JACK RYAN – Sezon 1 – RECENZJA

JACK RYAN – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański thriller akcji, stanowiący luźną adaptację cyklu książek opowiadających o fikcyjnym Jacku Rayanie. Ich twórcą jest amerykański pisarz Tom Clancy, który jest tu także producentem wykonawczym. Twórcami serialu są natomiast Carlton Cuse oraz Graham Roland. Za produkcję serialu odpowiada Genre Arts, Platinum Dunes (studio produkcyjne, którego założycielami są Bradley Fuller, Michael Benjamin Bay oraz Andrew Form), Push, Boot, Skydance Media (dawniej znane jako Skydance Productions – studio produkcyjne Davida Ellisona), Paramount Television (obecnie ViacomCBS) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : thriller / thriller szpiegowski / thriller polityczny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu JACK RYAN liczy 8 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione widzom platformy Amazon Prime Video w dniu 31 sierpnia 2018 roku.

JACK RYAN – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o analityku amerykańskiego wywiadu – Jacku Ryanie. W agencji zajmuje się on monitorowaniem potencjalnego finansowania terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Właśnie zmieniło się kierownictwo w jednostce, w której pracuje Jack. Nowy szef komórki James Greer początkowo sprawia wrażenie zainteresowanego wnikliwym podejściem do pracy ze strony Jacka. Jednakże gdy ten przedstawia mu dowody jakie zebrał na niejakiego Suleimana, to Greer podcina mu szybko skrzydła. Jack bowiem proponuje swojemu szefowi prewencyjne zamrożenie kont bankowych sponsorów Suleimana, by nie doszło do sfinansowania ataków terrorystycznych na olbrzymią skalę. Dla Greera dowody są niewystarczające, by podjąć takie działania. Jack mimo wszystko wykorzystuje ludzi z komórki skarbowej do zamrożenia konta transferowego, bo dla niego Suleiman to potencjalny groźny terrorysta.

Jak się później okazało coś było na rzeczy, bo po tej operacji Greer zarządził nadzór nad ludźmi powiązanymi z Suleimanem. Oddział specjalny i jemeńska bezpieka właśnie zatrzymała w Jemenie dwóch kurierów, którzy prawdopodobnie mieli odebrać kasę od swojego inwestora. Greer wybiera się do Jemenu, aby być świadkiem przesłuchania tych osób. Zabiera też ze sobą Jacka Ryana, jako speca od spraw bankowych.

Kiedy przybywają na miejsce Jack szybko spostrzega w telefonie zatrzymanego ten sam numer rachunku bankowego, który on monitorował. Przesłuchiwany jednak do niczego się nie przyznaje. Chwilę później dochodzi do ataku na bazę, w której znajdują się zatrzymani osobnicy. Napastnicy wchodząc do bazy zamiast ratować, niespodziewanie zabijają głównego podejrzanego. Chwilę później jeden z napastników udaje się do pomieszczenia, w którym przesłuchiwany był rzekomy ochroniarz tego pierwszego. Dochodzi do konfrontacji z Jackiem z użyciem granatu jako zabezpieczenia. W tym przypadku napastnik uwalnia zatrzymanego i opuszcza z nim bazę. Jack Ryan domyśla się, że ten człowiek, którego właśnie przesłuchiwał, to sam Suleiman we własnej osobie. Natomiast napastnik, który go uwolnił, to jego brat, z którym jest mocno zżyty od wczesnego dzieciństwa, a szczególnie od tragedii w rodzinnym Libanie w 1983 roku.

