Jaka jest największa platforma streamingowa video ?

Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Dzisiaj w jubileuszowym artykule na stronie Seriale Srebrnego Ekranu odpowiemy na pytanie Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Odpowiedź dla wielu wydaje się prosta. Wszak to Netflix jest na ustach wszystkich ludzi, gdy bierzemy pod uwagę największe platformy streamingowe świata. Realną globalną konkurencją dla niego jest jedynie Amazon Prime Video, a od niedawna również Disney+. Wielu świadomych medialnie czytelników wręcz machinalnie odpowie właśnie w ten sposób. No bo jak może odpowiedzieć inaczej, skoro przecież nawet na niniejszej stronie często wspominamy wyżej wymienione podmioty jako największe platformy streamingowe świata. Jednak pytanie brzmi o realnie największą platformę. Odłóżmy więc na bok zasięgi, a skupmy się jedynie na realnej liczbie użytkowników. Odpowiedź wówczas będzie zupełnie inna 😉

Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Realnie w liczbie użytkowników

Ciężko odmówić Netflixowi globalnego sukcesu. Podobnie jak Amazon Prime Video swoim zasięgiem dosięga niemal każdego regionu świata. Poza kilkoma wyjątkami wymuszonymi decyzjami politycznymi, platformy te dostępne są prawie wszędzie na naszym globie. Możemy nawet oglądać seriale z tych platform na Antarktydzie. Zasięgi jednak to jedno, ale realna liczba użytkowników to już inna para kaloszy. Netflix na dzień pisania tego artykułu szczyci się 207 milionami użytkowników. Amazon ze swoją platformą ma niewiele mniej, ale się ociera o 200 milionów. A jak te platformy się mają w liczbie użytkowników do platform streamingowych popularnych w największych ludnościowo krajach świata ?

W Indiach Hotstar w maju 2020 roku zanotował 300 milionów aktywnych użytkowników. Już na samym przykładzie tej platformy widzimy jaką przewagę ma on nad popularnym na całym świecie Netflixie. Patrzmy jednak dalej. W Chinach platforma iQIYI należąca do Baidu przekroczyła już 530 milionów użytkowników. To jest ponad dwa razy więcej niż ma taki Netflix. Youku od Alibaba Group Holding Limited, nazywany na początku chińskim YouTubem, ma obecnie już ponad 500 milionów użytkowników. Czy to są więc największe platformy streamingowe ? Skądże znowu. No to która ? Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Kochani czytelnicy największą realnie platformą streamingową video jest obecnie niekwestionowany lider na tym polu, czyli chińska WeTV (Tencent Video), która jeszcze przed początkiem pandemii COVID-19 przekroczyła liczbę 900 milionów aktywnych użytkowników !

Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Prawdziwy gigant streamingu

Na dzień pisania tego artykułu brak jest szczegółowych danych, ile obecnie liczy sobie użytkowników WeTV. Wszak pandemia przykuła wielu ludzi przed ekrany telewizorów, monitorów czy innych wyświetlaczy obrazu video. Powszechnie wiemy, że na zamknięciu w domach na początku pandemii skorzystały praktycznie wszystkie usługi streamingowe video. Każda platforma zanotowała wówczas przyrost liczby użytkowników. Możemy więc spekulować, że WeTV znany też jako Tencent Video dobił do miliarda użytkowników. Tym samym widzimy jak na tacy, że wielkością pod względem użytkowników zjada on takiego Netflixa na śniadanie.

Dla wielu z Was może być to zaskakujące, a nawet mało wiarygodne. O tym bowiem się nie mówi w polskiej przestrzeni sieciowej. No bo kto ma o tym głośno mówić. Polskie blogerzyny z wiedzą na pół gwizdka ? YouTuberzy nawijający ciągle o tych samych serialach z Netflixa ? W Polsce przyjęło się, że największą platformą streamingową jest Netflix. Tylko, że w kwestii zasięgów możemy się z tym zgodzić, ale w kwestii użytkowników platformy, to Netflix nawet nigdy nie stał obok największej platformy streamingowej video. Prawdziwy gigant streamingu jest tylko jeden. Kładzie on nawet na łopatki silną lokalną konkurencję. To potęga, z którą każdy w Chinach się liczy. Jeżeli wcześniej tego nie wiedzieliście, to potraktujcie ten artykuł jako taką lekcję edukacyjną 😉

Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Co to jest WeTV ?

