KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD

KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD. Tylko zaraz, zaraz. Jakie seriale ? Czy w serwisie „KATOFLIX – chrześcijańskie VOD” znajdują się jakieś seriale ? TAK – znajdują się. Czy są warte uwagi ? Kwestia dyskusyjna. Czy są stale dodawane nowe pozycje od czasu premiery serwisu ? TAK – są widoczne zmiany. Czy możemy nowy polski serwis VOD traktować jako dobre miejsce dla serialomaniaków ? Ehm, na to pytanie potrzebujemy dłuższej odpowiedzi niż krótki równoważnik zdania. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się co ma do zaoferowania serialowym widzom serwis poświęcony treściom religijnym.

Zacznijmy jednak od początku.

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem….
… no NIE, aż tak daleko nie będziemy się cofać. 1 marca 2020 roku polscy Salwatorianie uruchomili własny serwis streamingowy o nazwie… KATOFLIX. Nowe VOD z filmami, serialami i programami o charakterze religijnym.

KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD – katolicka alternatywa ?

Nie da się ukryć, że nazwa nawiązuje do najsłynniejszej platformy streamingowej NETFLIX. Z jednej strony to bawi, z drugiej… całkiem przemyślane posunięcie. No bo jak naśladować specjalistów od streamingu, to lepiej naśladować tych najlepszych. Wielu już rzucało wyzwanie Netflixowi, ale on nadal jest numerem 1 na świecie. Właściwie prawie nie ma konkurencji (red. choć jak głosiła pewna reklama piwa – „prawie robi wielką różnicę”). Globalnie na dzień dzisiejszy z Netflixem jedynie konkuruje Amazon Prime Video (red. dla słabo zaznajomionych w branży brzmi to jak żart, ale nie porównujcie okrojonej polskiej oferty do tego, czym w rzeczywistości dysponuje Amazon Prime Video).

Za tą dwójką zrobiła się przepaść. Nie ma nikogo za ich placami, bo popularne w Polsce HBO GO, to raptem projekt lokalny na kilkanaście krajów, więc to żadna dla nich konkurencja. Konkurencją to dopiero może być HBO MAX (red. o czym pisaliśmy w artykule „2020 pod znakiem HBO MAX ?„). Od pierwszego dnia premiery w pościg za liderami ruszył również Disney+. No i stale mu przybywa subskrybentów. Problem tylko taki, że dystansu tak szybko nie zmniejszy, mimo że marka Disney’a robi swoje. Usługa bowiem stale nie jest dostępna globalnie i mało się pod względem zmieniło od dnia premiery (patrz: „Premiera Disney Plus„). W 2020 roku ruszyło również Quibi (patrz: „Quibi, czyli seriale na telefonach„), a na lato przygrzeje mocno PEACOCK (patrz: „Nadchodzi Peacock„). Cała reszta to goniący (red. lub stwarzający pozory, że goni) peleton serwisów streamingowych różnej maści.

Tylko po co ten wywód o liderach streamingu, skoro KATOFLIX to mały projekt lokalny i nie idzie w szranki z gigantami branży ? Chodzi wyłącznie o naświetlenie rynku, w którym niełatwo już się przebić z własnymi treściami. No ale próbować trzeba. Widzowie muszą mieć alternatywę, a specyficzny dobór treści, może być właśnie dla niektórych odpowiednią alternatywą.

KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD – czym jest KATOFLIX ?

Obecny rynek streamingowy jest już naprawdę mocno zapchany. Wyżej wymienione platformy to tylko te pierwsze z brzegu. O całej reszcie możecie poczytać w jednym najpopularniejszych artykułów branżowych na stronie Seriale Srebrnego Ekranu – „Platformy streamingowe„. Artykuł jest stale aktualizowany, ale to też oczywiście nie jest kompletna baza. Do tego dochodzi wiele małych serwisów. W samej Polsce działa już ich przecież sporo (patrz: „Serwisy streamingowe„). Jednak stale twierdzimy, że mimo iż rynek jest mocno zapchany, to tylko z korzyścią dla widza (red. dla jego oczu, nie portfela -> patrz: „Nie narzekać na urodzaj VOD !„). Dlatego z miłą chęcią witamy KATOFLIX. Szczególnie, że posiada on w swojej ofercie również seriale, czyli to co tygrysy (czyt. czytelnicy strony Seriale Srebrnego Ekranu) lubią najbardziej. A czym dokładnie jest nowy serwis VOD ?

