Kosmetyka gatunkowa seriali

Kosmetyka gatunkowa seriali. Dzisiaj krótki artykuł informacyjny w temacie samej witryny Seriale Srebrnego Ekranu. Równie dobrze można byłoby tą informację przekazać w zakładce OGŁOSZENIA, ale mało kto tam zagląda, dlatego idzie ona do likwidacji.

Od samego początku istnienia tej strony sen z powiek spędza temat zaszeregowania gatunkowego prezentowanych w niniejszym serwisie seriali. To temat bardzo wrażliwy, bo wiele serwisów zarówno opiniodawczych, jak i nawet tych encyklopedycznych sieje wielki chaos związany z nazewnictwem gatunkowym seriali. Wiele stron internetowych traktuje ten temat lekką ręką. Tym samym panuje wszechobecna wolna amerykanka. Najczęściej dzieje się tak, że ludzie którzy się tym zajmują nie znają nawet cech poszczególnych gatunków, więc z ich strony zaszeregowanie gatunkowe polega na całkowitym przypadku i tzw. widzi mi się. Później nawet na stronach wielkich platform streamingowych mamy takie babole, że większość seriali jest tam dla kogoś obyczajowymi, bo delikwent nie wie, co to jest serial obyczajowy. Dlatego na znak protestu od samego początku na niniejszej stronie dużo uwagi przykłada się do tego właśnie tematu.

Kosmetyka gatunkowa seriali – szukanie optymalnego rozwiązania

Długi czas upłynął nad znalezieniem optymalnego rozwiązania. Dla kogoś obeznanego i znającego cechy gatunku to nie problem z odpowiednim nazewnictwem. Jednak jak to wszystko zaprezentować na witrynie, aby czytelnicy łatwiej docierali do artykułów o serialach ze swojego ulubionego gatunku ? Na początku w ogóle był to priorytet, ale szeregowanie tego w postaci kategorii było szkodliwe dla samej witryny. Kategorii nie powinno być zbyt wiele, a gdy gatunków przybywało, do drzewko kategorii się rozrastało. Następnie nadszedł czas na radykalne zmiany i transfer nazw gatunków w postać TAG-ów. I to było dobre rozwiązanie. Od tamtej chwili ludzie łatwiej trafiają poprzez gatunkowy TAG na swoje ulubione seriale. Ciągle jednak temat był na tapecie i coś trzeba było ulepszyć i coś poprawić.

Niektóre określenia były zbyt ogólne. To szkodziło w płynnej nawigacji po tej stronie. No bo przykładowo czym jest DRAMAT ? Większość seriali to przecież dramaty. Jednak dramaty mogą być różne. Są dramaty kryminalne, bardzo powszechne w świecie seriali. Są też dramaty młodzieżowe, bardziej znane z angielskiego określenia teen drama. Z czasem popularne stały się dramaty science-fiction, które sugerowały widzowi, że nie mamy do czynienia z klasycznym sci-fi. Pozostawianie więc konieczności dodania do TAG-u DRAMAT kolejnego gatunkowego TAG-u tworzyło sytuację, że grupa ta stawała się zbyt obszerna i zbyt nijaka. Stąd przyszedł pomysł na zamianę w nazewnictwie, by połączyć oba człony (np. DRAMAT SCI-FI) i uporządkować ten temat raz na zawsze. Finalnie tutaj TAG -> DRAMAT, to serial którego nie da się zakwalifikować do określonych gatunków serialowych. W pozostałych przypadkach TAG-i z nazwą dramatu zawsze mają jakiś dodatkowy człon np. DRAMAT PRAWNICZY, DRAMAT PSYCHOLOGICZNY.

Kosmetyka gatunkowa seriali – poprawki i rozszerzenia

Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy gatunku THRILLER. Popularny dreszczowiec ma wiele podgatunków. Można oczywiście zostawić go w osobnej grupie, ale ta sama grupa zrobi się z czasem zbyt szeroka i mało wartościowa. Stąd pomysł na osobne rozbicie z podgatunkami. Tym samym wydaje się, że zmierzało to w stronę optymalnego rozwiązania. Analiza wyszukiwań pokazuje jednak co innego. Ludzie chętniej wyszukują seriale stosując węższe nazewnictwo gatunkowe. Widać to po temacie DARK FANTASY. Zbyt duże rozdrobnienie TAG-ów też nie jest dobre, ale chętnie wyszukiwane podgatunki sugerują, by coś w tym temacie ponownie zmienić.

Stąd decyzja poprzedzona szeroką analizą i przemyśleniami. Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu wylądują też inne podgatunki takie jak space opera, slasher, sitcom, urban fantasy itd. Będzie tego dużo w chmurze TAG-ów, stąd i tam trzeba zrobić porządki. Do wywalenia idą określenia skojarzeniowe typu : kosmici, wampiry, magia itd. TAG-i będą praktycznie wyłącznie z określeniem gatunkowym, krajem produkcji i nazwą oryginalnego nadawcy (np. Channel 4, CBS, ABC). Ostatni typ TAG-ów to bloki tematyczne. Te zostaną, ale w zmniejszonej ilości. Stąd mogą zostać wydawcy komiksów (np. DC, Marvel) oraz TAGI-i do grupy artykułów o VOD, OTT, czy Media, bo one często się pojawiają na tej stronie w ramach kategorii NA TEMAT.

Kosmetyka gatunkowa seriali – pełna gama gatunkowa

Kosmetyka gatunkowa seriali tym samym sięgnęła maksymalnego rozszerzenia w nazewnictwie gatunkowym. Trochę czeka technicznej pracy na tej stronie, aby to wszystko uporządkować (red. wszystkiego się nie da zrobić z dnia na dzień). Jednak takie rozwiązanie może ułatwić czytelnikom szybkie znalezienie tego, czego rzeczywiście poszukują.

Przy tych zmianach pojawił się jednak dodatkowo inny dylemat. Są gatunki w nazwie, które nie mają polskich odpowiedników. Na polskiej stronie najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie w 100% polskiego nazewnictwa. Jednakże momentami nawet nie ma takiej możliwości skoro chcemy maksymalnie rozszerzyć gamę gatunkową. Stąd będą się pojawiać jak do tej pory niektóre anglojęzyczne określenia (red. bo już i tak funkcjonują : TRUE CRIME, DARK FANTASY, czy chociażby DYSTOPIAN-FICTION).

Finalnie strona Seriale Srebrnego Ekranu osiągnie w nazewnictwie pełną gamę gatunkową stosowaną łącznie na najpopularniejszych stronach o charakterze encyklopedycznym. Pozostają jednak w mocy nazwy dwuczłonowe, dotyczące dramatów i thrillerów. To się sprawdza i ułatwia nawigację i nie ma co w tym grzebać i stosować separacji. (red. chociaż wiadomo, że zmniejszyłaby ona ilość TAG-ów, ale równocześnie wyodrębniłaby dwie zbyt duże grupy TAG-owe).

Kosmetyka gatunkowa seriali – słowo końcowe

Ciężko stwierdzić, czy taka Kosmetyka gatunkowa seriali na tej witrynie będzie miała większy sens. Strona się rozrasta więc wymaga zmian. Na tym etapie często mają one jednak charakter swoistego eksperymentu. Gdy ten nie wypali, to można przeprowadzić kolejną operację na żywym organizmie. To jednak ta przewaga nad prasą drukowaną i niewątpliwy komfort sfery internetu. Oby to tylko rzeczywiście pomogło regularnym czytelnikom w nawigacji po witrynie, a nowych czytelników ściągnęło efektem SEO do artykułów o ich ulubionych gatunkowo serialach 😉

[UPDATE: eksperyment mało zmienił na korzyść. Rozrośnięta chmura tagów zaczęło bardziej szkodzić niż pomagać. Tym samym konieczne okazały się kolejne zmiany. Nadal będzie stosowana pełna gama gatunkowa, ale nazwy gatunków znikają teraz z TAG-ów. Od teraz są wyszczególniane na wstępie do każdej recenzji.]

Udostępnij w social mediach