Inhumans – SEZON 1 – Recenzja

Inhumans – amerykański serial superbohaterski, opowiadający o fikcyjnej rasie Inhumans, stanowiący adaptację komiksów Marvel Comics z udziałem tych bohaterów. Serial jest częścią Marvel Cinematic Universe i został stworzony przez Scotta Bucka. Za jego produkcję odpowiada ABC Studios (Disney) oraz Walt Disney Television (Disney) i Marvel Television (Disney). Za dystrybucje serialu odpowiada (w tym przypadku miało to duże znaczenie) IMAX Corporation.

GATUNKI : superhero / science fiction / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon Inhumans liczy 8 odcinków. Emisja serialu została poprzedzona dwuodcinkową pra-premierą, która miała miejsce 1 września 2017 roku w kinach IMAX. Pierwsze odcinki można było obejrzeć na ekranach IMAX także w Polsce. Następnie cały pierwszy sezon był emitowany w USA na kanale ABC od 29 września 2017 roku do 10 listopada 2017 roku. W Polsce premierowo serial był udostępniany na obecnej wówczas w naszym kraju platformie SHOWMAX. Kolejne odcinki serialu były udostępniane widzom w języku polskim od 7 października 2017 roku do 11 listopada 2017 roku. Następnie serial był emitowany w paśmie telewizyjnym na kanale Fox Polska.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o rodzinie królewskiej z rasy Inhumans, która zamieszkuje malownicze miasto Attilan ulokowane na księżycu planety Ziemia. Pewnego dnia księżycowy łazik NASA nieszczęśliwie trafia na zamaskowane miasto rasy Inhumans. Brat króla Attilan – Maximus – ostrzega mieszkańców, że ten incydent doprowadzi do wojny lokalnej rasy z rasą ludzi. Król Attilan – Black Bolt z niepokojem przyjmuje tą informację, ale jest daleki od podejmowania jakichkolwiek działań wojennych.

Jakby problemów było mało, jeden z członków rodziny królewskiej imieniem Triton, podczas misji na Ziemi, zostaje zauważony i zaatakowany, co mogło doprowadzić do jego śmierci. Na miejsce zdarzenia udaje się szef ochrony królewskiego dworu Gorgon. Ma on zbadać, czy rzeczywiście Triton zginął podczas tego nieszczęśliwego incydentu. W międzyczasie niedoceniany przez nikogo na królewskim dworze Maximus, brat Black Bolta, doprowadza do zamachu stanu i przejęcia władzy w mieście Attilan. Dzięki zdolnościom teleportacyjnym psa Lockjawa, rodzina królewska ewakuuje się z przejętego siłą miasta księżycowego i ląduje na hawajskiej wyspie O’ahu. Tam musi zawalczyć o własne przetrwanie na nieznanym im całkowicie lądzie, a także przygotować się do odbicia królewskiego tronu, z rąk mściwego Maximusa.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się początek serialu Inhumans, który wykorzystuje postacie znane nam z kart komiksów Marvel Comics. Jednak czy rzeczywiście są one wszystkim znane ? Twórcy serialu widocznie uznali że tak, bo serial od razu wrzuca nas w wir wydarzeń, bez żadnego wprowadzenia kim są Inhumans i co robią na ziemskim księżycu. Co do samej rasy Nie-ludzi (jak zostało to przetłumaczone na język polski), to widzowie seriali Marvela nie potrzebowali żadnego wprowadzenia. Wszak serial jest częścią Marvel Cinematic Universe, a genezę Inhumans poznaliśmy w serialu „Agents of S.H.I.E.L.D.”. Wszystko niby ładnie i pięknie, tylko że w Agentach Tarczy wytłumaczono genezę samej rasy, a także w jaki sposób przedstawiciele Inhumans zyskują super moce. W żaden sposób nie było jednak nic wspomniane o całej zintegrowanej społeczności Inhumans. Siłą rzeczy także tym bardziej o ich rodzinie królewskiej, która podobno ma nad nimi wszystkimi kontrolę.

W ten oto sposób przeciętny widz, który nie ma bladego pojęcia kim są członkowie królewskiego dworu, zostaje wrzucony w wir wydarzeń, które na pierwszy rzut oka nie mają ładu i składu. Brak originu postaci, lub jakiegokolwiek wytłumaczenia skąd się znaleźli na ziemskim księżycu, jak powstało ich miasto i dlaczego właśnie oni rządzą niepodzielnie społecznością Inhumans. To wręcz kompletny bezsens ze strony twórców, bo raczej nie chcieli oni adresować serialu wyłącznie do wielkich fanów obrazkowych historii Marvel Comics. Tacy z całą pewnością nie potrzebują wyjaśnień, ale zwykły widz, który tylko lekko interesuje się Marvelem zna Iron Mana, Kapitana Amerykę, czy Thora, ale już z całą pewnością nic mu nie mówią takie postacie jak Black Bolt czy Medusa.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

A jak te postacie prezentują się na kartach komiksów i kiedy czytelnicy pierwszy raz trafili na wzmiankę o ich istnieniu ?

