iZombie – SEZON 4 – Recenzja

iZombie 4 – czwarta odsłona serialu stacji The CW powstałego na motywach komiksu Vertigo (Imprint of DC). Za rozwój serialu odpowiadają Rob Thomas oraz Diane Ruggiero-Wright. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – iZombie 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – iZombie 3.

GATUNKI : kryminał / supernatural fiction / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu, podobnie jak poprzedni, liczy 13 odcinków. iZombie 4 był nadawany premierowo na kanale The CW od 26 lutego 2018 roku do 28 maja 2018 roku.

iZombie – SEZON 4 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu nowy burmistrz Seattle Floyd Baracus wprowadza stan wyjątkowy z uwagi na rozprzestrzeniającą się epidemię zamieniającą ludzi w zombie. Jeden zombie natomiast wysadza się na imprezie firmowej Fillmore-Graves. Natalie oraz większość oddziału Majora ginie w wybuchu. Jemu natomiast i Justinowi udaje się przeżyć, bo na chwilę opuścili imprezę. Na przyjęciu nie było również Chase’a Gravesa, z którym w tym czasie przespała się Liv pod wpływem mózgu puszczalskiej panny. Tego zajścia nie może jej wybaczyć Justin Bell, a to kategorycznie psuje ich wspólne relacje.

Clive Babineaux trafia na ślad, że to Fillmore Graves Enterprises stoi za rozprzestrzenianiem się wirusa, a Chase wykorzystał do tego obrożę swojego psa. W tym czasie Major Lilywhite prosi Chase’a o zadrapanie i powrót w szeregi firmy Fillmore-Graves. A ta, jak odkrywa Liv, chce zatruć wszystkie szczepionki uodparniające na zombie-przemianę.

Niestety na interwencje w tej sprawie jest już za późno. Szczepionki zostały zatrute, a pierwsza fala szczepień jest już za mieszkańcami Seattle. Tym samym zaraża się nawet Anne „Dale” Bozzio. Nie pomaga nawet interwencja medialna Johnny’ego Frosta. Do siedziby telewizji wkracza Chase ze swoim oddziałem i powstrzymuje emisję niekorzystnych dla zombie materiałów. Następnie wymusza wyemitowanie jego własnego materiału, w którym ujawnia tajemnicę Fillmore-Graves, że każdy członek organizacji paramilitarnej jest zombie. Ponadto zapewnia, że zarażanie mieszkańców jest pod kontrolą i może być dla nich zbawienne, bo przemiana w zombie eliminuje wszelkie inne choroby. Obiecuje też, że zombie nie opuszczą Seattle, jeśli cała Ameryka będzie im dostarczała mózgi. Nie każdy obywatel jednak godzi się na zombie indoktrynacje, co tworzy różne bojówki ruchu oporu. Ravi chce położyć temu kres eksperymentując nad lekiem przeciw zombie. Jednak lekarstwo chce testować na sobie, dlatego prosi Liv o zainicjowanie jego przemiany.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Chase Graves otoczył Seattle murem, a jego żołnierze pilnują miasto przed niekontrolowanym wtargnięciem w strefę kwarantanny. Do tego wprowadza politykę „zero tolerancji”, która również obejmuje zombie. Major ma natomiast za zadanie stabilizować sytuację. Z jednej strony są to ataki ludzkich bojówek ruchu oporu, a z drugiej strony zbuntowanych świeżo zamienionych zombie. Ci drudzy się skarżą, że w darmowych musach rozdawanych na mieście jest tyle mózgowej papki, co kot napłakał. Dlatego Major próbuje zwerbować ich w szeregi Fillmore-Graves, gwarantując im tym samym lepsze pożywienie. To kusząca propozycja, więc grupa młodych zombie zatrudnia się w firmie i od teraz wciela się w oddział Majora do pilnowania porządku.

Ravi stale testuje swój specyfik kontrolujący rozwój zombie przemiany. Zadrapanie przez Liv spowodowało jego przemianę, ale ma on ją pod swoją kontrolą. Clive natomiast próbuje sobie jakoś radzić z przemianą Anne „Dale” Bozzio, choć Liv próbuje mu znaleźć alternatywną dziewczynę. W międzyczasie Blaine próbuje przekonać Chase’a do poluzowania restrykcji, bo jego żołnierze mają zakaz odwiedzania jego klubu jako miejsca do serwowania złej jakości pożywienia. Ten jednak nie chce się na to zgodzić, stąd Blaine stosuje plan awaryjny w wytropieniu przemytniczki Renegade. Pechowo zbiega się to z czasem uwolnienia ze studni ojca Blaine’a. Angus McDonough po oswobodzeniu od razu bierze się za organizowanie swoich wyznawców. Brat Miłość i jego kościół zombie szybko zyskują na znaczeniu i stają się kolejnym ważnym filarem w opanowanym przez zombie Seattle.

