iZombie – SEZON 3 – Recenzja

iZombie 3 – trzecia odsłona serialu powstałego na motywach komiksu Vertigo (Imprint of DC), wydanego pod tym samym tytułem. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – iZombie 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – iZombie 2.

GATUNKI : kryminał / supernatural fiction / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu liczy 13 odcinków. iZombie 3 był nadawany premierowo na kanale The CW od 4 kwietnia 2017 roku do 27 czerwca 2017 roku.

iZombie – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Major zostaje zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniem bycia Zabójcą siejącym Chaos (org. Chaos Killer). Jest podejrzewany o liczne morderstwa, ale w rzeczywistości policja nie dysponuje żadnym ciałem na poparcie swoich podejrzeń. Liv za wszelką cenę chce oczyścić Majora z zarzutów. Najlepszym sposobem jest odnalezienie zamrożonych ciał zombie. Te jednak zniknęły z pierwotnego magazynu, a Majorowi kończy się powoli czas. Za kratkami czuje coraz większy głód zombie, dlatego nie widzi już dla siebie racjonalnego ratunku i prosi Liv, by przyniosła mu eksperymentalny lek.

Próba dostarczenia mu leku kończy się fiaskiem, a Liv decyduje się na drastyczne posunięcie. Wyznaje detektywowi Babineaux, że Major nie zabił ludzi, ale odpowiada za ich zniknięcie. Sam natomiast jest zombie, tak jak ona sama. Na potwierdzenie swoich słów Liv stosuje prezentacje. To poskutkowało, a zszokowany detektyw wypuścił Majora ryzykując własną karierę i zerwanie z Agentką FBI Dallas Anne „Dale” Bozzio.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Chwilę później w kostnicy Liv atakuje człowiek od Max Rager. Ratuje ją Ravi i w samoobronie zabija agresora. Jego mózg zostaje wykorzystany do zinfiltrowania bazy CEO Max Rager. Pierwsza wizja jaka nawiedza Liv, już od razu ukazuje zdarzenie odmrożenia przetransportowanych tu z chłodni osób. Okazuje się, że Drake i inni uprowadzeni znajdują się obecnie w siedzibie Max Rager. Niespodziewanie jednak Vaughn Du Clark podejmuje decyzję o sprzedaży firmy Max Rager, przedsiębiorstwu, które jest podwykonawcą jakieś firmy wojskowej. W związku z tym wydarzeniem organizuje imprezę, na którą wpraszają się Liv i spółka. Impreza zamienia się w horror zombie, które zaczynają atakować wszystko w zasięgu swojego wzroku. Tragicznie kończy się to dla Du Clarka, który ginie z ręki zombie, a finalnie sytuację opanowują najemnicy nowego właściciela Max Rager – Fillmore-Graves.

Po tych wydarzeniach Fillmore-Graves chce wprowadzić w mieście nowe zasady. Od tej chwili Seattle ma być miastem przyjaznym zombie. Kierownictwo firmy to zombie, dlatego chce uczynić miasto bezpieczną strefą. Zmiany dotknęły też Blaine’a i jego biznes. Stacey Boss uciekł z kraju, więc zyskał on ponownie niezależność i własne bezpieczeństwo. Don E jednak nie chce odpuścić Blainowi i pragnie powrócić na szczyty zombie biznesu. Wydobywa ciało ojca Blaine’a, by ten pomógł mu odegrać się na dawnym szefie. Ten nie jest zbytnio zainteresowany współpracą, ale pozwala Donowie E na rozkręcenie zombie klubu.

iZombie – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA

Przełom drugiego i trzeciego sezonu tego serialu bazującego na komiksach DC, to więcej warstwy fabularnej, a mniej standardowego kryminału. Jest to oczywiście potrzebne, by wyjaśnić zmiany jakie zachodzą u głównych bohaterów tej opowieści. I tak o to Max Rager przechodzi do lamusa. Jego szef ginie z ręki tych, którymi zabawiał się w piwnicach swojej firmy. Korporacja natomiast trafia w ręce Fillmore-Graves, którą kieruje Vivian Stoll. Ma ona inne podejście do tematu zombie, bo sama jest dotknięta zombie metamorfozą.

Duże zmiany dotyczą także Blaine’a. Ma on problem z głowy w postaci Bossa, którego przestępcza działalność została zdemaskowana. Przyjął też eksperymentalny lek, którego efektem ubocznym jest utrata pamięci. Dla każdego innego to tragiczny efekt uboczny, ale nie dla Blaine’a. On chętnie rzuciłby w niepamięć swoją dawną przeszłość. Z czystą kartą ma możliwość stać się lepszym człowiekiem, co przybliża go do Peyton, a także nie naraża go na zemstę od strony swojego ojca.

