How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja

How I Met Your Mother 7 (w skrócie HIMYM, a pod polskim tytułem Jak poznałem waszą matkę 7) – siódmy sezon amerykańskiego serialu komediowego stacji CBS. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – How I Met Your Mother 1. Obecny artykuł kontynuuje wątki zawarte w recenzji How I Met Your Mother 6.

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : USA

Siódmy sezon serialu, podobnie jak poprzedni, liczy 24 odcinki. How I Met Your Mother liczy 7 był nadawany premierowo na kanale CBS od 19 września 2011 roku do 14 maja 2012 roku. W Polsce był on pierwotnie emitowany na kanale Comedy Central.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu dochodzi do sądnego dnia w kwestii wyburzenia The Arcadian Hotel. W tej sprawie zbiera się specjalna komisja, która ma orzec, czy Arcadian zostanie oficjalnie zabytkiem i wtedy nie będzie go można wyburzyć. Na początku komisja wysłuchała stronę obrońców hotelu, a swoje rymowane wystąpienie miał wynajęty przez aktywistów prawnik Marshall Eriksen. Następnie głos miał zabrać w tej sprawie główny architekt nowej siedziby Goliath National Bank – Ted Mosby. Ten przygotowywał się do tego od dwóch dni. Ted wiedział, że jeśli poprze wyburzenie, to będzie to oznaczało koniec jego związku z Zoey. Jeśli natomiast oświadczy, że Arcadian powinien zostać zabytkiem, to nie tylko straci pracę na rzecz banku, ale także jego przyjaciel Barney wyleci za to razem z nim.

Ostatecznie Ted wybiera opcję ratowania Barney’a, czyli decyzję za wyburzeniem The Arcadian Hotel. Na scenie szybko jednak pojawia się Zoye, która z dyktafonu odtwarza komisji słowa samego Teda, który niepochlebnie wyraża się o swoich pracodawcach i mówi, że Arcadian powinien być zabytkiem. Komisja wstrzymuje się tym samym przed podjęciem ostatecznej decyzji. W międzyczasie Lily wpada na diabelski plan usunięcia zabytkowej kamiennej głowy lwa, która jako jedyna nadaje piękny symbol tej budowli. Dzięki temu komisja podejmuje decyzje za wyburzeniem hotelu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po tych wydarzeniach Zoye zrywa z Tedem. Ten i tak wiedział, że to już koniec ich związku, po tym co uczyniła podczas posiedzenia komisji. Jednak kilka dni później przypadkowo była para wpada na siebie w centrum Manhattanu (red. no prawie, bo w centrum jest park ;P). Zoye proponuje wspólną kawę i zapomnienie o całej sprawie. Przyjaciele Teda postanawiają go jednak zatrzymać przed powrotem do Zoye. Równocześnie w tym samym czasie, liczne wymioty Lily, które sugerowały zatrucie zakupioną zupą, okazują się początkiem jej ciąży.

Początkowo Lily nie chce zapeszać, więc namawia Marshalla, by się tym razem wstrzymał z powiadomieniem przyjaciół o dobrej nowinie. Ukrycie faktu ciąży nie jest jednak prostym zadaniem, szczególnie, że parę zapraszają na wesele przyjaciela Teda – Punchy’ego, gdzie często podają alkohol. Także podczas wesela, do Barney’a odzywa się przez telefon Nora. Barney postanawia podjąć próbę ponownego poderwania Nory, ponieważ w przeciwieństwie do innych panien, które stale uwodzi, Nora staje się dla niego kimś wyjątkowym. Tym razem o dziwo Barney chce być wobec nowej partnerki stale szczery. Jest nawet gotowy zrezygnować dla niej ze wszystkich swoich złych nawyków.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W nowym sezonie dużo dzieje się wokół Barney’a. Bohater ten zmienia swój styl o 180 stopni. Z typowego podrywacza staje się powoli uczuciowym i wiernym partnerem. Na początku w stosunku do Nory jest w stanie skończyć ze swoim krętactwem i wiecznymi kłamstwami. W ten sposób jawi się nam Nowy Barney. Na tyle nowy, że nawet jego przyjaciele są tym wszystkim mocno zaskoczeni. Jednakże sam Barney wielokrotnie gryzie się z myślami, czy na celownik obrał właściwą kobietę. On sam nadal nie może zapomnieć o Robin, a najgorsze jest to, że i ona daje mu sygnały, że jest zainteresowana powrotem do związku.

Robin nie robi jednak tego otwarcie i stara się walczyć ze swoim uczuciem. Czasami emocje biorą górę, a wtedy złość wyładowuje na tych, którzy są w zasięgu jej ręki. Nawet jeśli jest to miejsce pracy. Tym samym Robin zostaje przymusowo skierowana na indywidualne sesje psychologiczne. Jej terapeuta Kevin okazuje się niezwykle cierpliwym słuchaczem, szczególnie że Robin w swoich opowiadaniach często odbiega od tematu spotkań. Z czasem on sam uświadamia sobie, co tak naprawdę gryzie Robin i jaki za tym stoi problem uczuciowy.

