iZombie – SEZON 2 – Recenzja

iZombie 2 – drugi sezon amerykańskiego niestandardowego serialu kryminalnego, stworzonego dla stacji telewizyjnej The CW. Bazuje on na serii komiksów pod tym samym tytułem, wydanych w ramach imprintu DC – VERTIGO. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – iZombie 1.

GATUNKI : kryminał / supernatural fiction / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 19 odcinkówiZombie 2 był emitowany premierowo na kanale The CW od 6 października 2015 roku do 12 kwietnia 2016 roku.

iZombie – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Ravi robi większe postępy z wynalezieniem leku na odwrócenie efektów działania skażonego Utopium. Liv namawia swojego szefa na podanie jej eksperymentalnego leku. Ten jednak apeluje do jej rozsądku, by się z tym wstrzymała, bo lek do tej pory testowany był jedynie na szczurze. W tym samym czasie Blaine uwięził Majora w chłodni sklepu mięsnego, bo zaczął on szkodzić jego interesom. Zadzwonił także do Liv z telefonu Majora, aby zaszantażować ją w sprawie przejętych mózgów. Ta uzbrojona rusza na odbicie swojego ukochanego, który zdążył wcześniej oswobodzić się z chłodni, ale został dźgnięty nożem przez Blaina przy próbie ucieczki.

Ostatecznie dochodzi do konfrontacji z Blaine’em, podczas której Liv wstrzykuje porywaczowi eksperymentalny lek. Informując go przy tym, że od teraz będzie testerem skuteczności odwracacza efektu udoskonalonego Utopium, która zamieniła ich w żywe trupy. Następnie Liv próbuje ratować umierającego Majora, ale Blaine zdradza jej sekret bycia zombie człowiekowi, z którym ma niebawem wziąć ślub. Zdesperowana Liv stosuje zadrapanie na szyi Majora. Po tej akcji Major wraca do zdrowia, ale nie może wybaczyć Liv, że podjęła decyzję zamienienia go w zombie. Ta natomiast nie może wybaczyć sobie tego czynu i gdy jej ukochany zasnął, wstrzykuje mu pozostałości eksperymentalnego leku.

Po tych wydarzeniach Liv traci zaufanie swojego narzeczonego i obawia się, że może go stracić bezpowrotnie. Wcześniej straciła też przyjaciółkę w postaci Peyton. Teraz próbuje wszystko naprawić i prosi Raviego o wznowienie prac nad odnalezieniem leku na odwrócenie efektu zamiany w zombie. Ten jednak potrzebuje do tego nowych próbek Utopium. Liv postanawia więc iść na układ ze swoim wrogiem Blaine’em rozprowadzającym Utopium, który właśnie zaczął prowadzić zakład pogrzebowy.

W tym samym czasie do interesu z dystrybucją napoju Super Max, wraca Max Rager. Jedyne co może zniszczyć ten biznes, to zombie apokalipsa. Jego właściciel potrzebuje więc kogoś do eliminowania wszystkich zombie w mieście. Wykorzystując szantaż, angażuje on do pracy Majora, ponieważ odkrył, że po leku Raviego stał się on idealnym detektorem zombie. Od teraz ukochany Liv jest zabójcą zombie, nazwanym później przez media Chaos Killer (Zabójcą siejącym Chaos).

iZombie – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na początek iZombie 2 jak widać w załączonym opisie relacje między Liv a Majorem znacznie się pogarszają. Majorowi ciężko jest wrócić do normalności po tym co zrobiła mu Liv. Ta musi dać mu czas do namysłu, co dalej z ich związkiem i czy jest szansa, że będzie tak jak dawniej.

Poza tym wcześniej oszukiwała ona też swoją przyjaciółkę Peyton, która tylko przez przypadek dowiedziała się, że Liv jest zombie. Teraz jej nową współlokatorką jest Rita, a Liv nawet nie jest świadoma, że wpuściła do swojego mieszkania żmiję od Maxa Ragera. Tego ostatniego, czyli dokładnie Vaughna Du Clarka w iZombie 2 też jest znacznie więcej, a wątek budowany wokół tej postaci w pierwszym sezonie nabrał większego rozpędu już na przełomie obu sezonów. No i nie można zapominać o Blainie i jego nowych pomysłach na życie. W ten sposób poza standardowym proceduralem mamy ciekawie rozwijane tło fabularne, które pozwoliło zostać widzom tego serialu na dłużej.

iZombie 2 oczywiście wprowadza też całkiem nowe postacie. Jedną z nich jest niejaki Stacey Boss, czyli ostatni element układanki Peyton w jej śledztwie prokuratorskim. To ktoś kto pociąga za sznurki i rządzi przestępczym światkiem. Wokół samego Blaine’a pojawiają się także nowe postacie, które z czasem nabierają większego znaczenia. Jedną z nich jest Donald Eberhard, zwany „Don E.”. Razem z Blaine’m stanowi on świetną drużynę, którą w drugim sezonie uzupełnia inny przemieniony w zombie – Chief.

iZombie – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Nie możemy zapominać, że obok stale rozbudowywanych wątków fabularnych to ciągle serial kryminalny. Liv w każdym odcinku łyka kawałki mózgów zamordowanych osób. Dzięki temu przybiera różne osobowości, które często wprowadzają w tym serialu elementy komediowe. Tym razem Liv musi się bardziej przykładać, by nowa osobowość nie zaszkodziła jej życiu osobistemu, które w tym sezonie zostało mocno przewrócone do góry nogami. Jednak dzięki tym zjadanym mózgom i cennym wizjom, które co jakiś czas przypadkowo ją nawiedzają, jest ona cennym partnerem dla detektywa Clive’a Babineaux. Ten jednak jak się okazuje ma także jakieś życie poza pracą zawodową, a staje się one bardziej barwne po poznaniu Agentki FBI Bozzio.

