Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj – dokument HBO

Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj – dokument HBO. W kwietniu na platformie HBO GO zostanie udostępniony nowy serial dokumentalny HBO Europe. To historia o morderstwie, które odbiło się głośnym echem, właściwie nie tylko w Szwecji.

Premiera Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj [org. Knutby: I Blind Tro (aka. Pray Obey Kill)] będzie miała miejsce w streamingu 4 kwietnia 2021 roku. Emisja w tradycyjnym paśmie telewizyjnym na antenie HBO – 8 kwietnia 2021 roku.

Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj – Cień zbrodni

Nowy serial dokumentalny HBO Europe podejmuje próbę rzucenia nowego światła na głośną sprawę kryminalną, która wstrząsnęła Szwecją w 2004 roku. Pewnej mroźnej nocy w styczniu 2004 roku, w szwedzkim prowincjonalnym miasteczku Knutby nieopodal Uppsali, rozległy się strzały. Okazało się, że zamordowana została młoda kobieta. Jej sąsiad natomiast doznał wielu poważnych ran postrzałowych. Cień tej zbrodni kładzie się na lokalny zbór Kościoła Zielonoświątkowego. Stąd proces sądowy dotyczący tej sprawy stał się międzynarodową sensacją.

Niespodziewanie antybohaterami tego dramatu stają się pastor, jego dwie żony i kochanka. Podejrzenia lokalnej prokuratury wykraczały znacznie poza badaną sprawę morderstwa. W toku śledztwa bowiem badano wątek tworzenia sekty o charakterze seksualnym. Przez lata wokół tej sprawy pojawia się wiele niejasności, choć pastor Helge Fossmo swoim zachowaniem przyciągał do siebie śledczych i zainteresowaną sprawą opinię publiczną.

Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj. Nowy dokument HBO ujawniający nowe, nieznane dotąd fakty tej sprawy

Wokół tego tematu największy szwedzki dziennik „Svenska Dagbladet” opublikował już ponad 70 artykułów. Ponadto powstały dwa filmy dokumentalne dotyczące tej sprawy. Teraz natomiast HBO Europe prezentuje swoim widzom serial dokumentalny. A w nim uznani dziennikarze Martin Johnson i Anton Berg we współpracy z reżyserem Henrikiem Georgssonem, znanym chociażby z serialu „Bron / Broen” (z polskim tytułem Most nad Sundem), podejmują próbę rzucenia nowego światła na to, co tak naprawdę wydarzyło się w Knutby. Dziennikarze badają nowe tropy w tej głośnej sprawie. Uzyskują też dostęp do materiałów, które nigdy wcześniej nie zostały ujawnione opinii publicznej. Przeprowadzają również wywiady z osobami, które dopiero po latach milczenia zdecydowały się zabrać głos.

Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj. O twórcach serialu dokumentalnego

Serial dokumentalny reżyseruje ceniony filmowiec Henrik Georgsson. Poza wspomnianym wcześniej „Bron / Broen” jest on znany z takich tytułów, jak „Marcella„, „Mannen som lekte med elden” (z polskim tytułem Stieg Larsson: Mężczyzna, Który Igrał Z Ogniem) oraz serialu „Wallander„, z bohaterem bestsellerowych powieści Henninga Mankella.

Obowiązki producentów w serialu Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj pełnią z ramienia Warner Brothers ITVP Ruth Reid oraz Anton Berg, a producentów wykonawczych Martin Johnson i Martina Iacobaeus. Producentami wykonawczymi ze strony HBO Europe są natomiast Hanne Palmquist, Hanka Kastelicová oraz Antony Root. Serial produkuje Warner Bros ITVP Sweden dla HBO Europe.

Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj – Zaproszenie na premierę

Na koniec dla przypomnienia. Premiera nowego serialu dokumentalnego „Knutby: I Blind Tro – aka. Pray Obey Kill” odbędzie się 4 kwietnia 2021 roku w HBO GO. Już dzisiaj możecie zobaczyć zwiastun tego dokumentu.

4 kwietnia w serwisie HBO GO wyląduje od razu cały sezon liczący łącznie 6 odcinków. Produkcja zadebiutuje tego samego dnia we wszystkich krajach europejskich, w których dostępne jest HBO GO. Emisję pierwszego odcinka na antenie HBO planuje się natomiast na 8 kwietnia 2021 roku.

* artykuł powstał przy współpracy z HBO Polska

Udostępnij w social mediach