I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja

I Know What You Did Last Summer (polski tytuł : Koszmar minionego lata) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański młodzieżowy horror z podgatunku slasherów, który jest kolejną adaptacją powieści z 1973 roku wydanej pod tym samym tytułem, autorstwa Lois Duncan. Za rozwój serialu odpowiada Sara Goodman. Za produkcję serialu odpowiada natomiast Original Film (studio produkcyjne założone przez Neala H. Moritza), Mandalay Television (studio produkcyjne założone przez Petera Gubera), Off Center, Inc., Atomic Monster Productions (studio produkcyjne założone przez Jamesa Wana), Sony Pictures Television (Sony Entertainment, Inc. -> Sony) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : horror / slasher / mystery / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial I Know What You Did Last Summer liczy 8 odcinków. Premierowo był on on udostępniany widzom platformy Amazon Prime Video od 15 października 2021 roku do 12 listopada 2021 roku.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o tajemniczych morderstwach grupy przyjaciół, które mają miejsce po tym jak grupa ta tuszuje nieumyślne spowodowanie zabójstwa. Lennon Grant wraca ze studiów na wakacje do domu. Tam w swoim pokoju na lustrze w szafie odnajduje napis „Wiem co zrobiłaś zeszłego lata”. Gdyby tego było mało, to tajemnicza osoba zostawia dodatkowo w szafie pewne, ociekające krwią, koszmarne przypomnienie.

Rok wcześniej Lennon wraz ze znajomymi bawiła się na imprezie z okazji zakończenia szkoły. Jej siostra bliźniaczka Ally, mimo namowy ojca, nie chciała brać udziału w zabawie, gdyż nie traktowała tych ludzi za swoich przyjaciół. Ostatecznie jednak postanowiła spotkać się tam z siostrą, która chce z niej zrobić taką samą jako ona puszczalską. Alison postanowiła jednak zostać na imprezie, choć nie była gotowa pójść na całość z Dylanem, który zawsze jej się podobał. Jej siostra wykorzystuje sytuację identycznych ubrań i sama postanawia uwieść Dylana, podszywając się pod Ally. Później przy barze z drinkami Dylan poznaje prawdę o wkręceniu go w manewr bliźniaczki. Oburzona tym faktem Ally nie może wybaczyć Lennon, jak mogła jej to zrobić wiedząc, że ta kocha Dylana od lat. Lennon natomiast twierdzi, że zrobiła to dlatego, aby ta zaczęła żyć pełnią życia, zamiast stale myśleć wyłącznie o Dylanie. Po kłótni Ally opuszcza imprezę.

Na imprezie zjawia się miejscowa pani komendant policji. Młodzież używająca podczas zabawy niedozwolonych środków postanawia się ulotnić. Naćpana grupa wsiada do auta, który prowadzi Lennon. Nagle samochód uderza mocno w jakiś obiekt na drodze. Po wyjściu z auta grupa na poboczu widzi zabitą Alison. Dylan chce po tym wypadku początkowo zadzwonić na policję. Później jednak sam proponuje, aby ukryć ciało w jaskini, gdzie niegdyś jej matka wraz z całą sektą popełniła samobójstwo. Ktoś jednak widział jak grupa umieszcza tam ciało dziewczyny. Nikt jednak nie wie, że nie jest to ciało Ally, ale Lennon.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2021 roku Amazon prezentuje swoim widzom kolejną już adaptację powieści z 1973 roku I Know What You Did Last Summer. Filmowy slasher z 1997 roku odbił się w kinematografii głośnym echem. Tym razem jednak ziarno pierwowzoru książkowego Lois Duncan pada na grunt serialowy. Dostajemy jednak inną historię, ale całość pozostaje w konwencji młodzieżowego slashera. I TAK, aby było jasne. To jest horror – slasher, a nie thriller kryminalny, nawet jeśli nie doznamy w tym serialu makabry. Historie, w której kolejno eliminowane są postacie z wąskiego grona, w często tajemniczych okolicznościach, również nazywamy bowiem slasherami. Nie zawsze musi być totalna rzeź i kończyny latające po ekranie. Wystarczy ten sam schemat fabularny, aby daną produkcję mogliśmy nazwać slasherem. A skoro jest slasherem, to musi być horrorem, bo to podgatunek horrorów. Jednak po premierze serialu I Know What You Did Last Summer słyszało się głosy widzów, że to żaden horror.

