JACK RYAN – Sezon 2 – RECENZJA

JACK RYAN 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego serialu bazującego na postaci stworzonej przez Toma Clancy’ego. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – JACK RYAN 1.

GATUNKI : thriller / thriller szpiegowski / thriller polityczny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. JACK RYAN 2 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 31 października 2019 roku (choć pierwotnie miał być dostępny 1 listopada).

JACK RYAN – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Jack oraz James Greer przechwytują żonę terrorysty Mousy Bin Suleimana. Zapewniają jej bezpieczny przelot do Stanów Zjednoczonych oraz obietnicę pozostania w kraju wraz z córkami, w zamian za współpracę w pochwyceniu jej męża. Hanin Ali wskazuje Amerykanom kryjówkę Suleimana, a Jack załatwia u prezydenta akcje lądową, tylko po to, by dodatkowo przechwycić jej syna Samira. Podczas akcji grupa bojowa Matice’a odbija zakładników z ekipy lekarza Daniela Nadlera. Posiadłość Suleimana okazuje się jednak pusta. Ten wcześniej opuścił dom, zauważając u syna komunikację z siostrami, informującą o inwazji komandosów. Brak ratunku dla Samira to jednak najmniejszy problem, bo chwilę później okazuje się, że ekipa Nadlera została zarażona Ebolą. Wszystko po to, by wywołać epidemię w USA, a szczególnie w Białym Domu, ponieważ Nadler jest starym przyjacielem prezydenta, o czym widocznie wiedział przebiegły terrorysta.

Po tym wydarzeniu prezydent i personel Białego Domu zostali objęci kwarantanną. Chwilę później przyszła informacja z Baltimore, o człowieku celowo napromieniowanym szkodliwą substancją, co zwiastuje kolejny atak terrorystyczny. W międzyczasie Suleiman wraz z synem pod fałszywą tożsamością przybywają do USA. Tam łączą się ze swoją ekipą i szykują kolejny atak terrorystyczny. Kilka chwil później człowiek Suleimana atakuje bombowo jedną z pizzerii. Atak ten miał jednak za zadanie jedynie odwrócić uwagę od poważniejszego zamachu na większą skalę. Ekipa Suleimana podszywa się pod ratowników medycznych i dostarcza do szpitala, w którym przebywa prezydent, ładunki broni biologicznej, które zamierza rozpylić za pośrednictwem szybu wentylacyjnego. Jack jednak rozpracowuje zamiary terrorystów, krzyżując im mocno plany. W ten sposób Suleiman zmuszony jest do ucieczki, a w pościg za nim rusza nikt inny, jak JACK RYAN. Ostatecznie dopada on Suleimana strzelając uciekającemu w plecy.

Po tych wydarzeniach James Greer dostaje awans na zastępcę szefa placówki w Moskwie, a Jack obejmuje stery nad wydziałem, w którym był wcześniej zwykłym analitykiem.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Na Morzu Południowochińskim wystrzelono rakietę z niezarejestrowanym satelitą. James Greer uważa, że rakieta należy do Rosjan i została przetransportowana na cypryjskim kontenerowcu Almeta. Podczas dostarczania dowodów na działanie Rosjan, Greer traci przytomność w obecności ludzi, którzy wcześniej go śledzili na moskiewskich ulicach. Ci, by uniknąć podejrzenia, dostarczają Greera pod bramę szpitala. Po tej akcji James ma zawodowe problemy, bo jego szef zaczyna go traktować jak kulę u nogi, z uwagi na jego sercowy problem, który mało co nie doprowadził go do zejścia z tego świata. Wymusza na nim rezygnację z pracy dla tutejszej placówki. Z czasem Greer zgadza się na przeniesienie, jeśli jego obecny szef załatwi mu przydział w Wenezueli.

Równocześnie w tym samym czasie JACK RYAN prowadzi na uczelni wykład w temacie kryzysu humanitarnego w Wenezueli. Jack sugeruje, że obecny tam prezydent, starający się o reelekcję, może wejść w posiadanie rosyjskich rakiet średniego zasięgu. Tą sprawę przedstawia koordynatorowi służb specjalnych, senatorowi Chapinowi, prosząc go o podjęcie natychmiastowych działań. Ten nie chce się zgadzać na żadną tajną operację bazując jedynie na samych domysłach. Alternatywnie wysyła Ryana i Senatora Moreno do Caracas, w celu dokładnego zidentyfikowania podejrzanych ładunków. Wszystko po to, by ustalić czy rzeczywiście stanowią one część rosyjskiego arsenału rakietowego.

