KRYPTON – Sezon 1 – RECENZJA

KRYPTON – amerykański serial superhero stacji Syfy, bazujący na postaciach z komiksów DC Comics. Za produkcję serialu odpowiada Warner Horizon Television (WarnerMedia -> AT&T… a obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), David Samuel Goyer (project: Phantom Four Films) oraz DC Entertainment (AT&T… a obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.). Za dystrybucję serialu odpowiada Warner Bros. Television.

GATUNKI : superhero / science fiction / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu KRYPTON liczy 10 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale Syfy od 21 marca 2018 roku do 23 maja 2018 roku.

KRYPTON – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o dziadku Supermana, który zamieszkuje planetę KRYPTON, a wydarzenia opowiedziane w serialu mają miejsce około 200 lat, przed narodzinami Ostatniego Syna Kryptonu. Seg-El jest świadkiem jak jego dziadek zostaje skazany za zdradę przez władze Kandoru. Tym samym jego rodzina zostaje pozbawiona wszelkich praw i przywilejów rodowych. Równocześnie traci też możliwość zamieszkiwania w luksusowej części stolicy planety KRYPTON i musi przenieść się do dzielnicy slumsów.

Czternaście lat po tych wydarzeniach Seg-El ma wziąć ślub z najmłodszą córką człowieka, który niegdyś skazał jego dziadka. Ślub z Nyssą pozwoli mu na powrót do wyższej kasty i odzyskanie insygniów rodowych Rodu El (org. House of El). Wydarzenia te zakłóca tajemnicza osoba, która zjawia się w Kandorze. Wygląda nawet jakby nie pochodziła z tego świata. Adam Strange, bo tak przedstawia się przybysz, przekazuje Seg-Elowi kryształ do Fortress of Solitude. Przekonuje go, by zapoznał się informacjami z fortecy, bo dotyczą one zagrożenia, które zbliża się z gwiazd na planetę KRYPTON. Ostatecznie przyznaje się także, że przybywa z przyszłości i oświadcza, że wnuk Seg-Ela będzie kimś ważnym dla losów wielu istnień. Jednak jego przyszłość jest zagrożona, a on sam może przestać istnieć, jeśli agresor z gwiazd zmieni bieg przyszłych wydarzeń.

KRYPTON – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami serial na bazie komiksów DC, który przenosi nas na rodzinną planetę największego superbohatera w historii ludzkości. Sam serial luźno nawiązuje do komiksów World of Krypton, Krypton Chronicles, Phantom Zone, Mystery in Space, Adventure Comics oraz Action Comics. Głównym bohaterem opowieści jest Seg-El, któremu nie wiedzieć czemu, przeinaczyli imię względem komiksu (w rzeczywistości nazywa się Seyg-El). Wraz z fabułą serialu KRYPTON zostajemy wrzuceni w najciekawszy okres historii tej planety (no OK. zagłada planety może być też traktowana konkurencyjnie jako najciekawszy okres ;P). Chodzi oczywiście o inwazję kosmiczną, którą zainicjował jeden z najlepszych i najgroźniejszych Supervillains w całym universum DC -> Brainiac (red. chyba fani DC się zgodzą, że siłowo to mocny numer 2, tuż po Anti-Monitorze, a sympatyzując nawet nr 1).

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że o planach produkcji serialu KRYPTON (tak – tytuł był od razu znany) wiedzieliśmy wiele lat wstecz przed jego premierą. Już były obawy, że ten serial nigdy nie powstanie. Po dłuższym czasie widzowie otrzymali plakat promocyjny z wizerunkiem samej planety. Był to jednak znak, że temat ruszył do przodu. A jaki był efekt końcowy ? Czy fanom dobrze wynagrodzono dłuższe oczekiwanie ?

No tu można polemizować. Ostatecznie dostajemy obraz, który jest praktycznie swobodną twórczością WB i Davida S. Goyera. Oczywiście dostajemy nawiązana do komiksów, do postaci znanych z kart komiksów, a także do wydarzeń, które rzeczywiście w przeszłości dotknęły Kandor i planetę KRYPTON. Ponadto twórców mocno ponosi fantazja i wrzucają do fabuły, wszystko co im podejdzie pod ręce. Koniec końców dostajemy misz masz fabularny, który jest rozciągnięty między takimi postaciami jak dziadek Supermana, Generał Zod, Adam Strange i finalnie Brainiac.

KRYPTON – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

A jak te postacie się mają do ich pierwowzorów komiksowych ? Seyg-El pierwszy raz pojawił się w komiksie World of Krypton Vol. 2 #3, wydanym w lutym 1988 roku. Twórcami postaci są John Byrne i Mike Mignola. Natomiast sama planeta KRYPTON, była pierwszy raz wspomniana w pierwszym komiksie z przygodami Supermana, czyli Action Comics #1, wydanym rzecz jasna w czerwcu 1938 roku. Pomysłodawcami planety byli twórcy Ostatniego Syna Kryptonu – Jerry Siegel i Joe Shuster.

Miasto Kandor poznaliśmy znacznie później, bo w 1958 roku. Stolica planety KRYPTON pojawiła się na kartach komiksu pierwszy raz w zeszycie Action Comics #242. Miasto premierowo zobrazowali Otto Binder oraz Al Plastino.

Generał Zod, mocno rozpromowany przez filmy „Superman” z 1978 roku i „Superman II” z 1980 roku, na kartach komiksu debiutował w kwietniu 1961 roku. Był to Adventure Comics #283. Twórcami postaci byli wówczas Robert Bernstein i George Papp.

Adam Strange debiutował na kartach komiksu Showcase #17, wydanym w listopadzie 1958 roku. Twórcami postaci byli Julius Schwartz i Murphy Anderson.

No to na koniec Brainiac. Postać ta przewijała się przez wiele komiksów, a także produkcji animowanych oraz gier video. Jeśli chodzi o to ostatnie, to jest on głównym przeciwnikiem superbohaterów ratujących Ziemię przed inwazją w grze MMORPG – DC Universe Online. Brainiac pierwszy raz debiutował w komiksie Action Comics #242, czyli tym samym, w którym widzimy pierwszy raz Kandor.

KRYPTON – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Najbardziej można w tym serialu żałować zmarnowanego potencjału. Dostajemy przecież ciekawy fragment historii, z ataku Brainiaca, więc aż się prosiło o świetne efekty specjalne. Mogło to wyjść imponująco, a wyszło… inaczej niż większość to sobie wyobrażała. Prawdopodobnie był to efekt kryzysu stacji Syfy. W tym czasie groziło jej zamknięcie, bo włodarze z Universalu stwierdzili, że jest to kanał nierentowny. Stacja się wcześniej spłukała finansowo na wysokobudżetowym „The Expanse„. Teraz uratować ją miały dwie produkcje na bazie komiksów. Pierwszą z nich był „Happy! ” z wachlarza Image Comics, który premierowo okazał się hitem. Drugą produkcją jest omawiany dzisiaj KRYPTON. No i skoro Syfy przetrwało do dnia dzisiejszego, to wiemy dzięki któremu serialowi. I bynajmniej nie jest to produkcja DC Comics.

Żal tylko, że oszczędności dotknęły serial oczekiwany przecież od wielu lat. Niestety jest to jednak widoczne podczas realizacji, że Syfy zlecając WB wykonanie produkcji, nie sypnęło przy tym większym pieniądzem. Nie chodzi tu o to, że niektórzy fani liczyli na efekciarstwo. Jeżeli jednak mamy serial o kosmicznej inwazji, to można było liczyć na realizację z większym rozmachem.

Chciałoby się coś lepszego powiedzieć o postaciach w tym serialu, ale one też w większości nie porywają. Chyba najbardziej błyszczą Ci tzw. źli. Zod pod tym względem kreuje się na najbardziej barwną postać pierwszego sezonu. Podobnie Daron-Vex. Dobrze też wypada Lyta-Zod, która jakoś dodaje barw do tego serialu, bo największym wygaszaczem blasku jest tu niestety główny bohater.

KRYPTON – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

A jak to wygląda od strony aktorskiej. Nasz nijaki Seg-El, to w rzeczywistości Cameron Cuffe. Ciekawostką jest zaufanie jakim obdarzyli go twórcy, bo aktor do tej pory praktycznie nie miał doświadczenia branżowego.

Adam Strange, to natomiast aktorsko Shaun Sipos. Aktor debiutował jako Frankie w „Final Destination 2„. Serialowo to przede wszystkim David Breck z „Melrose Place„. To także Aaron Whitmore z „The Vampire Diaries„. Aktor wcielił się także w postać Devona Taltherda w „Dark Matter„. Epizodycznie natomiast przewinął się przez „ER” oraz inny serial na bazie komiksów DC i to też z podwórka Człowieka ze Stali, a mianowicie „Smallville„.

Daron-Vex w tym serialu, to w świecie realnym Elliot Cowan. Angielski aktor wystąpił chociażby w trzecim sezonie serialu „Luther„. To także Gunnar z adaptacji przygód Sindbada z 2012 roku – „Sinbad„.

Nyssa-Vex, to w rzeczywistości Wallis Day, natomiast Jayna-Zod, to aktorsko Ann Ogbomo. Aktorka przewinęła się przez film „World War Z„. Ostatnio też grała Amazonkę Philippus w filmach „Wonder Woman” oraz „Justice League„.

Lyta-Zod, to aktorsko Georgina Campbell. Angielską aktorkę mogliśmy widzieć w „Black Mirror -Hang the DJ„. Pojawiła się też w „Electric Dreams – Impossible Planet„. Ostatnio została też zaangażowana do wspólnego serialu BBC i HBO „His Dark Materials„.

Brainiac to Blake Ritson. Angielski aktor wcielił się w przeszłości w postać Girolamo Riario w produkcji STARZ „Da Vinci’s Demons„. Zagrał także w „World Without End„.

I na koniec najbardziej znany z całej obsady aktorskiej Colin Salmon. To on wciela się w postać Zoda. We wcześniejszym kontakcie z adaptacjami DC zagrał Waltera Steele’a w „Arrow„. To także aktorsko Jarrod Sands w „Limitless” oraz Generał Coburn w „24: Live Another Day„. Epizodycznie wystąpił natomiast w takich serialach, jak „Merlin„, „Strike Back„, czy też „Master of None„.

KRYPTON – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Wiele gorzkich słów było dzisiaj w temacie serialu KRYPTON. Czy rzeczywiście jest tak słaby ? To zależy jakie mieliśmy wcześniej oczekiwania. Jeżeli ktoś liczył jedynie na zabawę ze znanymi mu ze słyszenia lub z kart komiksów postaciami, to się nie zawiódł. Gorzej wypadają Ci, co z tym serialem wiązali większe nadzieje. O dziwo (a może nie o dziwo, skoro to produkcja raczej niskobudżetowa) serial dostał zamówienie na drugi sezon, który wystartował 12 czerwca 2019 roku.

Udostępnij w social mediach