IRON MAN – Marvel Anime – RECENZJA

IRON MAN – Marvel Anime (jap. / アイアンマン) – japońsko-amerykański serial animowany Marvela. Znany również pod tytułem Iron Man: Animated Series oraz Marvel Anime: Ironman. Superbohaterski serial science-fiction akcji z cyklu Marvel Anime / Superhero Anime. Za produkcję serialu odpowiada Marvel Animation (Marvel Studios -> obecnie Disney) oraz Madhouse (iXIT Corporation -> Nippon TV). Za globalną dystrybucję serialu odpowiada Sony Pictures Home Entertainment (Sony).

GATUNKI : animowany / anime / superhero / science fiction / akcja / familijny
KRAJ PRODUKCJI : USA Japonia

IRON MAN (Marvel Anime) liczy 12 odcinków. Premierowo był on nadawany w Japonii na kanale Animax od 1 października 2010 roku do 17 grudnia 2010 roku. Następnie serial miał swoją premierę w USA na kanale G4 w dniu 23 lipca 2011 roku.

IRON MAN – Marvel Anime – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o niespodziewanej przygodzie Iron Mana w Japonii. Tony Stark przybywa do Japonii, by uczestniczyć w uruchomieniu reaktora łukowego. To duża inwestycja Stark Industries w Japonii, z wykorzystaniem miejscowego Lab 23, które prowadzi dr Chika Tanaka. Miejscowi dziennikarze pytają amerykańskiego miliardera o plany względem nowego reaktora. Stark twierdzi, że reaktor wytworzy czystą, darmową, ekologiczną energię. Dodatkowo podczas konferencji prasowej dochodzi do incydentu z udziałem młodej reporterki Nanami.

Następnie japońscy dziennikarze pytają czy będą mieli okazję go podziwiać w zbroi Iron Mana. Ten jednak oświadcza, że rola Iron Mana to już dla niego przeszłość. Oficjalnie przechodzi na superbohaterską emeryturę, ale sam projekt Iron Man będzie stale żywy, tylko bez jego bezpośredniego udziału. Tony jednak daje się namówić na specjalny pokaz dla lokalnej publiki. Przywdziewa na nim prototypową zbroję, lecz jego lot kończy się kraksą.

Zbiegiem okoliczności Tony Stark ląduje przy przejeżdżającej drogą Nanami. Ta przeprasza go za publiczne spoliczkowanie, a ten przyjmuje jej przeprosiny i proponuje wywiad na wyłączność za podwózkę do Lab 23. Przy tej okazji Tony pyta ją, co o nim myślą jej rodacy. Ta oświadcza, że wszyscy go podziwiają, ale podejrzewają, że ma pewne ukryte intencje. Na koniec Stark nie może sobie odpuścić próby kolejnego podrywu.

Po tej akcji Tony oddaje prototypową zbroję do przetestowania usterki. Kadeci nie zauważają żadnej wady, ale nagle niebieska zbroja przejmuje kontrolę nad ciałem kadeta. Stark jest przekonany, że doszło do cyberataku. To zmusza go do ponownego przywdziania zbroi Iron Mana i zneutralizowania porywacza jego prototypu. Jednak gdy dochodzi do starcia, kadeta w zbroi zastępuje obca istota, która przedstawia się jako Skorpion z Zodiac. Stark rozprawia się z intruzem, ale ten znika, a na jego miejsce wraca ciało kadeta. To wszystko sprawia, że Stark będzie musiał zająć się tą zagadką osobiście. Emerytura superbohaterska musi więc jeszcze poczekać.

IRON MAN – Marvel Anime – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2010 roku miłośnicy Anime mieli okazję premierowo obejrzeć pierwszy serial anime ze stajni Marvel Comics. Rozpoczyna on cały cykl seriali Marvel Anime, znany też jako Superhero Anime. Za produkcję tych seriali odpowiada japoński Madhouse. Obecność amerykańskiej firmy w tym przypadku jest bardziej symboliczna i głównie ogranicza się do udzielenia licencji na wykorzystanie postaci znanych z komiksów Marvel Comics oraz amerykańskich filmów i seriali Marvel Studios. Nie mniej jednak dużą cegiełkę do tego serialu dodaje brytyjski scenarzysta z ramienia Marvel Comics – Warren Ellis. Sam serial miał swoją premierę na kanale Animax, ale pół roku później wylądował również na amerykańskim rynku. Amerykańscy widzowie dostają jego zajawkę 23 lipca 2011 roku na Comic-Conie. Następnie serial wylądował w amerykańskiej telewizji, a Madhouse nawiązał dodatkowo współpracę z Sony Pictures Television. Kolejno za pośrednictwem Sony Pictures Home Entertainment serial wylądował na płytach DVD w różnych regionach świata.

No i jak serial IRON MAN wylądował na amerykańskim rynku to dostał oznaczenie IRON MAN (Anime), aby rozróżnić, że jest to produkcja japońska. Inny zapis to Marvel Anime: Ironman i Iron Man: Animated Series. Dodatkowo na amerykańskim rynku zaczęli go oznaczać jako Season 1. Jednakże pierwotnie był zamysł, że wszystkie te seriale z serii będą zamkniętą fabularnie całością. Stąd oryginalnie nie jest to żaden sezon pierwszy.

Akcja serialu IRON MAN – Marvel Anime przenosi nas do Japonii. Tam Tony Stark uruchamia prototypowy reaktor łukowy. Nie każdemu jednak podoba się ten pomysł. Są grupy ludzi, którzy nie wierzą w czyste intencje amerykańskiego miliardera. Uważają, że jego firma Star Industries wyrządziła już na świecie wiele zła. Takie koncerny zbrojeniowe robią wszystko dla zarobku kosztem ludzkich żyć. Dlaczego Stark miałby tym razem altruistycznie inwestować w coś, co dostarczy ludziom darmową energię. Tony musi więc przekonać ludzi, że ma czyste intencje.

IRON MAN – Marvel Anime – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dodatkowo te głosy wątpliwości to nie jedyna przeszkoda na drodze Starka do realizacji jego projektu. Pojawia się tu bowiem pewna organizacja, która od słów przechodzi w czyny. Przedstawiają się naszemu bohaterowi jako Zodiac. Dają mu też jasno do zrozumienia, że traktują go jako zagrożenie, które trzeba wyeliminować dla dobra ludzkości. Gdyby tego wszystkiego było mało, to przy tej całej akcji przeszłość Starka daje znać o sobie. Człowiek, który zainspirował go do zostania Iron Manem, a który od dawna nie żyje, teraz prawdopodobnie wrócił tajemniczo z zaświatów. Czy ponownie będzie mu przyjacielem, czy tym razem wrogiem ?

Mamy więc w serialu IRON MAN – Marvel Anime głównych oponentów. Tymi antagonistami dla Starka jest organizacja Zodiac. Dysponuje ona nowoczesnymi technologiami, rzucając przeciwko superbohaterowi różne roboty i inne tego typu maszyny. Japończycy tworząc ten serial czują się więc jak ryba w wodzie. Mogą szastać różnymi pomysłami z dziedziny robotyki, bo wszystko to bardzo pasuje do przygód komiksowego Iron Mana. No i poza tym akcja serialu rozgrywa się na japońskiej ziemi, więc i sceneria sprzyja do tego typu rozwiązań.

Tym samym w serialu IRON MAN – Marvel Anime mamy wiele takich robotycznych akcji. Wygląda to dość naturalnie i rzeczywiście pasuje do tego komiksowego bohatera. Wszak jego siła tkwi w technice jaką dysponuje. To jego przedsiębiorstwo opracowuje wciąż nowe technologie, które pozwalały mu przez lat być tym, kim chciał być dla ludzkości. Superbohaterem w żelaznej zbroi. Jego pobyt w Japonii jednak zbiega się z jego ważną życiową decyzją. Tony Stark chce odwiesić do „szafy” swoją żelazną zbroję. Podjął już decyzję, że przechodzi na superbohaterską emeryturę. Zodiac zmienia jednak jego plany i Stark kolejny raz musi przywdziać czerwoną zbroję.

IRON MAN – Marvel Anime – Recenzja – ANALIZA – część 3

W serialu IRON MAN – Marvel Anime Tony Stark nie byłby sobą, gdyby również nie podrywał tutaj miejscowych kobiet. Najpierw niestosownie robi to względem lokalnej dziennikarki Nanami Ōty, która policzkuje go na oczach innych reporterów podczas briefingu prasowego. Później swój urok osobisty próbuje wykorzystać względem swojej współpracowniczki dr Chiki Tanaki. No ale taki jest właśnie Tony Stark i dziwne by w tym serialu miałby się zachowywać inaczej.

Poza tym fabularnie serial prezentuje wiele ciekawych odcinków. To nie są zawsze pojedynki Starka z innymi opancerzonymi przeciwnikami. Mamy tu na przykład epizod z epidemią spowodowaną groźnym wirusem. Kolejnym razem jest to wirus komputerowy, które bardziej może się dać we znaki naszemu głównemu bohaterowi. No a jak do tego dodamy odcinek z małą dziewczynką, która podaje się znajomym Starka za jego córkę, to widzimy spore urozmaicenie tematyczne w omawianym serialu.

A jak tam muzyka w tym serialu ? Przecież dla tego regionu Azji muzyka jest bardzo ważna w każdym serialu. Tu za kompozycję muzyki bierze się Tetsuya Takahashi, który przygotowuje ją również do pozostałych seriali cyklu Marvel Anime. Stworzył on chociażby muzykę do filmu „Dragon Age: Dawn of the Seeker„, który rozgrywa się w universum popularnej gry video ze studia BioWare.

IRON MAN – Marvel Anime – Recenzja – O DUBBINGU

To czas teraz przejść do dubbingu w tym serialu, a był on przygotowany w dwóch wersjach językowych. W japońskiej wersji językowej głosu głównej postaci udzielił Keiji Fujiwara. To zawodowy japoński dubbingowiec, który dubbingował chociażby w innym popularnym anime „Fullmetal Alchemist„.

Głosu Nanami udzieliła Shizuka Itô, a głosu pani dr Tanace udzieliła Takako Honda. Kapitan Nagato Sakurai w japońskiej wersji, to Jin Yamanoi, a Ichiro Masuda, to w rzeczywistości Tomoyuki Shimura. Główną obsadę uzupełnia Minister Obrony Kuroda. Głosu tej postaci w japońskiej wersji udzielił Unshô Ishizuka.

W amerykańskiej wersji językowej głosu Starkowi udzielił Adrian Pasdar, znany głównie z postaci Nathana Petrelli w serialu „Heroes„. To również Glenn Talbot w innej marvelowej produkcji, ale aktorskiej, „Agents of S.H.I.E.L.D.” oraz Morgan Edge w trzecim sezonie „Supergirl„, tym razem ze stajni DC.

Ichiro Masuda w amerykańskiej wersji językowej, to Ben Diskin. To zawodowy dubbingowiec, który ostatnimi czasy zaangażował się do produkcji „Star Wars: The Bad Batch„.

Nanami Ota, to dubbingowo Eden Riegel, a dr Chika Tanaka, to w rzeczywistości Laura Bailey. Swojego głosu udziela ona chociażby postaci Black Widow w serialu „Avengers Assemble„.

Kapitanowi Nagato z Japońskich Sił Samoobrony, głosu udzielił Travis Willingham. Dubbingowo to Thor we wspomnianym wyżej „Avengers Assemble” oraz animowanym „Guardians of the Galaxy„.

Minister Obrony Kuroda w amerykańskiej wersji językowej, to natomiast Neil Kaplan. Pojawił się on w polskim serialu Netflixa „1983„. Z gry głosem jest on znany chociażby z serialu animowanego „Voltron: Legendary Defender„. Ho Yinsen w poszczególnych wersjach językowych, to natomiast kolejno Hiroaki Hirata i Kyle Hebert.

To jeszcze warto wspomnieć na koniec o gościnnym występie Wolverine’a. Loganowi swojego głosu udzielił Milo Ventimiglia. To serialowy Peter Petrelli ze wspomnianego wyżej „Heroes„. To również syn Rocky’ego Balboa w filmie „Rocky Balboa„. Serialowo to także Sean Bennigan w „The Whispers” oraz Jack Pearson w „This Is Us„.

IRON MAN – Marvel Anime – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany serial IRON MANMarvel Anime otworzył drogę do innych produkcji Marvel Anime. To cztery seriale, które łączy miejscem akcji Japonia. Zawsze jest jakiś konkretny powód, który ściąga bohaterów do Japonii. W omawianym serialu jest to uruchomienie prototypowego reaktora. Wizyta Starka miała być krótka i czysto zawodowa. Ów reaktor to nowy krok na drodze do pokoju na świecie. Wszak wiele konfliktów zbrojnych rozbija się właśnie o energię lub środki do jej pozyskiwania. Służbową wizytę w Japonii zakłóca jednak pojawienie się tajemniczej organizacji Zodiac, której Tony Stark musi stawić czoła. I robi to z niemałymi problemami, a tragizmu w tej całej walce nigdy nie brakuje. I tak po ostatni odcinek tej produkcji. Całkiem udanej produkcji.

Udostępnij w social mediach