Po przylocie do Wenezueli Ryan i Moreno spotykają się z zaufanym człowiekiem prezydenta – generałem Miguelem Ubarri. Następnie natrafiają na Jamesa Greera, który dzieli się z Jackiem swoimi podejrzeniami w sprawie wystrzelonego satelity. Jack natomiast mówi mu o swoich podejrzeniach w sprawie przekazania rosyjskich rakiet wenezuelskim władzom. Okazuje się, że Almeta łączy te dwa wydarzenia. Po tej dyskusji natomiast, Ryan i Moreno wpadają na drodze w zasadzkę. Podczas tej akcji senator ginie od strzału snajpera. Dla Jacka Ryana od teraz to nie tylko śledztwo wagi państwowej, ale i również osobista sprawa, w której chce zadbać o to, by winni zabójstwa Moreno ponieśli właściwe konsekwencje.

JACK RYAN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Opis nieco przydługi (to fakt), ale JACK RYAN to serial dynamiczny i nawet w jednym odcinku potrafi wiele się dziać. Tak było w pierwszym sezonie i tak jest w JACK RYAN 2. Stąd takie rozciągnięcie w opisie wprowadzającym, aby bardziej wprowadzić czytelników w fabułę przełomu sezonów. A tu wydarzyło się naprawdę dużo. Jack ukatrupił Suleimana, a później z tymczasowego agenta terenowego, stał się regularnym operatorem terenowym. Greer natomiast zaliczył awans do placówki rosyjskiej, ale problemy sercowe mogły go całkowicie wyautować z tej roboty, gdyby nie dogadał się z tamtejszym szefem moskiewskiej placówki. Ten przerzucił go do Wenezueli, co sprawiło, że drogi Jima i Jacka ponownie się schodzą, ale tym razem w nieco innej klimatycznie lokacji. Opuszczamy więc w drugim sezonie piaski pustyni, a przenosimy się do zielonej, choć równie ciepłej Wenezueli.

Tu agenci CIA na wstępie szukają dowodów na pozyskanie przez prezydenta Nicolása Reyesa rosyjskiej broni balistycznej, która mogłaby zagrozić Amerykanom. Sprawa się komplikuje, gdy ginie amerykański senator, który jest równocześnie przyjacielem tytułowego bohatera. Jack w takiej sytuacji nie może odpuścić, więc widzowie już na wstępie wiedzą, że będzie ostra jatka w celu ukarania winnych zbrodniczego zamachu.

Jack od samego początku serialu działa bardzo emocjonalnie. W pierwszym sezonie jego zapędy stopował James Greer. Wtedy był jego bezpośrednim przełożonym. Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej, bo choć Greer także przyleciał do Wenezueli, to już nie trzyma Jacka na krótkiej smyczy, jak to miało miejsce w poprzedniej odsłonie tego serialu. A Ryan ma swoje metody walki, które niekoniecznie podobają się agentom po fachu. Tu jednostką CIA kieruje Mike November i od razu przez zachowanie Jacka dochodzi do pewnej spiny. Tytułowy bohater jednak nie zamierza poprzestać kierować się chęcią zemsty. Niczym Punisher brnie w to znacznie głębiej, a ukaranie zabójców senatora Jima Moreno, staje się celem samym w sobie.

JACK RYAN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Czy w JACK RYAN 2 coś się zmienia względem pierwszego sezonu ? NIE. Dostajemy dokładnie w tym samym stylu zrealizowany drugi sezon. Można nawet odnieść wrażenie, że twórcy machnęli oba sezony za jednym zamachem. Oczywiście w praktyce tak nie było. Taka sytuacja ma miejsce tylko w wyjątkowych wypadkach, jak chociażby w serialu „His Dark Materials„. Jednak tam główna bohaterka jest nastolatką, która jak wiadomo szybko rośnie i szybko się zmienia w tym wieku. Tutaj takiej konieczności nie było (red. no John Krasinski już nie wyrośnie. I tak wyrósł aż nadto ;P). Cała więc konstrukcja serialu została zachowana z pierwszej jego odsłony. Zmiana dotyczy tylko miejsca akcji, bo tym razem jest to Wenezuela (i przez chwilę także zahaczamy o Londyn).

