JESSICA JONES – Sezon 1 – RECENZJA

JESSICA JONES – serial superhero, bazujący na postaci znanej z komiksów Marvel Comics. Za jego produkcję odpowiada ABC Studios (Disney), Marvel Television (Disney) oraz Tall Girls Productions (studio produkcyjne założone przez Melissę Rosenberg).

GATUNKI : superhero / supernatural fiction / neo noir / akcja / dramat kryminalny / dramat psychologiczny / detektywistyczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu JESSICA JONES liczy 13 odcinków. Pierwsza seria została udostępniona amerykańskim widzom na platformie Netflix20 listopada 2015 roku. Polscy widzowie w Polsce mieli okazję oglądać serial od 2016 roku, czyli od momentu oficjalnego pojawienia się usługi NETFLIX w naszym kraju i był on tam dostępny do momentu wycofania wszystkich produkcji serialowych Marvela.

JESSICA JONES – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o byłej superbohaterce, która zakłada własną agencję detektywistyczną w Nowym Jorku. Z uwagi na fakt, że Jessica zbyt często nadużywa alkoholu, nie może liczyć na rozwinięcie skrzydeł własnej agencji.

Pewnego dnia Barbara i Bob Shlottmanowie wynajmują Jones do sprawy ich zaginionej córki Hope. JESSICA JONES odkrywa, że Hope jest z Kilgravem, człowiekiem, który potrafi kontrolować ludzkie umysły. Dawniej Jones była jego ofiarą, przez co dziś cierpi na zespół stresu pourazowego. Kiedyś Kilgrave przejął nad nią kontrolę i zmusił ją do popełnienia karygodnego czynu. Teraz ten meta-złoczyńca powrócił i ponownie zaczął siać terror.

JESSICA JONES – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

JESSICA JONES pierwszy raz pojawia się komiksie Alias #1, który się ukazał w listopadzie 2001 roku. Patrząc na dorobek twórczy wydawnictwa Marvel jest to więc, dość świeża postać w ich komiksowym universum. Komiks Alias ukazywał się na łamach imprintu Marvela – MAX. To osobna linia wydawnicza skierowana dla dojrzałych czytelników (z treściami dla osób dorosłych). Bohaterka pojawia się później na łamach serii The Pulse, a następnie dostaje ona komiks zatytułowany po prostu JESSICA JONES.

Sama postać została stworzona przez Briana Michaela Bendisa oraz rysownika Michaela Gaydosa. Bendis to współcześnie jeden z najlepszych scenarzystów komiksowych. Prawdziwa ekstraklasa branży komiksowej. Nic więc dziwnego, że stworzona przez niego postać, w krótkim czasie zyskała popularność, a także bardzo szybko trafiła na ekrany naszych telewizorów.

JESSICA JONES – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po sukcesie serialu „DAREDEVIL” serwis Netflix na tapetę bierze kolejną postać z nowojorskiego zakątka komiksowego Marvela. Zaczyna w ten sposób budować swój własny mini świat Marvela, wykorzystując postacie, które operują na obszarze Manhattanu. Tym razem jest to JESSICA JONES. Kobieta ta obdarzona jest nadludzką siłą, lecz mimo swoich umiejętności, nie chce zgrywać superbohaterki. Powołuje ona do życia własną agencję detektywistyczną, by w inny sposób pomagać ludziom. Jej prosty i bezproblemowy styl życia zostaje zakłócony, gdy w mieście pojawia się koszmar z jej przeszłości. Kilgrave to przestępca z górnej półki. Posiada on umiejętność kontrolowania innych osób, co sprawia, że może być całkowicie nietykalny. JESSICA JONES była przekonana, że Kilgrave nie żyje. Jej koszmar jest jednak jak bumerang – zawsze wraca.

Ten niezwykle wyrazisty czarny charakter jest największą zaletą pierwszego sezonu serialu JESSICA JONES. To właśnie Kilgrave od razu wynosi ten serial na bardzo wysoki poziom. Jeżeli „DAREDEVIL” jest najlepszym serialem Marvela, to następująca po nim JESSICA JONES jest twardym numerem dwa. Serial w początkowych odcinkach rozkręca się powoli, ale z czasem potrafi mocno zachwycić widza. Stworzona przez Bendisa postać może nie jest ulubieńcem tłumów, ale ma w sobie coś, że chce się jej kibicować. To może trochę dziwne, bo Jessica swoją osobowością potrafi zniechęcać ludzi, którzy mają z nią kontakt. Przyjaciół przez to nie ma zbyt wiele. Jedną, żeby nie powiedzieć jedyną jej przyjaciółką jest Trish Walker, z którą razem się wychowywała. Jednak pod przykrywką olewatorskiej pijaczki widać w niej dobro. To superbohaterka, ale bez specjalnego kostiumu i peleryny.

