iZombie – SEZON 1 – Recenzja

iZombie – amerykański serial kryminalny supernatural-fiction stworzony dla stacji telewizyjnej The CW. Bazuje on na serii komiksów pod tym samym tytułem, wydanych w ramach imprintu DC – VERTIGO. Za rozwój serialu odpowiadają Rob Thomas i Diane Ruggiero-Wright. Za jego produkcję odpowiada Warner Bros. Television (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.). Ponadto Vertigo (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), Spondoolie Entertainment oraz DC Entertainment (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.).

GATUNKI : kryminał / supernatural fiction zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon iZombie liczy 13 odcinków. Był on premierowo nadawany na kanale The CW od 17 marca 2015 roku do 9 czerwca 2015 roku.

iZombie – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Olivii Moore, która wzięła udział w imprezie na statku żaglowym. W wyniku nieprzewidywalnych zdarzeń ona oraz inni uczestnicy imprezy ponoszą śmierć. Liv (zdrobnienie od Olivii) budzi się jednak do życia jako świadoma zombie. Jej skóra jest blada jak śmierć, a włosy zmieniają barwę na siwy/biały kolor. Liv zaczyna czuć głód, a może go zaspokoić jedynie jedząc ludzkie mózgi. Musi mieć jednak do nich stały dostęp, więc aby nie zostać seryjną morderczynią, Liv zatrudnia się w miejskiej kostnicy. W ten sposób ma dostęp do mózgów, a równocześnie nie musi krzywdzić ludzi.

Liv szybko się orientuje, że po zjedzeniu jakiegoś mózgu zyskuje część wspomnień zmarłego. Przychodzą do niej one w formie chwilowych wizji. Z uwagi na fakt, że do kostnicy trafiają także ofiary zbrodni, takie nowe zdolności mogą pomóc rozwiązać wiele kryminalnych zagadek. W ten sposób Liv z dnia na dzień staje się konsultantką lokalnej policji Seattle. Dla detektywa Clive’a Babineaux, młoda Liv jest jak medium, która może pomóc doprowadzić go zawsze do morderców. Jest tylko jeden mały problem. Poza wspomnieniami w postaci nagłych wizji, Liv na pewien czas, przejmuje też w dużej mierze osobowość ofiary, której mózg wcześniej skonsumowała.

iZombie – SEZON 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial iZombie powstał na bazie komiksów wydanych pod tym samym tytułem. Był on publikowany w latach 2010-2012. Jego twórcami są scenarzysta Chris Roberson oraz rysownik Mike Allred. Seria komiksów iZombie była wydawana w ramach imprintu VERTIGO, adresowanego dla dorosłych czytelników. W 2011 roku komiks był nawet nominowany do nagrody Eisnera (to najbardziej prestiżowa nagroda w branży komiksowej – analogicznie taki Oscar).

Oficjalnie seria liczyła 28 numerów, więc można powiedzieć, że serial telewizyjny przebił swój pierwowzór ilością dostarczonych treści. Różnice oczywiście jak to bywa w niemal każdej adaptacji, czy to książki, czy komiksu są duże. W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że zmieniono imiona i nazwiska głównych bohaterów. To chyba najpoważniejsza zmiana, bo raczej aż w taki radykalizm w adaptacjach to się z reguły nie idzie (chociaż… historia zna takie przypadki). Wracając jednak do samego komiksu, to postać ta pojawiła się już wcześniej niż w 2010 roku. Swój debiut zanotowała w 2009 roku na łamach komiksu House of Mystery (dokładnie to w annualu wydanym z okazji Halloween).

iZombie – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA

Serial iZombie jest typowym kryminałem (ang. police procedural). Wbrew temu, co twierdzą niektóre źródła filmowe o charakterze encyklopedycznym, to serial iZombie nie ma nic wspólnego z horrorem. Jakieś młotki, które nie widziały go na oczy oznaczają go jako horror, bo myślą, że skoro serial o zombie, to pewnie jest horrorem. This is bullshit ! Komiks owszem – to w dużej mierze horror. Serial natomiast to typowy serial proceduralny, gdzie w każdym odcinku prowadzone jest śledztwo kryminalne w innej sprawie. Przy tym wszystkim nie występują żadne elementy charakterystyczne dla gatunku horrorów. Nawet zombie (jako sugestywny element horroru) jest w tym serialu przedstawione zupełnie inaczej. To świadome istoty funkcjonujące w naszym społeczeństwie jak normalni ludzie. Różni ich tylko lekko wygląd zewnętrzny (jeśli go jakoś nie zamaskują) oraz to, że muszą się żywić mózgami (celowe odniesienie do kultowych filmów o zombie).

