How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja

How I Met Your Mother 9 (w skrócie HIMYM 9, a pod polskim tytułem Jak poznałem waszą matkę 9) – finałowy sezon amerykańskiego sitcomu stacji CBS. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – How I Met Your Mother 1. Obecny artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji – How I Met Your Mother 8 oraz wyjątkowo zawiera spoilerowe podsumowanie.

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : USA

Dziewiąty i równocześnie ostatni sezon serialu liczy również 24 odcinki. How I Met Your Mother 9 premierowo był emitowany na kanale CBS od 23 września 2013 roku do 31 marca 2014 roku. W Polsce był on pierwotnie emitowany na kanale Comedy Central.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Robin szykuje się do ślubu z Barney’em. Postanawia odkopać zakopany w dzieciństwie wisiorek. W tym czasie Barney zaczyna spędzać więcej czasu z jej ojcem. Udają się wspólnie na paintball, a ten zaczyna zauważać plusy tego całego ślubu. Nagle zyska syna, którego zawsze chciał mieć, ale nigdy nie miał.

W tym czasie Lily i Marshall szykują się na przeprowadzkę do Włoch. W pakowaniu pomaga im oczywiście najlepszy przyjaciel Marshalla. Robi im segregację rzeczy jakie powinni wyrzucić, a jakie powinni zabrać ze sobą. W rzeczywistości to sam jest przywiązany do niektórych tych przedmiotów, przypominających mu szczęśliwe chwilę z przeszłości. W pewnym momencie uzmysławia sobie, że przeszłość trzeba zostawić za plecami, bo jest już dawno przeszłością. Po telefonie od Robin przyjeżdża natomiast pomóc jej w pracach poszukiwawczych.

Ostatecznie Robin znajduje pudełko z wisiorkiem, które okazuje się puste. Przyznaje się przed Tedem, że ogarnia ją strach przed ślubem z Barney’em. Brak wisiorka może jest znakiem od wszechświata, że ten ślub to zła decyzja. Ted jednak zachowuje się dojrzale i wyprowadza ją z błędu. Sugeruje by nie wierzyć w takie znaki. On sam przez ostatnie lata tylko na nich polegał. Jednak na nic mu się to zdało, bo nadal jest w tym samym miejscu co osiem lat temu.

Następnie Ted wraca do prac wykończeniowych w nowym stawianym przez siebie domu. Lily koniecznie chce zobaczyć efekt końcowy, dlatego Ted zabiera ją na pokaz domu. Przy okazji dowiaduje się, że Ted po weselu Robin chce wyjechać na stałe do Chicago. Nic go już w NY nie będzie trzymać, skoro jego przyjaciele wyjeżdżają do Włoch. W tym czasie Marshall udaje się do Minnesoty, by omówić z matką sprawę wyjazdu do Rzymu, o czym wcześniej nawet nie wspomniał. Na miejscu dostaje zaskakujący telefon z propozycją objęcia stanowiska sędziego w NY.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Lily próbuje przekonać Teda do pozostania w Nowym Jorku. Zapewnia go, że tu właśnie spotka swoją przyszłą żonę. Ten natomiast opowiada jej sprawę z zaginionym wisiorkiem Robin. Okazuje się, że to Lily ukryła go w piórniku Teda. Po tej informacji Ted udaje się po wisiorek, bo domyśla się gdzie się on obecnie znajduje. Tym samym uważa, że zaginiony wisiorek będzie idealnym prezentem ślubnym. Matka Marshalla natomiast w tym czasie chwali się w necie zdjęciem, że jej syn został sędzią w NY. Marshall chce by szybko usunęła to zdjęcie, bo on jeszcze nie przekazał tej wiadomości Lily, a to zrujnuje ich wspólny wyjazd do Włoch. Cała ta sytuacja powoduje, że Marshall zostaje wyrzucony z samolotu. Lily w tym czasie jadąc pociągiem przypadkowo poznaje przyszłą matkę dzieci Teda.

Finalnie Ted i Lily docierają na miejsce wesela w tym samym czasie. Lily chce powstrzymać Teda przed wręczeniem Robin wisiorka, który mógłby przekreślić jej ślub. Ten jak się jednak okazuje wręcza jej prezent w postaci wspólnego zdjęcia przyjaciół zrobionego równe osiem lat temu. Barney natomiast stacza pojedynek o zastępczy transport, by na czas dotrzeć na ślub Robin i Barney’a.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Finałowy How I Met Your Mother 9 różni się od pozostałych sezonów tego serialu. Do tej pory nasz główny bohater Ted Mosby w każdym odcinku poprzednich sezonów opowiadał swoim dzieciom o wydarzeniach, które niejako miały doprowadzić do momentu kiedy poznał ich matkę. Opowieść ta znacznie się przeciągała, bo Ted często zbaczał z tematu. W wielu sytuacjach jego dzieci były więc dalej niż bliżej poznania momentu, w którym poznał on ich matkę.

Dla widzów sama ta osoba była natomiast dotychczas wielką tajemnicą. Na nic zdały się spekulacje, kiedy widzowie premierowo oglądali ten serial. Niektórzy z nich ciągle wręcz uparcie spekulowali, że to musi być Robin. Dlaczego ? Ponieważ całe ostatnie lata Teda kręcą się wokół tej właśnie dziewczyny. Dzieci Teda jednak pod koniec pierwszego odcinka pierwszego sezonu zaskoczone opowieścią ojca wykrzyknęły „to była ciocia Robin ?!”, gdy ten opowiedział im jak pierwszy raz zobaczył ją na własne oczy. Stąd te spekulacje nie miały większego sensu, gdyż twórcy serialu musieliby oszukać swoich widzów, gdyby chcieli zastosować taki manewr. Baa, byłoby to nawet oszustwo gdyby podczas opowieści Teda była ona jego żoną. Stąd fabularnie serial musiał inaczej się potoczyć. Ciągle więc widzowie oficjalnie nie wiedzieli kim jest ów Matka, a aż do momentu ostatniego sezonu How I Met Your Mother 9, kiedy to Lily jako pierwsza poznaje osobiście tą osobę.

Właściwie widzowie poznają tą osobę nieco wcześniej, gdyż w finałowej scenie ósmego sezonu. Od tego czasu dokładnie wiemy już, że niejaka Tracy McConnell jest tą tajemniczą Matką. To już przestało być tajemnicą, stąd cały finałowy sezon wygląda przez to inaczej. Teraz Ted jako narrator opowiada nam poszczególne momenty z życia, które rzeczywiście prowadzą go do momentu, w którym osobiście ją poznaje.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zabawne, ale ona na odległość poznała go w przeszłości znacznie wcześniej. Ted jednak dopiero w finałowym sezonie osobiście może się z nią zapoznać. Wcześniej jednak, aby nie było nudno, cały How I Met Your Mother 9 ukazuje nam, że wszyscy pozostali jego przyjaciele poznają Tracy wcześniej, niż on sam ją rzeczywiście poznał. I w ten sposób ta już ostatnia opowieść Teda w tym serialu prowadzi nas przez moment, gdy Lily przypadkowo trafia na Tracy w pociągu.

Następnie Tracy przewija się ciągle wokół pozostałych głównych bohaterów tego serialu. Wszystko to przez tajemniczy zbieg okoliczności, gdyż jest ona członkiem zespołu, który został zatrudniony na wesele Barney’a i Robin. Przy okazji samego wesela mamy natomiast okazję poznać pozostałych bohaterów ostatniego sezonu. Wśród nich jest diaboliczny swoim przewrotnym zachowaniem Darren, na którego wszyscy muszą uważać.

