Kara za piracenie serialu TV

Kara za piracenie serialu TV, a dokładnie serialu oryginalnego Canal+ trafiła gromem właściciela serwisu Patrzajto.pl . Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, powołując się na informacje uzyskane od Platformy Canal+, sąd ukarał właściciela serwisu Patrzajto.pl, funkcjonującego wcześniej pod nazwą Vodtu.pl, za nielegalne udostępnianie drugiego sezonu serialu „Belfer„.*

Kara za piracenie serialu TV – okoliczności czynu zabronionego

Platforma Canal+ wykryła udostępnianie ich płatnego serialu, w ramach monitoringu prowadzonego przez jej sekcję do walki z piractwem telewizyjnym. Widać, że polski oddział Canal+ przykłada się do śledzenia takich zjawisk, skoro posiada taką sekcję. Choć swoją drogą nie potrzeba do tego żadnych specjalnych środków w dobie rozwiniętych i dobrze funkcjonujących wyszukiwarek internetowych. Użytkownicy bazujący na oglądaniu piraconych seriali nie mają przecież najmniejszego problemu z ich odnalezieniem w sieci (red. no OK. niektóre niemoty mają problem, ale zwracamy uwagę na świadomych i rozgarniętych użytkowników internetu). Tak czy inaczej Platforma Canal+ po wytropieniu zjawiska skontaktowała się serwisem w sprawie natychmiastowego usunięcia nielegalnie pozyskanych treści video.

Administrator serwisu, mówiąc kolokwialnie, olał sprawę i nie podjął działań zaprzestających nielegalnego procederu. Prawnicy Platformy Canal+ przekazali więc sprawę do organów ścigania z uwagi na rodzaj przestępstwa, które naruszało ich prawo własności intelektualnej. Następnie zostały postawione zarzuty właścicielowi Patrzajto.pl i skierowano sprawę do sądu.

Kara za piracenie serialu TV – orzeczenie sądu

Kara za piracenie serialu TV nie ominęła właściciela serwisu. Sąd uznał właściciela Patrzajto.pl za winnego popełnienia przestępstwa z art. 116 ust. 1 oraz ust. 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Rzućmy więc okiem na treść artykułu.

Treść ust. 1 : Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Treść ust. 3 : Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Po uznaniu winy, sąd orzekł karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Kara za piracenie serialu TV – krok w walce z piractwem

Czy jest to odpowiednio wysoka kara ? Można polemizować. Ważne jest, że są ukarał sprawcę czynu działającego na szkodę operatora Platformy Canal+. Kara za piracenie serialu TV, to znak większego ucywilizowania się Polski, która niby walczy z piractwem w sieci, tylko do tej pory nic z tej walki większego nie wynikało. Niby były już procesy o piracenie treści sportowych w sieci, ale to kropla w morzu potrzeb właścicieli praw autorskich.

Całe szczęście jest obecnie w Polsce lepiej niż na Ukrainie i Białorusi, czyli w krajach gdzie piractwo jest na porządku dziennym. Baa, tam nawet nikt nie uważa tego za coś zdrożnego. No ale przecież tak samo wyglądała Polska w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, w erze VHS i później płyt CD. Te kraje wschodniej Europy to taka Polska 20 lat wstecz. Może z czasem i tam to się zmieni, a wtedy piraci będą mieli większe problemy hostingowe i kombinowanie będzie musiało wejść na większy level. Ważne jest jednak, że w Polsce już nie tylko się o tym mówi, ale idą za tym czyny w postaci prawomocnych wyroków sądowych.

 

* informacje z niniejszego artykułu pochodzą z publikacji w serwisie wirtualnemedia.pl

Udostępnij w social mediach