Momentami iZombie przybiera formę tzw. czarnej komedii, ale serialem komediowym też nie powinno się go raczej nazywać. Elementy humorystyczne mogą się przecież pojawiać w każdej innej produkcji, która z komedią niewiele ma wspólnego. Ciekawym jednak rozwiązaniem jest bezpośrednie nawiązanie do komiksu. Czołówka serialu jest zmontowana z obrazków, niczym z kart komiksu. Przedstawiają one kolejno przemienienie Liv, rozstanie z narzeczonym, przyjęcie pracy w kostnicy oraz nawiązanie współpracy z detektywem Seattle Police Department.

W pierwszym sezonie poznajemy oprócz wymienionego detektywa Clive’a Babineaux: ex-narzeczonego Liv – Majora Lilywhite’a, przyjaciółkę Olivii, prokurator Peyton Charles, a także Ravi’ego Chakrabarti – eksperta medycyny sądowej biura koronera. Głównym oponentem naszej głównej bohaterki jest narkotykowy diler Blaine McDonough, który podobnie jak Liv, stał się ofiarą własnego towaru i także jak ona został żywym trupem.

iZombie – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jak te postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Nasza główna bohaterka Olivia Moore to Rose McIver. To Nowozelandka. W dzieciństwie grała ona w serialach bazujących na mitologii greckiej. Były one swego czasu bardziej popularne w Polsce, niż w Stanach Zjednoczonych. Chodzi oczywiście o seriale „Hercules” oraz „Xena: Warrior Princess” (to seriale nowozelandzkie). Gdy już była starsza zagrała główną rolę Candice w także rodzimej produkcji „Super City„. Z amerykańskich seriali z jej udziałem poza iZombie, można natomiast wymienić „Masters of Sex„. Tam wcieliła się w postać Vivian Scully.

Clive Babineaux to aktorsko amerykański aktor Malcolm Goodwin. Aktor jest chyba najbardziej znany z roli Shea Danielsa w „Breakout Kings„. Poza tym pojawia się raczej w rolach epizodycznych. Przewinął się przez takie seriale jak „True Blood„, czy netflixowy „House of Cards„.

Ex-narzeczony Liv, czyli Major Lilywhite to w rzeczywistości Robert Buckley. Jego możemy kojarzyć przede wszystkim z „666 Park Avenue„. Zagrał też Adama w pierwszym epizodzie antologii science-fiction od Hulu „Dimension 404„. No i jeszcze trzeba wspomnieć o jego postaci Clay’a Evansa w „One Tree Hill„.

iZombie – Season 1 – O AKTORACH – część 2

Ravi Chakrabarti to angielski aktor i YouTuber o hinduskich korzeniach Rahul Kohli. Na YouTubie bierze on udział w programie Funhous. Aktorsko poza iZombie występuje tylko epizodycznie. Przykładowo – zaistniał przez chwile na srebrnym ekranie w serialu „Supergirl„. Do większej roli został zaangażowany przy serialu z antologii horrorów „The Haunting of Bly Manor„.

Peyton Charles to aktorsko Aly Michalka. To amerykańska aktorka, która debiutowała w dzieciństwie serialem Disney Channel „Phil of the Future„. Tam wcieliła się w Keely Teslow, jedną z głównych postaci obok tytułowego Phila. Z dorosłych ról wcieliła się w postać Marti Perkins w „Hellcats„.

No i na koniec nasz Blaine. To aktorsko najbardziej znany aktor z całej obsady pierwszego sezonu iZombie. W tej roli David Anders. Znamy go jako Adama Monroe z serialu „Heroes„. Występował też jako Josef Bazhaev w „24” (w Polsce znanym jako 24 godziny). To także John Gilbert z „The Vampire Diaries„. Epizodycznie przewinął się też przez wiele znanych produkcji. Pojawił się w „Arrow„, zagrał w „Grey’s Anatomy” (pol. Chirurdzy) oraz produkcji HBO „Deadwood„. No i jeszcze na koniec można wymienić „Once Upon a Time” z jego udziałem.

iZombie – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial iZombie spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków jak i widzów. Zebrał kilka nominacji i drobnych nagród filmowych. Doczekał się kolejnych sezonów i mimo, że jego oglądalność nie należy do tych najwyższych, to wciąż ma on swoich wiernych fanów.

To serial, który można polecić wszystkim fanom kryminałów, którzy oczekują od tego gatunku jakiegoś świeżego podejścia do tematu. Pomysł z zombie rozwiązującą zagadki kryminalne, z całą pewnością jest świeżym podejściem do kryminałów. Poza tym, to chyba cecha wspólna produkcji opartych na komiksach VERTIGO, bo z podobną sytuacją mamy w serialu „Lucifer„, który w naszym kraju ma jeszcze większe grono sympatyków.

Udostępnij w social mediach