W JACK RYAN 2 otrzymujemy także siłą rzeczy wachlarz nowych postaci. Mamy tu przedstawionego w jak najgorszym świetle wenezuelskiego prezydenta Nicolása Reyesa. Każdy kto się interesuje światową polityką, mógł z góry założyć, że w amerykańskim serialu, wenezuelski prezydent będzie przedstawiony jako czarny charakter 🙂 Jednak Amerykanie nie są przeciwni ludności wenezuelskiej, tylko nieprzychylnym jej reżimom. Stąd w JACK RYAN 2 pojawia się pro-demokratyczna kontrkandydatka Reyesa – Gloria Bonalde, po cichu wspierana przez amerykańskie służby. Może to trochę karykaturalnie brzmi, ale w tym serialu nawet Amerykanie nie próbują ukryć swoich metod działania przeciwko nieposłusznym im reżimom z najbliższego sąsiedztwa.

W drugim sezonie pojawia się też postać tragiczna, ale bardzo rozwojowa zważywszy na przekrój całego sezonu. Jest nią generał Miguel Ubarri. W dzieciństwie był on bliskim przyjacielem Reyesa, więc dzisiaj jest jego zaufanym człowiekiem i równocześnie w pewnym sensie osobistym doradcą. Zleceniodawcą całej misji Jacka w Wenezueli jest natomiast wpływowy senator Mitch Chapin. Dodatkowo dostajemy także najemnych żołnierzy oraz agentów obcego wywiadu, a wśród nich znajduje się Harriet Baumann.

JACK RYAN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Generalnie cały sezon jest jednowątkowy, ale główny wątek czasami doznaje rozgałęzień. Jednym z nich jest nieautoryzowana akcja najemnych komandosów. Dowodzi nimi znany nam z pierwszej odsłony dowódca oddziału uderzeniowego na kryjówkę Suleimana – Matice. Innym razem Jack bada powiązania pewnej firmy z zabójstwem jego przyjaciela – senatora Moreno. Ślady prowadzą go aż do Londynu, co przez moment przenosi nam akcję drugiego sezonu do Europy. Często też podążamy z kamerą za przedstawicielami wenezuelskich elit. To przybliża nam kim są tacy ludzie jak Miguel Ubarri, czy Gloria Bonalde. Oczywiście nie brakuje tu drażniącego przerysowania tych postaci, ale cóż, jest to serial amerykański, więc na nic obiektywnego nie można było liczyć.

Ciekawostką jest, że drugi sezon otrzymał własną czołówkę. Napis JACK RYAN 2 zastępuje nam pełnowymiarowe intro, ukazujące we fragmentach materię zawodową agentów wywiadu.

Na pochwałę zasługuje też dramaturgia drugiej odsłony tego thrillera polityczno-szpiegowskiego. Wcześniej widzów emocjonowała ucieczka żony Suleimana i jej walka o życie, a tu mamy dodatkowo kluczowe zabójstwa i porwania, które bynajmniej nie dotyczą tylko postaci epizodycznych. JACK RYAN 2 ponownie obfituje w wiele zwrotów akcji, charakterystycznych dla wielu seriali sensacyjnych. W końcu trzeba jasno powiedzieć, że dostajemy kawał porządnego kina akcji. Choć jak zawsze w przypadku seriali, to pojęcie pasuje nieco jak psu krawat 🙂 Jednakże oceniając całościowo widowisko, to oba sezony potrafią trzymać w napięciu i zachwycać swoją dynamiką.

JACK RYAN – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak JACK RYAN 2 wygląda od strony aktorskiej ? Senator Moreno, z którym Jack wyruszył do Wenezueli, to w rzeczywistości Benito Martinez. Aktor jest najbardziej znany z roli Davida Acevedy w „The Shield„. Aktorsko to także Luis Torres w „Sons of Anarchy” oraz Leviathan w „Supernatural„. Aktor wcielił się również w postać Hectora Mendozy w „House of Cards” oraz Todda Denvera w „How to Get Away with Murder„. Ostatnio zagrał również w serialu „13 Reasons Why„, a epizodycznie w przeszłości przewinął się przez takie seriale, jak „Firefly„, „The X-Files„, czy „Star Trek: The Next Generation„.

Senator Mitchell Chapin, to natomiast aktorsko Michael O’Neill. Serialowo wcielił się on w postać Alana Sparksa w „Extant” oraz postać Ray’a Brooksa w „Shooter„. Aktorsko to również Nick Ford w „Bates Motel„, czy Herb Stanton w „Prison Break„. W drobnych rolach wystąpił również w „Grey’s Anatomy” i „Boston Public„.