KATOFLIX jest klasycznym serwisem VOD, czyli wypożyczalnią materiałów video. W przeciwieństwie do SVOD nie płacimy tu miesięcznej subskrypcji. Opłacamy każdy materiał osobno. Podobnie jak chociażby w chili.com (patrz: „Chili.com dla serialomaniaków ?„). Jak głosi regulamin serwisu „Zakupienie przez Klienta dostępu do Materiału Audiowizualnego uprawnia go do odtwarzania danej audycji przez okres określony konkretną ilością godzin podaną przy każdym Materiale Audiowizualnym, liczonych od momentu dokonania płatności poprzez system PayU. (Zazwyczaj jest to 72 godziny ale czasem także 48 godzin, dla seriali okres jest wydłużany nawet do 240 godzin)”. KATOFLIX nie ma jeszcze aplikacji, więc wypożyczone materiały możemy obejrzeć tylko w wersji przeglądarkowej na komputerach z Windowsem i MacOS. A jak ktoś ma PC z jedną z dystrybucji Linuksa, to już nie ? Hmm, dziwny zapis w regulaminie (red. sprawdzę przy kolejnej okazji również na systemie Chrome OS, bo może jednak działa normalnie na większej ilości systemów niż głosi ten regulamin).

KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD – jaka jest jego misja ?

Usługa VOD jest świadczona przez Studio Katolik z siedzibą w Krakowie, adres: ul. Siostry Faustyny 17, 30-608 Kraków. Studio jest prowadzone przez Zgromadzenie Zakonne Salwatorianów. Oglądać z serwisu możecie materiały jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak głosi przekaz zakonników : „dostrzegając zainteresowanie filmami, które poruszają tematy wiary, sensu życia, historii życia świętych itp., postanowiliśmy stworzyć Katoflixa”. Misja serwisu jest jasno określona, stąd najlepiej przytoczyć kolejny cytat od właścicieli usługi.

KATOFLIX to przestrzeń, gdzie znajdziesz produkcje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować, zainspirować, zastanowić, skłonić do zmian w Twym życiu… lub wywołają uśmiech na Twojej twarzy. Znajdziesz u nas produkcje, które bez obaw pokażesz swoim dzieciom, polecisz znajomym lub podsuniesz komuś, kto przeżywa trudne momenty w swym życiu. W naszym repertuarze znajdziesz fabuły, dokumenty, seriale. Są filmy dla dzieci i dla dorosłych. Mamy także dział Kontrowersje gdzie umieszczamy filmy dla osób, które lubią podejmować refleksję i dyskutować o tym, co trudne i kontrowersyjne, a jednocześnie potrafią szukać uniwersalnych prawd i wartości (nieraz trudno uchwytnych)”.

No i OK. Rzeczywiście opis nie przekłamuje rzeczywistości, bo widać od samego początku, że repertuar pokrywa się z tym co wyżej zacytowaliśmy. Dodatkowo pod nazwą usługi widnieje jego motto : „Vide Opera Dei!” (pol. Oglądaj dzieła Boże!). Jeżeli ktoś szuka tego typu treści, to je tu znajdzie. Filmy i seriale pochodzą od różnych producentów, więc ich jakość będzie również zróżnicowana. Dodatkowo zakonnicy chcą też aktywnie wspierać chrześcijańskich twórców filmowych poprzez pomoc w promocji i dystrybucji ich dzieł. No bo raczej telewizje ogólnokrajowe rzadko sięgają po tego typu filmy i seriale (red. chyba tylko z okazji największych świąt katolickich). Kanałów tematycznych też brakuje. Krótki żywot zanotowała Religia.tv, a takie kanały jak Polsat Rodzina, Telewizja Trwam, czy polska edycja EWTN mają inny charakter przekazu treści i nie są nastawione na filmy i seriale.

KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD – to teraz do meritum

Dzisiejszy artykuł nosi jednak nazwę KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD. To czas przyjrzeć się ofercie serialowej. OK. 1 marca 2020 roku serwis liczył cztery seriale, w tym wszystkie dokumentalne i zero fabularnych. Ehm, słabo, ale „nie od razu Rzym zbudowano” jak mawia mądre powiedzenie. Serwisy branżowe rzuciły się po premierze Katoflixa z artykułami, krytykując głównie formę udostępniania treści i ofertę programową. Też słabo. „Nie ocenia się książki po okładce”, jak głosi inne przysłowie. W serwisie Seriale Srebrnego Ekranu wstrzymaliśmy się dwa miesiące z pochopną oceną. Trzeba pisać uczciwie. Skoro Apple TV+ z takim dużym budżetem miał na wstępie raptem 7 seriali na 8 udostępnionych podczas premiery platformy (patrz: „APPLE TV+ wystartował„), to bez sensu krytykować mały projekt lokalny. To pisali uczciwi publicyści, czy je…ani w du… ateiści ?

Dwa miesiące po premierze jest już tych serialu 15. Widać, że zakonne Studio Katolik stale dodaje nowe produkcje i są to materiały z różnych krajów. Problem tylko taki, że serwis serialowo nadal bazuje prawie na samych dokumentach. Mało tego, bo część z nich nawet ciężko nazwać serialami, a są to raczej religijne programy cykliczne (a Don Pietro Pappagallo to film w dwóch częściach).

Uhm, wiemy, że dodatkową misją serwisu jest pozyskiwanie i promocja lokalnych treści religijnych. Serwis wręcz nawołuje, że jak ktoś jest producentem jakiegoś filmu i chciałby go umieścić w niniejszym serwisie, to powinien się z nimi skontaktować w tej sprawie. Wszystko fajnie, ale serialomaniacy pewnie liczyli również na seriale typowo fabularne (red. spoko jest animacja, choć osobiście bym wolał Historie biblijne od Hanna-Barbera). Takie seriale przecież są. Często są to produkcje biblijne, ale nie tylko takie. Aż się prosi skoro powstał serwis VOD z treściami religijnymi, aby pojawiły się tu pełnokrwiste religijne seriale fabularne.

KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD – Apel do właścicieli serwisu

W artykule zatytułowanym KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD chciałoby się pisać o tych serialach. Chętnie opublikujemy recenzje tych produkcji, jak już się pojawią w serwisie KATOFLIX. Strona Seriale Srebrnego Ekranu recenzuje seriale różnej maści. Bez względu na kraj pochodzenia, producentów, czy przedstawiany w tych serialach światopogląd (red, ważne by miały polskie tłumaczenie). Niestety dostępne w Polsce platformy streamingowe praktycznie omijają te gatunki szerokim łukiem. No bo co taki tęczowy Netflix będzie takie seriale swoim widzom prezentował 😉 Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu trzymamy się jednak formuły, by polecać recenzowane seriale łatwo dostępne w sieci w źródłach legalnych. KATOFLIX jest źródłem legalnym i jest powszechnie dostępny. Trafia więc w nasz target. Dlatego niech będzie to swoisty LIST OTWARTY do właścicieli serwisu VOD, że nie zabraknie recenzji wartościowych seriali religijnych z Katoflixa, jeśli na nim takie zadebiutują.

Może apel zostanie przez zakonników zauważony (red. jak artykuł zyska dobre osiągi SEO). Nie chodzi tu o przekazywanie darmowe seriali do recenzji [red. jako autor tego tekstu prywatnie wydaje miesięcznie wiele pieniędzy na dostęp do wszystkich dostępnych platform streamingowych i innych źródeł dostępności seriali. To zawodowy obowiązek i przyzwoitość serialomaniaka, by recenzować wszystko z legalnych źródeł. Stąd kolejne kwoty w tą czy w jedną stronę nie zrobią wielkiej różnicy]. Oczywiście jakby taka opcja była, to prosimy o kontakt przez FORMULARZ KONTAKTOWY.

Ważne, że takie coś jak KATOFLIX powstało i serwis się stale rozwija. Jeśli będzie się rozwijał w dobrym kierunku, to tylko plus dla widzów. Takich, którzy szukają religijnych treści poza typowym streamingiem nabożeństw kościelnych. Dla strony Seriale Srebrnego Ekranu ważne jest przede wszystkich, by serwis ten stanowił źródło serialowe, jako KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD. Miejmy nadzieję, że powyższy apel zostanie wysłuchany, a raczej odczytany. Szczęść Boże !

Udostępnij w social mediach