iZombie – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W iZombie 4 dochodzi do wielu istotnych zmian mających wpływ na dalszy rozwój fabuły. Właściwie wszystko zaczyna się od finału poprzedniego sezonu, w którym organizacja paramilitarna Fillmore Graves Enterprises zyskuje na wielkim znaczeniu. Przejmuje ona praktycznie kontrolę nad miastem i dyktuje innym swoje warunki. Wielu osobom to po prostu nie w smak. Racjonowanie żywności dla zombie nie podoba się nowemu kościołowi działającemu pod batutą Angusa McDonougha. Od teraz jest on znany w Seattle jako Brat Miłość. Dla ojca Blaine’a to niedopuszczalne, że zombie muszą płacić na mózgi, które potrzebują do egzystencji. Jego kościół wprowadza więc zasadę zawsze darmowego jedzenia dla braci zombie. Ponadto z czasem, tych których uważano za ostoję porządku dla zombie, jego kościół traktuje jako wrogów publicznych. Niedopuszczalne jest bowiem podnoszenie ręki jednego zombie na drugiego, a to właśnie czyni Fillmore-Graves ze swoją nową polityką „zero tolerancji”.

Od teraz w ogóle Fillmore Graves Enterprises działa bardziej agresywnie. W ich szeregi ponownie dołącza Major Lilywhite, co mocno psuje jego relacje z Olivią Moore. Werbuje on do firmy młodocianych żołnierzy zombie, pochylając się z jednej strony nad ich losem, a z drugiej strony wplątując ich przez to w większe problemy niż racjonowanie żywności. W kwestii Liv natomiast oliwy do ognia dolewają jej działania za plecami Majora, bo dziewczyna szybko plasuje się po tzw. przeciwnej stronie barykady. Ma to związek z jednym z wątków przewodnich iZombie 4, który się jeszcze nie uwidacznia na samym początku tego sezonu. Jednak bez wchodzenia w szczegóły ma to związek z jej zaangażowaniem po stronie tej, którą na początku sezonu postanowił wytropić i pojmać Blaine McDonough.

iZombie – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Osobny wątek z Renegade serwuje nowe relacje między głównymi bohaterami tego serialu. W tym przypadku dotyczy to Liv, jednak zmiany na stopie uczuciowej zachodzą również u Clive’a, który ma teraz ciężki orzech do zgryzienia, po tym jak przez serię niefortunnych szczepień, w zombie przemienia się jego dziewczyna z FBI Anne „Dale” Bozzio. Liv doskonale wie, co to oznacza dla jego związku. Sama przecież przez to przechodziła, dlatego postanawia uczyć Clive’a na swoich błędach, że taki związek nie ma racji bytu. Oczywiście robi to w specyficzny dla siebie sposób i pod wpływem świeżo zjedzonych mózgów. W ten sposób usilnie próbuje zbliżyć detektywa do nowej na komisariacie policjantki Michelle Hunter.

iZombie 4 nie zapomina również o Ravi’im Chakrabarti. Ten testuje na sobie specyfik medyczny własnej roboty. Ponadto poza ratowaniem świata przed zombie postanawia zrobić coś również dla samego siebie. Tym samym decyduje się na kolejny krok zbliżenia do Peyton. To ważne w tym serialu, że mimo całej tej otoczki zombie twórcy serialu nie zapominają o rozbudowywaniu wzajemnych relacji między bohaterami tej produkcji. To sprawia, że postacie tu są bardzo żywe i traktowane z należytym szacunkiem dla widza. I to bez znaczenia czy dotyczy to głównej obsady, czy postaci pojawiających się w serialu na krótki czas. W iZombie 4 tą drugą kategorię potwierdza kolejna ciekawie rozpisana postać Isobel Bloom.

Oczywiście iZombie 4 mimo wielu nowych wątków fabularnych to wciąż ten sam lubiany przez widzów specyficzny kryminał. Specyficzny przez duże S, bo przecież w śledztwach detektywowi Babineaux pomaga wciąż konsultantka, która łykając mózgi poszczególnych ofiar doprowadza do zatrzymania wielu morderców. A osobowości Liv znów zaskakują. Raz zjadając mózg hokeisty przejmuje osobowość agresywnej lodowej śledczej. Innym razem wszystko robi śpiewająco, a w zasadzie rapująco, a przy kolejnej okazji wpływ na nią ma mózg radykalnego fana futbolowej drużyny.

iZombie – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W iZombie 4 wzrasta na dużym znaczeniu Fillmore Graves Enterprises. Stąd aktorsko wypada się bliżej przyjrzeć postaciom z szeregów tej organizacji paramilitarnej. Na jej czele stoi Chase Graves. W tej roli wystąpił Jason Dohring znany najbardziej z odgrywania postaci Logana Echollsa w serialu „Veronica Mars„. Aktor ponadto wystąpił jako Will Kinney w trzecim sezonie „The Originals„. Serialowo to również Josef Kostan w „Moonlight„. Epizodycznie natomiast przewinął się przez siódmy sezon dark fantasy „Supernatural„.