Generalnie cały How I Met Your Mother 9 nie wprowadza zbyt wiele nowych postaci do tego serialu. Wszak nie ma to już większego sensu. Do tej pory w każdym sezonie Ted poznawał jakąś nową dziewczynę, która dla widzów mogła być potencjalnie przyszłą matką jego dzieci. Teraz gdy wiemy już co to za osoba, to taka konwencja serialu nie miałaby sensu. Jednak Ted przybity całą sytuacją ślubu Barney’a z Robin nawet i w finałowym sezonie epizodycznie poznaje jedną dziewczynę. Ma ochotę nawet potraktować ją jak taką nagrodę pocieszenia. Właściwie Ted nie zniechęca Robin do tego ślubu, a nawet ją zachęcił podczas poszukiwania tego wisiorka. Nie zmienia to jednak faktu, że ogarnia go smutek, że traci Robin prawdopodobnie bezpowrotnie. Ślub z Barney’em będzie przypieczętowaniem jej losu. Musi więc zacząć poważnie spoglądać na inne dziewczyny. Jednak poznana na weselu Cassie raczej nie jest osobą, z którą mógłby dzielić swoją przyszłość.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W całym How I Met Your Mother 9 w kwestii bohaterów zamiast wprowadzać do serialu nowe osoby, mamy bardziej powrót postaci, które przez lata przewinęły się przez ten serial. To takie charakterystyczne dla amerykańskich sitcomów, gdzie w finałowych sezonach gościnnie wracają stare postacie. Wesele Barney’a i Robin jest natomiast fabularnie okazją, by takie powroty dawnych postaci wyglądały dość naturalnie. Tym samym mamy matki i ojców głównych bohaterów HIMYM. Do tego na chwilę wracają dawni przyjaciele lub charakterystyczne postacie epizodyczne, które dobrze utrwaliły się w pamięci widzów śledzących ten serial. Na deser tylko dostajemy nową Daphne, która jest pasażerką tego samego samolotu, w którym Marshall robi wielkie zamieszanie.

Fabularnie How I Met Your Mother 9 jest praktycznie jednowątkowy, by wszystko kręci się wokół ślubu Barney’a i Robin. Tam oczywiście dochodzi do różnych komicznych sytuacji, gdyż ciągle jest to przecież komedia sytuacyjna. Nie jest natomiast chyba żadną tajemnicą, że do tego ślubu ostatecznie dochodzi. Wszak przez kilka poprzednich sezonów wszystko właśnie zmierzało do przypieczętowania związku Barney’a z Robin. Jednak to najważniejszym bohaterem tego serialu jest Ted Mosby. Co w takim razie z Tedem ?

No Ted oczywiście spotyka przyszłą matkę swoich dzieci, o czym mowa w poprzednich akapitach. No i to wszystko właściwie powinno zakończyć serial, ale twórcy decydują się na dwa ostatnie odcinki, które ukazują teraźniejsze wydarzenia serialu. Wszystko to bowiem było opowieścią Teda, czyli jego przeszłością. I ta teraźniejszość tak się nie spodobała widzom, że wielu z nich okrzyknęło to za najgorsze zakończenie serialu wśród wszystkich innych pozostałych produkcji serialowych.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja – O AKTORACH

Recenzja ma mieć charakter bezspoilerowy, więc robimy pauzę w tym momencie. Bez wchodzenia w szczegóły w podsumowaniu znajdzie się jednak jeszcze opinia czy rzeczywiście zakończenie tego serialu jest tak tragiczne. Będzie ona miała wyjątkowo charakter spoilerowy, dlatego wcześniej ostrzegamy. Na chwilę jednak rzućmy okiem na warstwę aktorską w kwestii nowych postaci, które pojawiły się w finałowym How I Met Your Mother 9.

Zacznijmy od Matki, czyli tej znanej już widzom z imienia i nazwiska Tracy McConnell. W tej roli wystąpiła Cristin Milioti. Serialowo to jeszcze Betsy Solverson w drugim sezonie „Fargo” oraz Maggie Mitchell w antologii „Modern Love„.

Daphne, to aktorsko Sherri Shepherd. Serialowo to Paula Madison w „Mr. Iglesias” oraz Angie Jordan w „30 Rock„. Przewrotny Darren to natomiast w rzeczywistości Andrew Rannells. Serialowo to głównie Elijah Krantz w „Girls” oraz Blair Pfaff w „Black Monday„. Ponadto wcielał się on również w postać Bryana Collinsa w serialu komediowym „The New Normal„.

To jeszcze na koniec Cassie. Aktorsko to Anna Camp. Serialowo to chociażby Gwen Grandy w „The Mindy Project„. To również Deirdre Robespierre w „Unbreakable Kimmy Schmidt” i Sarah Newlin w „True Blood„.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja – PODSUMOWANIE – część 1
[PODSUMOWANIE MA CHARAKTER SPOILEROWY]

Serial HIMYM przez dziewięć lat zyskał sporą popularność i wielu widzów na całym świecie. Opowiadania Teda często bardzo odbiegały od tematu i widzowie poznawali inne detale z jego życia i życia jego przyjaciół. Finalnie natomiast poznaliśmy tą zapowiadaną Matkę. Obok historii Teda natomiast finalizują się relacje Barney’a i Robin. Ci biorą ślub, a Ted później związuje się z Tracy. Po latach Tracy jednak dopada choroba, która prowadzi do jej śmierci. W momencie opowiadania Teda, jego dzieci więc są półsierotami, bo ich matka już umarła. Minęło już jednak sporo lat od ślubu Barney’a i Robin. Ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i doszło do jego rozpadu. Robin więc jest wolna, więc dzieci Teda namawiają go, by zrobił w końcu ten krok, który tak dawno chciał zrobić. Tym samym po latach Ted ponownie finalnie postanawia związać się z Robin.

Wielu widzów stwierdziło, że to zakończenie jest kpiną dla wątku Barney’a i Robin rozwijanego przez kilka sezonów. Czy rzeczywiście jednak to zakończenie jest tak złe ? W tym rozdziale wbijemy trochę kij w mrowisko podważając tą większościową opinię widzów.

Oczywiście wątek Barney’a i Robin został storpedowany. Barney jednak po rozwodzie zostaje przypadkowym ojcem i dopiero ten fakt uczy go odpowiedzialności. Dopiero to wydarzenie przekreśla styl jaki przez lata prezentował względem kobiet. Dziecko to powoduje jego stabilizację, jaką nie mogło dać mu małżeństwo z Robin. Choć te zakończenie psuje wszystko to, co wydarzyło się w kilku poprzedzających finał sezonach, to z psychologicznego punktu widzenia ma sens patrząc na całokształt postaci Barney’a wiecznego podrywacza.

How I Met Your Mother – SEZON 9 – Recenzja – PODSUMOWANIE – część 2
[PODSUMOWANIE MA CHARAKTER SPOILEROWY]

Nowe wydarzenie po rozwodzie Barney’a zmienia więc jego podejście do życia. No a co z samą Robin ? Ted znacznie dłużej ubiegał się o Robin niż Barney. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Twórcy nie mogli jednak uczynić z niej matki jego dzieci, bo byłoby to oszustwo względem widza. Serwują jednak swoisty happy end ich wspólnych relacji. To wydaje się rozsądne również dla dzieci Teda, które przez te opowieści zrozumiały, co tak naprawdę ich ojciec przez lata czuje do Robin. Tym samym spoglądając na to z tej strony, te zakończenie wcale nie jest takie tragiczne. Trzeba na nie popatrzeć jednak szerzej niż tylko z perspektywy kilku ostatnich sezonów tego serialu. Jeżeli więc patrzymy na nie przez pryzmat całego serialu, a nie tylko kilku ostatnich sezonów, to bardziej ono pasuje do całości niż pozostawienie Robin w małżeństwie u boku Barney’a.

Tak, tak oczywiście to tłumaczenie nie każdego przekona, stąd jest to tzw. mniej popularna opinia. Większość nadal będzie uważała zakończenie omawianego serialu za tragicznie złe. W podsumowaniu spoilerowym zwracamy jednak uwagę na te szczegóły, które przez lata kształtowały ten serial. Zestawiając je z tym oto finałem serii, możemy spojrzeć na tą sytuację z zupełnie innej perspektywy. I tą właśnie niepopularną opinią kończymy recenzję tego sezonu. I właściwie całego serialu, którego recenzje wszystkich sezonów znajdziecie na stronie Seriale Srebrnego Ekranu w odrębnych artykułach. And that’s all folks 😉

Udostępnij w social mediach