Oczywiście poza przełomem sezonów, w dalszej części iZombie 3 jest typowym kryminałem. Liv nadal konsumuje mózgi, by poznać wspomnienia ofiar zbrodni. Jak zawsze efektem ubocznym jest przyjęcie na jakiś czas osobowości tych ofiar. Z tą jednak różnicą, że tym razem jej policyjny partner o wszystkim wie. Clive Babineaux poznał prawdę o Liv, którą ta udokumentowała na jego oczach poprzez widowiskową prezentację. Teraz rozumie skąd biorą się wizje Liv i że nie jest ona żadnym medium. Tą paranormalną prawdę postanawia jednak zachować dla siebie, a wizję Liv nadal wykorzystuje w celach służbowych, bo dotychczas pomagały one skutecznie odnaleźć sprawców zbrodni zabójstw.

iZombie – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W iZombie 3 niewiele zmienia się w koncepcji samego serialu, za to jak w każdym nowym sezonie pojawia się kilka nowych postaci. Inne natomiast nabierają większego znaczenia. Tak jest na przykład w przypadku szefowej Fillmore-Graves – Vivian Stoll. W tej roli występuje Andrea Savage. To głównie aktorka komediowa, która występuje w różnych programach satyrycznych. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć jako Laurę Montez w „Veep„. W młodości zagrała Renatę Vargas w serialu młodzieżowym o dwóch bliźniaczkach „Sweet Valley High„.

iZombie 3 - Andrea Savage

Jeden z najemników Fillmore-Graves – Justin Bell, to aktorsko Tongayi Chirisa. To aktor pochodzący z Zimbabwe. Serialowo przewinął się już przez takie produkcje jak „American Horror Story: Asylum„, czy „Hawaii Five-0„.

Detektyw S. Cavanaugh, to w rzeczywistości Robert Salvador. Aktor występuje głównie w rolach epizodycznych. Zagrał chociażby w drugim sezonie innego kryminału ze stajni DC Comics – „Lucifer„.

Katty Kupps z kostnicy, to natomiast aktorsko Kanadyjka Christina Cox. Ją niektórzy mogą kojarzyć z serialu „24” (znanego w Polsce jako 24 godziny) oraz jako Major Celię Castle w trzecim sezonie innego serialu na bazie komiksów DC – „Arrow„.

iZombie 3 - Christina Cox

iZombie – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Natalie, którą miał na sumieniu Major i nie mógł o niej zapomnieć, to aktorsko Brooke Lyons. Wcieliła się ona chociażby w postać Eden Ellery w drugim sezonie „The Affair„.

Floyd Baracus, który przewija się niemal od początku tego serialu, to w rzeczywistości Kurt Evans. Aktora możemy kojarzyć z drugiego sezonu „The Man in the High Castle„. Epizodycznie wystąpił też w „The Good Doctor„, czy chociażby w drugim sezonie „Supernatural„.

iZombie 3 - Kurt Evans

Dziennikarz Johnny Frost, to natomiast w rzeczywistości Daran Norris. To głównie dubbingowiec, ale osobiście na ekranie występował też jako Cliff McCormack w serialu „Veronica Mars„.

To jeszcze na koniec postać z dalszego planu, która też często przewija się nam na ekranie – Jimmy Hahn. W tej roli Ryan Beil. Aktor ostatnio wystąpił w jednym z epizodów nowej edycji „The Twilight Zone” od CBS All Access.

iZombie 3 - Ryan Beil

iZombie – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Fabularnie iZombie 3 wprowadza nam Fillmore-Graves. Tam zatrudnienie kontynuuje Major, który wcześniej pracował dla Du Clarka w Max Rager. Don E organizuje też klub dla zombie, a do pomocy za barem angażuje Tannera. Ravi udoskonala serum anty-zombie, a Clive, mimo że poznaje prawdę o Liv, to nadal traktuje ją jak partnerkę w rozwiązywaniu kolejnych kryminalnych zagadek Seattle. W ten sposób przy mniejszej ilości odcinków niż w poprzednim sezonie, praktycznie mało zauważalne są wszelkie zmiany jakie zaszły w trzecim sezonie. Serial jednak nada ogląda się w miarę przyjemnie i mimo dość niskiej oglądalności dostał on zamówienie na kolejny sezon.

Udostępnij w social mediach