JACK RYAN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami kolejna ekranizacja przygód popularnej fikcyjnej postaci z prozy Toma Clancy’ego. Tym razem JACK RYAN trafia na mały ekran w formie serialowej, za sprawą platformy Amazon Prime Video. Cały serial pozostaje w klimacie znanym nam z powieści autorstwa Toma Clancy’ego. Dostajemy więc połączenie thrillera szpiegowskiego, z thrillerem politycznym. Wszystko ubrane w konwencję serialu sensacyjnego, ale nie jest to klasyczny serial akcji. Mimo więc, że mamy tematykę terrorystyczną, to nie ma co się spodziewać kalki z popularnego „24” (znanego w Polsce jako 24 godziny). I dobrze, bo każdy chyba ceni oryginalność 😉

No a wracając do tematyki serialu JACK RYAN. Niewątpliwie kręci się ona wokół terroryzmu i to tego powszechnego / światowego. Serial znajdzie swoich fanów wśród osób, których te tematy szczególnie kręcą (red. autor tekstu zgłasza się do tablicy). Oczywiście kręcą od strony teoretycznej, a nie praktycznej ;P. Już od pierwszych minut pilotowego odcinka, nasz główny bohater wywęszył potencjalne zagrożenie terrorystyczne. JACK RYAN w Centralnej Agencji Wywiadu zajmuje stanowisko analityka, który śledzi operacje bankowe pod kątem przeciwdziałania finansowania terroryzmu. Właśnie zebrał on dowody na przekazanie sporej kasy człowiekowi, który z obserwacji pasuje pod schemat jakiegoś guru muzułmańskich dżihadystów. Jego szef jednak nie jest skory do podejmowania pochopnych działań.

Później po chwili refleksji James Greer zmienia zdanie i osobiście angażuje się w tą sprawę. Zabiera też ze sobą na Bliski Wschód Ryana, zgarniając go zleconym śmigłowcem wprost z plenerowej imprezy urodzinowej. Na niej Jack poznaje uroczą specjalistkę od spraw epidemiologicznych, która jak się okazuje jest córką solenizanta. Służba jednak wzywa i choć Jack jest tylko analitykiem, to szybko tym samym wciela się w oficera terenowego. Z czasem jednak Jack za radą Greera wraca do pani doktor Cathy Mueller i umawia się z nią na randkę. W ten o to sposób dostajemy poboczny wątek związany z życiem osobistym głównego bohatera. Wymagająca praca daje mu się jednak we znaki i to ona często wpływa bezpośrednio na jego życie osobiste. Szczególnie jest to niezręczne dla kogoś pracującego w wywiadzie, bo nie można być wtedy zbyt wylewnym w rozmowach o pracy, prowadzonych nawet ze swoją ukochaną osobą.

JACK RYAN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon serialu JACK RYAN pokazany jest z perspektywy kilku osób. Główny wątek podąża oczywiście za tytułowym bohaterem, który po swoim dużym odkryciu w kwestii finansowania terroryzmu, dostaje nawet propozycję z góry dotyczącą awansu oraz specjalnego traktowania. Jack wybiera jednak lojalność względem Jamesa Greera, która później procentuje podczas pracy w terenie. Druga perspektywa zaprowadza widzów do siedziby naszego głównego terrorysty Suleimana. Tam poznajemy jego żonę oraz trójkę dzieci. Rodzinie szejka nie bardzo pasuje stałe towarzystwo pod jednym dachem ekipy zbirów szykujących się do jakiś ciemnych interesów. W ten sposób ten wątek z czasem rozdziela nam się na samego przywódcę dżihadystów oraz na jego małżonkę, która z początku musi jedynie robić dobrą minę do złej gry.

Zaskakujący jest natomiast w tym serialu jeszcze kolejny wątek poboczny. Skupia się on na wojskowym operatorze dronów bojowych, który zza komputera eliminuje zlecone cele oddalone od niego o setki tysięcy kilometrów. Taka praca musi nieźle oddziaływać na psychikę, dlatego bez zachowania odpowiedniego dystansu można samemu psychicznie wykluczyć się z tego specyficznego przydziału wojskowego. I to właśnie w tym wątku pobocznym serwują nam twórcy tego serialu, skupiając się na postaci porucznika US Air Force – Victora Polizziego.