Po wstępnej edukacji [red. bo ten serwis istnieje też po to, aby edukować widzów ;)], przejdźmy do właściwej analizy serialu I Know What You Did Last Summer, z polskim tytułem Koszmar minionego lata. Tu historia rozgrywa się wokół sióstr bliźniaczek. Nastolatki po imprezie na zakończenie high school mocno się poróżniły. Właściwie nigdy nie miały ze sobą wspólnego języka, mimo że są dwojaczkami jednojajowymi. Problem tylko taki, że zamiast parapsychologicznej więzi bliźniaczek, więcej ich dzieli, niż łączy na gruncie charakteru i ukształtowanej osobowości. Tym samym podobne są wyłącznie wyglądem, co jedna z nich wykorzystała bezwzględnie przeciwko tej drugiej. No a skoro poszło o faceta, to ciężko taką rzecz zapomnieć, a jeszcze ciężej wybaczyć. I pewnie sprawa ta ciągnęłaby się przez cały pierwszy rok studiów, gdyby obie dziewczyny na te studia wyjechały. Wydarzenia po imprezie zmieniły jednak dalsze życie jednej z bliźniaczek.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zmieniły dalsze życie – powiedzieć tak lekko, to jakby w tym przypadku nic nie powiedzieć. Życie jednej z tych bliźniaczek zmieniło się właściwe o 180 stopni. Po pamiętnej imprezie dochodzi bowiem do nieumyślnego zabójstwa jej siostry. Zasadniczą kwestią jest, której siostry ? Grupa naćpanej młodzieży wsiada do samochodu, którym rzekomo kieruje Lennon Grant, czyli ta puszczalska z dwojga bliźniaczek. Przynajmniej wszyscy jej przyjaciele wsiadając do tego samochodu, biorą ją za Lennon Grant. W rzeczywistości za kółkiem siedziała Alison. Dziewczyna jednak nie zaprzecza, a później zdarza się wypadek. I tu w głowie Ally pojawia się myśl. Może by tak teraz przyjąć tożsamość swojej siostry, która zrobiła dokładnie to samo podczas ich wspólnej imprezy. Problem tylko taki, że jedne przejęcie tożsamości trwało pół godziny, czy też godzinę, a drugie potrwa cały kolejny rok.

Mamy więc w serialu pewien aspekt psychologiczny. Jednak to za mało, aby nazwać ten serial psychologiczną produkcją. Po zatuszowaniu zabójstwa i powrocie do domu, Alison zostaje rozpoznana jedynie przez swojego ojca. Dobrze więc, że twórcy serialu nie strzelili babola. W żaden sposób nie dałoby się usprawiedliwić, gdyby również ojciec Alison, wziął córkę za Lennon, tak jak jej tzw. przyjaciele. Jeżeli ktoś ma w rodzinie bliźnięta, to będzie rozumiał zasadniczą różnicę.

Jednak na tym się nie kończy, bo ojciec Ally pomaga jej dalej grać w tą grę, którą dziewczyna sama rozpoczęła. To o tyle ciekawe, że z początku serialu dowiadujemy się, że bardziej emocjonalnie był on związany z drugą bliźniaczką. Jednak widocznie uznał, że co się stało, to już się nie odstanie. Nie chce jednak w jeden dzień stracić dwóch córek równocześnie, a zapewne oddanie się policji pozbawiłoby go również Alison. Stąd oświadcza, że będzie ją krył i od teraz będzie ona oficjalnie dla wszystkich Lennon Grant.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

Alison jako Lennon wyjeżdża więc na studia i tam prowadzi takie życie, jakie prowadziła dotychczas. Po powrocie do domu w wakacje przyjdzie jej jednak spotykać się z prawdziwymi przyjaciółmi jej siostry Lennon. Jednak skoro Ally zaczęła już tą grę, to musi grać dalej i wczuwa się w rolę swojej bliźniaczki. Ktoś jednak po powrocie do domu postanowił zepsuć jej tą grę. No a wszystko zaczyna się od słów I Know What You Did Last Summer. Jednak na słowach i straszeniu się nie kończy. Ktoś dopada i bezwzględnie eliminuje wszystkich znajomych dziewczyny, którzy brali udział w ukryciu ciała jej siostry.

Wielu widzów po premierze tego serialu miało problem ze sposobem realizacji tej wymienionej wyżej eliminacji ludzi z kręgu wtajemniczonych. Przeważnie na ekranie oglądamy bowiem efekt końcowy, czyli w jaki sposób zabójca zostawił ciało ofiary. Innym razem jest to jedynie fragmentaryczna egzekucja osoby, która traci głowę. Nie z zakochania lub roztargnienia, tylko dosłownie. Fizycznie więc traci głowę, a cała reszta ogląda to na nagraniu. Brak tu więc takiej typowej sieczki, ale koncepcja tajemnicy wokół postaci seryjnego zabójcy jest tu zachowana. Tym samym mimo wyżej wymienionych bolączek w sposobie realizacji, to sam serial ogląda się dosyć znośnie, po finał serialu. Później natomiast w tym finale – bez spoilerowania – dostajemy jeden wielki facepalm.