Generalnie wiele się dzieje wokół Barney’a na przestrzeni całego sezonu. Ciężko w tym przypadku wdawać się w szczegóły, by nie spoilerować fabuły. Jednak w jego życiu przewija się teraz nie tylko Nora oraz powracająca myślami Robin. Na horyzoncie pojawia się niejaka Quinn, którą Barney poznaje w najmniej oczekiwanym przez jego przyjaciół miejscu.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja – ANALIZA – część 2

A jak tam w How I Met Your Mother 7 sprawy uczuciowe u naszego głównego bohatera ? Widać twórcy serialu fundują mu w tym sezonie małą pauzę. Skoro ostatnio była Zoey na pierwszym planie przez dłuższy czas, to teraz czas na przerwę w poważnych związkach Teda. Nie oznacza to jednak, że Ted robi sobie przerwę w poszukiwaniach swojej potencjalnej żony. Nie są to jednak nigdy jakieś poważniejsze związki. Warto jednak zauważyć, że Ted zaczyna się przełamać z duchem czasu. Swoich sił próbuje w internetowym podrywie. Baa, nawet się nie zniechęca gdy na starcie Barney wykorzystuje tą sytuację, by zrobić swojemu kumplowi psikusa. Koniec końców, Ted zaczyna w tym sezonie pierwsze randki z dziewczynami poznanymi przez neta.

Ok. koniec z tematami uczuciowymi. How I Met Your Mother 7 nie jest przecież tak mocno monotematyczny. Mamy tu jeszcze Lily i Barney’a. Młode małżeństwo spodziewa się dziecka, więc przed nimi trudne wybory. Jednym z nich jest podjęcie kluczowej decyzji, gdzie w obliczu oczekiwanego dziecka powinni zamieszkać. Mieszkanie na Manhattanie, czy podarowany przez dziadków Lily domek na przedmieściach, na terenie Long Island ?

Ponadto dochodzi do tego wszystkiego strategia utrzymania przyszłego dziecka. Na szczęście Marshall dostaje pracę, o której marzył od samego początku. Jak wiemy z serialu, już od najmłodszych lat Marshall chciał zostać prawnikiem-ekologiem. Niestety jego marzenia często zderzały się z okrutną szarą rzeczywistością. Często rozsądek wygrywał z sercem, więc Marshall wybierał zatrudnienie w lepiej płatnych korporacjach. Ostatnio nawet pracował w Goliath National Bank. Baa, nawet wyrobił tam sobie dobre relacje ze swoim szefem Arthurem Hobbsem, który wcześniej często spędzał mu sen z powiek. Jednak teraz nadszedł jego czas. Czas realizacji młodzieńczych marzeń. Garrison Cootes ze znanej firmy zajmującej się ochroną środowiska naturalnego zaprasza go do swojej ekipy. Od teraz Marshall Eriksen może się spełniać jako prawnik-ekolog.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Z tym wątkiem w How I Met Your Mother 7 (pol. Jak poznałem waszą matkę 7) też są związane zabawne sytuacje. Rzeczywistość w nowej instytucji trochę czasami rozmywa się z wyobrażeniami Marshalla. On od początku liczył na wojowanie z trucicielami środowiska naturalnego, widząc się w roli walczącego lwa. Normalne firmy ekologiczne to jednak nie ekoterroryści. Siłą rzeczy często idą na ustępstwa, podpisując ugody z trucicielami środowiska. W ten sposób mogą coś ugrać w walce z gigantami energetycznymi. Lepsze to, niż walczyliby z nimi do momentu kapitulacji przeciwnika, co jest przecież rzadkim zjawiskiem.

Takich sytuacji całkowitej kapitulacji i przyznania się do winy, a także chęci zadośćuczynienia szkodzie, w historii jest niewiele. Przykładem z życia może być BP i katastrofa platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej. Częściej jednak giganci tuszują lokalne zatrucia, a sprawy giną w sądach, bez większego echa w mediach. Marshall jednak mimo zderzenia się z ponurą rzeczywistością, tak szybko nie chce grzebać swoich dziecięcych pragnień. Nie daje za wygraną i postanawia przypomnieć swojemu szefowi, z jakim zapałem powinni bronić naszej planety.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko nowy szef Marshalla – Garrison Cootes, to w rzeczywistości Martin Short. To satyryk, piosenkarz, aktor i showman . W przeszłości występował w znanych programach satyrycznych oraz prowadził własne show telewizyjne. Serialowo przewinął się przez „Weeds„. Epizodycznie pojawiał się też w „The Last Man on Earth„, czy chociażby „Unbreakable Kimmy Schmidt„.

Striptizerka Quinn z wątku Barney’a, to aktorsko Becki Newton. Amerykańska aktorka wcieliła się ostatnio w postać Katriny Thorn w produkcji oryginalnej CBS All Access „Tell Me a Story„. Epizodycznie w przeszłości wystąpiła w „Law & Order: Special Victims Unit” oraz „Charmed„.

To jeszcze matki naszych głównych bohaterów, które przewijały się co jakiś czas przez How I Met Your Mother 7. Mama Teda – Virginia Mosby, to w rzeczywistości Cristine Rose. Aktorka jest znana serialomaniakom z roli Angelii Petrelli w „Heroes„. To także Claire Pryce z „Charmed„. Epizodycznie pojawiała się w wielu serialach. Zagrała chociażby w „Gilmore Girls„, jak i w „Sharp Objects„. Na ekranie pojawiła się też w „The Mentalist„, czy chociażby „7th Heaven„.

Loretta Stinson, to natomiast aktorsko Frances Conroy. Aktorka ostatnimi czasy wystąpiła w „Castle Rock„. To także Nathalie Raven z innego serialu na bazie twórczości Kinga „The Mist„. Koniecznie trzeba wspomnieć, że aktorka jest zaangażowana w serię American Horror Story. Zagrała w „American Horror Story: Apocalypse„, a wcześniej „American Horror Story: Cult” i „American Horror Story: Roanoke„. Większe role miała natomiast w „American Horror Story: Freak Show” i „American Horror Story: Coven„. Natomiast przygodę z serią zaczynała od „American Horror Story: Murder House” (początkowo serial występował bez podtytułu) oraz „American Horror Story: Asylum„. Epizodycznie możemy ją również zobaczyć w „Young Sheldon„, czy „Grey’s Anatomy„.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Z innych bohaterów jest tu jeszcze przewijający się stale Sandy Rivers z pracy Robin. Aktorsko to Alexis Denisof. On jest najbardziej znany z postaci Wesley’a Wyndam-Pryce’a w „Buffy the Vampire Slayer” oraz jego spin-offie „Angel„. Pojawiał się też w serialu „Grimm” oraz „Chilling Adventures of Sabrina„.

Epizodyczna dziewczyna Teda – Naomi, to w rzeczywistości Katie Holmes, która wybiła się aktorsko serialem „Dawson’s Creek„. Filmowo znamy ją chociażby z postaci Rachel Dawes w „Batman Begins„, czy Erin Sadelstein w „Jack and Jill„. Serialomaniacy kojarzą ją także jako Paige Finney w „Ray Donovan„.

Epizodycznie w How I Met Your Mother 7 (pol. Jak poznałem waszą matkę 7) brakuje tym razem gwiazd estrady. Na ekranie jednak pojawia się znany aktor i celebryta Ernie Hudson. To oczywiście Pogromca Duchów, ale i także serialowo naczelnik więzienia Leo Glynn w serialu HBO „Oz„. To także Jacob w „Grace and Frankie” oraz Frank Gibson z „Law & Order„.

To jeszcze na sam koniec terapeuta Robin – Kevin. W tej roli amerykański aktor indyjskiego pochodzenia Kal Penn. Serialowo znany z postaci Lawrence’a Kutnera w „House M.D.„. Aktor wystąpił także w serialu „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). Ostatnio natomiast pojawiał się na ekranie jako rzecznik Białego Domu Seth Wright w „Designated Survivor„.

How I Met Your Mother – SEZON 7 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Krótko tytułem podsumowania. How I Met Your Mother 7 jest pełen zwrotów akcji. Szczególnie dotyczy to wątków wokół Barney’a Stinsona, jednak by nie spoilerować fabuły niniejszy tekst nie wchodzi w tym przypadku w szczegóły jego perypetii. To także wiele zabawnych sytuacji w nowym miejscu zamieszkania Marshalla i Lily. Przyjaciele mimo, że kręcili nosem w sprawie ich przeprowadzki, to jednak często ich tam odwiedzają. Ponadto dostajemy kilka one shotowych randek Teda. Ten pierwszy raz zaczyna spotykać się z dziewczynami poznanymi przez internet.

Tym razem How I Met Your Mother 7 (pol. Jak poznałem waszą matkę 7) wyjątkowo bez gwiazd estrady. Jednak w towarzystwie chociażby zabawnego i popularnego showmana, który w tym sezonie wciela się w rolę szefa Marshalla. Jednak nawet jeśli nowe postacie epizodyczne nie przynoszą nam w tym sezonie zbyt dużo zabawy, to główni bohaterowie nadrabiają za nich humorem, który nie powinien nam się sprzykrzyć.

Udostępnij w social mediach