JACK RYAN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Wiele zalet ma główny wątek pierwszego sezonu, który kręci się wokół tytułowego bohatera. JACK RYAN to nie jest niezłomny i niezniszczalny Jack Bauer, z przytoczonego wcześniej przykładowo serialu „24„. Z jednej strony to oficer wywiadu zza przysłowiowego biurka. Z drugiej strony to jednak były żołnierz i weteran z Afganistanu, któremu nie obce są akcje w terenie z narażeniem własnego życia.

Dla Greera JACK RYAN długo pozostaje zagadką, dlaczego osoba z taką przeszłością, wybrała taki przydział w CIA. Jednak przejrzawszy szczegółowo jego akta osobowe wie, że zabiera ze sobą w teren osobę, która bynajmniej nie jest żółtodziobem. Jack w akcji spisuje się bardzo dobrze, co udowadnia już przy pierwszym gorącym incydencie w bazie wojskowej, w której przesłuchiwany był sam Suleiman. Kolejne jego działania tylko potwierdzają dobry wybór Greera, który zaczął go wykorzystywać do akcji w terenie. Czasami jednak u Jacka odzywają się emocje, dlatego jego szef próbuje je jakoś temperować, a wszystko do dla dobra głównego bohatera.

Przy analizie pierwszego sezonu serialu JACK RYAN koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na pracę operacyjną oficerów wywiadu. Choć jest to mały spoiler, to z uwagi na ten punkt trzeba jasno powiedzieć, że serial z powagą podchodzi do problemu łatwości komunikacyjnej światowych terrorystów. Nie jest już tajemnicą, że w ostatnich latach wielkie siatki terrorystyczne komunikują się za pomocą wewnętrznych chatów w grach MMO. Ich wielość i różnorodność powoduje, że nie ma bata, by agencje wywiadowcze przydzielały pracowników stale monitorujących wszystkie gry MMO. Już fizycznie łatwiej jest wyśledzić potencjalnych pedofili w zwykłych pokojach chatowych, niż terrorystów wykorzystujących gry sieciowe do swobodnej komunikacji wewnątrz strukturalnej. Wciąż jest to więc spore pole ułatwiające komunikację, która pozwala terrorystom na organizowanie zamachów w różnych częściach świata, czego mamy przecież przykłady masowe w krajach Europy Zachodniej.

JACK RYAN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Takich problemów w tematyce terroryzmu w tym serialu znajdziemy jeszcze kilka. Jednak szkoda czasu na rozczulanie się nad każdym problemem, a poza tym naraziłoby to czytelników na niepotrzebne spoilery. Dlatego też czas przejść do sfery aktorskiej.

W serialu JACK RYAN główne skrzypce gra John Krasinski. To amerykański aktor polsko-irlandzkiego pochodzenia. Serialowym widzom był on dotychczas najbardziej znany z serialu komediowego „The Office„, gdzie wcielił się w postać Jima Halperta. We własnej osobie pojawił się nawet raz w serialu „30 Rock„. Epizodycznie natomiast zagrał między innymi w serialu kryminalnym „Law & Order: Criminal Intent„. Zdarzyło mu się również udzielać swojego głosu animowanej postaci w popularnym serialu Netflixa „BoJack Horseman„.

Szef Jacka – James Greer, to natomiast w rzeczywistości Wendell Pierce. Aktor jest znany z wielu świetnych ról i tak samo dobrze radzi sobie w tym serialu. Serialowo to między innymi detektyw William „The Bunk” Moreland w kultowym serialu HBO „The Wire„. To także Antoine Batiste w innej produkcji HBO „Treme„. Dla serialomaniaków to również Robert Zane w dramacie prawniczym „Suits” oraz Ronald Keith w „Ray Donovan„. Epizodycznie zagrał też w „Law & Order„, czy dramacie medycznym „The Night Shift„.