Generalnie dobrze wychodzą w tym serialu relacje uczuciowe bohaterów. Twórcy balansują nimi z sezonu na sezon. Najczęściej kręci się to wokół kwadratu Liv-Major-Ravi-Payton, ale z uwagi na zawiłości w tym sezonie, ów kwadrat znacznie się powiększa. Oczywiście może niektórym brakować w tym serialu elementów komiksowych, ale trzeba pamiętać, że sam serial jest osobnym i praktycznie niezależnym tworem. I tu na tym polu nie możemy narzekać, bo dzięki temu, co odcinek dostajemy nowe pomysły, które nadają serialowi własny charakter. I choć jest mu tak blisko pod tym względem do innego serialu Vertigo DCLucifer„, to poza wspólnymi cechami gatunkowymi, są to oddzielne i różne od siebie twory.

iZombie – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas rzucić okiem na nowe postacie w iZombie 2 oraz na te, które są w tym sezonie bardziej akcentowane. Oczywiście rzucić okiem od strony aktorskiej.

Vaughn Du Clark, czyli twarz firmy Max Rager, to w rzeczywistości Steven Weber. Początki jego kariery to występy w amerykańskim sitcomie, gdzie wcielił się w postać Briana Michaela Hacketta. W późniejszym czasie grywał Matthew Bradena w „Law & Order: Special Victims Unit” oraz w innym kryminale „NCIS: New Orleans„. Aktorsko to także dyrektor szkoły Gary Bolan w „13 Reasons Why„. Epizodycznie grywał też w „The Outer Limits„, czy „Star Trek: Deep Space Nine„.

Stacey Boss to aktorsko Eddie Jemison (a dokładnie Edward Francis Jemison, Jr.). Aktor raczej przewija się w rolach epizodycznych po różnych serialach. Zagrał między innymi w marvelowym serialu „Legion„. Wystąpił też w „Grey’s Anatomy„, czy chociażby „Justified„. Dłużej na ekranie bywał natomiast w serialu „Chicago Med„, gdzie wcielił się w postać Stanley’a Stohla.

iZombie 2 - Mr. Boss

Chief z ekipy Blaine’a, to aktorsko Kanadyjczyk Andre Tricoteux. To głównie kaskader filmowy, wykorzystywany między innymi do scen z udziałem mutanta Colossusa w filmie „Deadpool„. Osobiście natomiast wcielił się w postać The Mongola w „Altered Carbon„. Epizodycznie zagrał w takich serialach jak „Once Upon a Time„, czy „Van Helsing„.

Tanner to natomiast w rzeczywistości Nathan Barrett. Na niego można było epizodycznie natrafić w takich serialowych produkcjach jak „The Flash„, czy „The 100„.

Serialowa córka Vaughna Du Clarka – Rita, to w świecie realnym Leanne Lapp. Ją niektórzy mogą kojarzyć z serialu „The Magicians„. Epizodycznie wystąpiła też we „Fringe„, czy „Supernatural„.

iZombie 2 - Sexy Rita

iZombie – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Candy Baker to aktorsko Carrie Anne Fleming. Ta także przewijała się przez „Supernatural„, a także wystąpiła w serialu na bazie komiksów DC – „Supergirl„.

Drake Holloway to w rzeczywistości Greg Finley. Jak już jesteśmy przy adaptacjach DC, to ten amerykański aktor odgrywa Girdera w serialu „The Flash„. Komiksowo wylądował też epizodycznie w serialu Marvela „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

Dziewczyna Raviego Steph, to natomiast w rzeczywistości Debs Howard. Na nią mogliśmy natrafić w wznowionym po latach „The X Files„.

Agentka FBI Dallas Anne „Dale” Bozzio, to aktorsko Jessica Harmon. Serialowo to między innymi Tali z „The Outer Limits” i mimo że to antologia, to zagrała ona tą postacią w więcej niż jednym odcinku. Dla innych to także Esrin z „Battlestar Galactica: The Face of the Enemy„. Epizodycznie zagrała też w pierwszym sezonie „Arrow„.

Porucznik Devore to w rzeczywistości Marci T. House. Aktorka zagrała między innymi w filmie „Godzilla” (z 2014 roku). Serialowo pojawiła się w „Prison Break„, czy chociażby w nowej wersji „V„.

I na zakończenie dzisiaj – Don E. W tej roli Kanadyjczyk Bryce Hodgson. Aktor raczej dotychczas występował tylko w rolach epizodycznych. Zagrał chociażby w filmie „X-Men 2„. Serialowo natomiast przewinął się przez takie produkcje jak „Smallville„, czy „Battlestar Galactica„.

iZombie 2 - Blaine i Don E.

iZombie – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Kontynuacja dziwnego kryminału w postaci iZombie 2 widocznie zaspokoiła oczekiwania widzów stacji The CW, bo serial dostał zamówienie na kolejny sezon. Wciąż potrafią w tym sezonie bawić nowo przyjmowane za pośrednictwem zjedzonych mózgów osobowości Liv Moore. Do tego rozbudowywana jest stale w tle większa warstwa fabularna. Nowe postacie też wnoszą pewną wartość dodaną, co generalnie wpływa na plus całego drugiego sezonu.

iZombie 2 - MAX

Na koniec jeszcze wypada przytoczyć super cytat z iZombie 2, który trwale zapisał się w pamięci pewnie wielu oglądających ten serial. “Max Rager is a global brand, Major. We are everywhere — like Starbucks, or the Eye of Sauron.” 🙂 🙂 🙂

Udostępnij w social mediach