Inny oficer Fillmore-Graves Hobbs, to aktorsko Adam Greydon Reid. Serialowo to Peter Beckert w „Lost in Space„. To również Raymond Connelly w „Gracepoint” oraz Clayton w „Continuum” (z polskim załącznikiem Continuum: Ocalić przyszłość). Epizodycznie wystąpił też w czwartym sezonie serialu inspirowanego komiksem „Van Helsing„.

Francuski inspektor Enzo Lambert z Fillmore-Graves, to natomiast w rzeczywistości John Emmet Tracy. Aktor ostatnimi czasy wciela się w Augusta Cartwrighta w innym serialu komiksowym „Batwoman„. W drobnych rolach przewijał się również przez popularny „Supernatural” oraz serial „Yellowstone„. Epizodycznie zagrał natomiast w trzecim sezonie „The Man in the High Castle” oraz pierwszym sezonie „Altered Carbon„.

Młody zombie rekrut Fillmore-Graves Fisher Webb, to aktorsko Jake Manley. Ostatnimi czasy gra on Jacka Mortona w serialu „The Order„. W przeszłości przewinął się też przez kontynuacje Heroesów „Heroes Reborn„.

Rekrutka Jordan Gladwell, to natomiast w rzeczywistości Jade Payton. Ją niektórzy mogą kojarzyć z postaci Vanessa Deveraux w nowej wersji serialu „Dynasty„. Serialowo to również Demi Anderson w „Daybreak„.

Renegade Mama Leone, to aktorsko Dawnn Lewis. Ona jak wielu innych aktorów z iZombie 4 występuje w serialu „Veronica Mars„. Poza tym często udziela swojego głosu w różnych animacjach, jak chociażby w „Futurama„.

Wspomniana w tekście Isobel, to aktorsko Izabela Vidovic. Aktorka i piosenkarka wciela się w młodszą wersję Kary w serialu „Supergirl„. Ponadto występuje jako Matty Ross we wznowionym po latach serialu „Veronica Mars„.

iZombie – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pojawiający się w tym sezonie Stan, to aktorsko Micah Steinke. Aktor dotychczas przewijał się raczej w rolach epizodycznych. Pojawił się w czwartym sezonie „The Flash” oraz czwartym sezonie „Supergirl„.

Russ Roche, to aktorsko Giacomo Baessato. Serialowo to chociażby Shane Slater w „The Returned„. Curtis, to natomiast w rzeczywistości Samuel Patrick Chu. Aktor wcielił się w Cheta w serialu „Alcatraz„.

Płaczący Carl, to aktorsko Nemo Cartwright. Aktor epizodycznie przewinął się przez pierwszy sezon serialu „Lucifer„. Levon Patch, to natomiast w świecie realnym Daniel Bonjour. Aktor z RPA zagrał między innymi Daniela Lawrence’a w serialu „Frequency„.

Dino, to aktorsko Ryan Jefferson Booth. Wystąpił on w przeszłości w serialu „SGU Stargate Universe„. Epizodycznie natomiast przewinął się przez pierwszy sezon „Dirk Gently’s Holistic Detective Agency” oraz siódmy sezon „Arrow„.

Tucker Fritz, to aktorsko Jaren Brandt Bartlett, natomiast w postać Suki wciela się Melissa O’Neil. Aktorkę możemy kojarzyć głównie z serialu „Dark Matter„. To również Janice z „Condor” (znanego w Polsce jako Trzy dni Kondora) oraz Lucy Chen w serialu „The Rookie„.

To już całkiem na koniec Angus McDonough, znany od teraz jako Brat Miłość. Ojciec Blaine’a zyskuje w tym sezonie mocno na znaczeniu. W tą postać wciela się Robert Knepper, znany najbardziej z postaci Theodore’a 'T-Baga’ Bagwella w „Prison Break„. Serialowo to również Rodney Mitchum w dokrętce po latach „Twin Peaks” oraz Samuel Sullivan z czwartego sezonu „Heroes„.

iZombie – SEZON 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dużo się dzieje w iZombie 4. Czwarta odsłona kładzie nacisk na różne frakcje, które w jakiś sposób oddziałują na obecną sytuację w opanowanym przez zombie Seattle. Po jednej stronie stoi Fillmore Graves Enterprises z Chase’em Gravesem na czele. Po drugiej stronie mamy Brata Miłość i jego specyficzny kościół zombie. Są jeszcze przemytnicy oraz kilka postaci niezależnych, które wpisują się nam świetnie fabularnie w całość czwartego sezonu. W szeregach tych różnych frakcji otrzymujemy wiele postaci, których widzowie chętnie polubią. Bo jak tu nie darzyć sympatią francuskiego inspektora Enzo Lamberta albo nową podopieczną Liv i spółki Isobel Bloom.

To przedostatni sezon serialu inspirowanego (red. bo ciężko tu mówić o adaptacji) komiksem Vertigo (Imprint of DC). Na zamknięcie klamrą całej produkcji zapraszamy na recenzję finałowego sezonu.

Udostępnij w social mediach