Na pierwszy ogień idzie Black Bolt, choć on jako jedyny jest lekko nakreślony widzom, a jego przeszłość poznajemy w formie retrospekcji. Komiksowy król rasy Inhumans – Black Bolt, pierwszy raz pojawił się na kartach komiksu Fantastic Four #45, wydanym w grudniu 1965 roku. Twórcami postaci byli najbardziej zasłużeni dla wydawnictwa Marvel Comics twórcy wszechczasów, w osobach Stan Lee i Jack Kirby. Mocą Black Bolta jest jego niszczycielski głos. Postać ta przez lata przewijała się przez różne komiksy, ale raczej była odseparowana od innych znanych bohaterów Marvela. Dopiero w ramach inicjatywy Marvel NOW, Black Bolt trafił do grupy Illuminati.

Kim jest Black Bolt z pochodzenia ? To syn króla Agona i królowej Ryndy, który został narażony na działanie terrigenezy jeszcze w stanie embrionalnym. Swoją moc mógł używać jedynie w dźwiękoszczelnej przygotowanej dla niego komnacie. Dla ogólnego bezpieczeństwa, przebywając w towarzystwie innych ze swojej rasy, praktycznie na stałe przestał mówić.

Medusa z imienia i trochę z wyglądu jest zaczerpnięta z mitologii greckiej. Tamtejsza Medusa miała węże zamiast włosów, natomiast komiksowa wersja ma normalne włosy, ale potrafi nimi sterować jakby były oddzielnym żywym organizmem. W serialu ujawniono jej zdolności kontroli włosów tylko na samym początku. Później uczyniono jej postać całkowicie bezużyteczną. Medusa pierwszy raz na kartach komiksu pojawiła się w Fantastic Four #36. Jej pomysłodawcami byli ci sami twórcy, co postaci Black Bolta. Sama postać przeplatała się także przez inne serie, takie jak chociażby FF (od Future Foundation).

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Crystal, czyli siostra Medusy debiutowała w Fantastic Four #45. Posiada ona umiejętność kontroli różnych żywiołów. Pierwotnie była ona nawet częścią grupy Fantastycznej Czwórki. Później dopiero, bo w komiksie Fantastic Four #105 dodano jej origin i związano ją niejako ze społecznością Attilan.

Ciekawą postacią jest Karnak. Debiutował on komiksowo razem z Black Boltem. Ma on szereg przydatnych umiejętności, które w serialu ograniczono raczej do ponadprzeciętnej inteligencji i analitycznego umysłu, pozwalającego obrać odpowiednią taktykę podczas walki lub innego rozwiązywania problemu.

Jeszcze krótko królewski pupil – Lockjaw. Na kartach komiksów debiutował razem wspólnie z większością wymienionych tutaj postaci. Natomiast w XXI wieku dostał nawet swoją mini-serię o nazwie Lockjaw and the Pet Avengers.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W samym serialu jednak nie tylko mało jest powiedziane o samych postaciach z miasta Attilan, ale i także widzowie nic nie wiedzą na temat samego miasta. W komiksach Attilan często zmieniał lokację. Był on nazywany także Ukrytym Lądem. Początkowe jego położenie to było gdzieś na Atlantyku. Później miasto wywędrowało w różne masywy górskie i robiło coś na wzór fortecy z Nanga Parbat, z komiksów i serialu DC – „Arrow„.

Tu w serialu wybrano opcję księżycową. Od czasu do czasu akcja przenosi nas do struktur miasta Attilan. Tam oprócz rodziny królewskiej poznajemy Radę Genetyczną, czyli speców od przeprowadzania kontrolowanej terrigenezy. Ponadto oglądamy jak wygląda cała lokalna społeczność, która żyje tu w jakimś systemie kastowym, niczym w bardziej hardcorowej wersji Indii. Jak ktoś nie miał szczęścia podczas terrigenezy i nie otrzymał nadnaturalnych zdolności, to musiał robić za robola w kopalniach. Reszta pławiła się w luksusach, a poszkodowani podczas tej niesprawiedliwości społecznej udają, że żyje im się wspaniale pod rządami dobrotliwego króla Black Bolta i jego królewskiej rodziny 🙂