WeTV należy do grubej ryby współczesnego świata biznesu. To mega korporacja Tencent, która jak taki wielki rekin połyka różne firmy z całego świata. Często tylko udziały tych firm, ale z czasem staje się współwłaścicielem wielu podmiotów biznesowych na całym świecie. O Tencencie można mówić wiele, ale nie temu służy niniejszy artykuł. My tutaj dzisiaj skupiamy się na odpowiedzi na pytanie Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Po kilku akapitach tekstu już wiecie, że jest nią WeTV.

Serwis ten został uruchomiony w kwietniu 2011 roku. Strategia platformy skupiała się od początku na rozwijaniu oryginalnych filmów i seriali oraz własnych programów znanych niegdyś jedynie z formatów telewizyjnych. Obecnie przy tak dużej liczbie użytkowników WeTV przynosi ogromne dochody dla samej firmy Tencent. Appka dostępowa do platformy jest natomiast jedną z najczęściej pobieranych aplikacji zarówno w Google Play, jaki i w Apple App Store. Od 2018 roku Tencent wypuścił również międzynarodową wersję własnej platformy. Różni się ona bardzo on chińskiego WeTV, ale zgodnie z modą ekspansji globalnej, Tencent również zapragnął podbijać inne rynki medialne na świecie.

W Polsce także możecie korzystać z Tencent Video, jako usługi VOD. Znajdziecie tam wiele ciekawych chińskich seriali. International WeTV nie uwzględnia jeszcze jednak na dzień dzisiejszy języka polskiego. Jeżeli nie znacie mandaryńskiego, to pozostaje Wam do wyboru język angielski, albo chociażby hiszpański (z tych uniwersalnych języków).

Jednakże kilka z tych seriali możecie obejrzeć również w języku polskim na platformie Rakuten VIKI (red. więcej o samej platformie przeczytacie w artykule „Rakuten VIKI – azjatyckie seriale„). Lądują bowiem tam na licencji również seriale oryginalne Tencentu. Na samej platformie WeTV macie natomiast dodatkowo ranking HOT z najbardziej popularnymi serialami. (red. ja tylko od siebie dodam, że w momencie pisania tego artykułu udostępniają na platformie trzeci sezon popularnego „The Eternal Love„).

Jaka jest największa platforma streamingowa video ? Słowo końcowe

Kiedy ktoś Was się zapyta Jaka jest największa platforma streamingowa video ?, to powinniście odpowiedzieć pytaniem na pytanie. Czy chodzi o zasięgi, czy realną liczbę użytkowników. W tej drugiej kwestii lider jest tylko jeden. Jest nim WeTV (Tencent Video). Zjada on pod tym względem Netflixa na śniadanie, a później wypluwa resztki gdzieś za garażami 😉 No a po takie Apple TV+ to się nawet nie schyla, bo to przy nich płotka 😉

W ramach platformy WeTV macie natomiast podział na seriale, filmy, programy rozrywkowe oraz anime. Serialomaniaków oczywiście najbardziej interesują seriale, więc jeżeli nie posiadacie zbyt dużych barier językowych, to znajdziecie tu kilka pozycji z etykietą WeTV Only. Na dzień dzisiejszy te seriale nie są dostępne w żadnym innym miejscu.

W Polsce ta platforma stanie się dopiero rozpoznawalna (red. bo ciężko od razu mówić o popularności) jak pojawi się tam również język polski. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że możemy z niej korzystać również w Polsce. Działa zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji dostępowych na najpopularniejsze systemy operacyjne. Warto więc o tym wiedzieć, jeżeli nie mieliście jeszcze nigdy styczności z największą platformą stramingową video 😉

Udostępnij w social mediach