Pani ambasador Lisa Calabrese, to aktorsko Susan Misner. Ją serialomaniacy mogą kojarzyć jako Terri McCue w „Billions„. Przewinęła się też przez pierwszy sezon „Gotham” oraz pierwszy sezon „Nashville„. W przeszłości zagrała również w „Gossip Girl” i „The Good Wife„.

Mateo Bastos, to aktorsko Eduar Salas, natomiast Glorię Bonalde odgrywa w tym sezonie Cristina Umaña. Ją serialomaniacy mogą kojarzyć z postaci Judy Moncady w „Narcos„.

Max Schenkel, to w rzeczywistości niemiecki aktor Tom Wlaschiha. Poza rodzimymi produkcjami zagrał w głośnym „Game of Thrones„. Harriet Baumann, to natomiast w świecie realnym szwedzka aktorka Noomi Rapace. Aktorka zagrała chociażby główną rolę w rodzimym serialu „Labyrint„.

JACK RYAN – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

El Presidente Nicolás Reyes, to aktorsko Hiszpan Jordi Mollà. Generał Miguel Ubarri, to natomiast w rzeczywistości Francisco Denis. Aktor zagrał Miguela Rodrígueza Orejuele w „Narcos„.

José Marzan, to w rzeczywistości David Norona. Przewinął się on przez pierwszy sezon „Designated Survivor” i „The Gifted„. Inni mogą go kojarzyć z występów w serialu „The Mentalist” oraz klasyka HBO – „Six Feet Under„.

Szef moskiewskiej placówki CIA – Carter Estes, to aktorsko Frank Whaley. Zagrał on chociażby w pierwszym sezonie netflixowego „Luke Cage„. Przewinął się też przez inny oryginalny serial Amazon Prime Video, a mianowicie „Sneaky Pete„. Serialowo to również między innymi Van Miller w „Ray Donovan„.

Matice, to aktorsko John Hoogenakker. Zagrał on w drugim sezonie antologii „Castle Rock„. Wcześniej wcielał się w Scotta Garlanda w „Colony„. Aktorsko to także porucznik Spellman w „Chicago Fire„.

Claudia Reyes, to aktorsko Coraima Torres. Jost Van Der Byl, to natomiast aktorsko Arnold Vosloo. Aktor jest najbardziej znany z postaci Imhotepa w serii filmów Mumia. Zagrał tą postać w „The Mummy” (tym z 1999 roku) i „The Mummy Returns„. Serialowo wystąpił w innym AMAZON ORIGINAL – „Bosch” oraz jako Habib Marwan w „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny).

Uber, to aktorsko Jovan Adepo. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Michaela Murphy’ego w „The Leftovers„. Aktorsko to również Danny Greer w serialu oryginalnym Facebook Watch – „Sorry for Your Loss„.

To jeszcze na sam koniec szef placówki CIA w Caracas – Mike November. W tej roli występuje Michael Kelly. Serialowo to przede wszystkim Doug Stamper w „House of Cards„. To również kapitan Bryan Patterson w „Generation Kill” i Agent Ron Goddard w „The Sopranos” (pol. Rodzina Soprano). W przeszłości występował również w serialu „Kojak” oraz „Black Mirror – Men Against Fire„.

JACK RYAN – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Niewątpliwie JACK RYAN 2 trzyma poziom z pierwszej odsłony tego serialu. Całość wygląda naprawdę dobrze, gdyby nie te przerysowania polityczne. W ten sposób finał sezonu w dużej mierze wygląda dość idiotycznie, bo ukazuje twórców serialu (i generalnie Amerykanów) jako nie mających zielonego pojęcia o mentalności ludzi z tamtego regionu świata. I to bez znaczenia, czy zrobiłby to Netflix, czy HBO, efekt końcowy pewnie byłby taki sam. Tym samym brakuje drugiemu sezonowi nieco realizmu w odniesieniu do prawdziwej Wenezueli i tamtejszych autokratycznych rządów.

Na kwestie polityczne można przymknąć oko. Jeżeli pierwszy sezon spełniał Wasze oczekiwania, to w drugiej odsłonie możecie liczyć na podobne widowisko. Pozostaje więc sięgnąć po produkcję. Całość w języku polskim i oczywiście nigdzie indziej legalnie niż na Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach