I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – RECENZJA

I KNOW THIS MUCH IS TRUE (polski tytuł: To wiem na pewno) – HBO ORIGINAL – serial oryginalny HBO. Amerykański miniserial dramatyczny na motywach powieści wydanej pod tym samym tytułem, autorstwa Wally’ego Lamba. Za produkcję serialu odpowiada HBO Entertainment (WarnerMedia -> AT&T… a obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), Willi Hill oraz FilmNation Entertainment (studio produkcyjne założone przez Glena Basnera).

GATUNKI : dramat / dramat psychologiczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial I KNOW THIS MUCH IS TRUE liczy 6 odcinków. Był on nadawany premierowo na kanale premium HBO od 10 maja 2020 roku do 14 czerwca 2020 roku.

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial przedstawia historię życia braci bliźniaków. Po południu 1 października 1990 roku brat bliźniak Dominicka – Thomas Birdsey wszedł do biblioteki publicznej w Three Rivers i modlił się, by poświęcenie, które zaplanował, zostało zaakceptowane. Następnie publicznie odciął sobie dłoń. Następnie w szpitalu Thomas prosi brata, by nie podpisywał zgody na przymusowe przyszycie mu dłoni, gdyż jest to niezbędna ofiara.

Życie nigdy nie rozpieszczało braci. Wychowywani byli surowo przez ojczyma, a u ich kochanej matki w późnym wieku zdiagnozowano raka piersi z przerzutami. Dominick w dodatku w dorosłym wieku musi się troszczyć o swojego brata z zaburzeniami psychicznymi. Kiedy natomiast jeszcze za życia matki chce jej zrobić prezent w postaci odnowienia kuchni, to ta prosi go jedynie o drobiazgowy prezent. Przy remoncie Dominick odnajduje rzeczy należące do jego dziadka. Wśród nich jest rękopis sporządzony w języku sycylijskim. Mężczyzna postanawia oddać go do przetłumaczenia jako prezent dla umierającej mamy. Tłumaczka Nedra Frank jednak ostrzega go przed tym pomysłem, gdyż tekst raczej źle świadczy o jego autorze i jego relacjach rodzinnych. Prezentu jednak i tak nie udaje się wręczyć, gdyż finalnie nowotwór wykańcza jego matkę. Doktorantka natomiast opuszcza uniwersytet z przywłaszczonym rękopisem.

Przez kolejne trzy lata od śmierci matki, Thomas pogrąża się bardziej w chorobie psychicznej. Finalnie schizofrenia paranoidalna doprowadza go do incydentu w publicznej bibliotece. Oficjalnie był to znak protestu przeciw Wojnie w Zatoce Perskiej. Policja jednak dostaje nakaz przewiezienia go do Instytutu Sądowego Hatcha, choć brat domaga się odwiezienia Thomasa do ośrodka Settle, w którym na co dzień dotychczas przebywał. Teraz Dominick obiecuje zrobić wszystko, aby wydostać swojego brata z nowego ośrodka, które bardziej przypomina więzienie dla obłąkanych niż szpital psychiatryczny.

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec wiosny 2020 roku stacja premium HBO prezentuje swoim widzom dość ciekawy serial o burzliwym życiu braci bliźniaków. W miniserialu tym główną i podwójną rolę odgrywa Mark Ruffalo. To on równocześnie wciela się w często wybuchowego, choć generalnie zdrowego na umyśle Dominicka oraz w rolę chorego psychicznie brata bliźniaka Thomasa. W tym przypadku zastosowano więc manewr podwójnej roli, zamiast szukać znanych aktorsko dorosłych bliźniąt. Nie mniej jednak wypada to bardzo dobrze. Mark Ruffalo w I KNOW THIS MUCH IS TRUE sprawdza się doskonale odgrywając schizofrenicznego Thomasa, jak i odgrywając jego brata Dominicka. Ten drugi postanawia pomóc bratu wydostać się z Instytutu Sądowego Hatcha, w którym umieszczono Thomasa po głośnej medialnie sprawie odcięcia dłoni w publicznej bibliotece.

Już właściwie na wstępie musimy jasno powiedzieć, że to dość ciężki serial. To nie jest produkcja, która nadaje się do przysłowiowego obiadu, czy równoczesnego grania w gierki na telefonie. Miniserial I KNOW THIS MUCH IS TRUE (polski tytuł: To wiem na pewno), choć ciężki do zdefiniowania gatunkowego, w dużej mierze skupia się na aspekcie psychologicznym. I to nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z bohaterem, który cierpi na schizofrenię paranoidalną. Generalnie życie bliźniąt nigdy nie było usłane różami. Tak było w dzieciństwie, wczesnej młodości i tak jest w życiu dorosłym. Czasami to ich własne błędy sprowadziły na nich taki, a nie inny los. Dominick nawet stara się szukać praprzyczyny rodzinnych porażek, choć nie zauważa, że jego własne decyzje sprowokowały niektóre tragiczne wydarzenia w jego życiu. Te miały wpływ nie tylko na jego ojczyma, czy brata, ale szczególnie na jego żonę.

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Thomas w serialu I KNOW THIS MUCH IS TRUE (polski tytuł: To wiem na pewno) to natomiast postać dotknięta chorobą psychiczną. Tu ciężko mówić o racjonalności w jego postępowaniu. Nawet jeśli sam sprowokował jakieś sytuacje, które miały swoje konsekwencje, to i tak nie wyciągnie on z tego odpowiednich wniosków. Nie dostrzega on bowiem tego, w jaki sposób jego czyny mogą oddziaływać na jego otoczenie. Jeszcze gorzej sprawy się mają, gdy te czyny mają wydźwięk medialny. Scenę w publicznej bibliotece już nie tak łatwo było przykryć przez wiecznie opiekującego się nim brata. Choć Thomas przy tym nikogo nie zabił, ani nawet nie zranił, to w świetle miejscowego prawa i tak stał się on osobą niebezpieczną. Taką, co do której trzeba podjąć większe niż dotychczas środki bezpieczeństwa. Otwarty ośrodek terapeutyczny Settle to już zdecydowanie za mało. Organy państwowe wymuszają więc skierowanie Thomasa do ośrodka całkowitej izolacji.

W takim przypadku stan Thomasa może się jedynie bardziej pogorszyć. Wie o tym doskonale jego brat Dominick, który zaczyna szukać sposobów na legalne wydostanie Thomasa z Instytutu Sądowego Hatcha. Sam Dominick jednak ma również własne życie, któremu musi poświęcać pewną uwagę. Nie czuje się w nim zbyt komfortowo, więc dlatego zaczyna szukać przyczyny własnych porażek. Generalnie recenzja ta ma być z założenia pozbawiona spoilerów, ale aż się prosi wspomnieć o jednym fakcie, który ma wpływ na fabułę tego serialu. Znaczy takich faktów jest kilka, ale wspomnijmy tylko o jednym. Z czasem Dominick odzyskuje rękopis swojego dziadka, który jest swoistym dziennikiem / pamiętnikiem z jego życia po przybyciu do Stanów Zjednoczonych. Tam dowiaduje się o ślubie dziadka oraz fakcie przygarnięcia pod własny dach również swojej szwagierki. Ta rzekomo rzuca klątwę na niego i jego dalsze potomstwo. Na tej podstawie Dominick zaczyna wysuwać irracjonalne wnioski, że jego ród jest po prostu przeklęty.

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

O tym wszystkim widzowie dowiadują się z retrospekcji. Od momentu odzyskania przez Dominicka rękopisu dziadka, przenosimy się co jakiś czas w przeszłość, by tam śledzić losy Domenico Tempesty. Czy są to wydarzenia istotne dla losów tego serialu ? W pewnym sensie tak, bo zmuszają naszego głównego bohatera do refleksji. Do refleksji nie tylko w temacie przyczyny swoich wiecznych porażek, ale również tego, kto może być jego prawdziwym ojcem. Tą tajemnicę matka bliźniaków zabrała do grobu. Czy rzeczywiście tak było, dowiecie się w ostatnim odcinku. Nie mniej jednak bracia nigdy nie mogli dowiedzieć się szczegółów w temacie swojego biologicznego ojca. Matka zawsze zbywała ten temat informacją, że ich ojcem jest Ray, gdyż faktycznie zajmuje się ich wychowaniem.

Te wydarzenia z przeszłości kształtowały osobowość obu braci. Bardziej oczywiście osobowość Dominicka, gdyż ta Thomasa była mocno rozchwiana przez jego schizofrenię. Stąd widać jak istotny jest w tym serialu aspekt psychologiczny w sferze pedagogicznej. Na nic jednak by się to wszystko zdało, gdyby nie dobra gra aktorska głównego bohatera. Generalnie cały serial I KNOW THIS MUCH IS TRUE (polski tytuł: To wiem na pewno) pod tym względem stoi na wysokim poziomie. Dramaturgii w kilku sytuacjach też nie możemy odmówić tej produkcji. I tu ponownie na kilka sytuacji życiowych mają wpływ wydarzenia z przeszłości, w których widzimy Dominicka i Thomasa w wieku szkolnym, czy wieku studenckim. Całość serialu ma natomiast bardzo dramatyczny charakter, więc nie ma się co tu spodziewać scen rozrzedzających ciężką i gęstą atmosferę czy generalnie jakiegoś happy endu.

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – O AKTORACH – część 1

Na a skoro padło wiele ciepłych słów o grze aktorskiej, to warto przyjrzeć się bliżej odtwórcom głównych ról w tej serialowej opowieści. Dominick i Thomas to wspomniany w powyższych akapitach Mark Ruffalo. To aktor głównie filmowy. Druga dekada XXI wieku przypada przede wszystkim na jego występy w filmach MCU jako Bruce Banner. W tą postać wcielił się kasowych „Avengers„, „Avengers: Age of Ultron„, „Thor: Ragnarok„, czy „Avengers: Infinity War” i „Avengers: Endgame„. Poza MCU, to również Dylan Rhodes w filmach znanych pod polskim tytułem Iluzja. W rzeczywistości to „Now You See Me” i „Now You See Me 2„. Serialowe występy dopiero się natomiast dla niego rozpoczynają omawianym serialem i produkcją „She-Hulk„. W przeszłości występował jednak jeszcze w serialu „The Beat„.

Psycholog z Instytutu Sądowego Hatcha Lisa Sheffer, to natomiast aktorsko Rosie O’Donnell. Serialowo to między innymi Rita Hendricks w „The Fosters„.

Ojczym Ray Birdsey, to w rzeczywistości John Procaccino. Wystąpił on w czwartym sezonie „Madam Secretary„, a wcześniej wcielił się w rolę sędziego Toma Glatta w serialu „The Good Wife„.

Doktor Patel, to aktorsko Archie Panjabi. Serialowo to Nas Kamal w „Blindspot” oraz Kalinda Sharma we wspomnianym wyżej „The Good Wife„.

Student Dominick / Thomas, to w rzeczywistości Philip Ettinger. Możemy go kojarzyć z postaci Garretta Drimmera w serialu „One Dollar„. Matkę bliźniąt w retrospekcjach odgrywa natomiast Melissa Leo. Serialowo to Siostra Pam w „Wayward Pines„. To również Toni Bernette w serialu „Treme” oraz Kay Howard w serialu „Homicide: Life on the Street” (znanym w Polsce jako Wydział zabójstw Baltimore).

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – O AKTORACH – część 2

Domenico Tempesta z retrospekcji, to aktorsko Marcello Fonte. Ten włoski aktor jest najbardziej znany z roli psiego fryzjera w filmie „Dogman„. Prosperina, to natomiast aktorsko rzeczywista Sycylijka Irene Muscara.

W postać Leo wciela się Rob Huebel, znany chociażby z postaci Lena Novaka w serialu „Transparent„. Małą Penny Ann Drinkwater zagrała tu natomiast Acahkos Johnson.

Była żona Dominicka – Dessa Constantine, to aktorsko świetna jak zawsze Kathryn Hahn. Serialowo to między innymi Jennifer Barkley w „Parks and Recreation” oraz Chris w „I Love Dick„. To również tytułowa „Mrs. Fletcher” oraz Anka z opowieści o dziecku w serialu „The Romanoffs„. Poza tym zagrała również w serialu Marvela „WandaVision” oraz wcieliła się w postać Raquel Fein w serialu „Transparent„. Swojego głosu udziela natomiast w animowanym komediowym musicalu od Apple „Central Park„.

Młodą Dessę zagrała w tym serialu Aisling Franciosi. Ją możemy kojarzyć z postaci Katie Benedetto w serialu „The Fall„. To również Fernande Olivier z serialu „Genius„.

Główne postacie w wieku dziecięcym w tym serialu zagrały natomiast prawdziwe bliźniaki. To kolejno Donnie Masihi i Rocco Masihi.

Tłumaczka rękopisu Nedra Frank, to natomiast aktorsko Juliette Lewis. Serialowo to między innymi pani detektyw Andrea Cornell w „Secrets and Lies„.

Joy Hanks, to aktorsko Imogen Poots. Jest ona znana chociażby z filmu „Vivarium„. Wystąpiła również na złotym ekranie w filmie „28 Weeks Later„.

Główną obsadę I KNOW THIS MUCH IS TRUE uzupełnia indiański znajomy głównych bohaterów z dawnej szkoły Ralph Drinkwater. W tej roli wystąpił Michael Greyeyes. Serialowo to Qaletaqa Walker w trzecim sezonie „Fear the Walking Dead„. Poza tym to również Jimmy Saint w „V-Wars” oraz więzień Sam Gillis w serialu Apple „Home Before Dark„.

I KNOW THIS MUCH IS TRUE – Miniserial – PODSUMOWANIE

Tak jak było wspomniane przy początku analizy, jest to dość ciężki tematycznie serial. Nie oznacza to jednak, że jest ciężko strawny. Po prostu wymaga jedynie od widza uważnego oglądania. Tak aby później nie było problemu powiązać ze sobą pewne fakty z życia głównych bohaterów oraz ich przodków. Te drugie są przedstawione w retrospekcjach z opowiadań Dominicka, który równocześnie robi tu za narratora oraz czytanego przez niego rękopisu Domenico Tempesty.

Czasy dla serialu współczesne, to musimy pamiętać, że dla nas widzów to również czasy przeszłe. To wydarzenia równoległe z wybuchem Pierwszej Wojny w Zatoce Perskiej. Tło tych wydarzeń ma również pośredni wpływ na los jednego z naszych głównych bohaterów. Poza tym serialowi nie można odmówić dramaturgii, a scenariuszowo sama opowieść jest dość ciekawa i powstała na motywach przemyślanej powieści autorstwa Wally’ego Lamba.

Udostępnij w social mediach