu mamy takich przykładów nawet kilka i choć czasami śmieszy ich karykaturalność, to ma to wszystko pewne podłoże psychologiczne. Możemy więc tym samym wybaczyć twórcom serialu pewne niedociągnięcia z tym związane.

Pierwszy sezon serialu ЭПИДЕМИЯ w kwestii samej epidemii pokazuje też różne oblicza rosyjskiego społeczeństwa. Z jednej strony jest przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zakażenia. Zasady walki z epidemią nie są przecież wymyślone od przysłowiowego wczoraj. Społeczność międzynarodowa już dawno nakreśliła skuteczny sposób działania niwelującego ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Gorzej tylko z praktyką, co doskonale wiemy w 2020 roku. Z drugiej strony w rosyjskim serialu mamy też ukazane nadużycia płynące z różnych grup i środowisk. W pewnym momencie mamy nawet mini wątek zaściankowego społeczeństwa, które zmuszone jest działać na własną rękę, gdy widzi, że nikomu nie mogą teraz ufać. Szczególnie ciekawy jest wątek paramilitarnej grupy podającej się za służby sanitarne. To kolejny element z psychologii, który nas uczy, że zawsze ktoś żeruje na tragedii i chce ją wykorzystać dla własnych celów.

Do tego dochodzą też zmiany w zachowaniu osób, wobec zastanej rzeczywistości. To akurat cecha wspólna wszystkich seriali postapokaliptycznych, w których nagle zwyczajni ludzie przekształcają się w potwory walczące tylko o własne dobro, nawet kosztem innych przypadkowych osób.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Właściwie pierwszy sezon serialu ЭПИДЕМИЯ ma wszystko to, co powinien mieć przyzwoity dystopijny serial postapokaliptyczny. Oczywiście możemy mieć zarzuty co do koncepcji tej produkcji. Grupa bohaterów zmierza do jakiegoś jeziora, nad którym jest wysepka z jakąś łodzią. To wszystko ma być dla nich idealnym schronieniem w ciężkich czasach. Na usta ciśnie się jedno wielkie WTF ?! Przecież to nie ucieczka przed bezlitosną wojną, ale zakażeniem wirusem, więc co to niby za schronienie. Jeszcze jakby to był jakiś nowoczesny kompleks medyczny, to by to wszystko miało większy sens i logikę. No ale cóż, to właśnie te niedociągnięcia, które trochę psują obraz całkiem przyzwoitego serialu. Na niektóre absurdy możemy przymknąć oko, jeśli serial broni się innymi ciekawymi elementami, jak chociażby relacje międzyludzkie.

Ogólnie na plus wypada też ekipa naszych głównych bohaterów. Z grą aktorką jest tu różnie, począwszy od bardzo dobrej, a na żałosnej skończywszy. Jednak sami bohaterowie dają się lubić. To niezwykle istotne w serialach postapokaliptycznych. Dlaczego ? No bo jeżeli główni bohaterowie będą nas tyle obchodzić, co średnia temperatura powierzchni Merkurego, to niezbyt wtedy dobrze to wróży liczbie widowni na drugi sezon takiej produkcji. Jeśli jednak widz czuje sympatię do głównych bohaterów takiego serialu, to kibicuje im w walce o przetrwanie. To logiczne, dlatego jest to tak pożądane we wszelkich serialach katastroficznych, apokaliptycznych i postapokaliptycznych. I bez znaczenia, czy produkcja dotyczy ataku wirusa jak w „The Rain„, czy innego rodzaju zagłady, jak chociażby w serialu „Into the Night„.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze krótko rzut okiem na warstwę aktorską pierwszego sezonu serialu ЭПИДЕМИЯ. Sergey, to aktorsko Kirill Käro, znany w Polsce głównie z postaci Georgy’a Safronova w serialu „Лучше, чем люди” (z netflixowym tytułem Better than Us). To również Mikhail Slutskiy w „Психологини” oraz tytułowy bohater serial „Нюхач” (pol. Tropiciel). Ponadto wystąpił jeszcze w miniserialu „Измены„.

Irina, to aktorsko Maryana Spivak, najbardziej znana z roli Żenii w filmie „Нелюбовь” (pol. Niemiłość). Anna, to natomiast w rzeczywistości Viktoriya Isakova. Aktorsko to Marina Tsvetaeva w „Зеркала” (pol. Zwierciadła). Serialowo to między innymi Dolli Oblonskaya w „Anna Karenina” oraz Lidia Kireevskaya w „Mata Hari„.

