KIDDING – Sezon 1 – RECENZJA

KIDDING – amerykański komediodramat stacji SHOWTIME, którego twórcą jest Dave Holstein. Za produkcję serialu odpowiada Aggregate Films (studio produkcyjne założone przez Jasona Batemana), Showtime Networks (wówczas CBS Corporation, a obecnie ViacomCBS), I Love You Julian! oraz Some Kind of Garden (studio produkcyjne Jima Carrey’a).

GATUNKI : komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu KIDDING liczy 10 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale premium Showtime od 9 września 2018 roku do 11 listopada 2018 roku.

KIDDING – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Jeffie Piccirillo, który jest gwiazdą dziecięcego edukacyjno-rozrywkowego programu telewizyjnego. Poznajemy go rok po śmierci jednego z jego synów. To wydarzenie wstrząsnęło mocno życiem Jeffa i doprowadziło tym samym do rozpadu jego małżeństwa. Teraz w rocznice śmierci swojego syna, Jeff wpada na nowy pomysł odnośnie zmiany konwencji programu dla dzieci, w którym występuje. Składa propozycje producentowi programu, który jest równocześnie jego ojcem, by zrealizować specjalny odcinek o tematyce śmierci. Sebastian Piccirillo odrzuca ten pomysł twierdząc, że nie jest to odpowiednia tematyka dla małych dzieci, którzy stanowią widownię tego telewizyjnego show. Później jednak, z obawy przed utraceniem swojej największej gwiazdy – Mr. Picklesa, w którego wciela się jego syn, Sebastian obiecuje Jeffowi wyemitować taki odcinek.

Ostatecznie jednak producent programu wycofuje się ze złożonej obietnicy i próbuje przekonać Jeffa, że takie coś może zniszczyć jego markę i wizerunek medialny. Jeff wewnętrznie i tak czuje się już zniszczony. Jego drugi żyjący syn uważa go za mięczaka, a żona która od niego odeszła szybko znalazła sobie innego faceta. Jeff postanawia wbrew przekonaniom ojca odmienić wizerunek Mr. Picklesa, który bardziej będzie przypominał stan psychiczny, w jakim on – Jeff Piccirillo właśnie się znajduje. Goli on częściowo głowę, a jego kolejne występy w programie Mr. Pickles’ Puppet Time nie będą już tymi samymi, do jakich przyzwyczaiła się dotychczasowa wierna widownia.

KIDDING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2018 roku stacja SHOWTIME zaserwowała swoim widzom dość ciężką tematycznie historię pewnego komika dziecięcego, czy jak kto woli showmana programu dla najmłodszych widzów. Serial KIDDING porusza poważne problemy depresji i załamania psychicznego, a wszystko to jest ubrane w momentami prześmiewczą formę. Jednak patrząc z perspektywy gatunkowej, to bardzo mało w tym komediodramacie samej komedii. Choć mimo dramatycznej tematyki, sama główna postać serialu KIDDING pozwala widzom fragmentami poczuć, że jest to opowieść serwowana w lżejszej konwencji, niż w typowym telewizyjnym dramacie.

KIDDING jest w pewnym sensie też powrotem Jima Carrey’a do korzeni. Zanim aktor rozkwitł jako gwiazda złotego ekranu występował w produkcjach telewizyjnych, w tym jednym z amerykańskich sitcomów. Nie zrobił ten serial żadnej furory, a aktor nie wracał już później do seriali (jedynie telewizyjne show satyryczne). W ostatnich latach po drodze zdarzały mu się występy epizodyczne w kilku serialach. Jednak dopiero teraz po wielu latach, tak na serio, wciela się w główną rolę w serialu telewizyjnym. I ci co znają Carrey’a od strony prywatnej (w sensie jego życiorysu) oglądając KIDDING, nie mogą nie odnieść wrażenia, że aktor wcielając się w postać Jeffa Piccirillo, oddaje na ekranie emocje, jakie ostatnimi laty odcisnęły piętno na jego życiu osobistym.

KIDDING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wraz z postacią Jeffa Piccirillo widownia serialu KIDDING odbywa podróż w depresyjny stan głównego bohatera. Wiemy, że w przeszłości był on spokojnym i trzeźwo myślącym człowiekiem. Zawsze pełnym humoru, entuzjazmu i optymizmu. Jedynymi problemami jakimi musiał się przejmować, były wyniki oglądalności podawane mu przez jego ojca, występującego w roli producenta programu Mr. Pickles’ Puppet Time. Jedno tragiczne wydarzenie całkowicie przewraca jego dotychczasowe życie. Jeff w pewnym momencie traci grunt pod nogami i przestaje się odnajdywać w otaczającej go rzeczywistości. Jego program ma charakter edukacyjno-rozrywkowy, ale przekazywane treści jakby przestały mieć obecnie dla niego znaczenie. Jeff zaczyna kwestionować tematykę programu, w którym występuje. Czuje, że musi coś w nim zmienić, by oddać swoje obecne „prawdziwe ja”. To rodzi konflikt niejako rodzinny, bo przy produkcji serialu bierze udział zarówno jego ojciec, jak i siostra.