Oczywiście to trochę czepianie się, bo przecież twórcy serialu nie tworzyli historii wg oryginalnego scenariusza. Jednak raczej nie o to chodziło w komiksach Marvela, więc takie mocne spłycenie rasy Inhumans, nie wyszło tu w żadnym razie na plus. Ciężko jest też polubić jakąkolwiek z postaci (no nie – Lockjaw wymiata, ale to tylko niewiele znaczący dla fabuły zwierzak). Scenariuszowo serial Inhumans generalnie wygląda bardzo blado. Pompatyczne dialogi Maximusa są niczym z durnowatych kreskówek ukazujących super łotrów. Sam Maximus jako czarny charakter jeszcze w miarę się sprawdza, ale to tylko dzięki umiejętnościom aktorskim odgrywającego tą rolę.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To może od niego wypada zacząć w rozdziale aktorskim. Brat Black Bolta w serialu Inhumans, to w rzeczywistości Iwan Rheon. Walijskiego aktora znamy z postaci Simona w początkowych sezonach zwariowanego serialu science-fiction „Misfits„. Dla większości to oczywiście także Ramsey Bolton ze sztandarowej produkcji HBO – „Game of Thrones„. Głosu tej postaci udzielał on także w grze przygodowej (interaktywnym serialu) Game of Thrones od Telltale Games.

Black Bolt to natomiast Anson Mount. Amerykanin wcielał się ostatnio w postać kapitana Christophera Pike’a w serialu „Star Trek: Discovery„. Aktorsko to także Cullen Bohannon w serialu „Hell on Wheels„. Niektórzy pewnie kojarzą go też jako Bena z filmu z Britney Spears „Crossroads„.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Karnak to aktorsko Ken Leung. Trzeba zacząć (osobisty obowiązek) od jego roli Admirała Statury w „Star Wars: The Force Awakens„. Zagrał też w filmie „X-Men: The Last Stand„. Serialowo znamy go przede wszystkim z bijącego niegdyś rekordy oglądalności „Lost„. To także Topher Zia w „The Night Shift„. Za młodu zagrał też epizodycznie uciekiniera z Chin Biana Yixue w czwartym sezonie „OZ„.

Gorgon, to natomiast aktorsko Eme Ikwuakor. Niektórzy mogą go skojarzyć z serialu „Extant„. Ostatnio gra też Dwayne’a Turnera w „On My Block„.

Królowa Medusa w tym serialu, to natomiast w rzeczywistości Serinda Swan. Jak omawiany jest serial na bazie komiksów, to trzeba zacząć od jej roli Zatanny w „Smallville„. Choć tam wystąpiła epizodycznie, to poruszyła serce wielu widzów 😉 Najbardziej jest ona jednak znana z roli Ericy Reed w „Breakout Kings„.

Małą rolę w serialu dostał też Henry Ian Cusick. Jakiś jasny punkt na aktorskiej mapie Inhumans, bo to akurat aktor z większymi umiejętnościami. Tu zagrał doktora Evana Declana. Ostatnio Szkota widzieliśmy w roli innego naukowca – Dr Jonasa Leara w produkcji FOX-a „The Passage„. To także oczywiście Marcus Kane w „The 100„. Zagrał on też w takich serialach jak „24„, czy „Fringe„. No i na koniec trzeba powiedzieć, że to przede wszystkim Desmonde Hume w popularnym „Lost„.

To całkiem na zakończenie Crystal. W tej roli australijska aktorka Isabelle Cornish. Na rodzimym podwórku znana jest z opery mydlanej Home and Away.

Inhumans – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko jest się doszukać pozytywów w tym serialu, dlatego też ta recenzja nie odbiega niczym od reszty publikowanych w sieci artykułów w tym temacie. Chyba najładniejsze są tu scenerie Hawajów. Przeniesienie większości akcji serialu na hawajskie wyspy, to chyba był jedyny dobry pomysł twórców Inhumans. No i plus za wykonanie Lockjawa. Szkoda tylko, że to jedyny przejaw fachowych efektów specjalnych w tym serialu. Jak na Disney’a to słabiutko, bo kogo jak kogo, ale ich stać było na coś bardziej spektakularnego. Szczególnie, że premierowo serial miał być pokazywany na bardzo dużym ekranie IMAX.

Co tu dużo mówić. Inhumans to najgorszy serial Marvela jaki ujrzał światło dzienne. Nawet nudnawy często „Cloak & Dagger” nie razi takimi absurdami i innymi głupotami, jak materiał przeznaczony dla kin IMAX. Oczywiście zawsze najlepiej ocenić samemu, czy takie coś chociaż trochę przypadnie nam do gustu. Jednak po zniknięciu usługi Showmax z naszego kraju jest problem z obejrzeniem tego serialu z legalnego źródła. Ponadto 11 maja 2018 roku stacja ABC oficjalnie poinformowała o skasowaniu tego serialu. Tak więc nie doczeka się on swojej kontynuacji, a raczej nie ma chętnych na kupowanie licencji anulowanych miernych seriali. Po Inhumans pozostanie jedynie kurz i zawód na całej linii (no i może jeszcze ładne plakaty promocyjne).

Udostępnij w social mediach