Czołowa postać nietypowego piątego odcinka Olga Semyonova, to aktorsko Anna Nikitichna. To jeszcze radziecka aktorka, która była równocześnie prezenterką telewizyjną. Prywatnie najstarsza córka słynnego reżysera Nikity Michałkowa. Misha, to natomiast aktorsko Eldar Kalimulin. Wystąpił on we wspomnianym wyżej „”Лучше, чем люди„.

Lyonya, to w rzeczywistości aktor i producent Aleksandr Robak. Serialowo to między innymi Sergey Gradov w „Шторм„. Aktor zagrał też w serialu „Мертвое озеро” (red. Oooo i tu jest naprawdę tytuł z jeziorem w nazwie).

Jego serialowa córka Pola, to aktorsko Viktoriya Agalakova. Ostatnio zagrała Natashę w filmie „Вратарь галактики„. Aktorka wystąpiła również w serialu biograficznym „Екатерина Великая” (pol. Katarzyna Wielka).

Mały Anton, to w rzeczywistości Savely Kudryashov. Ojciec Sergey’a Borys Michajłowicz, to aktorsko Yuriy Kuznetsov, znany z filmu „Человек, который удивил всех” (pol. Człowiek, który wszystkich zaskoczył).

Nikołaj Pietrowicz z karetki pogotowia, to aktorsko Evgeniy Sytyy, a jego współpracownik Pavel, to w rzeczywistości Aleksandr Yatsenko. Aktorzy wspólnie grali w filmie „Аритмия„.

Główną obsadę domyka Marina. W tej roli występuje Natalya Zemtsova. Ostatnimi czasy to przede wszystkim Inga Borodina w komediowym serialu „Восьмидесятые„.

ЭПИДЕМИЯ – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon serialu ЭПИДЕМИЯ ukazuje zarówno stan zagrożenia jaki dotknął Federację Rosyjską w obliczu ataku wirusa, jak i ukazuje ludzkie zachowania w obliczu niebezpieczeństwa. Ten serial to podróż nie tylko w stronę jakiegoś jeziora po upragnione schronienie. To również podróż przez różne oblicza własnego człowieczeństwa. Na przykładzie głównych bohaterów (i nie tylko), widzimy co dzieje się ludźmi walczącymi za wszelką cenę o przetrwanie. Oczywiście jak w każdej takiej produkcji filmowcy jadą hardcorem, który pokazuje epidemię jako całkowitą zagładę ludzkości. Stąd serial, który mógłby być thrillerem medycznym, od razu staje się serialem postapokaliptycznym. Nie ma co jednak winić twórców za takie spłycenie tematu. Praktycznie każda tego typu historia (red. oprócz adaptacji mistrza thrillerów medycznych Robina Cooka) wygląda mniej więcej tak samo. Epidemia pustoszy ludzką cywilizację i dostajemy od razu dystopijne science-fiction.

Serial jednak może się podobać pod wieloma względami. Powinien on nie tylko zaciekawić fanów produkcji bazujących na ataku śmiercionośnych wirusów. Także również wszystkich tych, którzy szukają głębszych relacji bohaterów charakterystycznych dla seriali postaopokaliptycznych wszelkiej maści. Wtedy przecież bez znaczenia, czy ludzkość została niemal dobita przez wojnę nuklearną, czy przez szalejącego wirusa. Pod tym względem serial ЭПИДЕМИЯ ma pewną głębie. Razi i wkurza czasami u niektórych gra aktorska, ale postacie jak najbardziej na plus. No a takim możemy z czystym sumieniem kibicować w tej walce o przetrwanie.

W Polsce serial debiutuje w 2020 roku podczas prawdziwej epidemii / pandemii. Mimo wszystko warto zagłębić się też w fikcję filmowo-literacką, bo rzadko mamy obecnie okazję legalnie obejrzeć niezły rosyjski serial z polskim tłumaczeniem. Pierwszy sezon serialu ЭПИДЕМИЯ nosi polski tytuł : Ku jezioru oraz tytuł międzynarodowy : To the Lake.

Udostępnij w social mediach