JESSICA JONES – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W serialu JESSICA JONES pierwszym przeciwnikiem głównej bohaterki jest wspomniany wyżej Kilgrave. To komiksowo postać znacznie starsza, niż sama JESSICA JONES. Kilgrave w komiksach nazywany był Purple Manem. Postać została stworzona przez świętej pamięci Stana Lee. Komiksowy Purple Man debiutował w komiksie Daredevil #4 w październiku 1964 roku. Następnie dopiero pojawił się on w komiksie u boku Jessiki i występował tam już pod nazwiskiem Killgrave.

Jednak nie samym Killgravem serial żyje. Od strony wizualnej wszystko także w tym serialu wygląda na najlepszym poziomie. Za tą sferę odpowiada nowojorskie studio Shade VFX, czyli te same, które brało udział przy realizacji serialu „Daredevil„.

Tak jak pozostałe marvelowe seriale stworzone pierwotnie dla platformy Netflix, serial JESSICA JONES ma też ciekawą czołówkę. Sekwencję tytułową stworzyło Imaginary Forces. Zawiera ona motyw jezzowy skomponowany przez Seana Callerego oraz motyw graficzny przypominający rysunki z pierwszego komiksu z udziałem tej superbohaterki. Wykonał go David Mack, który tworzył niegdyś okładki dla komiksu Alias.

JESSICA JONES – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak to wszystko wygląda od strony aktorskiej ? Tytułową rolę w serialu JESSICA JONES gra Krysten Ritter. Zanim wcieliła się w rolę Jessicy występowała między innymi jako Lucy w „Gilmore Girls” oraz krótko jako Gia Goodman w serialu „Veronica Mars„. Aktorka występowała także w roli Jane Margolis w kultowym „Breaking Bad„. Jednak z jej głównych ról można wymienić serial „Gravity„, w którym wciela się w postać Lily Champagne. Już jako JESSICA JONES zagrała natomiast w miniserialu, które skupia wszystkie marvelowe postacie z  Manhattanu „The Defenders„.

W początkowych sekwencjach serialu debiutuje na ekranie postać, która dostała później własny serial. To oczywiście jest „LUKE CAGE„. W tego bohatera wcielił się Mike Colter, znany między innymi z roli Malcolma Warda w „Ringer”. No i trzeba jeszcze wspomnieć jego postać Lemonda Bishopa w dramacie prawniczym „The Good Wife„.

Przyjaciółka Jessicy – Patricia „Trish” Walker, zwana przez matkę Patsy, to aktorsko Rachael Taylor. To australijska aktorka i modelka. Jej początki kariery to między innymi występy w serialu australijskim „Headland„. Zagrała też w przeszłości w innej adaptacji komiksu Marvela – „Man-Thing„. Główną rolę odgrywała natomiast w „666 Park Avenue„, gdzie wcieliła się w postać Jane Van Veen.

JESSICA JONES – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Will Simpson to w serialu JESSICA JONES aktor Wil Traval. Jego możemy kojarzyć z występów w „Once Upon a Time„. Pojawił się też w szóstym sezonie serialu „Grimm” jako Zerstörer.

Prawniczka Jeri Hogarth to natomiast Carrie-Anne Moss. Ta kanadyjska aktorka jest przede wszystkim znana z trylogii Matrix. Zagrała Trinity w „The Matrix„, a także w „The Matrix Reloaded” oraz „The Matrix Revolutions” Serialowo niektórzy mogą ją kojarzyć z serialu „F/X: The Series” (w Polsce emitowanym jako F/X Efekty Specjalne), gdzie wcieliła się w Lucinde Scott. Już jako Jeri Hogarth była pełnomocnikiem prawnym Danny’ego Randa w serialu „IRON FIST„.

No i na sam koniec najjaśniejsza gwiazda pierwszego sezonu serialu JESSICA JONES. Czarny charakter Killgrave. W tej roli szkocki aktor David Tennant. Aktor jest znany przede wszystkim z jednej z inkarnacji Doktora w serialu „Doctor Who„. Wystąpił on też w filmie „Harry Potter and the Goblet of Fire„. Grał on również w dramacie kryminalnym „Broadchurch„. W 2019 roku został również zaangażowany do serialu Amazona – „Good Omens„. Natomiast z takich ciekawostek można dodać, że obecnie podkłada on głos Sknerusowi McKwacz w nowych odcinkach wznowionego po latach, najlepszego serialu Disney’a – „Duck Tales„.

JESSICA JONES – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial JESSICA JONES swoim debiutem kontynuował dobry trend marvelowych seriali stworzonych pierwotnie dla platformy Netflix. Serial nie tylko został ciepło przyjęty przez fanów Marvela, ale także przez widzów, którzy z komiksami niewiele mają wspólnego. Pierwszy sezon dobrze został także przyjęty przez krytyków. Miał też wysokie noty w serwisach opiniodawczych, takich jak chociażby Rotten Tomatoes.

Serial ten doczekał się kontynuacji. Dla tych co nigdy nie widzieli serialu, szczególnie godny jest jednak polecenia właśnie sezon pierwszy.

Udostępnij w social mediach