Siostra Deirdre też w życiu nie ma lekko. Główny wątek serialu KIDDING niewątpliwie skupia się na Jeffie. Widzowie z serialu przekonują się jednak szybko, że nie jest on tu jedyną osobą, jaka przeżywa poważne problemy osobiste, które odbijają się echem także w życiu zawodowym. Deirdre ma obecnie problem ze swoją małą córką, która nabawiła się pewnych odchyleń po traumatycznym przeżyciu / widoku. Jej matka dowiaduje się, że Maddy była świadkiem incydentu z udziałem jej ojca, który dla jej matki może być gwoździem do przysłowiowej trumny związku małżeńskiego. Sam wątek poboczny Scota, Deirdre i Maddy Perera, może nie jest tak istotny dla losów fabuły, ale także porusza pewne problemy, które twórcy serialu chcieli koniecznie wyjustować w tej produkcji. Ponadto w serialu położono też mniejszy lub większy nacisk na relacje ojca z synem. I ma to znaczenie zarówno na linii Jeff – Sebastian, jak i Jeff – Will.

KIDDING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak od strony aktorskiej wygląda pierwszy sezon serialu KIDDING ? W głównej roli, oczywiście wspomniany wcześniej w tekście Jim Carrey. Miłośnikom dobrej komedii znany jako Lloyd Christmas w „Dumb and Dumber” (red. był czas, że znałem cały scenariusz tego filmu dosłownie na pamięć). To także oczywiście Fletcher Reede z „Liar Liar” i Stanley Ipkiss w „The Mask„. Komediowo Jim Carrey to również zwariowany Ace Ventura w „Ace Ventura: Pet Detective” i „Ace Ventura: When Nature Calls„. Z poważniejszych ról to oczywiście Truman Burbank w fenomenalnym „The Truman Show” oraz komik Andy Kaufman w „Man on the Moon„. Wystąpił także jako Hrabia Olaf w filmowej wersji „Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events„. Z drobnych ról możemy wymienić odgrywaną przez niego postać Riddlera w „Batman Forever„. Serialowo, jak wcześniej wspomniano, pojawiał się ostatnio jedynie w rolach epizodycznych. Zagrał na przykład w „The Office„, czy „30 Rock„.

Serialowy syn Jeffa – Will Piccirillo, to w rzeczywistości Cole Allen. Natomiast była żona Jeffa – Jill Piccirillo, to aktorsko Judy Greer. Aktorska jest znana z nowej sagi filmów Planeta Małp. Zagrała Cornelię w „Dawn of the Planet of the Apes” oraz „War for the Planet of the Apes„. Aktorsko to także Karen Mitchell z „Jurassic World” oraz Maggie Lang z „Ant-Man” i „Ant-Man and the Wasp„. Serialowo możemy ją kojarzyć z komediowego „Two and a Half Men„. Epizodycznie wystąpiła w takich serialach jak „ER„, czy chociażby „My Name Is Earl„.

Sebastian Piccirillo, to natomiast aktorsko Frank Langella. Serialowo to między innymi Gabriel w „The Americans„. Z drobniejszych ról, to chociażby Minister Jaro Essa w „Star Trek: Deep Space Nine„. Epizodycznie wystąpił natomiast chociażby w „Law & Order: Special Victims Unit„.

KIDDING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To teraz rodzina Pererów. Scott Perera, to aktorsko Bernard White. Aktor pojawiał się w przeszłości w drobnych rolach znanych i kasowych produkcji filmowych. Wystąpił chociażby w „Captain America: The Winter Soldier„, czy w „The Matrix Reloaded” i „The Matrix Revolutions„. Serialowo możemy go kojarzyć z „The Blacklist„, czy „Silicon Valley„.

Mała Maddy, to w rzeczywistości Juliet Morris, dla której jest to pierwsza rola na srebrnym ekranie. Jej serialowa matka Deirdre „Didi” Perera, to natomiast aktorsko Catherine Keener. Ją niektórzy serialowi widzowie mogą kojarzyć z produkcji Amazona „Forever„.

Na koniec warto wspomnieć, że w serialu wystąpiła także we własnej osobie Tara Lipinski. Miłośnikom sportu tej pani nie trzeba przedstawiać. Dla serialowych widzów informacja, że to była mistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie figurowym. Wygrywała złoto olimpijskie w Nagano w 1998 roku oraz tytuł mistrzyni świata wywalczony w Lausanne w 1997 roku. Mistrzostwo wygrywała – uwaga – w wieku 14 lat !

KIDDING – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

KIDDING to trudny tematycznie serial i momentami dla wielu może być ciężkostrawny. Poza głównym wątkiem dotyczącym głównego bohatera i jego depresji po tragicznych życiowych wydarzeniach, to także serial o relacjach międzyludzkich. Czasami można odnieść wrażenie, że niektóre wątki są zbyt przeciągnięte, a niektóre tematy mogłyby być w inny sposób ukazane. Można mieć też pretensje do sposobu ukazania problemów psychicznych głównego bohatera. Są one często spłycane, ale to może być akurat celowy zabieg, bo twórcy nie chcieli czynić z tego serialu produkcji psychologicznej. Serial momentami trąci też klasyczną obyczajówką.

Te wszystkie wymienione wyżej elementy, mogą wielu zniechęcić do oglądania KIDDING. Nie jest to jednak serial zły, choć jego realizacja może pozostawać trochę do życzenia. Jeżeli jednak szukamy serialu z poważniejszą tematyką, ale ubranego w nieco lżejszą niż standardowo w takich sytuacjach formę, to produkcja tam przypadnie nam do gustu.

Udostępnij w social mediach