Większą szyszkę w CIA gra natomiast Timothy Hutton, który wciela się w Nathana Singera. Jego możemy znać chociażby z „American Crime„, jak i „How to Get Away with Murder„. Ostatnio wcielił się też w postać starszej wersji Hugh Craina w horrorze „The Haunting of Hill House„.

Mousa Bin Suleiman, to aktorsko Ali Suliman. Aktora niektórzy mogą kojarzyć z miniserialu Hulu – „The Looming Tower„. Serialowa żona Suleimana – Hanin Ali, to natomiast aktorsko Dina Shihabi, która ostatnio została zaangażowana do drugiego sezonu serialu „Altered Carbon„.

JACK RYAN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Młodszy brat głównego terrorysty – Ali, to aktorsko Haaz Sleiman. Jemu trafiały się role w takich serialach jak „Nurse Jackie„, czy podobnym tematycznie „24„.

Warto też chociaż z imienia i nazwiska wymienić dzieci głównego terrorysty. Syn Samir, to w świecie realnym Karim Zein. Starsza córka Sara, to natomiast Nadia Affolter, a młodsza z córek Rama, to w rzeczywistości Arpy Ayvazian.

Specjalistka od chorób zakaźnych – Dr Cathy Mueller, to aktorsko Abbie Cornish. Australijska aktorka wystąpiła w przeszłości w takich filmach, jak „Candy„, czy „Bright Star„. Ostatnio zagrała też Agentkę Wilson w „Geostorm„.

Zakładnik doktor Daniel Nadler, to aktorsko Matt McCoy. Aktor w przeszłości grał w hitowym serialu HBO „Carnivàle„. Ostatnio przewija się na srebrnym ekranie w roli Pete’a Monahana w „Silicon Valley„. Epizodycznie wystąpił chociażby w „The Mentalist„, czy też „Six Feet Under„.

Amerykański Prezydent Andrew Pickett, to nikt inny jak Michael Gaston. Ten aktor to się przewija przez masę seriali, więc każdy serialomaniak go chyba zna. To tylko rzut okiem na kika jego ról. Zagrał on chociażby Gubernatora Jamesa Royce’a w pierwszym sezonie „Designated Survivor„. To również Mark Sampson w innym serialu Amazon Prime Video, a mianowicie „The Man in the High Castle„. No i nie możemy zapominać o jego świetnej roli Gray’a Andersona w „Jericho„.

To jeszcze na koniec operatorzy dronów. Ava Garcia, to aktorsko Yani Marin. Victor Polizzi, to natomiast aktorsko John Magaro. Jego znamy chociażby z roli Leonarda Peabody’ego w „The Umbrella Academy„. To również Vince Muccio w „Orange Is the New Black„. W drobnych rolach przewinął się też w „The Good Wife” i „Person of Interest„. Epizodycznie pojawił się również w kryminałach „Law & Order” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„.

JACK RYAN – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon serialu JACK RYAN obfituje w wiele zwrotów akcji. To się chwali w produkcjach o tematyce terrorystycznej, bo i zamachy terrorystyczne są przewrotne i też ciężkie do przewidzenia (w sensie dokładnej lokalizacji) oraz powstrzymania. Na całe szczęście serial nie serwuje nam też banałów w postaci niezniszczalnych agentów w ogniu walki. Mamy tu bohaterów prawdziwych z krwi i kości, a nie drewnianych pajaców. Terroryści też są przebiegli, co gwarantuje emocjonujące wydarzenia do samego końca pierwszego sezonu.

Trzeba obiektywnie powiedzieć, że JACK RYAN to kolejny udany serial ze stajni Amazon Studios. Warto podkreślić, że jest to też na platformie pierwszy serial udostępniony w technologii dźwięku Dolby Atmos (red. że o wysokiej jakości obrazu już nie wspomnę, bo to standard przy tej platformie).

Udostępnij w social mediach