Bez wchodzenia w szczegóły, to na koniec oczywiście wyjaśnia się, kto był tym zabójcą. Wszystko ma jednak tak absurdalne podłoże fabularne, że nawet sami twórcy serialu uznali, że widzowie tego wszystkiego nie przetrawią. Stąd równocześnie z napisami końcowymi dostajemy objaśnienie :). No dosłownie twórcy serialu starają się widzom objaśnić zaprezentowany absurd, odpowiednio go wybielając uzasadnieniami, które tylko wzbudzać mogą zażenowanie w końcowym odbiorze tej produkcji. Produkcji pod względem gry aktorskiej nie na najgorszej. Jednak fabularnie możemy odnieść wrażenie, że scenariusz został tu napisany na kolanie.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W analizie powinno być coś jeszcze o muzyce. Wszak w horrorach często oprawa muzyczna odgrywa niebagatelną rolę. Tutaj jednak nie doświadczymy jakiegoś motywu muzycznego godnego zapamiętania, stąd nie jest to warte wzmianki. Grę aktorsko w większości przypadków możemy natomiast zaliczyć na plus. I dotyczy to zarówno głównej obsady młodzieży, jak i starszych mieszkańców hawajskiej miejscowości, w której toczy się akcja serialu. Kto więc wciela się w główne role tej opowieści ?

Alison i Lennon odgrywa jedna osoba. W tej roli pojawia się Madison Iseman. Filmowo to Bethany z realnego świata w produkcjach „Jumanji: Welcome to the Jungle” oraz „Jumanji: The Next Level„. To również Mary Ellen w innym horrorze „Annabelle Comes Home„.

W postać Margot wciela się natomiast Brianne Tju. Serialowo to przede wszystkim Alex Portnoy w produkcji hulu „Light as a Feather„. Epizodycznie pojawiła się również w serialu „iZombie„.

Jej matkę Mel, zagrała w tym serialu Sonya Balmores. Serialowo to przede wszystkim Auran w niefortunnej produkcji Marvela „Inhumans„.

W postać hawajskiej policjantki Ulani, wciela się pochodząca z Nowej Zelandii Victoria Schmidt. Męski oficer policji Doug Cruise, to natomiast aktorsko Eric William Morris. Pojawił się on chociażby w serialu „Mindhunter„.

Jak już jesteśmy przy policji, to pozostaje nam jeszcze pani komendant. Lyla, to aktorsko Fiona Rene, znana z serialu „Stumptown„. Dylan, to natomiast w rzeczywistości Ezekiel Goodman.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Matkę bliźniaczek Helen odegrała w tym serialu Maggie Lacey. Kelly Craft, to natomiast w rzeczywistości Chrissie Fit.

Bruce’a, czyli ojca bliźniaczek zagrał natomiast w tym serialu Bill Heck. Ostatnimi czasy to Rendell Locke w serialu na podstawie komiksu „Locke & Key„. To również Jack z antologii Apple „Little America„.

Dale, to aktorsko Spencer Sutherland, a Johnny to w rzeczywistości Sebastian Amoruso. Więcej możemy powiedzieć o aktorce wcielającej się w Clarę. Brooke Bloom zagrała Pam w innym serialu Amazon Prime Video – „Homecoming„. To również Sabine z „Falling Water” oraz Fiona z serialu „The Sinner„.

Główną obsadę serialu uzupełniają Riley i jej matka Courtney. Ta druga, to aktorsko Cassie Beck, a w postać nastolatki wcieliła się Ashley Moore.

I Know What You Did Last Summer – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serialowi I Know What You Did Last Summer (polski tytuł : Koszmar minionego lata) nie możemy odmówić aury tajemniczości. Do ostatniego odcinka nie wiemy, kto stoi za licznymi, brutalnymi morderstwami. Do tego dochodzi działalność miejscowej sekty, która była zamieszana w zbiorowe samobójstwo. Tacy ludzie siłą rzeczy wpisani są w grono podejrzanych, w momencie gdy zaczyna ginąć większa ilość osób. Poza nimi jest jeszcze cały wachlarz podejrzanych morderców, od wiedzącego o zatuszowaniu zabójstwa ojca bliźniaczek, po kogoś z członków kręgu wtajemniczonych, a na samej zabitej skończywszy. Oczywiście pod warunkiem, że dziewczyna rzeczywiście nie zginęła w konsekwencji potrącenia samochodem.

Wiele znaków zapytania, a mało wskazówek po drodze pozostawionych widzom. No i nagle dochodzimy do koszmarnego zwieńczenia całej historii. Takiego finału, na którym ciężko pozostawić suchą nitkę. Jednak to sami widzowie powinni ocenić, czy takie zakończenie przypadnie im do gustu. Może jednak te wyjaśnienia równoczesne z napisami końcowymi niektórych przekonają ;). Stąd należy się na koniec krótkie przypomnienie. Omawiany serial jest produkcją oryginalną firmy Amazon, dlatego znajdziecie go legalnie wyłącznie na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach