I Am Not Okay with This – SEZON 1 – Recenzja

I Am Not Okay with This (polski tytuł: To nie jest OK) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański nadprzyrodzony komediodramat młodzieżowy, którego twórcami są Jonathan Entwistle i Christy Hall. Serial powstał na motywach komiksu wydanego pod tym samym tytułem, autorstwa Charlesa Forsmana. Za produkcję serialu odpowiada Ceremony Pictures (studio produkcyjne Andrew K. Li), Raindrop Valley oraz 21 Laps Entertainment (studio produkcyjne założone przez Shawna Levy’ego).

GATUNKI : komediodramat / czarna komedia / teen drama / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu I Am Not Okay with This liczy 7 odcinków. Premierowo został on udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 26 lutego 2020 roku.

I Am Not Okay with This – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o zbuntowanej nastolatce, która pewnego dnia przypadkowo odkrywa w sobie zdolności parapsychiczne. Syd od dwóch lat mieszka z matką i młodszym bratem w Pensylwanii. W szkole wszystko ją wkurza i przez to często traci nad sobą panowanie. Może mieć to związek z niedawną śmiercią jej ojca. Szkolna pedagog zasugerowała jej prowadzenie pamiętnika, co pozwoli jej ukoić nerwy. W szkole Syd nie ma przyjaciół poza jedną D. Z nią Syd znalazła wspólny język tylko dlatego, że obie przeprowadziły się do tego miasta w tym samym czasie.

Właśnie po lekcjach Syd dowiaduje się od swojej przyjaciółki Diny, że ta przespała się z Bradley’em Lewisem – najbardziej pożądanym chłopakiem w szkole. Teraz praktycznie są parą i wybierają się wspólnie na szkolny bal. Syd na pokaz cieszy się z jej szczęścia, ale ta informacja ją dobija. Dina natomiast proponuje jej znalezienie kogoś dla siebie i wówczas wspólnie w czwórkę wybiorą się na bal. Syd jednak jedyne czego chce, to aby pyszałkowatemu Bradley’owi zszedł uśmiech z jego gęby. Chwilę później siedzący naprzeciwko niej w barze Bradley zaczyna mocno krwawić z nosa.

Sydney w drodze do domu zaczepia Stanley Barber. To miejscowy dziwak i olewator, który mieszka na tej samej ulicy. Składa on nastolatce propozycję wspólnego skręta i słuchania płyty w jego domu. Ta choć tego nigdy nie robiła zgadza się na spotkanie. W domu czeka ją jednak znowu niemiła rozmowa z matką. Nie układa im się razem od czasu, kiedy ojciec Syd powiesił się w piwnicy. Dziewczynę wkurza, że w ogóle nigdy o tym wspólnie nie rozmawiają, a ta nawet nie zna powodu samobójstwa ojca. Swoje wkurzenie wyładowuje również w domu, leczy tym razem bez użycia rąk, Syd rozsadza siłą woli kawałek ściany w swoim pokoju. Przypadek z Bradley’em nie był więc odosobniony.

I Am Not Okay with This – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na początku 2020 roku Netflix prezentuje swoim widzom serial na podstawie komiksu I Am Not Okay with This. To produkcja ocierająca się gatunkowo o seriale superbohaterskie, ale generalnie bardziej pozostaje jedynie na płaszczyźnie supernatural fiction. Główna bohaterka tej historii wcale bowiem nie ma zamiaru ratować ludzi i świata, po tym jak odkrywa w sobie supermoce. Nawet wręcz przeciwnie. Nie jest zadowolona z tego, że jest jakimś dziwadłem. Często nawet wypiera z psychiki to, co potrafi zrobić własnym umysłem. Sydney Novak nie potrafi jednak oszukać przeznaczenia, a prawda o tym kim się staje, dogania ją w najmniej oczekiwanych momentach. Stąd dziewczyna postanawia ukryć przed światem swoje zdolności, nad którymi nie potrafi zapanować.

Z początku serial I Am Not Okay with This (red. z polskim tytułem To nie jest OK, który wypacza sens fabularny tej produkcji) mieni nam się jak typowy serial młodzieżowy. Poznajemy w nim zbuntowaną nastolatkę Sydney Novak, z niemal typowymi problemami wieku młodzieńczego. Niemal, bo poza problemami szkolnymi i domowymi, dziewczyna przeżywa również traumę po śmierci swojego ojca. Ta zamiast budzić w niej smutek, budzi każdorazowo złość i ogólną frustrację.

W nowym miejscu zamieszkania i nowej szkole, Syd praktycznie nie ma żadnych przyjaciół. Jedyny jaki wyraża zainteresowanie nastolatką, jest mieszkający nieopodal Stanley „Stan” Barber. To miejscowy dziwak, któremu pasuje taka równie dziwna jak on i wyalienowana dziewczyna. Poza nim Syd znajduje jedynie wspólny język z Diną. Urocza nastolatka pewnie normalnie nie zadawałaby się z Syd, gdyby nie fakt, że łączy ich wspólnie ten sam czas przybycia do tego miasta. Obie były nowe w nowym środowisku, więc trzymały się od początku razem. To zrodziło ich wzajemną przyjaźń, a Syd traktuje Dinę za najlepszą przyjaciółkę, która jest praktycznie jedyną jej przyjaciółką.

I Am Not Okay with This – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Czas jednak nie stoi w miejscu. Dina w pierwszym odcinku tego serialu informuje swoją przyjaciółkę, że spotyka się teraz ze szkolną gwiazdą futbolu amerykańskiego. Tym samym w praktyce Syd już podświadomie wie, że od teraz D. będzie poświęcała więcej czasu Bradley’owi Lewisowi niż jej. To wszystko sprawia, że złość rozsadza ją od środka, a następnie za sprawą jej umysłu daje swój wyraz na zewnątrz. Gdyby Sydney dotychczas miała mało problemów, to jeszcze teraz musi się martwić, aby jej ujawnione moce nie zrobiły większych szkód, niż ta sama by tego chciała. Wszystko to jest zwariowane, a dziewczyna nie może się nawet w tej sprawie wygadać swojej jedynej przyjaciółce.

I właśnie na takich dylematach Syd skupia się głównie fabuła pierwszego sezonu tego serialu. Serialu, który balansuje na granicy młodzieżowego dramatu, a komedii serwującej specyficzny humor. Do tego mamy jeszcze nadnaturalne zdolności, typowe bardziej dla produkcji superhero. To wychodzi twórcom całkiem nieźle i widać, że dobrze czują się w klimatach młodzieżowych. Producenckiego wsparcia udziela im natomiast Shawn Levy, który przecież współtworzył na klimatach młodzieżowych hit na miarę naszych czasów, a mianowicie serial „Stranger Things„. No a tam również mamy przecież połączenie młodzieńczo-dziecięcych klimatów ze zdolnościami i zjawiskami paranormalnymi.

Problematyczny w tej produkcji może być jedynie format serialu. Dostajemy krótkie odcinki, bardziej czasowo pasujące do sitcomów. Nie byłoby problemu, gdyby ich było przynajmniej kilkanaście. Tu natomiast pierwszy sezon serialu I Am Not Okay with This liczy zaledwie 7 odcinków. Z początku zarzut możemy mieć jeszcze do sztampowego podejścia do produkcji seriali młodzieżowych. Później to się ulatnia i serial bardziej stara się być oryginalny w swojej formie. Na plus całościowo wypada natomiast gra aktorska młodych aktorów. Czas więc przyjrzeć się bliżej warstwie aktorskiej tej produkcji.

I Am Not Okay with This – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

W postać głównej bohaterki tej opowieści wciela się Sophia Lillis. Młoda aktorska praktycznie dobrze się sprawdza w każdej roli, więc i tutaj nie zawodzi. Wcześniej wystąpiła jako Beverly Marsh w filmowym horrorze „It” oraz jako młodsza wersja Camille Preaker w serialu „Sharp Objects„. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Gretel w filmie „Gretel & Hansel” (pol. Małgosia i Jaś).

Jej młodszego brata Liama, który również dobrze sobie radzi w tej roli, zagrał w tym serialu Aidan Wojtak-Hissong. W przeszłości przyszło mu niefortunnie zagrać w serialu „Falling Water„. Epizodycznie przewinął się jeszcze przez pierwszy sezon „Dino Diana” oraz pierwszy sezon serialu „Slasher„.

Brad Lewis, to aktorsko Richard Ellis, który epizodycznie przewinął się przez wznowiony po latach serial „Veronica Mars„. Jego najlepszego kumpla z drużyny, czyli Ricky’ego Berry’ego zagrał tu natomiast Zachary S. Williams, znany z serialu „I Am Frankie„.

Dina, to aktorsko Sofia Bryant. Ostatnimi czasy to Tasha w serialu peacock „The Girl in the Woods„. Stana zagrał tu natomiast Wyatt Oleff. To Stanley Uris we wspomnianym wcześniej horrorze „It” oraz jego drugiej części. Wcielił się również w małego Petera Quilla w filmie Marvela „Guardians of the Galaxy Vol. 2„.

Pedagog Cappriotti, to w rzeczywistości Patricia Scanlon. Występowała ona w serialu „Ave 43„. Ojca Stana zagrał tu Mark Colson, a w postać Jenny Tuffield wcieliła się Sophia Tatum.

Dyrektora szkoły zagrał Gregg Daniel. Możemy go kojarzyć z serialu „True Blood„. To również David Carter w „Insecure” oraz Easley Barton w „For Life„.

Nauczyciel Pan File, to aktorsko David Theune. Serialowo to między innymi Eric w „Good Girls„. Główną obsadę uzupełnia matka Syd. W postać Maggie Novak wcieliła się Kathleen Rose Perkins. Serialowo to między innymi Jennifer McMahon w „Colony” oraz Maggie Goodwyn w „Big Shot„.

I Am Not Okay with This – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Choć serial I Am Not Okay with This (polski tytuł: To nie jest OK) zaczyna się dość sztampowo jak mało oryginalna produkcja młodzieżowa o nastolatce z typowymi problemami, to później szybko się rozkręca i wchodzi na właściwe tory. Oczywiście ma on w sobie dość specyficzny humor i nie każdemu taki podejdzie. Wówczas ów widz powie, że I Am Not Okay with This ;). To jednak zrozumiałe, bo tego typu seriale wchodzące w buty czarnej komedii zawsze są specyficzne. Nie mniej jednak produkcja posiada ciekawych bohaterów, dobrze zagranych i jest okraszona jako taką znośną fabułą. No a całościowo to sprawia, że większość widzów chciałaby się dowiedzieć jak dalej potoczą się losy Sydney Novak.

I tu przykra niespodzianka, bo Netflix w sierpniu 2020 roku ogłosił kasację tego serialu. Głównym powodem były rzekome problemy produkcyjne spowodowane lockdownami, związanymi z pandemią COVID-19. Tym samym widzom została odebrana możliwość poznania ciągu dalszego prezentowanej w pierwszej odsłonie historii. Czy mimo wszystko finał sezonu ma rozsądne zakończenie, które sprawia, że główne wątki zostają zamknięte, mimo furtki otwartej na kontynuację ? NIE – niestety NIE. Serial fabularnie nam się urywa w momencie gdy potrzebujemy więcej wyjaśnień. Finał sezonu jest iście wybuchowy, na co wskazuje scena z początku serialu, która nawiązuje do finałowej sceny sezonu. Anulowanie produkcji oznacza jednak, że widzowie, którzy już to widzieli muszą obejść się smakiem. Ci co nie znają jeszcze serialu muszą się natomiast liczyć z drastycznym urwaniem fabuły, która aż krzyczy o konieczność kontynuacji. Jednak life is brutal i nie takie już seriale w przeszłości kasowali. Pierwszy sezon natomiast stale pozostanie w bazie platformy NETFLIX.

Udostępnij w social mediach